logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » گرم مزاج یا سرد مزاج؟

گرم مزاج یا سرد مزاج؟

شنبه, 5 نوامبر 2016 | 5789 بازدید | بدون دیدگاه | علمی, علوم پزشکی, مطالب عمومی
طبع مزاج سرد یا گرم

    سلام در این مطلب می خواهم در مورد طبع یا مزاج و  انواع آنها برایتان بنویسم. تا به حال شما فکر کردید گرم مزاج هستید یا سرد مزاج؟ اجازه بدهید اول این کلمه رو تشریح کنم. به حالتی که محیط اطراف روی انسان به وجود می آورد طبع یا مزاج می گویند .مثلأ:تاثیر سرمای کولر یا گرمای بخاری روی بدن. بعد از آن نوبت آشنا شدن با “خلط” است. متاسفانه بعضی ها تصورشون از خلط چیز دیگه س (اون نه).خلط به معنی آمیختن می باشد. زمانی که غذا در بدن شروع به هضم شدن می کند با شیره […]

 

 

سلام
در این مطلب می خواهم در مورد طبع یا مزاج و  انواع آنها برایتان بنویسم.
تا به حال شما فکر کردید گرم مزاج هستید یا سرد مزاج؟
اجازه بدهید اول این کلمه رو تشریح کنم. به حالتی که محیط اطراف روی انسان به وجود می آورد طبع یا مزاج می گویند .مثلأ:تاثیر سرمای کولر یا گرمای بخاری روی بدن.
بعد از آن نوبت آشنا شدن با “خلط” است.
متاسفانه بعضی ها تصورشون از خلط چیز دیگه س (اون نه).خلط به معنی آمیختن می باشد. زمانی که غذا در بدن شروع به هضم شدن می کند با شیره گوارشی  موجود در کبد مخلوط و به مواد مفید در بدن تبدیل میشود.خلط ها بر چهار نوع اند:صفرا،سودا،بلغم و دم
شما می دانید که هر کدام از ما دارای یک یا چند نوع از این خلط ها هستیم ؟در کل چهار نوع خلط وجود دارد که در این مطلب آنهارو با خصوصیاتشان مقایسه  می کنم.درانتها خودتان متوجه میشوید که طبع یا همان مزاج شما چگونه است…
خلط دم
خلط دم که همان خون است در کبد قلب و رگ ها ساخته میشود. و علت به وجود آمدنش خوردن خوراکی های متعادله که با مزاج سازگاراست .وظیفه آن جریان داشتن در کل بدن و رساندن غذا به همه قسمت هاست که باعث میشود بدن گرم و مرطوب باشد. ویژگی های این دوستان:سرخ بودنه زبان و پوست صورتشان می باشد ،پوستشان گرم و مرطوب است،زیاد عرق می کنند ،جوش و دمل زیاد دارند،رشد موهایشان زیاد است،گوارش سالمی دارند،دهانشان شیرین است،ترشهات بینی معمولی دارند،لب هایشان کلفت است،سر و بدن سنگینی دارند،خواب آلود و باهوش هستند،همیشه وزوز گوش دارند،تحمل گرما را ندارند،اندام های درشتی دارند ،دارای رگهای برجسته،حرکات بدنی سریع و در آخر مخالف خوراکی های گرم و شیرین هستند.اگر بخواهم خصوصیت رفتاری و فکری آنها را توضیح داده باشم ،می توان گفت: به ادبیات و موسیقی علاقه زیادی دارند ،استعداد شعر گفتن دارند، مهربان ،شجاع و تنوع طلبن هستند. به کارهای تکراری علاقه ای نشان نمی دهند ،خوش اخلاق و خوشرو و دور اندیش هستند ،با شوخی میانه خوبی دارند ،دست و دل بازند و کشش جنسی شان زیاد است.
خلط صفرا
صفرا به معنی زردی می باشد.  به این خلط در قدیم کف خون می گفتند.دلیل به وجود آمدن خلط صفرا خوردن غذاها با طبع گرم  ،چرب و تند است.یکی از وظایف مهم صفرا آگاه کردن از حالت دفع است.
از ویژگی های ظاهریشان می شود گفت:پوست گرم و خشک ،رنگ پوست زبان و چشمهای زردی دارند،جوش وآکنه های پوستی،خارش و گرم بودن دست و پا ،طاسی و ریزش مو در سنین جوانی،احساس خشکی بینی،زیر چشمهای فرو رفته،خوردن خوراکی های ترش رو ترجیح می دهند،اغلب از یبوست و بواسیر رنج می برند،در حمام احساس بی حالی می کنند،داغی کف پا و لذت بردن از نسیم سرد  در  آنها دیده میشود.
خصوصیت های رفتاری صفراوی ها:پشتکار زیاد، مدیر و منظم، اعتقاد به برنامه ریزی در کارها،رک ،کم حوصله ،عصبانی و پرخاشگر،خیلی منفی نگر،پر حرف ،به ادبیات و ریاضی علاقه دارند، با اراده،عاشق ،حساس،آینده نگر، در تصمیم گیری دقیق هستند ،حاضر جواب ،علاقه مند به ورزش های خشن مثل بوکس ،سیگار کشیدن را دوست دارند،ریز بینند(در هر کاری سرک می کشند)و میل جنسی متعادلی دارند.
خلط سودا
سودا در کبد،استخوان ،قلب ،روده ها و…ساخته میشود و دلیل به وجود آمدنش ،استفاده از غذا های گرم با رطوبت کم،هضم نشدن درست غذا وباقی ماندن در بدن است.این خلط از خوردن زیاد چای،قهوه،نسکافه،بادمجان سرخ کرده،گوشت گاو ،گوساله،ماست ،دوغ ،پنیر ،شیرینی و ترشی جات ایجاد میشود.از وظایف مهم سودا:تحریک اشتها،استخوان سازی و سرعت رشد مو و ناخن است.
از ویژگی های ظاهریشان:خون غلیظ و سیاه،پوست تیره،دمل های چرکی ،خال سیاه و لکه های تیره،حساسیت های پوستی،رشد مو زیاد،موهایشان زود سفید میشود.موهای زائد زیاد،شور یا بی مزه بودن دهان مخصوصا صبح ها،زود احساس سیری می کنند،به خوردن خوراکی های گرم و خشک و یا سرد و خشک حساسند،امکان ابتلا به یبوست و بواسیر به علت خشکی مزاج،سوزش دهانه معده،تیره شدن رنگ ادرار،گرفتگی عضلانی،درد سیاتیک،بی خوابی و احساس گزگز شدن دربدن،و در آخر عضلات کوچکی دارند .
از ویژگی های رفتاری و فکری سودا مزاج ها:
ترس و دودلی،بی حوصله و افسرده،منفی نگر،شکاک و مضطرب،ریز بین ،مغرور،عصبی،فکرو خیال زیاد،غصه و خودخوری،فنی،به کارهای ظریف و هنری علاقه دارند،اعتقاد به برنامه ریزی در همه کارها را دارند،لجباز هستند،علاقه زیادی به مطرح شدن در رسانه های عمومی و غیره را دارند،قهرهای طولانی ،کینه ای،تمایل کم به معنویات،سیگار کشیدن را دوست دارند،کم انرژی هستند،خودشان را بالاتر از همه کس و کشش میل جنسی آنها زیاد است.
و در آخر خلط بلغم:
خلط بلغم در خون و ریه ساخته میشود و علت به وجود آمدنش ،استفاده از خوراکی های گرم و مرطوب و کم بودن حرارت بدن به دلایل زیادی مثل:بیماری،مصرف داروی نامناسب و آب و هوای نامناسب میشود.بلغم قسمتی از خون است که باعث سفیدی و روشنی رنگ آن میشود.در واقع بلغم،جای خلط خون را می گیرد.یکی دیگر از وظایف مهم بلغم،آمادگی برای ذخیره سازی چربی اضافه و مرطوب نگه داشتن بدن برای تأمین رطوبت و ایجاد شفافیت و نرمی پوست است.
ویژگی ظاهری افراد بلغمی مزاج:
دارای پوست سفید،نرم و روشن،لک و پیس،دندان و ناخن های سست و شکننده،خال های سفید و گوشتی،چشم سفید با پف زیر چشم،سفیدی زود رس موها،پوست سرد و مرطوب دارند،عرق سرد،کند بودن رشد مو،سرد بودن نوک دست و پاها،رقیق بودن آب بینی،خواب زیاد،زبان مرطوب و سفید،بزاق زیاد و چسبنده،عدم تشنگی،طعم دهان ترش و معده ضعیفی دارند،این افراد تند غذا می خورند و نبضشان ضعیف است.بیماری هایی مانند :سینوزیت،تکرر ادرار،سنگ کلیه و ورم پروستات در افرادی که بلغمی مزاج هستند بیشتر دیده میشود. بدنشان با خوراکی های سرد سازگاراست. در زمستان بد حال می شوند،از سرمای کولر فراری و به لباس گرم و بخاری پناه می برند و زود به زود مریض می شوند.
خصوصیت روحی و فکری بلغمی ها:سست اراده،تنبل، صلح طلب،رفتارهای موزیانه ای دارند(اب زیر کاه )،ترسو و محافظ کارهستند،کمتر دعوا می کنند،چرب زبانند،شوخ طبع،کینه ای،فراموشکار،میل جنسی ضعیفی دارند،ظریف و ریز بین،منظم و دقیق،حسابگر،آرام و گوشه گیر،منطقی و عاقل هستند.
و در نهایت بهترین اخلاط  از نظر جسمانی به ترتیب:
دموی،سوداوی،بلغمی،صفراوی
ازنظر روحی به ترتیب:
دموی،بلغمی،صفراوی و سوداوی
از نظر میزان اراده:
سوداوی،صفراوی،دموی،بلغمی
از نظر میزان چاقی:
بلغم،دموی،سوداوی،صفراوی
از نظر میزان پر خوری:
بلغمی،دموی،سوداوی،صفراوی
از نظر میزان خوش بینی:
دموی،بلغمی،صفراوی،سوداوی

امیدوارم از مطلبی که برایتان در نظر گرفته ام راضی باشید

منتظر مطالب بعدی در مورد راه های دیگر تشخیص مزاج و اصلاح طبع و مصلح ها باشید…

امیدوارم از مطلبی که برایتان در نظر گرفته ام راضی باشید

منتظر مطالب بعدی در مورد راه های دیگر تشخیص مزاج و اصلاح طبع و مصلح ها باشید…

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت