logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » رب گوجه خانگی یا صنعتی؟

رب گوجه خانگی یا صنعتی؟

یکشنبه, 27 نوامبر 2016 | 7141 بازدید | بدون دیدگاه | اغذیه و سلامت, علمی, مطالب عمومی

سلام به نظر شما رب گوجه خانگی بهتر است یا  رب گوجه صنعتی؟بهتراست این مطلب رو بخوانید تا با معایب و محاسن هر کدام آشنا بشویدهمان طور که می دانید گوجه طی چه فرآیند سختی تبدیل به رب می شود(آخه خودم تجربه دارم) .بعضی ها سعی کرده اند میزان استفاده از محصولات کارخانه ای را در برنامه غذایی خود کاهش دهند. پس به مواد غذایی خانگی از جمله رب خانگی روی آورند.این کار می تواند تا حدودی در سلامت و ارتقای خانواده تأثیر گذار باشد اما نباید فراموش کرد ،زمانی این این امر خوب و تأیید شده است که از […]

سلام

به نظر شما رب گوجه خانگی بهتر است یا  رب گوجه صنعتی؟
بهتراست این مطلب رو بخوانید تا با معایب و محاسن هر کدام آشنا بشوید
همان طور که می دانید گوجه طی چه فرآیند سختی تبدیل به رب می شود(آخه خودم تجربه دارم) .بعضی ها سعی کرده اند میزان استفاده از محصولات کارخانه ای را در برنامه غذایی خود کاهش دهند. پس به مواد غذایی خانگی از جمله رب خانگی روی آورند.این کار می تواند تا حدودی در سلامت و ارتقای خانواده تأثیر گذار باشد اما نباید فراموش کرد ،زمانی این این امر خوب و تأیید شده است که از سلامت و بهداشت محصولات خانگی، مطمئن باشیم. برای درست کردن رب اولین و مهم ترین معقوله گوجه فرنگی مرغوب است که باید رسیده و آبدار باشد.متاسفانه بعضی از افراد سودجو برای تهیه رب های خانگی که قصد فروش آنها را دارند ،از گوجه های کال یا گوجه هایی که بعضی از قسمت های آن سبز است استفاده می کنند.

tomato-jos-600x300

این قسمت های سبز رنگ دارای ماده سمی به نام سولانین هستند که باعث ملتهب شدن روده و معده ،ناباروری ،التهاب پوست،گشادی کبد،شکم درد و…می شود، بنابراین چه در تهیه رب های خانگی و چه در تهیه رب های صنعتی باید از گوجه فرنگی رسیده استفاده شود. رب  های گوجه فرنگی خواص زیادی دارند یکی از خاصیت های مهم آن وجود آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن است. این ماده در میوه های قرمز یافت می شود با حرارت دادن گوجه لیکوپن آن آزاد می شود و اگر بیش از حد نیاز حرارت ببیند نه تنها فاقد آنتی اکسیدان می شود بلکه دیگر جز مواد مغذی به شمار نمی آید معمولأ رب های خانگی با این مشکل روبه رو هستند. یکی از مزیت های بارزی که رب های خانگی دارند عدم وجود مواد نگهدارنده است، رب خانگی می تواند برای همه اعضای خانواده مفید باشد به عنوان مثال میزان نمک برای افراد با فشار خون بالا و کودکانی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند.اما وقتی پای خرید فروش وسود دهی به میان می آید (ی چند دقیقه ای خدارو فراموش می کنن)به جای گوجه از کدو ، نشاسته ، رنگ خوراکی و برای حلوگیری از کپک زدن از بنزوات سدیم که یک ماده شیمیایی است استفاده می کنند .گوجه فرنگی خود دارای مقداری بنزوات سدیم است ولی برای جلوگیری از کپک زدن کافی نیست به همین دلیل از آن استفاده میکنند. اگر در غلظت یک دهم درصد و کمتر مورد استفاده قرار گیرد مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر بیش از این مقدار باشد بنزوات سدیم می تواند با اسیدسیتریک ترکیب شود و ترکیب بنزل درست کند که یکی از مهم ترین فاکتور های سرطان زاست. اگر می خواهید رب خانگی دچار کپک زدگی نشود ،بهتر است روی رب را با یک لایه نازک روغن بپوشانید.در این صورت روند کپک زدگی به تاخیر می افتد.همچنین رب ها باید در طروف شیشه ای نگهداری شود .

tom2-703x422

ظروف فلزی ،حلبی و آلومینیومی برای نگهداری رب مناسب نیستند .رب های صنعتی هم باید بعداز باز کردن به ظروف شیشه ای منتقل کرد.رب های کپک زده را دور بریزید زیرا کپک ریشه هایی طولانی و بسیار درازی دارد که به عمق ماده نفوذ می کند و باچشم قابل مشاهده نیست .محصولات کپک زده دارای سموم قارچی هستند و فرد را مستعد سرطان کبد می کنند.
رب خانگی و رب بازاری باید رنگ گوجه طبیعی را داشته باشد یعنی نه زیاد قرمز باشد که در این صورت نشان دهنده وجود رنگ و نه زیاد ارغوانی باشد که نشان دهنده وجود گوجه نا مرغوب است. اگر رب گوجه ای به راحتی در روغن پخش شد ،یعنی رب مرغوب است اما اگر گلوله گلوله شد نشان دهنده کیفیت بد رب می باشد.اگر رب را داخل روغن حرارت دادید و نقاط سیاه رنگی تشکیل شود باز هم نشان نامرغوبیت رب می باشد.
اگه سوالی داشتید در خدمتم (مخصوصأ رب پختن)منتظر نظرهای خوبتون هستم…

به نظر شما کدامیک بهتر است؟

  

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت