logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی یا سزارین؟

دوشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۵ | 7185 بازدید | ۱ دیدگاه | علمی, علوم پزشکی, مطالب عمومی

درود بر شما عزیزان زایمان طبیعی یا سزارین؟ این دو دلی برای انتخاب کردن نوع زایمان برای همه افرادی که باردار هستند مخصوصأ فرزند اول پیش می آید که کدام روش را انتخاب کنند. ابتدا  عوارض کوتاه مدت هر کدام توضیح می دهم. در زایمان طبیعی _انقباض های رحم در حین زایمان _نا مرتب شدن ضربان قلب _تحت فشار قرار گرفتن بند ناف نوزاد در حین زایمان که باعث خون ریزی مادر می شود. _خون ریزی تا ۵۰۰سی سی طبیعی می باشد. اگر خون ریزی زیاد باشد و مادر دیر به پزشک مراجعه کند ممکن است جانش را از دست […]

درود بر شما عزیزان
زایمان طبیعی یا سزارین؟
این دو دلی برای انتخاب کردن نوع زایمان برای همه افرادی که باردار هستند مخصوصأ فرزند اول پیش می آید که کدام روش را انتخاب کنند. ابتدا  عوارض کوتاه مدت هر کدام توضیح می دهم.1431035460-102547-4
در زایمان طبیعی
_انقباض های رحم در حین زایمان
_نا مرتب شدن ضربان قلب
_تحت فشار قرار گرفتن بند ناف نوزاد در حین زایمان که باعث خون ریزی مادر می شود.
_خون ریزی تا ۵۰۰سی سی طبیعی می باشد. اگر خون ریزی زیاد باشد و مادر دیر به پزشک مراجعه کند ممکن است جانش را از دست بدهد.
_عفونت
_تغییر فرم دستگاه تناسلی
_افتادگی مثانه و یا پارگی انتهای واژن در خانم هایی که زایمان متعدد داشته و یا جنین درشت دارند دیده می شود .
_فشار خون بالا
-درد شدید :در روش اول برای کنترل درد از مسکن استفاده می شود که در عضله تزریق می شود .در روش دوم : استفاده از گازهای تنفسی است که درد زایمان مادر با تنفس این گاز تا حدودی کاهش پیدا می کند. روش سوم: ایجاد بی حسی اپیدورال در ناحیه کمر می باشد .داروی بی حسی با استفاده از یک سوزن باریک از میان ستون فقرات مادر به داخل فصای اپیدورال تزریق و زائو دچار بی حسی موضعی در ناحیه کمر می شود که عوارضی را در بر دارد.
_تولد دیر رس نوزاد در هنگام تزریق داروی بی حسی در فضای اپیدورال  زایمان را به تأخیر می اندازد ؛یعنی اگر قرار است نوزاد در طول شش ساعت به دنیا بیاید این زمان به هشت ساعت تغییر پیدا می کند.
_تزریق داروی بی حسی باعث می شود تا مادر توان لازم برای زور زدن را نداشته باشد
_استرس زیاد

ceasarean-4

 سزارین :
نوعی عمل است که با بی هوش کردن مادر و یا بی حسی از ناحیه کمر و برش دادن قسمتی از پوست شکم ،رحم باز شده و جنین به دنیا می آید.
عوارض کوتاه مدت:
_میزان خون ریزی هزار و دو هزار سی سی در خانم هایی که دو قلو و یا چند قلو باردار بوده اند بیشتر است .برای این خانم ها همیشه باید خون اضافه در اتاق عمل وجود داشته باشد .
_عفونت در سزارین نسبت به زایمان طبیعی به دلیل برش خوردن شکم بیشتر است .
_ممکن است مادر نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت نشان دهد و دچار سر درد و مشکلات ریوی و تنفسی گردد.
_فشار خون بالا
_چسبندگی داخل رحمی : در سزارین بعدی وقتی پزشک زائو را مورد عمل قرار می دهد ، جفت خارج نمی شود ؛چرا که جفت داخل رحم چسبیده است و پزشک مجبور می شود برای جلوگیری از مرگ مادر رحم را  خارج کند.   _صدمه به احشای داخل شکم مادر در سزارین                               _ارتباط مادر و نوزاد که باعث عدم موفقیت کافی در شیردهی و گرفتن سینه توسط نوزاد می شود.                                                        _تشکیل لخته در عروق پاها که باعث تورم و قرمزی و عوارض ریوی ایجاد می شود. اگر این لخته درمان نشود وارد جریان خون شده و آمبولی ریه می دهد، این مورد در خانم ها بسیار کشنده است ؛این لخته در خانم های چاق و کسانی که سزارین های زیادی داشته اند دیده می شود.035447524315255102a
مزایای زایمان طبیعی
_جمع شدن سریع رحم
-اگر در زایمان قسمت انتهایی واژن مادر برش نخورده باشد ، یکی دو ساعت بعد از زایمان می تواند بنشیند . در صورتی که واژن برش خورده باشد با استفاده از مسکن در کمتر از شش ساعت می تواند سرپا شود ولی کارهای روزمره را نمی تواند انجام دهد .
_در زایمان طبیعی چون نوزاد بلافاصله در آغوش مادر قرار می گیرد ،نوزاد از شیر اولیه که نوعی واکسن است تغذیه کرده و تکامل بهتری پیدا می کند و مادر هم هرچه زودتر فرزند خود را در آغوش گیرد خون ریزی کمتری خواهد داشت.
-در زایمان طبیعی اضافه وزن مادر به صورت چشم گیری از بین می رود(البته به مادر هم بستگی دارد) ولی اغلب سزارینی ها از اضافه وزن رنج می برند.
مزایای زایمان سزارین
_در زایمان طبیعی درد در پیش از زایمان و پس از آن دیده می شود که در سزارین عمدأ بعد از زایمان درد در محل برش حس می شود که با مسکن می توان آن را رفع کرد.
عوارض بلند مدت  زایمان طبیعی:
_خون ریزی های دیر رس ،ممکن است مقداری از جفت در رحم باقی مانده باشد و مادر بعد از چند روز دچار خون ریزی شده و عفونت کند .
افتادگی ، شل شدگی و باز شدن واژن که خانم ها بیشترین شکایت را در این مورد دارند.
_عدم کنترل ادرار و مدفوع که ادرار شایع تر است ، عدم کنترل مدفوع در مادرانی دیده می شود که ماهیچه های اسفنکتر مقعدشان آسیب دیده است.
عوارض بلند مدت سزارین:
_دیرتر جمع شدن رحم در سزارین بیشتر است و علت های مختلفی دارد. استفاده از داروهای بیهوشی ، داشتن فیبروم های رحمی ، خانم های که جنین درشت داشته یا دو قلو و یا چند قلو سزارین کرده اند.
-ناباروری ثانویه
_چون ترشح شیر در مادرانی که سزارین کرده اند دیرتر اتفاق می افتد زخم شدن نوک پستان شایع تر است.
_افسردگی
_در کسانی که کیسه آبشان پاره شده و یا درگیر ترشحات عفونت شده اند و علائمی مثل تب ، قرمزی ، تورم و خروج ترشحات چرکی از محل برش دارند با وجود این عوارض مادر احتیاج به بستری شدن دارد.odon
عوارض برای نوزاد در زایمان طبیعی:
_مرگ جنین داخل رحم :اگر نوزاد به موقع متولد نشود یا صدای قلب جنین افت کند و به کمتر از ۱۲۰ ضربه در دقیقه برسد و پزشک این احتمال را بدهد که بچه تا ۱۰ یا ۱۵ دقیقه بعد به دنیا نخواهد آمد بچه جانش را از دست خواهد داد.
_وقتی خروج جنینن با مشکل مواجه شود پزشکان با استفاده از دستگاهی به نام فورسپس یا دستگاه مکش نوزاد را از شکم مادر خارج می کنند .این کار باید توسط فرد متخصص انجام شود. زیرا ؛در غیر این صورت باعث آسیب رسیدن به جمجه بچه و پاره شدن مجرای تناسلی مادر می شود.
عوارض برای نوزاد در زایمان سزارین:
_عوارض کوتاه مدت :کم وزنی ،نیاز به مراقبت های ویژه ،عدم تکامل دستگاه گوارش ،زردی و اختلالات تنفسی .
_عوارض بلند مدت: بیشتر به آسم ،دیابت و چاقی مبتلا می شوند و خود چاقی زمینه ساز بیماری های قلبی _عروقی و انواع سرطان ها خواهد بود.
امیدوارم مطلب خوبی را ارائه داده باشم.منتظر نظرهای شما در مورد زایمان طبیعی و سزارین هستم…

[poll id=”26″]

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. google گفت:

    بحث در مورد زایمان طبیعی یا سزارین؟ ویا مسائلی مث علمی خیلی جالب و خواندنی بنظر میرسه اما تحقیقاتتون کامل نبود

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت