logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » آبنما خانگی (معرفی انواع + جدیدترین مدل ها)

آبنما خانگی (معرفی انواع + جدیدترین مدل ها)

جمعه, 14 ژوئن 2019 | 4035 بازدید | بدون دیدگاه | تفریحی, مطالب عمومی
انواع آبنما خانگی

آبنما دارای جلوه بصری زیبا و صدایی آرامش بخش است و دارای انواع بسیاری می باشد که از این بین، انواع آبنما خانگی طرفداران بیشتری دارند. با استفاده از انواع آبنما خانگی، می توانید دکوراسیونی مدرن و به روز داشته باشید و از تاثیر عمیق و مستقیم آب بر روی روحیه خود استفاده کافی ببرید.

در زندگی شهری و آپارتمان نشینی دیگر خبری از پوشش های سبز و عناصر طبیعی چون چشمه آب نیست، اما از دیرباز آب برای تمام انسان ها، موجودات زنده و به خصوص ایرانیان که در کشوری کم آبی زندگی می کنند، از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. به همین دلیل در عصر حاضر با کمک انواع آبنما خانگی این عنصر حیاتی را به زندگی ماشینی بازگردانده اند تا باعث آرامش و نشاط روح شود. 

اگر با این توصیفات تصمیم گرفتید که یکی از انواع آبنما خانگی را خریداری کنید، پیشنهاد میکنم ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید، تا بیشتر با انواع آبنما خانگی آشنا شوید و بهتر انتخاب کنید.

آبنما چیست؟

آبنما یکی از قدیمی ترین اجزاء معماری ایرانی است که در آن برای آب نوعی حرکت پیش بینی شده تا صدای ناشی از حرکت آب، فضای دلنشینی را به وجود آورد. در گذشته ابنما در کاخ ها، باغ ها و میادین شهر بکار می رفت و امروزه نیز در مراکز پر جمعیت شهر و برای ایجاد حس آرامش، متعادل کردن درجه حرارت، پاکیزه سازی هوا، تامین رطوبت نسبی برای گیاهان و ایجاد طراوت استفاده می شود. ابنماهای فضای سبز، ترکیبی از آب متحرک یا راکد و فواره هستند و اغلب به شکل حوض یا حوضچه هایی کم عمق هستند که در اغلب آن ها چندین فواره و لامپ رنگی تعبیه شده و ﺑﺮﺣﺴﺐ ﺷﮑﻞ و ﻓﺮم ﻃﺮاﺣﯽ ﺷﺪه، ﺑﺎ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮند.
برای اجرای آبنما محدودیت مکان وجود ندارد و تقریبا در هر مکانی می توان از این سازه استفاده کرد؛ روف گاردن، حیاط ساختمان، پارک، میدان، باغ، مراکز تفریحاتی و سفره خانه ها از فضاهای باز و پاسیو، تراس، لابی، دفتر کار، پاساژ، رستوران، هتل و اتاق نشیمن از فضاهای بسته ای هستند که برای اجرای آبنما مناسب می باشند.

آبنما چیست؟

لوازم و تجهیزات آبنما

برای راه اندازی و نصب آبنما، نیاز به تجهیزات مختلفی است که عبارتند از:
پمپ تامین فشار با توان های متفاوت، لوله در قطر و اندازه های متنوع، نازل، سیستم پنوماتیک، مخازن مورد نیاز برای آب مورد نیاز ابنما، تجهیزات نورپردازی و چراغ های LED ، والورهای فرمان پذیر که میزان خروجی آنها با سیگنال های الکتریکی و سرعت بالایی قابل کنترل هستند، نرم افزار کنترل آبنما، کنترل موزیک، منبع تغذیه، کابل آبنما، فیلتر و نوار آب بندی، از اجزای تشکیل دهنده آبنما می باشند.

انواع نازل آبنما

نقطه خروج مایعات از لوله، نازل نام دارد و اصلی ترین و مهم ترین بخش آبنما است که کیفیت نهایی کار مستقیما به آن وابسته است و اهمیت فوق العاده ای دارد. نازل کاربرد گسترده ای دارد و دو تا از کاربردهای اساسی آن در تمام نازل ها بدین ترتیب می باشد:
– مایع را به صورت قطرات دنباله دار در یک الگوی خاص پراکنده می‎کنند.
– خروج و میزان مایع را تنظیم می‎کنند.

Nozzle Fountain
نازل دارای انواع مختلفی است و هر کدام کارایی خاصی دارند؛ با توجه به نوع آبنما، نوع نازل نیز فرق می کند. انواع نازل بدین ترتیب می باشند:
نازل تکزن ، نازل کلاستر ، نازل گل ، نازل چرخشی ، نازل چرخشی عمودی ، نازل فوم ، نازل ترومپت ، نازل قاصدک، نازل جت، نازل رقص شیطان، نازل کسکید، نازل فوم پفکی، نازل جت میکس هوا، نازل ترومپت، نازل چتری، نازل قلزن، نازل لمینار، نازل جامپینگ جت، نازل اگزوزی، نازل برگی یا بادبزن، نازل پنجه ای، نازل حبابی، نازل حجمی، نازل طبقاتی، نازل قارچی، نازل مه پاش، نازل کومیت یا نازل دور استخر، نازل قاصدک نیمه

تعداد انواع نازل بسیار زیاد است، هرکدام از این نازل ها آب را به شکل خاصی از لوله خارج می کنند به عنوان مثال:

نازل جت: آب را تا ارتفاع زیاد پرتاب می کند و برای آبنماهای موزیکال مناسب است.
نازل چتری یا قارچی: پرده شفاف و نازکی از آب را به شکل چتر در می آورد و چون پاشش آب کم است برای آبنماهای خانگی مناسب است.
نازل قاصدک: طرح و الگویی شبیه قاصدک ایجاد می کند و برای آبنما فضای باز مناسب است.
نازل قل زن: ستون های کم ارتفاع آب که حجم زیادی دارد را ایجاد می کند و به خاطر پر حجم بودن برای آبنما بیرونی مناسب است.
نازل کومیت: برای پرتاب کردن آب از لبه‌ی استخر به داخل آن بکار می رود..
نازل پرده آب: شکل آب را به صورت پرده‎ای پهن و یکنواخت و بادبزنی شکل در می آورد. پرده‌ی آب مانند آیینه عمل می کند و زیبایی‎های نور را از خود منعکس می‌کند.
نازل نیزه‌ای: یکی از پرکاربردترین نازل ها که در آبنما کف خشک، موزیکال و ریتمیک به کار می رود.

انواع پمپ آبنما

پمپ قلب تپنده و مهم ترین قطعه آب نما است که باعث غلبه جریان آب بر گرانش و افزایش میزان جریان آب می شود وآب را از کف، با فشار به فیلتر پمپ و سپس به سایر قسمت های سازه می رساند و در طول مسیر این چرخه به اکسیژن موجود در آب نیز اضافه می کند. نحوه اجرا و نصب پمپ در ساخت آبنما بسیار مهم است. بهتر است پروانه و شفت پمپ از جنسی باشد که در آب شور و شیرین قابل استفاه باشد (جنس سرامیک مناسب است).
پمپ ها دارای انواع زیادی از نظر اندازه، بازدهی و محل قرار گیری هستند و برای انتخاب آن با توجه به نوع آبنما باید یکی را انتخاب کرد؛ پمپ شناور و خطی از مهم ترین انواع پمپ آبنما هستند. پمپ شناور بهترین گزینه برای آبنماهای کوچک رومیزی است زیرا کوچک و ساده است، نصب، راه اندازی و نگهداری آسانی دارد و دارای قیمت مناسبی است؛ قیمت این پمپ به قدرت آن در پرتاب آب بستگی دارد. البته این پمپ در صورت خراب شدن به سختی تعمیر می شود. پمپ های خطی قابل تعمیر هستند ولی نصب و راه اندازی پیچیده تری دارند، زیرا برای نصب به محفظه ی ضد آب و عایق نیاز دارند.
انواع پمپ آبنما
کلید روشن و خاموش پمپ بر روی خود پمپ یا روی سیم برق نصب شده است که برای آبنماهایی که دسترسی به آن و پمپ دشوار است کلید روی سیم بهتر است و برای آنکه محدودیت دسترسی نداشته باشید بهتر است سیم بلند باشد. نحوه انتخاب پمپ آبنما به این شکل است که خرید پمپ، هزینه و طول عمر پمپ، بهره وری و راندمان آن، هزینه نصب و گارانتی را با هم مقایسه کنید و هنگام خرید به این نکات دقت کنید:
دارای شیرهای کنترل جریان در یک ردیف باشد
دارای فیلتر متحرک برای تمیز کردن آسان باشد
پایه های متحرک داشته باشد
شامل آداپتور آبپاش و سر آبپاش باشد
پمپ بتواند در هر ساعت یک بار به صورت کامل آب را در جریان بگذارد و چرخه را کامل کند.

قیمت آبنما

این سازه دارای انواع مختلفی است که اجزای بکار رفته در هر کدام متفاوت است، به همین دلیل دارای قیمت های متنوعی است. ابعاد ابنما، نوع ابنما، نورپردازی، سیستم گردش آب و تجهیزات مصرفی، تعیین کننده قیمت ابنما می باشند.

انواع آبنما

انواع آب نما را بر اساس خصوصیات محل نصب، شکل، نوع متریال بکار رفته، اندازه و … دسته بندی می کنند.

انواع آبنما بر اساس مکان نصب
آبنماها بر اساس مکان نصب و اجرا به دو دسته کلی آبنما داخلی و آبنما خارجی تقسیم می شوند که آبنماهای خارجی به فضای بیشتری نیاز دارند و در ابعاد بزرگتری ساخته می شوند و آبنماهای داخلی که ابعاد کوچکتری دارند اغلب دارای یک سیکل بسته آب می باشند و مصرف آب در آن ها بسیار کم و تنها در حد تبخیر شدن است.

سیکل بسته آب در آبنما

نمایی از سیکل بسته آب در آبنما خانگی

انواع آبنما بر اساس شکل ظاهر
آبنماها بر اساس شکل و ظاهر به دو دسته منظم و غیر منظم تقسیم می شوند که آبنمای منظم دارای شکل کاملا هندسی است و اشکال به حالت قرینه و کلاسیک به کار می روند اما در آبنمای غیرمنظم از اشکال غیرهندسی، خیالی یا سنتی استفاده می کنند.

انواع آبنما براساس حرکت آب
انواع آبنما بر اساس حرکت آب به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شود که در آبنماهای ثابت، آب تنها یک حرکت ساده و یکنواخت دارد و توسط پمپ ثابت کنترل می شود. اما در آبنمای متحرک ارتفاع آب از یک میزان حداقل به حداکثر به صورت رفت و برگشتی تغییر می کند و به کمک روش های الکتریکی و مکانیکی طرح های ابتکاری و خاصی به وجود می آید.

در مجموع انواع آبنما بدین ترتیب می باشند:
آبنما باغی- آبنما دیواری- آبنما شیشه ای- آبنما سنگی- آبنما صخره ای- آبنما خانگی- آبنما موزیکال- آبنما چهره‌ای یا آبنما تصویری- آبنما مه پاش- آبنما فیبر نوری- آبنما میدانی- آبنما پرده ای- آبنما فواره ای- آبنما نوشته ای- آبنما ناودونی- آبنما کوزه ای- آبنما کتیبه ای آبنما رومیزی- آبنما کاسه ای- آبنما آبشاری- آبنما مجسمه ای- آبنما جامپینگ جت- آبنما کف خشک- آبنما آب و آتش- آبنماهای دکوراتیو- پرده آب- آبنما المانی- آبنمای سنتی- آبنمای معلق- آبنمای یونیزه- آبنمای تونلی یا تونل آبی- آبنمای ساعت

در ویدئو زیر۲۰ تا از انواع آبنما را مشاهده می کنید که جزء زیباترین مدل های آبنما در جهان نیز هستند.

در ادامه از بین انواع آب نما نامبرده، چند مورد که بیشتر آبنمای فضای باز به شمار می روند را معرفی می کنیم.

۱- آبنما سنگی

آبنما سنگی

یکی از پرکاربردترین و زیباترین آبنماها ست که بیشترین کاربرد آن در فضاهای بازی چون باغ، روف گاردن، پارک های جنگلی، ویلا، سفره خانه سنتی، رستوران، میادین شهر و حیاط منزل است و البته نمونه های کوچکتر آن نیز در تراس، بالکن یا حیاط خلوت قابل اجرا می باشد. در ساخت این آبنما اغلب از سنگ های طبیعی استفاده می شود تا حس بودن در طبیعت بکر و زیبا را القا کند. سنگ مالون، قلوه سنگ، سنگ لاشه، گرانیت، سنگ پوکه معدنی، سنگ آتشفشانی و قلوه سنگ رود خانه ای در قسمت های اصلی سازه و سنگ های شکسته کوهی در پوسته خارجی آن بکار می رود. آبنما طرح سنگی که نوع مصنوعی این مدل به شمار می آید را با سیمان و رابیتس می سازند اما طرح کلی آن مانند آبنما سنگی است.
این ابنما مانند برکه و آبشار کوهستانی طراحی می شود و تنوع بسیار زیادی دارد؛ در برخی مدل ها بر روی حوضچه بزرگتری پیاده سازی می شود و آب از روی آن داخل حوض اصلی فرو می ریزد. اما اساس ساخت این آبنما به این شکل است که قطعات سنگ های برش خورده و تراشیده شده را به صورت پلکانی یا مارپیچ قرار می دهند تا با عبور آب صدای دلنشین آبشار تداعی شود. آبنما سنگی به دو صورت پیش ساخته و قابل اجرا عرضه می شود که برای نوع قابل اجرا باید بستر آن از قبل آماده سازی شود. نوع پیش ساخته آن نیز به صورت دیواری یا ایستاده وجود دارد که می توان برای گوشه لابی یا دیوار شرکت یا رستوران استفاده کرد که از این بین آبنما دیواری سنگی جلوه ای خاص و متفاوت را به محیط می بخشد.
برای ساخت آبنما سنگی باید عمق آب نما، وسعت و مصالح بکار رفته در کف و دیواره ها را در نظر گرفت. این سازه با تمام زیبایی هایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد؛ وزن زیاد به خاطر نوع متریال بکار رفته و پاشش آب که کنترل آن به سختی انجام می شود، از معایب آبنما سنگی می باشند.

۲- آبنما صخره ای 

آبنما صخره ای خانگی

آبنمای صخره ای که شباهت زیادی به آبنما سنگی دارد، در دو نوع طبیعی و مصنوعی ساخته می شود و به آبنما سنگی صخره ای نیز معروف است. این آبنما در گوشه ای از مراکز تفریحی، باغ، ویلا، حیاط منزل، رستوران، پارک، میدان های شهر، لابی، مرکز خرید و فضاهای بزرگ ساخته می شود و اغلب به این شکل است که صخره هایی شبیه کوه در میان حوضچه ای کوچک قرار دارد و آب از روی سنگ ها به پایین فرو می ریزد و صدایی دلنشین به وجود می آورد. در انتخاب آبنما صخره ای باید بسیار دقت که اندازه آبنما با ابعاد فضا تناسب داشته باشد، چون این سازه در فضاهای بزرگ بیشتر نما دارد.
آبنما صخره ای مصنوعی با سیمان ساخته می شود و نوع طبیعی آن بر حسب شکل و فرم با مصالح گوناگونی چون سنگ های لاشه ای، ورقه ای، پوکه معدنی و سنگ های کوهی طبیعی ساخته می شوند. هرچند این آبنما برای فضاهای باز بهتر است اما آبنما صخره ای خانگی نیز با ابعاد کوچک به صورت رومیزی یا داخل بالکن، تراس و حیاط خلوت نیز وجود دارد.

۳- آبنمای موزیکال

آبنما موزیکال نوشتاری

آبنما موزیکال، آبنما صوتی یا آبنما هارمونیک یکی از لوکس ترین، پیشرفته ترین و رویایی ترین انواع آبنما است که اغلب در محیط های بازی چون پارک، تالار و مکان های مجلل به کار می رود و با ترکیب آب، موسیقی و نور، آرامش خاصی به بیننده القا می کند. در این آبنما رقص آب در کنار رقص نور و هماهنگ با موزیک انجام می شود و همین نمایش هماهنگ و هارمونیک باعث ایجاد شور و نشاط می شود. ارتفاع آب در این ابنما قابل تنظیم است و در مواردیکه آب حتی تا ۵۵ متری نیز بالا می رود، عظمت آن را شگفت انگیزتر می کند. (مانند آبنمای دادایفو کره جنوبی)
آبنمای موزیکال اولین بار توسط دانشمندان یونانی و با الهام از مجسمه پرندگان و با ورود آب پرفشاری که از دهان آنها بیرون می آمد، طراحی شد. یکی از اولین ابنماهای موزیکال، آبنمای جغدی بود که با استفاده از لوله های برنزی همچون فلوت، آب را به صدای پرندگان تبدیل می کرد. در این سازه از پمپ های قوی برای شتاب دادن به آب استفاده می کنند که در گذشته این افکت ها تنها با یک موزیک همخوانی داشت اما با پیشرفت علم برنامه نویسی، این هماهنگی آب با هر موسیقی (موسیقی کوبنده و تند یا صدای ملایم و آرام) قابل اجرا است و نیازی به برنامه نویسی جداگانه برای هر نوع موسیقی خاص نیست.
امکان ترکیب صدها حالت مختلف آب با صدها رنگ مختلف به صورت اتوماتیک و دستی، هم نوایی هوشمند با ضرب، موسیقی و نور (اصطلاحا رقص آب و نور)، تنظیم هوشمند الگوی آب بر اساس سرعت و جهت وزش باد، خطایابی هوشمند به منظور کاهش هزینه های نگهداری، پیش بینی های لازم به منظور حذف خطرات ناشی از برق گرفتگی و در نظر گرفتن اصل وجودی آبنما و معماری پایدار به منظور کاهش دمای محیط از مواردیست که هنگام برنامه ریزی ابنما به آن دقت می شود.

۴- آبنما مه پاش

آبنما مه پاش یا آبنمای مه و آب، یکی از انواع آبنما است که برای فضای باز و در مناطق گرمسیر بکار می رود. در این سازه، نازل ها و پمپ مخصوصی بکار می رود که آب را با فشار به صورت پودر و ذرات بسیار ریز تبدیل می کند، این ذرات به خاطر وزن کمی که دارند هنگام برخورد با هوا به بخار تبدیل می شوند و حالتی مه مانند تشکیل می دهند. این آبنما به خاطر ایجاد رطوبت، تغییر دما و تاثیر در کیفیت هوا برای محیط های گرم و خشک بسیار مناسب است و اغلب از آن در مراکز تفریحی، میادین بزرگ شهر، پارک ها، نمای رستوران، باغ تالار و ویلا استفاده می کنند.
سیستم مه پاش تنها جنبه هنری ندارد، بلکه از این سیستم در مصارف گلخانه ای، آبیاری و خنک سازی محیط نیز استفاده می کنند. قابلیت حمل آسان دستگاه، مصرف آب حداقل، خنک کردن محیط و قابلیت افزایش شلنگ و نازل از جمله مزایای آبنمای مه پاش می باشند.

۵- آبنما معلق

آبنما معلق

این سازه عجیب از زیباترین انواع آبنما است که اغلب در فضای باز اجرا می شود اما نوع خانگی آن نیز در بازار موجود است. در ساخت آبنما معلق یک تکنیک ساده برای گمراه کردن بیننده بکار رفته و این چنین به نظرمی رسد که جسم در هوا معلق است و آب از یک منبع بی پایان سرازیر است. در این آبنما یک پایه نگهدارنده قسمت فوقانی آبنما را در ارتفاع زیاد نگه می دارد اما با شدت فشار آب فواره این پایه پنهان شده و دیده نمی شود.
با استفاده از این ایده طرح های جالب و زیبایی ساخته شده است، به عنوان مثال شیر آب معلق، ابنمایی است که تاکنون نمونه آن در اسپانیا، بلژیک، آمریکا، کانادا و سایر نقاط جهان ساخته شده است و نوع خانگی آن نیز به صورت رومیزی و در ابعاد کوچک نیز در بازار وجود دارد.

روش ساخت آبنما معلق را در ویدئو زیر مشاهده می کنید.

آبنما خانگی

آب نشانه طراوت و شادابی است و صدای آب آرامش بخش ترین موسیقی دنیاست که در کاهش استرس و صداهای ناخواسته (مانند شلوغی های شهر) تاثیر گذار است. به همین دلیل اغلب مردم سعی می کنند به نحوی از آن در طراحی خانه داخلی منزل بهره ببرند. استفاده از آب در معماری ایران سابقه ای طولانی دارد؛ حوض یکی از شاخصه های اصلی خانه ایرانی است که امروزه در شکل مدرن و جدیدی به نام آبنما خانگی به فضاهای داخلی خانه‌ها راه پیدا کرده است. آبنما خانگی در بین انواع آبنما از جایگاه ویژه ای برخوردار است و یکی از بهترین عناصر در دکوراسیون داخلی به شمار می رود. انواع آبنمای خانگی برای داخل منزل، حیاط، تراس، پاسیو، راهرو، راه پله و اتاق انتظار در اشکال (به شکل متصل به دیوار، روی میز و ایستاده)، اندازه و جنس های مختلفی در بازار موجود است که تمام مدل ها (چه لوکس ترین و چه ساده ترین ابنما) جلوه ای خاص به دکوراسیون می بخشند. اما برای خرید باید به هماهنگی و هارمونی مدل آبنما با دکوراسیون کلی منزل توجه داشته باشید.

یک نمونه آبنما خانگی

نمونه ای از آبنما خانگی رومیزی

نکاتی برای خرید آبنما خانگی

– ساکت بودن موتور آبنما (از بی صدا بودن موتور آبنما و قابلیت تعمیر و نظافت آن اطمینان حاصل کنید)
– متناسب بودن اندازه و خصوصیات ظاهری آبنما با لوازم منزل برای داشتن هارمونی
– انتخاب جنس آبنما با توجه به بودجه افراد و کیفیت متریال
– انتخاب مدل سازه با توجه به سبک مکان نصب
– توجه به ایمنی آبنما به خصوص افرادیکه کودک خردسال یا حیوان خانگی دارند.
– توجه به نگهداری آبنما؛ آبنما سیمانی مراقبت کمتری می خواهد اما آبنما شیشه ای حساس است.

بهترین مکان برای آبنما خانگی

– در ضلع شرقی، جنوب شرقی، و شمال خانه قرار دهید.
– در نشیمن، اتاق های خاص، زیر راه پله
– لابی ساختمان های بزرگ یا فضای ورودی خانه های کوچک
– در مناطقی نزدیک به شومینه که محل تسلط آتش بر محیط است، قرار ندهید.
– اتاق خواب هم به هیچ عنوان مکان مناسبی برای قرار دادن آبنما نیست.

انواع آبنما خانگی

استفاده از آب نما خانگی باعث آرامش و نشاط افراد خانواده می شود، برای بیشتر کردن تاثیر آبنما در دکوراسیون می توانید با اضافه کردن سنگ، کریستال و رایحه های خوشبو این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و انرژی مثبت را در فضا پخش کنید. تنها هدف استفاده از آبنما زیبایی بخشیدن به محیط و ایجاد حس آرامش و نشاط نیست، تهویه هوا، خنک کردن محوطه ی اطراف، کاهش استرس و افزایش کیفیت خواب از دیگر کاربردهای این وسیله می باشند.
ابنما خانگی در دو شکل پیش ساخته و پرتابل یا ثابت در یک مکان وجود دارد که آبنما شیشه ای، آبنما حبابی و آبنما رومیزی از انواع آبنما پیش ساخته قابل حمل می باشند و دارای مزایایی می باشند:
– عدم نیاز به فضای زیاد و مناسب برای آپارتمان ها و منازل کوچک
– عدم نیاز به ساخت و ساز و تغییر در معماری داخلی خانه
– از آنجا که قابل حمل است برای افراد مستاجر گزینه خوبی به شمار می رود.
– در مقایسه با دیگر انواع ابنما قیمت کمتری دارد.

در ادامه با چند مورد از آبنماهای خانگی بیشتر آشنا می شویم.

۱- آبنما شیشه ای

آبنما شیشه ای (glass-fountain) از انواع آبنما خانگی است که اساس طراحی آن بر مبنای حرکت جریان آب بر روی شیشه است و از ترکیب آب، شیشه و نور در طراحی آن استفاده می کنند. این آبنما در محیط های داخلی اداری، تجاری، فروشگاهی، مسکونی و به خصوص لابی آپارتمان و هتل ها استفاده می شود و با توجه به دکوراسیون محل اجرا در قاب های استیل، چوبی، سنگی، طلایی و … قابل اجرا می باشد. این ابنما برای افرادی که به دنبال یک آبنمای زیبا و متفاوت هستند مناسب است زیرا جریان آب، پویایی و تحرک را به محیط القا می کند و صدایش باعث آرامش و نشاط می شود.
خرید آبنما شیشه ای به عنوان پارتیشن، یکی از بهترین کاربردهای آبنما در دکوراسیون داخلی است که به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده است زیرا این آبنما خانگی پیش ساخته برخلاف دیوار، زیباتر است، فضای کمتری اشغال می کند و حرکت آب به سمت پایین باعث ایجاد صدای دلنشین می شود. از دیگر کاربردهای آبنما شیشه ای پرتابل، زیباسازی دیواره های استخر، پر کردن کنج نشیمن و استفاده به عنوان یک تابلو زنده در دکوراسیون داخلی یا فضاهای عمومی است.
این آبنما از یک صفحه شیشه ای سکوریت نشکن ساخته شده که با استفاده از پمپ هایی که در آن قرار دارد آب را به بالا هدایت کرده و بر روی شیشه سرازیر می کند، آب به صورت دورانی حرکت می کند و به خاطر آن که مخزن به صورت کامل آب بندی شده به هیچ عنوان آب به بیرون نشت نمی کند. قیمت آبنما شیشه ای به ابعاد ابنما، جنس شیشه و تجهیزات بکار رفته بستگی دارد.
این آبنما در مقایسه با انواع آبنما، ظرافت خاصی دارد و در گذشته دارای مشکلاتی بود که اکنون برطرف شده است. در گذشته در ابنمای شیشه ای آب معمولی یا آب مقطر می ریختند که باعث عدم کنترل آب بر روی شیشه، تبخیر آب بر اثر گرمای محیط و بالا رفتن رطوبت محل (شرجی شدن)، ایجاد لک و سفیدی بر روی شیشه می شد. در فضای بیرون هم به خاطر فتوسنتز حاصل از نور خورشید جلبک تشکیل می شد و رنگ آب تغییر می کرد، در فضای بسته نیز به خاطر نرسیدن اکسیژن، آب فاسد می شد و می گندید. برای حل مشکلات نامبرده از مایع مخصوص آبنما و نازل های چند لایه مخصوص با فناوری nanotech استفاده می کنند و علاوه بر رفع عیوب، با ترکیب مکمل های رنگی و غلطیدن آن بر روی شیشه محیطی زیبا و رویایی به وجود می آورند.

۲- آبنما رومیزی

آبنما خانگی رومیزی از کوچکترین انواع آبنما است که در اندازه های مختلف و با پلاستیک، مس، سنگ، سرامیک، شیشه، فلز، سفال یا فایبرگلاس ساخته می شود. این ابنماها دارای مدل و قیمت متنوعی هستند و در اغلب آن ها چراغ های رنگی ضدآب بکارمی رود تا جلوه بیشتری داشته باشد. برای حرکت آب از پمپ های بی صدا و تقریبا ضعیفی استفاده می کنند که آب را به صورت چرخشی در آبنما حرکت می دهد و در صورت لزوم باید مقداری آب به مخزن اضافه کرد.
همانطور که ذکر شد، آبنما کوچک رومیزی دارای تنوع زیادی است و از این بین آبنمای سنگی رومیزی بیشترین طرفدار را دارد اما شما باید با توجه به سبک دکوراسیون منزل خود، بهترین مدل را انتخاب کنید. عدم نیاز به لوله کشی، دارای نورپردازی، سبک و کوچک، قابل حمل و ارزان، از مزایای آبنما رومیزی می باشند.

۳- آبنما دیواری

آبنما دیواری خانگی یا آبنما دیوار خیس برای مکان هایی چون ورودی، راهرو و لابی آپارتمان های مسکونی بسیار مناسب است زیرا فضای کف را کمتر اشغال می کند و می تواند به نقطه کانونی فضا تبدیل شود که با مرکزیت آن چیدمان مبلمان ها را تغییر دا. به کمک این آبنما که مانند یک قطعه هنری زیباست می توان یک دیوار خاص در ورودی خانه یا محل کار داشت که بسیار چشمگیر است. اگر مایلید برای تغییر دکوراسیون منزل خود از آبنما دیواری استفاده کنید، حتما قبل از آن با یک متخصص مشورت کنید، زیرا امکان ایجاد حفره در برخی از دیوارها (دیوارهای باربر) وجود ندارد و موجب بروز اشکال در سازه ساختمان شما خواهد شد.
انواع آبنما دیواری ظاهری لوکس و زیبا دارند و در دو شکل قابل نصب روی دیوار و نصب شده درون دیوار و برای فضاهای داخلی و خارجی وجود دارند که به آبنما داخلی، آبنمای دیواری خانگی و به مدل خارجی آن، آبنما دیواری حیاط یا آبنما دیواری سنگی می گویند. نوع اول آن با استفاده از مصالح مختلفی چون شیشه، فلز، سنگ، کاشی، گرانیت، سرامیک و … ساخته می شود و به راحتی مانند یک تابلو بر روی دیوار قرار می گیرید. این مدل، یک آبنما مدرن و دکوراتیو است و علاوه بر فضای داخل برای خارج منزل چون حیاط، ویلا و سفره خانه ها مناسب می باشد. کاملا مستقل، نصب آسان، تعمیر و نگهداری پایین، ایده آل برای استفاده در داخل یا خارج از منزل، بدون سر و صدا، رنگبندی و تنوع بافت و مصالح، افزودن حس طبیعت و آرامش به خانه و مناسب برای ایجاد فضاهای مدرن و سنتی، از جمله مزایا و ویژگی های این آبنما خانگی دیواری می باشند.
نوع بعدی آن به این شکل است که تجهیزات آبنما چون لوله ها و نازل ها درون دیوار بکار می روند و یک دیوار مصنوعی با طرح و شکل مورد نظر و به کمک سنگ مصنوعی، سنگ طبیعی، بتن، چوب و .. ساخته می شود که حفره و شیاری برای خروج آب دارد. آب از حفره هایی به شکل مستطیل با فشار بیرون می آید و پرده ای از آب را تشکیل می دهد و در قسمت پایین نیز برای جمع آوری آب، قسمتی تعبیه شده است.
این مدل که آبنما دیواری پرده ای نیز نام دارد، فضای بیشتری را اشغال می کند اما از جمله مزایایش این است که از خشکی هوا می کاهد، استفاده از نورپردازی برای افزایش زیبایی، تنوع زیاد در انتخاب سنگ و دکور، کاربری آسان، وجود صدای آرامش بخش آب، نیاز به نظافت خاصی ندارد و اگر آب کافی وجود نداشته باشد، سنسور قطع خودکار، آبنما را متوقف می کند.

۴- آبنما حبابی

آبنما حبابی

آبنمای حبابی یکی از زیباترین آب نماهای خانگی و جدیدترین آبنما دکوراتیو است که به حباب نما، دیوار حباب نما یا آب سوار مشهور است و علاوه بر فضای داخلی، نوع دیواری و ستونی آن نیز برای فضای باز مناسب است. این سازه برای تغییر دکوراسیون محل کار، منزل، لابی و رستوران ها و حتی مراکز حساس مثل مراکز درمانی مناسب است و میتوان به کمک آن یک نقطه توجه در دکوراسیون به وجود آورد. استفاده از این ابنما به عنوان پارتیشن، یکی دیگر از کاربردهای مهم آن است که هم محیط را به چند بخش تقسیم می کند، ضخامت کمی دارد و فضای کمی اشغال می کند و برخلاف دیوار زیبایی وصف ناپذیری دارد.
این سازه از ترکیب آب و حباب و ورقه هایی از جنس پلکسی گلاس که دارای ضخامت و مقاومتی بیشتر از شیشه هستند، ساخته شده و پویایی از شاخصه های اصلی آن می باشد. در این آبنما هوا با فشار در آب به گردش در می آید و باعث ایجاد حباب های کوچک می شود، حرکت غیر قابل پیش بینی حباب ها باعث ایجاد تصاویر بدیع و زیبا می شود که هیچ گاه تکراری و یکنواخت نیستند؛ استفاده از نورپردازی نیز باعث افزایش زیبایی آبنما حباب دار می شود.

انواع آبنما حبابی

۱- آبنما حبابی لاین: لاین به معنای خط است، در این آبنما نازل ها، آب را به صورت خطی با فشار هوا خارج می کنند. این ابنما در دو شکل پرتابل و دیواری وجود دارد که نوع پرتابل و ایستاده آن به عنوان پارتیشن و دکور مورد استفاده قرار می گیرد. این آبنما با قابلیت تغییر نور به رنگ دلخواه و حرکات قابل تنظیم و ریتمیک حباب ها، گزینه مناسبی برای خلق فضایی خاص می باشد.
۲- آبنما حبابی لاین دیواری: این مدل مانند نمونه قبلی است، حرکات حباب ها توسط دستگاه کنترلر خاص با قابلیت ریتمیک قابل کنترل می باشد؛ با این تفاوت که به صورت پنل های جداگانه روی دیوار نصب می شود و بیشتر به عنوان آبنما خانگی کاربرد دارد.
۳- آبنما حبابی لاین ریتمیک: تفاوت این آبنما لاین با دیگر انواع آبنما حبابی در این است که می توان ریتم حباب را در هر لاین کدگذاری کرد و حرکات ریتمیک حباب ها قابل تنظیم است در نتیجه با هماهنگ کردن ریتم حباب ها در تمام لاین ها به همراه نورپردازی می توان یک آبنما دکوراتیو بسیار زیبا داشت.
۴- آبنما حبابی لاین کرو CURVE: کلمه کرو به معنای منحنی است و همانطور که در شکل می بینید این آبنما لاین دارای یک انحناست که به آن زیبایی خاصی داده است.
۵- آبنما حبابی لاین S: همانطور که از نام این ابنما پیداست ظاهری شبیه به حرف S دارد و به نوبه خود زیبایی خاصی به محیط می بخشد.
۶- آبنمای حبابی ستونی: این آبنما دارای ستون های منفصلی از جنس پلگسی گلاس است که علاوه بر عبور فوق العاده نور از خود، دارای مقاومت بالا و خاصیت ضد جلبگ نیز می باشد.
۷- آبنما حبابی ورتکس: ورتکس به معنای چرخش دایره ای بخشی از سیال حول یک محور ثابت است و در آبنما های ورتکس حرکت ذرات منظم نبوده و شکلی مانند ابر و باد را تداعی می کند و مانند گرداب، سرعت چرخش جریان آب در برخی نقاط بیشتر و در اطراف آن کمتر است.
۸- آبنما حبابی گردابی: آبنما دکوراتیو گردابی دارای جریان دورانی آب و نورپردازی و صدای آب می باشد و جذابیت فضا را دو برابر می کند. در این آبنما، آب به شکل گریز از مرکز، رفتاری دایره ای و دورانی شکل را به وجود می آورد و حرکات و دور نوسان آب توسط دستگاه پروگرامر قابل برنامه ریزی بوده و آب در ارتفاع های مختلف قابل تنظیم می باشد.

۵-آبنما فیبر نوری

آبنما فیبر نوری یا ریسه ای

این آبنما دکوراتیو یکی از زیباترین انواع آبنماهای خانگی است که به آبنما ریسه ای، آبنما رشته ای یا آبنما لوستری معروف است و برای هتل، رستوران، فروشگاه، مرکز خرید، لابی ساختمان و مجتمع مناسب می باشد زیرا با ترکیب نور و آب فضایی جذاب و رویایی به وجود می آورد. این آبنما با توجه به سفارش مشتری در اندازه و ابعاد مختلف ساخته می شود و از آنجا که زیبایی آن در تاریکی بهتر نمایان می شود، کم کردن نور محیط باعث نمای بیشتر آبنما می شود.
این آبنما مدرن، جدیدترین نوع آبنما با قابلیت نورپردازی منحصر به فرد است که از رشته های نایلونی مقاوم در برابر شرایط محیطی و آب تشکیل شده است. در ساخت این سازه از فیبر نوری استفاده می کنند؛ فیبر نوری یا تار نوری، رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می تواند، داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال دهد. فیبر نوری کاربردهای فراوانی در صنعت مخابرات، حسگرها، صنایع دفاعی، پزشکی و سیستم روشنایی دارد و مانند یک لامپ از درون آن نور عبور می کند. اساس کار این آبنما، حرکت قطرات آب به صورت خطوط منظم، از بین رشته های نازک فیبر نوری است. یعنی نازل های بکار رفته جریان آشفته آب را به یک جریان پیوسته تبدیل می کنند که بدون پاشش قطره ای آب، مانند یک میله کریستال یا ریسه از بالا به پایین هدایت می شود و نور را در طول خود انتقال می دهد.

آموزش ساخت آبنما خانگی

ایزولاسیون، ساختار مکانیکی ابنما، آرماتور بندی، شیب بندی مناسب،آب بندی و مقاوم سازی، ایزوگام و قیرگونی از مراحل ساخت آبنما می باشند.

مراحل ساخت آبنما
برای طراحی و نصب آبنما باید به مواردی توجه کرد:
– آبنما زیر درخت نباشد چون برگ درخت و فضولات پرندگان ممکن است باعث آلودگی آب و گرفتگی فیلتر و پمپ شود.
– آبنما نباید در مسیر باد شدید باشد چون باعث اختلال در الگوی ریزش آب می شود.
– درنظر گرفتن سیستم تخلیه و سرریز آب برای نظافت آبنما
– تامین آب تازه توسط لوله کشی ثابت و تامین امنیت کابل های برق
– انتخاب صحیح پمپ و کلیدهای الکتریکی متناسب با قدرت پمپ
– پیش بینی های لازم ﺟﻬﺖ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از ﯾﺦ زدن آب پمپ ها در ﻓﺼﻞ زﻣﺴﺘﺎن

ساخت آبنماهایی چون موزیکال، تصویری و مه پاش کمی دشوار است اما شما می توانید با تهیه لوازم مورد نیاز به راحتی در منزل یک آبنما خانگی زیبا بسازید.

در ویدئو زیر آموزش ساخت ۹ آبنما خانگی را مشاهده می کنید:

جدیدترین مدل های آبنما خانگی

آبنما در طرح ها و مدل های مختلفی موجود است، در ادامه تصاویر جدیدیترین مدل های آبنما را مشاهده می کنید.
مدل آبنما صخره ای و سنگی

مدل آبنما سیمانی و فایبرگلاس

مدل آبنما رومیزی

دوستان امیدوارم از مطلب لذت برده باشید. آیا شما نیز تجربه شنیدن صدای آب را از طریق یکی از انواع آبنما خانگی داشته اید؟ حس و حال داشتن آبنما را برایمان شرح می دهید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت