logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » انواع گیاهان آکواریومی؛ معرفی ۸ مورد

انواع گیاهان آکواریومی؛ معرفی ۸ مورد

شنبه, 31 آگوست 2019 | 472 بازدید | بدون دیدگاه | تفریحی

آکواریوم داران حرفه ای با انواع گیاهان آکواریومی آشنا هستند و به کمک آنها زندگی ماهیان آکواریوم را بهتر می کنند. انواع گیاهان آکواریومی در ایجاد تعادل و پایداری اکوسیستم آکواریوم نقش اساسی ایفا می کنند و امروزه آکواریوم های پلنت در مقایسه با آکواریوم های معمولی طرفداران بیشتری دارند.

سلام دوستان
به کمک آکواریوم می توان دنیای زیر آب را به خانه آورد و از مناظر زیبای آن لذت برد، اما با استفاده از انواع گیاهان آکواریومی می توان این زیبایی را دو چندان کرد و محیطی طبیعی را شبیه سازی کرد. نقش گیاهان در آکواریوم پلنت مانند درختان می ماند، این گیاهان علاوه بر آنکه جنبه تزئینی دارند دارای استفاده های دارویی و غذایی نیز می باشند. این گیاهان پناهگاه، مخفیگاه و زایشگاه طبیعی ماهیان هستند و در افزایش تولید مثل آن ها نقش دارند، با جذب باکتری های مضر و معلق در آب، دی اکسید کربن و گازهای زیان آور و سمی و تولید اکسیژن محیطی سالم را به وجود می آورند و با تولید اکسیژن مورد نیاز جهت تنفس ماهیان و دیگر آبزی ها نقش اساسی در حیات آن ها دارند.

مزایای انواع گیاهان آکواریومی

از انواع گیاهان آکواریومی برای تامین یکی از این سه هدف استفاده می کنند:
۱- منافع اکوسیستمی
۲- تزئین آکواریوم
۳- تغذیه ماهی ها
اما گیاهی وجود ندارد که هر سه هدف را با هم تامین کند، به عنوان مثال کریپتون برای اکوسیستم و تزئین آکواریوم مناسب است اما به خاطر طعم تلخی که دارد برای تغذیه ماهیان مناسب نیست. یا گیاهانی که برای اکوسیستم و تغذیه ماهیان مناسب هستند دیگر جنبه تزئینی ندارند.
شاید برایتان جای سوال باشد که چطور این گیاهان زیر آب رشد می کنند؟ گیاهان آبزی برای رشد نیازهایی دارند که باید تامین شوند:
– این گیاهان به کف پوش مناسب نیاز دارند، سنگ هایی که زبر و نوک تیز نباشند و دارای کلسیم بسیار کمی باشند، مانند سنگریزه های ساحل زیرا صیقل خورده و فاقد مواد مضر هستند. البته ترکیب ماسه شسته شده با این سنگریزه ها بهترین کف پوش برای تهیه بستر کشت انواع گیاهان آکواریومی می باشد.
– مواد مغذی چون منگنز، روی،منیزیم، مس، پتاسیم، سولفور، فسفر،کلسیم و نیترات که توسط ماهی ها و مواد دفعی آنها، باقیمانده غذا و کود مایع تامین می شود.
– نور مورد نیاز با توجه به نوع گیاه و موقعیت آکواریوم فرق می کند و باید همیشه بین نور و گازکربنیک آکواریوم تعادل برقرار باشد. ترکیب ۲ لامپ فلورسنت و هالوژن بهترین نور برای آکواریوم می باشد.
برای انتخاب ماهی مناسب در آکواریوم گیاهی به شرایط زیستی آنها دقت کنید زیرا باید دارای شرایط یکسانی باشند. در ضمن بهتر است از ماهی های آرام و کوچکی که به صورت گله ای حرکت می کنند نگهداری کنید (مانند تتراها) چون حرکت ماهی ها در بین گیاهان بسیار چشم نواز است.

انواع گیاهان آکواریومی

 1- گیاهان رو آبی

گیاهان آکواریومی رو آبی

گیاهان آکواریومی رو آبی

گیاهان آبزی که در سطح آب شناور هستند، قابل کاشتن نمی باشند و تنها روی سطح آب رشد می کنند (مانند نیلوفر). به نور زیاد احتیاج دارند و از مواد موجود و ذرات معلق در آب تغذیه می کنند. برای تولید مثل ماهی های زنده زا و بچه ماهی ها مناسب هستند. این گیاهان رشد زیادی دارند و به نوعی انگل به شمار می آیند، در مدت کوتاهی تمام سطح آب را می پوشانند و از رسیدن نور و اکسیژن به دیگر گیاهان و ماهیان جلوگیری می کنند. برای کنترل این گیاهان بهتر است از ماهیان گیاهخواری چون سیلور دالر یا گورامی در آکواریوم استفاده کنید یا خودتان گیاه را هرس کنید.

 2- گیاهان میان آبی
گیاهان آبزی که ریشه های چندان عمیقی ندارند، در لایه های میانی معلق هستند و تا سطح آب رشد می کنند و سبب تمیزی و شفافیت آکواریوم می شوند. هرچند در میانه آب هستند اما ریشه اصلی آنها در بستر مستقر شده است اما به خاطر ریشه دوانی به ریشه گسترده در بستر آکواریوم نیاز ندارند. رشد و تکثیر این گیاهان بسیار آسان است و برای رشد از تمامی اندام هایشان بهره می برند. (مانند انواع لودویجیا ها و هاگروفیلا ها)

۳- گیاهان زیر آبی
گیاهان کف زی یا زیر آبی دارای تنوع بیشتری هستند، ریشه این گیاه در شن و ماسه بستر آکواریوم قرار دارد و روش کاشت آن به وسیله بذرپاشی است. از مواد مغذی موجود در بستر آکواریوم استفاده می کند و باعث زلال شدن آب آکواریوم می شود. (مانند گیاه مونت کارلو ، همیانتوس کوبایی، ساجیتریا، هیرگرس)

اسامی انواع گیاهان آکواریومی

تعداد گیاهان آکواریومی بسیار زیاد است که درادامه بخشی از لیست را مشاهده می کنید و با ۸ نوع از انواع گیاهان آکواریومی بیشتر اشنا می شویم.
لیست انواع گیاهان آکواریومی
آزولا کارولینا
آنوبیاس قهوه
اسپاتی فیلوم آبزی
پر طاووسی سنبله ای
شت قرمزی
خزه جاوه
خزه کریسمس
دم گربه ای
روتالا ایندیکا
زاگیتاریا مونتویدنسیس
زینه ما
ساژیتریا پا کوتاه
ساژیتریا لاتیفولیا
سالوینیا مینیما
سر نیزه ای برگ پهن
سرخس آبی
سرخس جاوا
سنبل آبی
سیوی
شینودوریوس شلوتری
علف بلوری

۱- کریپتون

گیاه کریپتون قهوه ای

اسم علمی Cryptocoryne balansae
دما بین ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد
نور متوسط
کود به کود دهی خوبی نیاز دارد مثل کود آهن
PH بین ۵/۵ تا ۹
بستر در شن متوسط بهترین رشد را دارد
محل قرار گیری در آکواریوم انتهای آکواریوم
نحوه تکثیر پاجوش

گیاه آکواریومی کریپتون کورین از معروف ترین انواع گیاهان آکواریومی است که بومی مناطق گرمسیر آسیا و آفریقا می باشد و برای آکواریوم پلنت نیز مناسب است. نام این گیاه به معنای پنهان است و در رده گیاهان آبزی زیر آبی می باشد که به نام سرداب (crypts) نیز شناخته می شود. گیاه کریپتون کورین از گیاهان آکواریومی مقاوم به شمار می رود که به واسطه برگ های بلند و باریک و گل های زرد رنگ خوشبویی که در زمستان میدهد، زیبایی خاصی دارد و همین زیبایی و ماندگاری سبب محبوبیت این گیاه آبزی شده است. این گیاه اکواریومی جزء گیاهان آکواریومی تلخ است و همین ویژگی از مزایای آن به شمار می رود زیرا ماهیان گیاهخوار علاقه ای به خوردن برگ های این گیاه ندارند.
گیاه کریپتون دارای سرعت رشد متوسطی است و وجود کود آهن و جریان خفیف آب تاثیر مثبتی بر این گیاه می گذارد و گاهی طول برگ های آن به بیش از یک متر نیز می رسد و سطح آب را می پوشاند. در هنگام کاشت گیاه کریپتون بهتر است آن را در گلدان سفالی سوراخ دار یا گلدان پلاستیکی مشبک مخصوص قرار دهید تا زمان تعویض آب آکواریوم ریشه های گیاه آسیب نبیند و خیلی زیر ماسه ها پراکنده نشود.
کریپتون به تغییرات دما، سختی آب و افزایش کلر آب بسیار حساس است و نیترات بالا، آب کثیف، کمبود مواد مغذی، نبود یا تغییرات نور سبب ایجاد سوراخ هایی در اطراف و کناره های برگ ها می شود که سیفون زیاد آب، دادن کود، تامین نور مناسب و حذف برگ های مرده از راه های درمان آن می باشند.

۲- آنوبیاس

نحوه کاشت گیاه آنوبیاس

اسم علمی Anubias Barteri
دما بین ۲۲ تا ۳۸ درجه سانتی گراد
نور طیف وسیعی از نور
سطح نگهداری آسان
PH بین ۵/۵ تا ۸/۸ است
محل قرار گیری در آکواریوم انتهای آکواریوم
نحوه تکثیر جدا کردن و کاشت ساقه های زیر زمینی و جوانه هایی است که از پای گیاه می رویند.

گیاه آکواریومی آنوبیاس یکی از بهترین و مقاوم ترین گیاهان آکواریومی آب شیرین است که برگ های پهن، ضخیم و سبز رنگ آن سبب جذابیتش شده است. این گیاه آبزی بومی آفریقاست و دارای نژادهای مختلفی چون afzelii، barteri، gigantea،gilletii ، gracilis، hastifolia، heterophylla، pynaertii می باشد که تقریبا دارای شرایط نگهداری یکسانی هستند. ما در ادامه با آنوبیاس قهوه یا آنوبیاس کافی فولیا ( Coffeefolia) که از گونه های نژاد آنوبیاس بارتری (Anubias barteri ) است آشنا می شویم.
آنوبیاس قهوه گونه ای گلدار از گیاهان آبزی و نیمه آبزی است که در رودخانه، نهر و باتلاق رشد می کند و در آکواریوم به سنگ یا تکه چوب متصل می شود. این گیاه دارای ارزش زینتی است و دارای برگ های ضخیم قوسی شکل با برجستگی های خاص (مانند دنده) می باشد و برگ های جدید آن به رنگ قرمز- قهوه ای هستند و پس از رشد سبز می شوند و همین ترکیب رنگ قرمز- قهوه ای و سبز نیز از زیبایی های این گیاه می باشد. آنوبیاس رشد کندی دارد، طیف وسیعی از نور (کم تا زیاد) را تحمل می کند (در نور زیاد برگ ها سریعتر رشد می کنند و فشرده تر هستند)، به Co2 بسیار کمی احتیاج دارد، به خاطر برگ های ضخیمی که دارد ماهیان مخرب کمتر به سمت آن می روند، در مجموع این گیاه نگهداری آسانی دارد و برای افراد مبتدی بسیار مناسب است.
این گیاه را می توانید در وسط یا عقب تانک و در نقاط تاریک بکارید و در صورت فراهم بودن شرایط چندین بار گل می دهد، بیشتر گونه های آن به جز آنوبیاس نانا ارتفاع زیادی دارند. در ضمن اگر صاحب تانک گیاهی ماهی های گرمسیری (دیسکس) هستید، این گیاه آکواریومی بسیار مناسب است. همچنین نحوه تکثیر گیاه انوبیاس به وسیله جدا کردن و کاشت ساقه های زیر زمینی و جوانه هایی است که از پای گیاه می رویند.

۳-گندمی آبزی

گیاه آکواریومی گندمی

اسم علمی Dwarf Hairgrass
دما بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد
نور متوسط تا زیاد
سطح نگهداری متوسط
PH بین ۶ تا ۷٫۲
کود کود مورد نیاز به میزان ۲ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از فروردین تا مهر،
محل قرار گیری در آکواریوم انواع بلند آن در قسمت عقب آکواریوم
نحوه تکثیر جدا کردن ساقه ها از ریشه اصلی و کاشتن آنها در بستر

گیاه گندمی آکواریوم که یکی از زیباترین و مقاوم ترین انواع گیاهان آکواریومی است به استرالیا تعلق دارد و جزء گیاهان آبزی چند ساله است که به نام های دیگری چون والیزنریا، الوکاریس، گندمی پیچی یا مارپیچی نیز معروف می باشد. گیاه زینتی گندمی دارای ساقه های بلند علف مانندی به طول حدود ۱۵ سانتی متر است که در تابستان و در صورتیکه بالای سطح آب باشد، نوک هر ساقه گل کوچکی نمایان می شود و بر زیبایی آن می افزاید، همچنین حرکت برگ های گیاه که توسط نوسانات جریان فیلتر به وجود می آید، باعث جذابیت آکواریوم می شود. به خاطر آنکه برگ های گندمی حباب اکسیژن تولید می کنند و با مصرف نمک های معدنی موجود در سیستم آبی باعث کاهش رشد جلبک ها می شوند، گزینه بسیار مناسبی برای آکواریوم می باشد. این گیاه دوزیست است و توانایی زندگی به صورت کامل و نیمه کامل در آب دارد، شوری آب را تا حد متوسط تحمل می کند و در سیستم های آبی با عمق بیش از ۳۰ سانتی متر بهتر رشد می کند.
این گیاه آبزی در آکواریوم آب شیرین به خوبی رشد می کند، به نور متوسط تا زیاد علاقه دارد و نباید در سایه کاشته شود چون در نور کم رشد آن بسیار آهسته می شود (البته گندمی آبزی مقاوم به سرما است)، نسبت به تغییرات دما و کلر حساس است و با آنکه نگهداری آن به دقت بیشتری نیاز دارد اما برای افراد مبتدی مناسب است. گندمی رشد بسیار سریعی دارد و باید زمانیکه برگهای آن بلند شدند با قیچی کوتاه کرد و بهتر است در میانه تانک یا پشت صخره ها کاشته شود تا برگ ها به صورت افقی رشد کنند
الوکاریس برای ایجاد یک پناهگاه برای ماهیان مناسب است اما دارندگان کف خوار و گربه ماهیان کف زی باید مراقب باشند تا این ماهی ها در بین ساقه ها محبوس نشوند. برای تکثیر گیاه گندمی آکواریوم باید شاخه هایی که بزرگ شده اند را از ریشه اصلی جدا کرد و در شن قرار داد تا ریشه بزند. این گیاه باید به صورت منظم هرس شود و چون نسبت به تجمع جلبک ها حساس است باید میزان CO2 ، نیترات و نور آکواریوم را تنظیم کرد

۴- گیاه آکواریومی اشک بچه

گیاه آبزی آکواریوم

اسم علمی Hemianthus callitrichoides
دما بین ۲۱ تا ۲۸ درجه سانتیگراد
نور متوسط تا زیاد (۲وات یا بیشتر در هر گالن)
سطح نگهداری نسبتا سخت
میزان Co2 بین ۱۵ تا ۲۵ میلی گرم
PH بین ۵ تا ۵/۷
محل قرار گیری در آکواریوم ابتدا و میانه آکواریوم

گیاه اشک بچه Dwarf Baby Tears) )، چمن همیانتوس یا اشک کودک کوتوله که به اختصار HC نام دارد یکی دیگر از انواع گیاهان آکواریومی است که از آن برای ایجاد کفپوشی سبز رنگ در آکواریوم استفاده می کنند. HC کوچکترین گیاه آبزی است که بومی کوبا می باشد و نخستین بار در سال ۲۰۰۳ به عنوان گیاه آکواریومی مورد استفاده قرار گرفت. برگ های سبز رنگ و درخشنده این گیاه به شکل قطرات کوچک اشک است و زیبایی خاصی به آکواریوم می بخشد، همچنین ساقه و برگ های کوچکی دارد و برای آکواریوم نانو و کوچک بسیار مناسب است. اشک بچه در ابتدا رشد کمی دارد اما در صورت تامین شرایط (نور فراوان، سطح فراوان مواد غذایی، بستر ریزدانه و سطح خوب CO2 ) در زمانی کم مانند فرش تمام کف آکواریوم را می پوشاند.
چمن همیانتوس کوبایی را معمولا در میان سنگ ها یا کنده های چوب می کارند و در مجموع از آن برای پوشش دادن بستر استفاده می کنند. همچنین بخاطر اندازه کوچکی که دارد برای ایجاد حس عمق در آکواریوم و یا بزرگ به نظر رسیدن اشیاء نسبت به واقعیت بکار گرفته می شود.
این گیاه آکواریومی به مراقبت و هرس منظم نیاز دارد؛ نور کافی که بتواند به انتهای آکواریوم نفوذ کند و گردش مقادیر کافی گاز CO2 در بخش های پایینی آکواریوم از نیاز های ابتدایی این چمن آکواریوم می باشند. شما باید ضخامت مناسب چمن را با هرس بوجود آورید زیرا اگر این کفپوش گیاهی بیش از اندازه ضخیم شود، سطح زیرین آن می میرد و گیاه از بستر جدا می شود. در نتیجه چمن همیانتوس برای افراد مبتدی مناسب نیست.

۵-گیاه شویدی آکواریوم

گیاه آبزی شویدی

اسم علمی Cabomba caroliniana
دما بین ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد
نور متوسط تا زیاد (۰.۵ وات در هر لیتر )
سطح نگهداری متوسط
میزان Co2 بین ۶ تا ۱۴ میلی گرم
PH بین ۶/۵ تا ۷
روش تکثیر از طریق قلمه زدن و کشت بذر
نوع بستر بستری شامل کود نیترات و دی اکسید کربن مناسب

کابومبا کارولینانا (Cabomba caroliniana) یا کارولاینا فنورت (Carolina Fanwort ) یکی از انواع گیاهان آکواریومی است که بومی آمریکای جنوبی و شمالی می باشد و در ایران به گیاه شویدی معروف است. این گیاه زیبا و مشهور دارای برگ های سوزنی شکل و ظریف سبز رنگی است که به صورت دسته بادبزنی برروی ساقه قرار گرفته اند و حرکت دسته ای آنها همراه با جریان آب، زیبایی خاصی به آکواریوم می بخشد. نگهداری گیاه شویدی آکواریوم چندان سخت نیست؛ در انواع آب های نرم تا سخت رشد می کند اما نور کم، نبود کود و بستر مناسب سبب تیره شدن رنگ برگ ها، کاهش رشد، پوسیدگی و مرگ گیاه می شود.
کابومبا سبز دارای ساقه و برگ های بسیار ظریف، ترد و شکننده ای است که به راحتی آسیب می بیند به همین دلیل باید آن را در بین دیگر گیاهان کاشت. ریشه این گیاه اکواریومی هم ظریف است و معمولا برای حفاظت از آن به کمک گلدان سفالی درون بستر آکواریوم قرار می گیرد. گیاه شویدی به راحتی قابل تکثیر است و روش تکثیر شویدی به کمک شکستن ساقه ها و جابجایی آن هاست. این گیاه آبزی رشد سریعی دارد و تا ۸۰ سانتیمتر رشد می کند، در صورت فراهم بودن شرایط گل های سفید نگی نیز می دهد و بهترین مکان برای کاشت آن در قسمت انتهایی آکواریوم می باشد.

۶- گیاه آکواریومی دم گربه ای

گیاه آکواریومی دم گربه ای

اسم علمی Egeria densa
دما متوسط تا زیاد (بین ۱۰ تا ۲۰ درجه)
نور متوسط تا زیاد
سطح نگهداری آسان
میزان Co2 بین ۳ تا ۵ میلی گرم
PH بین ۶/۵ تا ۷
روش تکثیر قلمه زدن ساقه و کاشتن آن در بستر
نوع بستر ماسه بستر آکواریوم

گیاه دم گربه چیست؟ یکی از محبوب ترین انواع گیاهان آکواریومی زیر آبی در جهان، گیاه آلودئا (Elodea)، آناکاریس، هورن وورت ( Hornwort) یا دم گربه ای است که به آمریکای مرکزی و جنوبی تعلق دارد و از آسان ترین گیاهان برای نگهداری در آکواریوم به شمار می رود که خواسته های کمی دارد (چه در بستر چه به صورت شناور روی آب) در نتیجه برای افراد مبتدی گزینه بسیار مناسبی است. این گیاه غیر سمی دارای ساقه های بلند و ترد و برگ هایی ریز و فرخورده است، در فصل تابستان گل می دهد و زیبایی خاصی به آکواریوم می بخشد. بهتر است این گیاه در آکواریوم بزرگ کاشته شود تا بهتر جلوه خود را به نمایش بگذارد.
یکی از ویژگی های جالب آناکاریس ضد جلبک بودن آن است، این گیاه نوعی آنتی بیوتیک ترشح می کند که مانع تشکیل و مرگ جلبک های ناخواسته و باکتری های مضر می شود و در نتیجه آب را شفاف می کند. همچنین تولید اکسیژن، رشد نسبتا سریع، جذب ذرات آب، سازگاری با ماهیان، منبع غذایی خوب برای برخی ماهین (گوئریمیس)، استفاده بسیار کم از نور، مصرف بی کربنات، افزایش کیفیت آب و یکنواخت کردن پارامترهای آب در آکواریوم های تازه تاسیس، از دیگر مزایای این گیاه می باشند. دم گربه ای به آب شیرین سخت و کلسیم دار و دمای پایین علاقه زیادی دارد (البته آب سبک و دمای بالا را هم مدتی تحمل می کند) و هر چند به دی اکسید کربن نیاز ندارد اما با افزایش دی اکسید رشد گیاه زیاد می شود. میزان رشد دم گربه ای به مقدار نور و مواد غذایی بستگی دارد اما در شرایط نامناسب رشد آن کاهش نمی یابد بلکه برگ های گیاه نازک و رنگ پریده می شود.
از دیگر نکات جالب آلودئا، فاقد ریشه بودن گیاه است. قسمت سفید رنگ انتهای ساقه نیز ریشه نیست و تنها از آن برای سفت شدن بستر استفاده می کنند و گیاه مواد لازم خود را از برگ و ساقه تامین می کند. عقب و میانه تانک مکان مناسبی برای کاشت دم گربه ای است. دم گربه ای به خاطر تحمل طیف وسیعی از شرایط دارای رشد سریعی است، همچنین دارای توانایی آللوپاتی یا دگر آسیبی ( Allelopathy) است یعنی با تولید یک ماده شیمیایی، مواد مغذی آکواریوم را کاهش می دهد و از رشد دیگر گونه ها جلوگیری می کند، در نتیجه مانند گیاه شویدی در برخی کشورها گیاه هرز شناخته شده می شود، باید با هرس و کوددهی منظم این مشکل را برطرف کرد.

۷- گیاه نخودی آکواریومی

گیاه آبزی چیست

اسم علمی Bacopa monnieri
دما بین ۱۵ تا ۳۰ درجه
نور متوسط تا شدید
سطح نگهداری آسان
اندازه تا ۵۰ سانتیمتر
PH بین ۶ تا ۹
روش تکثیر قلمه زدن
نوع بستر ماسه بستر آکواریوم

نخودی ( Water Hyssop) گیاهی چند ساله، خزنده و محبوب است که در تالاب و سواحل آب های گل آلود رشد می کند و قادر است در آب کمی شور هم رشد کند. این گیاه به مناطق باتلاقی هند، نپال، سریلانکا، چین، تایوان و ویتنام تعلق دارد و به نام های دیگری چون باکوپا مونیری و باکوپا باریک برگ نیز معروف است. گیاه آکواریومی زیر آبی نخودی دارای برگ های شاداب و نسبتا ضخیمی است که به صورت مخالف بر روی ساقه قرار دارند و گل های کوچک و سفیدی با چهار یا پنج گلبرگ دارند. این گیاه شباهت زیادی به پشت قرمزی دارد اما برخلاف آن قسمت زیرین برگ ها سبز رنگ است.
گل آبزی نخودی به نور بالایی نیاز دارد و در قسمت سایه دار آکواریوم به خوبی رشد نمی کند، البته نخودی رشد متوسط و پایینی دارد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. این گیاه آبزی علاوه بر جنبه تزئینی خواص دارویی نیز دارد و در درمان صرع و آسم به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. نخودی خواص آنتی اکسیدان دارد، در کاهش اکسیداسیون چربی در جریان خون موثر است، سطح هورمون های تیروئید را افزایش می دهد، باعث کالری سوزی می شود و اثرات ضد اضطراب دارد. اما در استفاده از دارو باید احتیاط کرد زیرا در دوز بالا سمی و کشنده است.

۸-گیاه آکواریومی سیبی

گیاه آکواریومی برگ سیبی

اسم علمی Hygrophila corymbosa Siamensis
دما بین ۲۰ تا ۲۸ درجه
نور متوسط تا زیاد
سطح نگهداری آسان
میزان Co2 بین ۱۰ تا ۴۰ میلی گرم
PH بین ۵/۵ تا ۸
روش تکثیر به روش قلمه زدن
حداکثر ارتفاع ۴۰ سانتیمتر

هیگروفیلا سیامنسیس یا برگ سیبی یکی از زیباترین انواع گیاهان آکواریومی است که برگ های بزرگ و سبز رنگی شبیه درخت سیب دارد و اغلب از آن برای تزئین گوشه های آکواریوم استفاده می کنند. این گیاه تقریبا رشد سریعی دارد و چون با شرایط مختلف آب سازگار است و نسبت به کمبود مواد غذایی ، نوسانات درجه حرارت و سختی آب مقاوم است، گیاه مناسبی برای افراد تازه کار به شمار می رود. از این گیاه می توان در آکواریوم گرمسیری و مخازن آب سرد استفاده کرد.
گیاه سیبی به هندوستان و اندونزی تعلق دارد و یکی از دلایل محبوبیت این گیاه این است که با جذب آمونیاک و نیترات آب، سرعت رشد جلبک ها را کاهش می دهد در نتیجه علاوه بر زیبایی در سلامت آکواریوم هم موثر می باشد. این گیاه اگر هرس نشود سطح آکواریوم را کامل می پوشاند و اگر از آب بیرون بیاید، گل های زیبای ارغوانی رنگی خواهد داد در نتیجه از این گیاه آبزی در آکواریوم های سرباز استفاده می کنند. البته گل دادن گیاه منجر به ریختن برگ های آن می شود، پس به صورت منظم برگ ها را هرس کنید.
برای کاشتن گیاه سیبی باید ریشه را در بستر قرار داد اما این گیاه می تواند مدتی را غوطه ور باقی بماند. این گیاه آبزی ریشه های انبوهی دارد به همین دلیل زمان کاشت بین هر ساقه اصلی حداقل ۶ سانتیمتر فاصله قرار دهید. این گیاه با کریپتون کورین، ساجیتاریا (پیکان آبی) و سراتوپتریس سازگار استبرگ سیبی اگر برگ های گیاه زرد رنگ شد باید آهن و دی اکسید کربن اضافه کرد تا مشکل برطرف شود.

آیا شما تجربه نگهداری از یکی از انواع گیاهان آکواریومی را داشته اید؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت