logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » اقتصادی » فرش ماشینی بخرم یا فرش دستباف

این سوال برای خیلی از ما پیش اومده که “کدام بهتر است فرش ماشینی یا فرش دستباف” فرش یک وسیله ضروری برای زندگی به حساب میاد پس باید در انتخاب آن خیلی دقت کنیم . اگر دقت کتید اکثر پدر و مادرهای ما در خانه هایشان فرش دستباف دارند و آن را بسیار با ارزش تر از فرش ماشینی قلمداد می کنند.اگر چه اکنون فرش های ماشینی زیبایی وارد بازار شده و به دلیل ارزانی مورد مقایسه و استقبال قرار گرفته اما باید توجه داشته باشیم که فرش دستباف مزایای زیادی نسبت به فرش ماشینی دارد. و بهای پرداخت کردن […]

این سوال برای خیلی از ما پیش اومده که “کدام بهتر است فرش ماشینی یا فرش دستباف

فرش یک وسیله ضروری برای زندگی به حساب میاد پس باید در انتخاب آن خیلی دقت کنیم .

اگر دقت کتید اکثر پدر و مادرهای ما در خانه هایشان فرش دستباف دارند و آن را بسیار با ارزش تر از فرش ماشینی قلمداد می کنند.اگر چه اکنون فرش های ماشینی زیبایی وارد بازار شده و به دلیل ارزانی مورد مقایسه و استقبال قرار گرفته اما باید توجه داشته باشیم که فرش دستباف مزایای زیادی نسبت به فرش ماشینی دارد. و بهای پرداخت کردن برای آن ،از نظر بعضی از افراد با صرفه تر است.

فرش های دستباف در ایران در سه قالب اصلی بافته میشوند.ترنج ،خشتی و افشان که در این میان لچک ترنج از طرفداران بیشتری برخوردار بوده است. در واقع می توان گفت فرش هایی که در اکثر خانه های ایرانیان دیده میشود حاشیه پهن در اطراف و طرح بیضی یا دایره در میان،طرح ترنج است که مورد استقبال قرار گرفته است .این نوع طرح از معماری سده ی آخر دوره اشکانیان الهام گرفته شده است .و نمادی از حیاط ساختمان های آن دوره است.لچک های فرش باغچه و بیضی وسط ،حوض حیاط است.در طرح افشان ،لچک و ترنج حذف شده و با حفظ حاشیه کناری در وسط فرش طرح گل ، ساقه و برگ دیده میشود.

انواع-فرشدر طرح خشتی نیز تمام سطوح داخلی به مستطیل های مساوی تقسیم شده و در داخل هر یک نقشه ای بافته شده هر چه طرح درون خشت ها تکراری نباشد تقشه مرغوب تر است.در کنار این فرش ها که در شهرهای دیگر ایران بافته میشود طرح گبه و فرش های ترکمن میباشد.
شاخص های فرش ماشینی و دستباف
فرش های دستباف از دور و نزدیک نمای زیبایی دارد ولی فرش های ماشینی از دور جلوه دارند و از نزدیک مرغوب به نظر نمی رسند. گذشت زمان رنگ فرش های دستباف را جلا می دهد اما از جلوه فرش ماشینی می کاهد. فرش دستباف در زمستان گرم و در تابستان سرد است. اما فرش ماشینی به دلیل آنکه از مواد پلاستیکی تهیه شده این خاصیت را ندارد. فرش دستباف اگر تمیز نگه داشته شود مشکلی برای سلامتی انسان به وجود نمی آورد اما فرش های ماشینی دارای پرز های پلاستیکی است که در هوا معلق میشود و در پی رفت و آمد حالت کهربایی به خود گرفته و در هوا معلق میشود  و باعث حساسیت تنفسی در برخی از افراد میشود.
تشخیص فرش دستباف از فرش ماشینی :در صورتی که فرش ماشینی را از پشت نگاه کتیم تارو پود فرش بسیار منظم شبکه بندی شده و همچنین زبری خاصی هنگام دست کشیدن احساس میشود . در فرش  ماشینی اشکال طرح نسبت به محورهای فرش کاملآ متقارن هستند و این حالت در قالی های بسیار دقیق دستباف مشاهده میشود.برخلاف قالی که نقشه در پشت و روی آن یکسان است در فرش ماشینی مخصوصأ نوع نامرغوب جزئیات کاملآ واضح نیست و مات به نظر می رسد.ریشه های قالی که همان امتداد تارها هستند، در بسیاری از فرش  های ماشینی به صورت جدا بافته شده و به فرش متصل شده است  یا فرش بدون ریشه است .شیرازه فرش مانند ابعاد فرش ، بسیار منظم و یکنواخت است و از شیرازه فرش قابل تشخیص است.

هر گاه فرش ماشینی را از قسمت روی آن و امتداد عرض فرش تا کنیم پرزها در محل تا شده به صورت ردیف های افقی کاملآ منظم ظاهر میشوند و فاصله ایجاد شده مانند دهلیز های کاملآ مستقیمی به نظر میرسد و این کیفیتی است که در قالی دستباف دیده نمی شود . فرش هاش دستباف نسبت به فرش هاش ماشینی وزن سنگین تری دارند و همچنین عدم قابلیت تا شدن آسان آن در جهت های طولی و عرضی است و به همین دلیل فرش های ماشینی را اغلب لوله می کنند.
برای خرید فرش به این نکات توجه کنید:برای فضاهایی با وسعت کم ؛فرشی با رنگ روشن انتخاب کنید ،طرح افشان برای این فضا بهتر تر است هرگز فرش با طرح خشتی انتخاب نکنید زیرا فضا را کوچک تر نشان می دهد. هنگام انتخاب فرش به رنگ مبلمان ،پرده ،کف پوش ودیوار توجه کنید اگر مبلمان یا دیوار منزلتان طرح دار بود فرش خلوت انتخاب کنید تا تعادل محیط حفظ شود (گبه از لحاظ رنگ بندی مناسب فضاهای شلوغ است ).

 انتخاب-فرش

برای فضاهایی که نور کافی ندارند فرش با رنگ روشن انتخاب کنید زیرا فضا را روشن تر نشان میدهد. برای فضاهای پر رفت و آمد مثل ورودی خانه  فرش رج بالا و روشن مناسب نیست ،در این مکان ها فرش زودتر آسیب می بیند.قبل از خرید فرش به سنتی و یا مدرن بودن منزل توجه کنید برای خانه هایی که کف پوش دارد فرش گبه مناسب و برای فضاهای سنتی فرش لچک ترنج مناسب تر است.
هر ملتی یک کالای نمادین دارد که دنیا آن ملت را با نام آن کالا میشناسند  به نظر خودم از برتری های فرش دستباف اینه که فرش دستباف نماد ملت ایران است پس با خرید فرش دستباف باعث رونق کشاورزی و دامپروری و حتی صنعت نساجی و حفظ میراث فرهنگی کشور می شویم شما هم می توانید با رأی دادن نشان دهید طرفدار فرش دستبافید یا فرش ماشینی.

[poll id=”3″]

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. مرتضی خلیلی گفت:

    ایول

  2. solreavel گفت:

    ایده سایتتون – تحقیق و مقایسه – واقعا عالیه.

  3. google گفت:

    بدم نیومد.خیلی وقت بود که مقاله اینچنین کاملی نخونده بودم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت