logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » تفاوت تلوزیون lcd و تلوزیون led

سلام تفاوت LCD  و LED «تلویزیون» یک لغت ترکیبی است که از زبان‌های لاتین و یونانی برگرفته شده‌است. لغت tele در زبان یونانی به‌ معنی «دور» و کلمه vision در لاتین به‌معنای «دید» است. این لغت اغلب به‌طور مختصر به‌شکل TV نوشته می‌شود.اگرچه اختراع تلویزیون تنها توسط یک نفر انجام نگرفت ولی کسی که این اختراع را کامل و قابل استفاده کرد شخصی به نام جان لاجی برد بود. جان لاجی برد بود که در ابتدا توانست در بهار۱۹۲۴سایه صلیب مالتیس را تا فاصله سه یارد منعکس کند. در دوم اکتبر ۱۹۲۵ برد برای انتقال تصاویر روی پرده دستگاه دیگری […]

سلام

تفاوت LCD  و LED
«تلویزیون» یک لغت ترکیبی است که از زبان‌های لاتین و یونانی برگرفته شده‌است. لغت tele در زبان یونانی به‌ معنی «دور» و کلمه vision در لاتین به‌معنای «دید» است. این لغت اغلب به‌طور مختصر به‌شکل TV نوشته می‌شود.اگرچه اختراع تلویزیون تنها توسط یک نفر انجام نگرفت ولی کسی که این اختراع را کامل و قابل استفاده کرد شخصی به نام جان لاجی برد بود.
جان لاجی برد بود که در ابتدا توانست در بهار۱۹۲۴سایه صلیب مالتیس را تا فاصله سه یارد منعکس کند.television
در دوم اکتبر ۱۹۲۵ برد برای انتقال تصاویر روی پرده دستگاه دیگری ساخت. وقتی که آپارات را به کار انداخت از نتیجه ای که حاصل شد تعجب کرد زیرا ؛حالا دیگر تمامی تصاویر به طور کامل و بدون نقص به روی پرده ظاهر گشتند. در ژانویه ۱۹۲۵ برد با موفقیت نخستین نمایش تلویزیونی خود را نشان داد.د تحقیقات مربوط به تلویزیون را در سراسر زندگی خود ادامه داد . تاکنون افراد زیادی برای تکامل یافتن تلوزیون تلاش کرده اند .امروزه تکنولوژی وسایل الکتریکی و چند رسانه ای به سرعت رشد می کند .از این تکنولوژی ها می توان به تلوزیون های  lcdو led اشاره کرد.
 lcd وled تفاوت جزئی در تکنولوژی با یکدیگر دارند که در کیفیت تصویر مشخص می شود.
 تفاوت کنتراست/ سطح بندی رنگ سیاه :
در تلوزیون های lcd همیشه هنگامی که تلوزیون روشن است نور پس زمینه دارند. برای تولید رنگ سیاه بر روی صفحه نمایش باید مانع از برخورد نور پس زمینه به صفحه نمایش شوند و این کار را با استفاده از منحرف کردن کریستال در فضای بسته انجام می دهند. این کار باعث به وجود آمدن کنتراست کم تصویر و محو شدن جزئیات در نواحی تاریک تصویر می شود.
در تلوزیون های led ، سعی شده تا این مشکل با استفاده از local dimming رفع شود .با استفاده از این تکنولوژی ، در نواحی تیره تصویر با کنترل نور ledها سعی می کنند میزان تیرگی نقاط را بالا ببرند و کنتراست بهتری را برای تصویر ایجاد کنند و جزئیات نواحی تیره را بهتر نمایش دهند.

led_tv_lcd_tv_compare_samsung_b8000_14
مقایسه  lcdو led از نظر زاویه دید:
در تکنولوژی  lcdهای قدیمی تلاش زیادی برای بهبود زاویه دید شده است ؛اما تا کنون بهترین زاویه دیدی که داده اند ،نمی تواند زاویه کمتر از ۳۰ درجه از لبه تصویر را پوشش دهد ؛ اما در تکنولوژی led این مقدار بسیار بهتر شده است تا حدودی که زاویه دید با تلوزیون های پلاسما رقابت می کند.
نمایش ویدئوها با سرعت زیاد:
ودیئوهایی که دارای صحنه های اکشن هستند و در فاصله زمانی کم اتفاقات زیادی در آن رخ می دهد به زمان پاسخ و نرخ رفرش صفحه وابسته می باشند و هیچگونه وابستگی به تکنولوژی تولید نور پس زمینه ندارند .اگر این مسئله برایتان یک فاکتور محسوب می شود باید بر اساس زمان پاسخ ( response time و refresh rate) تصمیم بگیرید که کدام مدل lcd و یا led را تهیه کنید.

lcdvsplasma-viewingangle
مصرف برق:
تلوزیون های led دارای تکنولوژی ( local dimming) هستند و به مقدار بسیار کمی از تلوزیون های lcd قدیمی برق مصرف می کنند . مصرف برق این تلوزیون ها برابر با تلوزیون پلاسما است. البته مصرف برق  تلوزیون هایی که با استفاده از ledهای کار گذاشته در لبه پانل کار می کنند از تلوزیون های lcd کمتر است.
طول عمر:
بسیاری از شرکت ها برای تلوزیون های  led خود طول عمر میانگین ۱۰۰هزار ساعت را در نظر گرفته اند . این مدت زمان بسیار زیاد است و سابقه ای  ثبت نشده است اما با توجه به نحوه تولید تصویر و نور پس زمینه تلوزیون های led طول عمر بیشتری نسبت به تلوزیون های lcd دارند.

[poll id=”27″]

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت