logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » پرورش کدام پرنده بهتر است؟

پرورش کدام پرنده بهتر است؟

یکشنبه, 13 اکتبر 2019 | 365 بازدید | ۲ دیدگاه | آموزشی, مطالب عمومی
پرورش پرنده مشاغلی سودآور

اگر به پرورش پرنده به عنوان شغلی پرسود فکر کرده اید و به دنبال پرسودترین پرنده برای پرورش هستید، با مطالعه این مطلب با ۵ پرنده پرسود آشنا خواهید شد.

سلام دوستان

پرورش پرنده یکی از ابتدایی ترین مشاغلی است که انسان از آن کسب درآمد می کرده و سودآوری خوبی هم داشته است. امروزه نیز افزایش قیمت گوشت گوسفد و گاو، آگاهی از مضرات گوشت قرمز (گوشت گاو سبب افزایش غلظت خون، تیرگی پوست صورت و .. می شود و به شدت سودا زاست، گوشت گوسفند هم در صورت افراط باعث افزایش کلسترول و فشار خون می شود)، فرهنگ سازی در مورد گوشت پرندگان و خواص آنها (پایین بودن کلسترول و چربی) و از همه مهم تر امکان پرورش اغلب پرندگان در منزل، سبب تمایل بیشتر مردم به پرورش پرنده و این شغل پرسود شده است.
اگر شما نیز از علاقمندان به دنیای پرندگان هستید و می خواهید از این طریق کسب درآمد کنید بهتر است ابتدا با بهترین پرندگان برای پرورش آشنا شوید و سپس با توجه به شرایط اقلیمی محل سکونت و امکانات خود پرسودترین پرنده جهت پرورش را انتخاب کنید. در ادامه به صورت مختصر با ۵ مورد از پرسودترین پرندگان و شرایط مورد نیاز پرورش هر کدام آشنا می شویم.

۱- پرورش شترمرغ

غذای شترمرغ ترکیبی از ذرت، یونجه خشک، ویتامین‌ها و مواد معدنی، پودر گوشت، کنجاله سویا، جو دوسر، شبدر قرمز خشک، جو، پودر استخوان، مخمر آبجو، اسید آمینه، میوه و گیاهان دانه‌دار که برای دوره های مختلف رشد دارای نسبت های مختلفی می باشد.
خصوصیت منحصر به فرد تنها پرنده ای است که همه اعضای بدن آن ارزش اقتصادی دارد و با آب و هوای مختلف سازگار است.
مساحت زمین برای پرورش شترمرغ ۲۰ جوجه شترمرغ، زمینی به ابعاد ۲ متر در ۱۰ متر مربع، یک شتر مرغ بالغ ۲۵۰ متر مربع زمین و برای یگ گله سه تایی که از ۱ نر و دو ماده تشکیل شده ۱۵۰۰ متر مربع فضا نیاز است. با توجه به تعداد پرنده خود، زمین مورد نیاز را محاسبه کنید.
خاصیت گوشت شترمرغ تنها گوشت پرنده ای که گوشت قرمز به شمار می رود و طبع گرم دارد. دارای پروتئین، آهن و اسیدهای چرب امگا ۳ فراوان است اما مقدار کالری، سدیم، کلسترول و چربی آن در مقایسه با دیگر گوشت ها قرمز حدود ۵ درصد کمتر است.
پرورش پرنده در منزل امکانپذیر هست خیر

درآمد پرورش شتر مرغ

شترمرغ پرنده ای قوی جثه و اجتماعی با پاهای بلند، قدرت بدنی زیاد و خصوصیات منحصر به فرد است که بومی آفریقا و مناطق خشک و گرمسیر می باشد، در بین پرندگان بیشترین مقاومت را در برابر بیماری و شرایط محیطی دارد، بیماری مشترکی با انسان ندارد، می تواند چند روز بدون آب و غذا زنده بماند و با آب و هوای متفاوت سازگار است (هوای منفی ۳۰ درجه تا مثبت ۵۰ درجه را تحمل می کند). به همین دلیل هزینه پرورش شترمرغ در مقایسه با دیگر پرندگان کمتر است و بیشتر افرادی که به دنبال پرورش پرنده هستند شترمرغ را انتخاب می کنند. همچنین طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، ایران دومین تولید کننده و پرورش دهنده شتر مرغ پس از آفریقای جنوبی در جهان است.
پرورش پرنده شترمرغ را می توان یکی از سودآورترین مشاغل نام برد زیرا نه تنها گوشت و تخم این پرنده سودآوری خوبی دارد بلکه پوست، روغن، چربی، پر، پا، پوکه تخم، مغز و حتی قرنیه چشم شترمرغ نیز قابل استفاده است و هیچ گونه دور ریزی ندارد. از روغن شتر مرغ در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی، از روده آن در ساخت نخ بخیه و از پوست آن برای تهیه چرم، کیف، کفش و کمربند استفاده می کنند. همچنین پوست و تخم نقاشی شده آن نیز به آلمان و عراق صادر می شود.
شترمرغ بهترین پرنده برای پرورش است زیرا پرنده ای مهربان و کم آزار است که مراقبت از آن سختی فراوانی ندارد، به تأسیسات و تجهیزات گران قیمت سرمایشی و گرمایشی نیاز ندارد، در صورتیکه به خوبی مدیریت شود نرخ مرگ و میر کمتری دارد، برخلاف سایر دام ها می تواند در دشت‌ها و فلات‌ها زندگی کند، به انسانی که به او غذا بدهد انس می گیرد و امکان پرورش پرنده در هر فضای وسیع و مسطحی که حصار کشی شده باشد و دارای سایه بانی برای استراحت پرنده باشد، وجود دارد. در ضمن این پرنده یک روز در میان تخم می گذارد و بعد از ۵۰ روز جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند، سرعت رشد این جوجه ها زیاد است و در عرض ۹ ماه بالغ می شوند و در ۱۰ تا ۱۲ ماهگی قابل کشتار هستند.

شرایط پرورش شترمرغ

سود پرورش شترمرغ به تعداد شترمرغ ها بستگی دارد و سرمایه اولیه برای پرورش شتر مرغ به خاطر نوسانات مالی قابل پیش بینی نیست اما در اختیار داشتن زمین می تواند باعث کاهش هزینه ها شود. البته قبل از خرید امکانات، تخصیص زمین و سرمایه گذاری باید در مورد اینکه قرار است چه چیزی را پرورش دهید، تصمیم گیری کنید. پرورش دهندگان در سه رده مختل فعالیت می کنند:
– پس از تهیه تخم شترمرغ و قرار دادن در دستگاه از فروش جوجه شترمرغ کسب درآمد می کنند.
– با خرید شترمرغ های مولداز طریق فروش تخم کسب درآمد می کنند.
– با پرورش شترمرغ گوشتی و پروراری کسب درآمد می کنند.
فضای مورد نیاز برای پرورش این پرنده در مقایسه با دیگر پرندگان وسیع تر است زیرا ابعاد این پرنده بزرگتر است و نیاز به دویدن دارد. همچنین محل نگهداری شترمرغ ها در سنین مختلف باید جدا از هم باشد. در مزرعه پرورش شترمرغ پرنده های بالغ را جدا از جوجه های چند هفته نگهداری می کنند و پرنده های بالغ را در گروه های دوتایی و سه تایی تقسیم بندی می کنند تا کنترل کیفیت تخم پرنده راحت تر انجام شود. برای جوجه کشی هم باید تجهیزات جوجه‌کشی مانند دستگاه جوجه‌کشی را خریداری کنید و اتاقی برای قرارگیری دستگاه جوجه‌کشی ستر، اتاقی برای هچر و مکانی هم برای ذخیره تخم‌ها قبل از قرار دادن در دستگاه در نظر بگیرید. برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه ها باید روزی ۵ بار لانه آن ها را تمیز و خشک کرد و به پرنده های بالغ روزی ۲ بار غذا داد.

معایب پرورش شتر مرغ

هرچند پرورش پرنده شترمرغ درآمد خوبی دارد اما از آنجا که خریداران پوست، پر و چرم شترمرغ کم هستند در صورت راه اندازی کارگاه فرآوری می توان به سود بالایی دست یافت.

۲- پرورش بلدرچین

روش پرورش بلدرچین

غذای بلدرچین غذای بلدرچین با توجه به تخمگذار یا گوشتی بودن پرنده و سن رشد آن متفاوت است و بلدرچین مثل مرغ همه چیز خوار است. البته پروتئین جیره غذایی اهمیت زیادی دارد. دانه گندم، سبوس گندم، دانه ذرت، کنجاله سویا، گلوتن ذرت، نمک، کنجاله کلزا، پودر یونجه، پودر ماهی، پودر گوشت، پودر صدف از جمله غذاهای بلدرچین می باشند.
خصوصیت منحصر به فرد جثه کوچک، میزان فضای کم برای نگهداری و رسیدن سریع به سن بلوغ و تولید مثل
فضای مورد نیاز مکان مورد نیاز به تعداد پرنده ها بستگی دارد و در فضای کوچکی چون بالکن خانه هم قابل پرورش هستند
اما به طور کلی برای هر ۸ عدد بلدرچین ۱ متر مکعب مساحت کافی است.
خاصیت گوشت بلدرچین این گوشت لذیذ سرشار از فسفر، روی، آهن و پروتئین است و به خاطر آنکه بلدرچین بسیار پرجنب و جوش است،
گلیکوزن در ماهیچه آن ذخیره می شود و طعم آن را لذیذ می کند.
همچنین پس از پخت رشته رشته نمی شود و ظاهر خود را حفظ می کند از این جهت برای مراسمات و تشریفات کاربرد زیادی دارد.
پرورش پرنده در منزل امکانپذیر هست بله

بلدرچین پرنده ای با جثه کوچک، پرجنب و جوش، نیرومند، پرطاقت و مقاوم است که توانایی سازگاری با هر شرایط محیطی را دارد، در مقایسه با دیگر پرندگان بیماری های ویروسی کمتر و مرگ و میر پایین تری دارد. این پرنده از خانواده قرقاول است و زندگی روی زمین را ترجیح می دهد اما گاهی اوقات پروازهایی سریع و کوتاه هم دارد. بلدرچین دارای ۱۸ گونه است؛ نژاد کالیفرنیایی، کانادایی، ژاپنی ، کاهگلی، آفریقایی، سینه سفید آمریکایی و نژاد معمولی از گونه های مختلف بلدرچین هستند که با توجه به شرایط آب و هوایی نژادی که سازگارتر است را انتخاب می کنند که دو نژاد ژاپنی و معمولی برای پرورش در ایران بیشتر بکار می روند چون با آب و هوای ایران سازگارتر هستند. تخم این پرنده دارای خواص بسیاری است که کلسترول بسیار بسیار پایین، منبع غنی و با ارزش از ویتامین ها، منبع غنی امگا ۳ و پروتئین، تنظیم سیکل خواب و تقویت سیستم دفاعی بدن برخی از مزایای این تخم می باشند.
پرورش بلدرچین از حوزه های جدید در صنعت کشاورزی است که مواردی چون عدم نیاز به مکان خیلی وسیع، نیاز به هزینه های جاری بسیار کم، بازار فروش مناسب، دوره پرورش کوتاه و زودبازده، سهولت پرورش و راندمان بالا سبب شده به عنوان صنعتی سودآورد و پربازده در جهان شناخته شود. یکی دیگر از فواید پرورش این پرنده عدم نگرانی برای بازاریابی محصولات هست؛ تخم و گوشت بلدرچین خواص زیادی دارند (گوشت آن به خاطر کلسترول بسیار کم طرفداران زیادی دارد) و به خاطر آنکه کوچک هستند و قیمت بالایی ندارند تمام اقشار مردم توان خرید آن را دارند در نتیجه محصولات به راحتی به فروش می رسند.
بلدرچین بهترین پرنده برای پرورش در خانه است زیرا در یک مکان کوچک، با صرف وقت کم، رعایت نکات بهداشتی، داشتن تجهیزات باکیفیت و تغذیه پرنده با خوراک خوب می توانید به سود خوبی دست پیدا کنید. سود پرورش بلدرچین به تعداد بلدرچین ها بستگی دارد و باید ابتدا مشخص کنید قصد پرورش بلدرچین گوشتی را دارید یا پرورش بلدرچین تخمی؟ به عنوان مثال یکی از مزایای پرورش بلدرچین گوشتی عدم نیاز به خرید قفس مکانیزه است و از طرفی بازار فروش تخم بلدرچین بهتر است. این پرنده یکی از پرسودترین پرندگان است که خیلی زود به سن بلوغ و تخم گذاری می رسد و دفعات و میزان تخمگذاری آن در طول سال از دیگر پرندگان خیلی بیشتر است. این پرنده به سرعت رشد می کند، جوجه بلدرچین ها در ۱۷ روزگی از تخم بیرون می آیند، در عرض ۶ هفته بالغ می شوند و تخم می گذارند، حداقل هفته ای ۴ بار تخم می گذارند. البته اگر هدف شما پرورش بلدرچین تخمگذار است نژاد ژاپنی بازدهی بهتری دارد چون تقریبا هر روز تخم می گذارد.

نحوه پرورش بلدرچین

آموزش پرورش بلدرچین

برای پرورش پرنده بلدرچین و به دست آوردن سود باید نکاتی را رعایت کرد:
– ایجاد محیطی امن و ساکت و به دور از حیوانات خانگی، زیرا سروصدا باعث استرس پرنده می شود.
– بلدرچین نسبت به رطوبت و خشکی زیاد تا حدودی حساس است و تامین سیستم گرمایشی و سرمایشی، تهویه محیط و سیستم تأمین رطوبت ضروری است.
– دمای محیط بین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد و محیط به اندازه کافی رطوبت داشته باشد.
– از ورود حشرات موذی که باعث بیمار شدن پرنده‌ها و انتقال آلودگی به محیط می‌شوند، جلوگیری کنید.
– بهتر است قفس پرورش بلدرچین مکانیزه باشد چون تمیز کردن، غذا و آب دادن و جمع کردن تخم پرنده راحت تر است.
– از گذاشتن غذای اضافی برای پرنده خودداری کنید چون پرخوری و چاقی پرنده با مشکلات کبد ارتباط مستقیم دارد و تخم گذاری را کاهش می دهد.
– چون این پرنده پروازی است باید از فنس و توری برای سقف قفس استفاده کرد.
– برای جلوگیری از بیمار شدن پرنده، ضدعفونی کردن منظم محیط و پرندگان و واکسینه کردن ضروری است.
– استفاده از سیستم های آبرسان خودکار برای تامین آب تازه ای که نه سرد باشد نه گرم زیرا تامین آب پرنده در فرآیند تخم گذاری آن تاثیر می گذارد.
– بلدرچین را می توان روی بستر یا درون قفس پرورش داد اما پرورش در قفس تلفات، بیماری و دیگر مشکلات را کاهش می دهد و باعث افزایش راندمان تخمگذاری می شود.
– اگر پرورش پرنده در قفس انجام نمی شود، بهترین بستر برای آن کاه خشک و پوشال بر روی زمین خشک است زیرا رطوبت باعث بروز بسیاری از بیماری های عفونی، فلج شدن و حتی قطع شدن پای پرنده می شود.

۳- پرورش بوقلمون

غذای بوقلمون تغذیه این پرنده نیز به سن، جنسیت و نژاد آنها بستگی دارد، به عنوان مثال جوجه ها دو مرتبه در روز غذا می خورند. هرچند می توان به پرنده باقیمانده میوه و سبزیجات داد اما باید تغذیه آن بر اساس رژیم غذایی باشد و از جیره غذایی با کیفیت استفاده شود
ویژگی منحصر به فرد تنها حیوانی است که دو نوع گوشت دارد؛ بوقلمون، تنها گوشتی است که چربی اشباع آن صفر بوده و کمترین کلسترول را دارد
فضای مورد نیاز این پرنده جثه بزرگی دارد و بر اساس سن، جثه و وزن فضای مورد نیاز آن متفاوت است اما یک جایگاه استاندارد پرورش بوقلمون یک سوله استاندارد مرغداری است با عرض ۱۲ و طول ۸۰ تا ۱۰۰ متر که در هر متر مربع نهایتا تا ۳ بوقلمون بالغ نگهداری می شوند.
خاصیت گوشت بوقلمون گوشت بوقلمون ۵ برابر میگو فسفر و آهن دارد و برای کم خونی و بیماری قلبی مناسب است، مقدار زیادی آهن قابل جذب دارد که برای افراد کم خون و در حال رشد مناسب است، چربی و کلسترول بسیار کم و پروتئین زیاد دارد که برای بهبود سیستم ایمنی بدن مفید است و فاقد اوره و اوریک است در نتیجه از سکته مغزی جلوگیری می کند.
پرورش بوقلمون در خانه امکانپذیر هست بله

بوقلمون یکی از بزرگترین و سنگین ترین گونه های پرندگان و از پرندگان پرسود است که تکثیر و نگهداری از آن جایگاه ویژه ای در صنعت دامپروری دارد. زیرا به سرعت رشد می کند و در کمتر از ۴ ماه به ۱۵ تا ۱۷ کیلو وزن می رسد و حداقل ۱۵ و حداکثر ۳۵ عدد تخم در دو نوبت بهار و تابستان تولید می کند. بوقلمون بومی آمریکا شمالی و مرکزی است که برای اولین بار در زمان شاه عباس صفوی و توسط تجار ارمنی به ایران آورده شد و روستاییان پرورش بوقلمون محلی را در منزل آغاز کردند و امروزه پرورش آن پس از مرغ در رتبه دوم قرار دارد.
گوشت این پرنده پس از قرقاول، لذیذترین گوشت است، ارزش خوراکی زیادی دارد، گوشت گرم به حساب می آید و به خاطر عدم وجود چربی میان بافتی پس از پخت از حجم آن کم نمی شود (برعکس گوشت گوسفند، گاو و گوساله). یکی از نکات جالب در رابطه با گوشت بوقلمون این است که این پرنده تنها حیوانی است که دو نوع گوشت دارد؛ گوشت سینه سفید و گوشت ران قرمز است. همچنین از هر بوقلمون ۶۵ تا ۷۰ درصد گوشت بدست می آید و دارای کمترین ضایعات است، در نتیجه سود پرورش بوقلمون بالاست. البته گوشت بوقلمون دارای مقدار کمی اگزالات است و بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی باید به مقدار کمی مصرف کنند. پرورش این پرنده علاوه بر تولید گوشت و تخم با هدف استفاده از پر و چرم خام حاصل از پای بوقلمون نیز انجام می شود. از پر در صنایع تولید لحاف و تشک، تهیه چسب مایع، برس های گردگیری، گل های مصنوعی و غیره استفاده می شود.

آموزش پرورش بوقلمون

کسب و کار پرورش بوقلمون در دو حوزه پرورش به صورت گوشتی و پرورش به صورت تشکیل گله جهت تولید تخم نطفه دار و جوجه بوقلمون انجام می شود که هر روش مزایا و معایب خاصی دارد؛ بوقلمون مولد نسبت به بوقلمون گوشتی قیمت بالاتری دارد اما تخم های تولید شده باکیفیت تر از تخم های نطفه دار خریداری شده هستند زیرا تولید کننده مستقیما بر تغذیه و کیفیت زندگی پرنده نظارت دارد در نتیجه راندمان جوجه کشی به شدت بالا می رود. اما اگر بخواهید تخم نطفه دار بخرید و پرورش دهید چون از کیفیت نطفه تخم خبر ندارید راندمان جوجه کشی پایین می آید. در نتیجه سود تشکیل گله مادر جهت تولید تخم نطفه دار بیشتر است. البته توصیه می شود ابتدا کار را با تعداد کم شروع کنید و پس از کسب تجربه و یافتن بازار فروش تعداد را افزایش دهید. پرورش جوجه بوقلمون از سختی ها و معایب پرورش بوقلمون است زیرا پرنده مادر در مقایسه با دیگر پرندگان از جوجه مراقبت نمی کند و گاهی باعث تلف شدن جوجه می شود. همچنین جوجه ها از هوش کافی برخوردار نیستند، نمی توانند دانخوری و آب خوری را پیدا کنند، گرمای مادر مصنوعی را درک نمی کنند و از آن دور می شوند، در برابر عوامل بیماری زا کاملاً حساس هستند، خوردن دانه را به خودی یاد نمی گیرند و باید آنها را ترغیب کنید.
یکی از نکاتی که قبل از پرورش بوقلمون باید به آن دقت کرد تعیین نژاد مناسب برای پرورش پرنده است تا بتوان به راحتی کسب درآمد کرد و از خسارت جلوگیری کرد. زیرا برخی از انواع بوقلمون جنبه تجاری و اقتصادی ندارند و بیشتر به عنوان پرنده زینتی پرورش می یابند.

انواع بوقلمون

۱- بوقلمون سفید معروف به وایت هلند دارای جثه ای بزرگ است (تا ۱۸ کیلوگرم رشد می کند) و به فضای کافی برای راحت بودن نیاز دارد. نژاد اصلی وایت هلند به خاطر جفت گیری با نوع های دیگر در حال انقراض می باشد و برخی علاقمندان برای حفظ بقا به صورت محدود پرورش می دهند. پرورش این نوع کمی ریسک دارد چون در یک بازه زمانی بسیار پررونق است و در بازه ای دیگر اصلا کسب در آمد نمی شود. تخم گذاری این نژاد بالا است و منبع غنی غذایی است که از آن در پرورش بوقلمون نیز استفاده می کنند.
۲- بوقلمون سیاه از نژاد بوقلمون اهلی است که در مقایسه با دیگر انواع بوقلمون ها رشد بهتری دارد. همچنین یکی از بهترین مولدها جهت تکثیر و پرورش می باشد که آرام بودن از ویژگی های منحصر به فرد آن است در نتیجه بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش می باشد. بوقلمون سینه پهن و وحشی دو نوعی هستند که بیشتر به صورت تجاری پرورش می یابند و سینه پهن ها به خاطر گوشت زیادی که دارند سودآوری بهتری دارند. بوقلمون های محلی یا صنعتی قادر به پریدن نیستند اما بوقلمون وحشی تا چند صد متر توانایی پرواز دارد. بوقلمون سیاه به دو نوع برنز و اصلاح شده تقسیم می شود، قد آن ها تا یک متر هم می رسد، تخم گذاری کمی دارند و بیشتر با هدف تولید گوشت پرورش می یابند. بوقلمون برنز نسبت به سرما و تغییرات دما بسیار حساس است و تنظیم گرما و سرما سوله در سودآوری نقش مهمی دارد.

در ویدئو زیر با انواع بوقلمون آشنا می شوید

مزایای پرورش پرنده بوقلمون

 • مقاومت نسبتا بالای پرنده در مقابل بیماری و عوامل بیماری زا (پرنده جان سختی است)
 • سازگاری با آب و هوای جدید
 • هرچند بومی مناطق گرم است اما در مناطق سردسیر هم دوام می آورد و رشد و پرورش می یابد.
 •  سود و صرفه اقتصادی مناسب
 •  هرچند وزن و اندازه بوقلمون با مرغ تفاوت دارد اما اصول ساختمان پرورش بوقلمون و تجهیزات آن بسیار شبیه به مرغداری است به همین دلیل تغییر شغل از مرغداری به پرورش بوقلمون امکانپذیر است.

مکان پرورش بوقلمون

مانند دیگر پرندگان دما، تهویه، نور، رطوبت و بهداشت محیط برای پرورش پرنده ضروری است و با توجه به سن پرنده باید بهترین شرایط را فراهم کرد.
بستر کف سالن پرورش بوقلمون یکی از موارد مهم در پرورش پرنده است زیرا وزن زیاد پرنده (به خصوص در نژاد بومی اصلاح شده) فشار زیادی به پایش وارد می کند و با توجه به جثه بزرگی که دارد باید بستر نرم و مناسب باشد. بستر کف سالن با توجه شرایط جغرافیایی منطقه متفاوت است و از پوشال، کلش، خاک اره، رول‌های مقوایی، کاغذ (روزنامه)، ماسه و… استفاده می کنند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. ماسه را نمی توان ضدعفونی کرد و رطوبت را به خوبی جذب نمی کند، کاغذ و مقوا همیشه سرد و سفت هستند و جاذب رطوبت نمی باشند، خاک اره ممکن است توسط پرنده خورده شود. در مجموع بهترین بستر برای پرورش پرنده بوقلمون پوشال نراد به ضخامت ۷ سانتیمتر است.

۴- پرورش کبک

غذای کبک کبک در روز ۳۰ گرم غذا نیاز دارد که با توجه به گوشتی یا مولد بودن احتیاجات غذایی آن متفاوت است. کبک در طبیعت از دانه، برگ، میوه و گاهی حشرات و ملخ تغذیه می کند اما در سیستم صنعتی از خوراک های کنسانتره فرموله شده شامل ذرت، کنجاله سویا و… استفاده می شود
خصوصیت منحصر به فرد پرنده زینتی که آواز جالبی دارد.
فضای مورد نیاز

۱ تا ۴ هفتگی ۱۰۰ قطعه در هر مترمربع، ۵ تا ۹ هفتگی ۵۰ قطعه در هر مترمربع، 10 تا ۱۷ هفتگی ۲۵ قطعه در هر مترمربع

خاصیت گوشت کبک گوشت این پرنده چربی و کلسترول پایینی دارد و در مقایسه با دیگر پرندگان ۵ تا ۱۰ درصد پروتئین و اسید آمینه بیشتری دارد و سرشار از پتاسیم و آهن است. این گوشت برای ضعف اعصاب، ناراحتی‌‌های روانی و بی‌‌خوابی مفید است و مصرف آن برای افراد با فشار خون بالا مانعی ندارد.
پرورش پرنده در منزل امکانپذیر هست بله

پرورش پرنده سودآور

کبک از جمله پرندگان زینتی است که آواز زیبایی دارد و در دسته ماکیان با خصوصیات پرندگان وحشی شکاری است که برخی از مردم تهیه گوشت کبک، از طریق شکار را دوست دارند. این پرنده اغلب پرواز نمی کند مگر آنکه احساس خطر کند در اینصورت پروازهایی کوتاه و در مسیر های سراشیبی انجام می دهد. پرورش کبک از پرسودترین مشاغل خانگی به خصوص در مناطق روستایی است که با یک دستگاه جوجه کشی خانگی می توان کار راشروع کرد. همچنین پرورش این پرنده به صورت صنعتی پتانسیل خوبی برای اشتغال زایی دارد و در مقیاس های بالا سودآوری بهتری نیز خواهد داشت.
کبک دارای چندین گونه است که بهترین نژاد کبک برای پرورش در محیط بسته کبک چوکار می باشد. درآمد حاصل از پرورش کبک به تعداد کبک ها و تخم های آن ها بستگی دارد اما از آن جا که نگهداری و پرورش این پرنده راحت است، بازدهی خوبی دارد و با رعایت اصول نگهداری در تمام طول سال قابل پرورش است. این پرنده نیز دارای گوشت بسیار لذیذ، زود هضم و گرم و خشک است که خواص درمانی زیادی دارد و تخم آن نیز سرشار از پروتئین و اسید آمینه است و طرفداران بسیاری دارد.

مزایا پرورش کبک

– پرورش کبک و بلدرچین دارای شباهت هایی هستند؛ هر دو پرنده مقاومت بالایی در برابر بیماری دارند و تلفات کمتری دارند و همچنین خود را سریعتر با شرایط محیطی وفق می دهند.

معایب پرورش کبک

همانطور که قبلا ذکر شد پرورش این پرنده شباهاتی به بلدرچین دارد اما تفاوت هایی نیز دارند:

 • کبک در مقایسه با بلدرچین ترسوتر است و با نزدیک شدن افراد فرار می کند در نتیجه بیشتر در معرض استرس قرار می گیرد و راندمان تولید آن کاهش می یابد.
 • مقاومت کبک در برابر بیماری در مقایسه با بلدرچین کمتر است و در شرایط حاد تلفات بیشتری می دهد.
 • کبک ها مستعد بیماری های مرغی هستند و می توانند آن ها را به انسان نیز انتقال بدهند.
 • دوره پرورش کبک به‌نسبت سایر پرندگان کمی بیشتر است.
 • کبک ها دارای خصوصیات رفتاری خاصی هستند، آنها به شرایط محیطی و طبیعی نیاز دارند، مانند نوک زدن به اشیا سخت و سنگ. در نتیجه یافتن مکان مناسب برای پرورش کبک ها مشکل است.
 •  یکی از مهم ترین معایب پرورش کبک گران بودن تخم و گوشت کبک در مقایسه با بلدرچین است که کار بازاریابی را سخت می کند (چون مشتری خاص دارد)

آموزش پرورش کبک

آموزش پرورش پرنده کبک

پرورش این پرنده با سه هدف پرورش کبک مولد تخم گذار، تولید جوجه یک روزه با استفاده از دستگاه جوجه کشی و تولید نیمچه گوشتی برای کشتار انجام می شود که برای افراد مبتدی خرید تخم و تولید جوجه بهتر است. کبک ها در ۷ ماهگی تخم می گذارند، تخمگذاری آن ها دوره ای است، طول دوره جوجه کشی آن ها ۲۴ روز است و کبک های گوشتی نیز در ۴ ماهگی کشتار می شوند. البته علاوه بر گوشت و تخم این پرنده؛ مغز سر، جگر خام و زهره آن نیز در درمان بیماری هایی چون صرع، تقویت چشم، حافظه و … مفید هستند. همچنین پرکبک و کود آن نیز به فروش می رسند
پرورش کبک به دو صورت سنتی و صنعتی انجام می شود که در روش سنتی طول دوره پرورش بیشتر است، جوجه ها افزایش وزن چندانی پیدا نمی کنند در نتیجه درآمد زایی آن نیز کمتر است. اما در روش صنعتی و با استفاده از سیکل نوری معین می توان در تمام طول سال پرورش را ادامه داد. پرورش پرنده به دو صورت روی بستر و درون قفس انجام می شود و جایگاه پرورش پرنده تخم گذار نیز با گوشتی فرق می کند ؛ پرورش روی بستر هزینه اولیه کمتری دارد اما بازدهی اقتصادی آن کم است. پرورش در قفس روش بهتری است که زیرا تراکم در واحد سطح افزایش می یابد و میزان خوراک مصرفی و بیماری های پرنده قابل کنترل است.
تامین جا و مکان برای احداث مزرعه از مهم ترین فاکتورها در پرورش پرنده است که در سرمایه اولیه نقش مهمی دارد (اگر مکان اجاره ای نباشد هزینه کمتری صرف می شود). باید قبل از پرورش کبک یا هر پرنده دیگر در مورد ضوابط قانونی نظام دامپروری کشور اطلاعاتی بدست آورید؛ به عنوان مثال فاصله مزرعه با دیگر مزارع پرورش پرنده ۱۰۰۰ متر است، رعایت ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری از سطح زمین با شیب ۳ درصدی برای ساخت کف سوله ها لازم و اجباری است، محل احداث جایگاه در منطقه های ناهموار و در مسیر بادهای تند، سیل و طوفان نباشد.
برای تهیه سالن پرورش باید نکات دیگری را نیز مدنظر داشته باشید:
– تامین رطوبت کافی: رطوبت زیاد محیط باعث بروز بیماری تنفسی و هوای خشک باعث آلوده شدن حیوان به میکروب های تنفسی می شود.
– اکسیژن برای حفظ حیات حیوان مهم است و کمبود آن روند تولید را کاهش می دهد. در فصول سرد باید ورود هوا کمتر و در فصل گرم و بالای ۲۰ دره بیشتر باشد.
– تهویه مناسب: هدف از تهویه، خارج کردن هوای بد و مملو از گازهای سمی و وارد نمودن هوای تازه و سرشار از اکسیژن است. سیستم تهویه برای سنین مختلف پرنده متفاوت است، شکل، مدل و مساحت سالن و تعداد پرنده ها در تخلیه هوا تاثیر گذار می باشند.
در پرورش کبک عمل نوک چینی برای جلوگیری از عادت بد همدیگر خواری به خصوص برای جوجه کبک هایی که مولد آینده هستند، انجام می شود. این پرنده در مقایسه با بلدرچین ترسوتر است و در طبیعت خود را استتار می کند، در شرایط صنعتی نیز باید شرایط محیطی و محل پرورش کبک به گونه ای باشد که کمترین استرس (سروصدا، رفت و آمد غیر ضروری، نور شدید سالن و ورود حیوانات) به حیوان وارد شود زیرا سبب کاهش تخم گذاری می شود.

۵- پرورش قرقاول

غذای قرقاول قرقاول ها هر روز چیزی در میان ۵۰ تا ۱۰۰ گرم غذا مصرف می کنند.
خصوصیت منحصر به فرد این پرنده به خاطر رژیم غذایی دانه ای و حشره ای اش در سالم ماندن مزراع از آفات گوناگون مفید است.
فضای مورد نیاز

به ازای هر ۴ عدد قرقاول حداقل یک متر مربع فضا نیاز است.

خاصیت گوشت قرقاول گوشت قرقاول یک منبع سرشار از پروتئین و ویتامین های A و E می باشد و عدم وجود چربی، داشتن مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی، داشتن طعم عالی بعد از گوشت آهو، سریع الهضم بودن و نداشتن هیچ گونه عارضه مصرفی برای دستگاه گوارش، از فواید گوشت قرقاول می باشند. مصرف این گوشت برای درمان فراموشی و کم خونی مفیداست و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
پرورش پرنده در
منزل امکان پذیر هست
بله

سود پرورش قرقاول
قرقاول از پرسودترین پرندگان است که علاوه بر آنکه گوشت و تخم آن خواص بسیاری دارند، جزء پرندگان زینتی است که از آن در شکارگاه های مصنوعی و برای تفریح نیز استفاده می کنند. پرورش پرنده قرقاول مانند پرورش بلدرچین و مرغ اشباع نشده و در صورت داشتن پشتکار می توانید به سرعت سود خوبی بدست آورید. پرورش این پرنده با اهداف مختلفی انجام می شود؛ تولید گوشت و تخم قرقاول (گوشت قرقاول از بهترین و گرانترین انواع گوشت است)، استفاده در تاکسیدرمی، استفاده از پرنده در باغ پرندگان، راه اندازی شکارگاه مصنوعی، رهاسازی در شکارگاه، راه اندازی ورزش تیراندازی و جذب توریست از راه های کسب درآمد با پرورش قرقاول است که کار را با خرید پرنده مولد یا تخم نطفه دار آغاز می کنند.

آموزش پرورش قرقاول

پرورش قرقاول در تمام نقاط ایران امکانپذیر است اما باید شرایط سالن مناسب پرورش پرنده باشد؛ به عنوان مثال شما به وسایلی برای نوردهی روزانه، شبیه سازی محیط زندگی و وسایلی برای تنظیم دما و رطوبت محل زندگی آن ها نیاز دارید، چون این پرنده پروازی است پرورش قرقاول در فضای باز باید با دقت انجام شود و محیط به وسیله تور مسقف شود. کنترل استرس پرنده از دیگر نکات مهم است؛ بالا و پایین شدن دما، افزایش یا کاهش یافتن ناگهانی نور، ورود افراد یا حیوانات غریبه و ایجاد صدا می تواند باعث ایجاد استرس در این پرنده شود که از این بین تغییرات دمایی و غذایی بیشترین تاثیررا روی پرورش پرنده و بازدهی آن می گذارند.
پرورش قرقاول در منزل نیز امکان پذیر هست اما با توجه به قیمت بالا و حساس بودن پرنده باید به شرایط نگهداری آن دقت زیادی داشت تا سرمایه خود را از دست ندهید. در ضمن قرقاول سازگاری محیطی کمی دارد و در هر محیطی قادر به تخم گذاشتن و تولید مثل نیست و بهترین راه، پرورش قرقاول در قفس مخصوص است. اگر در فضای کم تعداد زیادی قرقاول پرورش می دهید استفاده از عینک بلایندر برای جلوگیری از بیماری همخواری ضروری است.
قرقاول را می توان پرسودترین پرنده برای پرورش نامید که با توجه به قیمت بالای گوشت و تخم، توجیه اقتصادی خوبی دارد و کم هزینه ترین پرنده پرورشی است که هزینه خوراک پایینی دارد. زیرا قرقاول برعکس مرغ که سیر نمی شود و دائم غذا می خورد، غذای خود را مدیریت می کند و در حد نیاز غذا و آب می خورد. پرورش این پرنده به زمان زیادی نیاز ندارد، شرایط نگهداری از آن آسان است، بوی نامطبوعی مثل مرغ و مرغداری ندارد، در سال اول پرورش به بلوغ و جفت گیری می رسد، پرنده کم سر و صدایی است، نسبت به بیماری، شرایط آب و هوایی و سرما و گرما مقاوم است (از منفی۲۰درجه تا مثبت ۵۰ درجه رو تحمل می کند) و نیاز به رسیدگی روزانه برای پرکردن ظرف آب و غذا ندارد، کافیست هفته ای یکبار اینکار را انجام دهید.

در ویدئو زیر با ۱۰ تا از زیباترین نژادهای قرقاو آشنا می شوید.


از آنجا که ویژگی های حیوانات در شرایط آب و هوایی مختلف با هم فرق می کند باید قبل از پرورش پرنده با انواع قرقاول و نژاد سازگار آن با آب و هوای ایران آشنایی داشته باشید. این پرنده ابتدا در مناطق خاورمیانه پیدا شد و سپس به اروپا و آمریکا راه پیدا کرد به همین دلیل تنوع گونه های آن در ایران و خاورمیانه بیشتر است. نژاد لیمویی، لیدی آمهرست، خوراکی و سیلور از نژادهایی هستند که در ایران قابل پرورش می باشند اما قرقاول های بلژیکی، پاکستانی، کالیج، سیامی و سویین هو به سختی پرورش می یابند. در ابتدا کار هم بهتر است از نژاد آمریکایی، قرقاول طوقی یا هلندی استفاده کنید زیرا این نژادها در عین زیبایی، ارزان هستند و جزء مقاوم ترین نژاد ها می باشند، بیشترین تولید تخم نطفه دار را دارند و برای تولید گوشت هم بهتر است.

در این مطلب با ۵ مورد از پرندگان پرسود و شرایط پرورش آنها آشنا شدیم که امیدوارم مورد قبول شما قرار گرفته باشد. همچنین از دوستانی که در زمینه پرورش پرنده تجربه دارند خواهشمندیم جهت افزایش کارآفرینی و درآمد زایی نظرات خود را به اشتراک بگذارند.

پرورش کدام پرنده به صرفه است؟

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. زهره گفت:

  ای ول داری

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت