logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » تفاوت شیره انگور و شیره خرما

تفاوت شیره انگور و شیره خرما

دوشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۵ | 21424 بازدید | ۴ دیدگاه | اغذیه و سلامت, تفریحی, مطالب عمومی

سلام عزیزان شیره خرما یا شیره انگور؟ شیره ها در گروه مواد غذایی انرژی زا قرار دارند و در مواقعی که بدن به انرژی بیشتری احتیاج دارد مصرف آن بسیار مفید است.شیره خرما همان خواص خرما را دارد. حاوی فسفر و آهن است که  مصرف آن در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی و مانع ایجاد کم خونی در افراد می شود. شیره ی خرما و شیره انگور تسکین دهنده ی دردهای روماتیسمی و امراض شریانی و وریدی می باشند. در بسیاری از شهرهای کشور ما از شیره به جای شکر در حلوا استفاده می کنند. همچنین خوردن […]

سلام عزیزان
شیره خرما یا شیره انگور؟
شیره ها در گروه مواد غذایی انرژی زا قرار دارند و در مواقعی که بدن به انرژی بیشتری احتیاج دارد مصرف آن بسیار مفید است.شیره خرما همان خواص خرما را دارد. حاوی فسفر و آهن است که  مصرف آن در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی و مانع ایجاد کم خونی در افراد می شود. شیره ی خرما و شیره انگور تسکین دهنده ی دردهای روماتیسمی و امراض شریانی و وریدی می باشند.
در بسیاری از شهرهای کشور ما از شیره به جای شکر در حلوا استفاده می کنند. همچنین خوردن «برف با شیره»،«شیر برنج با شیره»،«شیر با شیره» و «ارده با شیره» در زمستان از عادت های غذایی  مرسوم مردم ایران از جمله اردبیل ، همدان ، تبریز و … می باشد.

167233_36279
شیره ی خرما به دو روش سنتی و صنعتی تهیه می شود. در روش سنتی سه شیوه وجود دارد:
۱_شیوه جوشاندن(روش گرم): در این شیوه تولید،خرما را در دیگ ها ی در باز قرار داده و به اندازه وزن خرما به آن آب اضافه می کنند. مخلوط آب و خرما حرارت داده شده تا شیره در آب حل گردد.حرارت را تا زمانی که شیره به غلظت مورد نظر برسد حرارت را ادامه می دهند و در نهایت با قطع حرارت مخلوط را صاف کرده و شیره را در ظرف های پلاستیکی یا حلب های فلزی ریخته و تفاله های باقی مانده به مصرف دام می رسد.
۲_تهیه شیره در حوضچه های سیمانی(روش سرد):خرما را در حوضچه هایی که ۱ الی ۱/۵متر از سطح زمین بلند تر است و مخصوص عملیات شیره گیری ساخته می شود می ریزند. این حوضچه ها مدبسه نام دارد.اثر نیروی وزن به هم فشار می آورند و شیره از سوراخی که در ته ظرف تعبیه شده است خارج می شوند. این نوع شیره خرما طبیعی بوده و به آن شیره خرمای طبیعی می گویند.khorma_
۳_تولید شیره خرما به روش حصیر:در برخی از نواحی جنوب کشور مانند میناب به جای حوضچه های سیمانی از محفظه هایی که از برگ خرما به صورت حصیری ساخته شده است می ریزند و در اثر نیروی فشار ،خرماها به روی هم فشار آورده و شیره آن از منافذ حصیر خارج می شود.
شیره ای که به روش سنتی تهیه می شود دارای معایبی از جمله :عدم رعایت اصول بهداشتی در تولید و بسته بندی، تیره بودن رنگ محصول، پایین بودن غلظت شیره، مناسب نبودن طعم شیره به دلیل وجود املاح ناخواسته در آن و پایین بودن درصد قند شیره به  علت حرارت دادن آن می باشد.
شیره انگور
شیره انگور بسیار قوی است و مانند خود انگور دارای مقدار قابل توجهی ویتامین «آ»،«ب»و «ث»دارد و ضد نفخ می باشد. شیره طبیعت گرم دارد و مصرف آن برای گرم مزاج ها موجب غلیظ شدن صفرایشان می شود و در نتیجه باعث جوش زدن صورت و بدنشان می شود که راه درمان آن هم خوردن میوه های تازه با طبع سرد است.این ماده به غیر از انرژی زا بودن درصد بالایی هم کالری دارد و اگر شما فرد کم تحرکی هستید اضافه وزن و چاقی انتظارتان را می کشد. شیره برای افراد دیابتی مضر است؛اگرچه شیره خرما به دلیل داشتن مواد قندی کم ضرر(گلوکز و ساکاروز)،برای بیماران دیابتی ضرر کم تری دارد ولی خوردن شیره به آنها توصیه نمی شود.

10317
برای پختن شیره انگور ابتدا انگور را له کرده و سپس آب آن را می گیرند و به آن خاک سفید  حرارت داده شده اضافه کرده و آن را صاف می کنند تا خاکش جدا شود.( خاک سفید را می توان از عطاری ها تهیه کرد) و یک روز به همین صورت گذاشته آن را می جوشانند تا قوام پیدا کند.( ریختن خاک سفید در شیره باعث می شود تا آب انگور به شراب تبدیل نشود و به دلیل مخلوط نشدن و گل آلود نکردن آن را حرارت می دهند تا ته نشین شود)
شیره انگور برای درمان یرقان(زردی) به کار می رود .آن را با سرکه مخلوط کرده و به بیمار می دهند.شیره انگور را با کمی گل ختمی پخته مخلوط کرده و بر روی آبسه(دمل) قرار دهید تا باز شود ؛علاوه بر آن برای از بین بردن جای ضربه که ورم کرده ممفید است.شیره انگور محرک اعمال کبدی می باشد و به خون سازی کمک می کند و به بیمارانی که با عمل جراحی ضعیف شده اند بسیار مفید است.برای درمان کک و مک شیره انگور را با نمک مخلوط کرده و بر روی لکه بمالید. و شیره انگور با کمی پودر زعفران برای رفع هم وغم ، غضب شدید و ضعف اعصاب بسیار مفید است و معالجه تا بهبودی باید ادامه داشته باشد.
منتظر نظرهای شما عزیزان هستم….

[poll id=”17″]

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. سمیرا گفت:

  سلام عزیزم
  جالب بود نمیدونستم

 2. همیشه.سبز گفت:

  جالب بود.من هم میتونم در مورد اغذیه و سلامت مطالبی ارائه بدم .چطوری میتونم اقدام کنم؟

 3. ناشناس گفت:

  بزرگوار شما که مطلبی مث اغذیه و سلامت رو نوشتی پس چرا ….

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت