logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » فنی حرفه ای یا کار دانش؟

فنی حرفه ای یا کار دانش؟

چهارشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۵ | 26757 بازدید | ۱۳۳ دیدگاه | آموزشی, علمی

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو […]

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو دوره، دیپلم متوسطه دریافت می کنند و امکان ادامه تحصیل خواهند داشت.

1-w900-h600-75

شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد.
از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:
_ شرایط ورود به شاخه  فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر می باشد.
_شرایط استخدام برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بهتر است.
_ ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر می باشد.
_دانش آموزان فنی و حرفه ای برخی از دروس را که دانش آموزان کار دانش از گذراندن آن معاف هستند را می گذرانند.
_ دروس شاخه  فنی و حرفه ای مشکل تر  از کار دانش است.
_دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.
_ رشته های شاخه کار دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است.

هدف آموزشگاه های فنی و حرفه ای
امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکولوژی، وجود نیروی انسانی متخصص، یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی صنعتی و خدماتی به شمار می آید؛ و آموزشگاه های فنی و حرفه ای به عنوان یک عامل مهم تربیت، این نیروها مورد توجه قرار گرفته است. آموزشگاه های فنی و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار می برند تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نمایند.

128

هدف آموزشگاه های کاردانش
هدف آموزش های کاردانش، تربیت نیروی انسانی ماهر برای تصدی شغل و حرفه متناسب با نیاز بازار کار است. توانایی های مهارتی و علمی برای انجام وظایف شغلی، سه رکن را در بر دارد که در طول اجرای برنامه ی آموزشی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

عناوین رشته ای فنی و حرفه ای:
ساختار رشته های فنی و حرفه ای بر سه زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی پایه گذاری شده و هر زمینه دارای چند دسته است. ۵۸ واحد از درس های این شاخه در همه رشته ها به صورت مشترک ارائه می شود. درس های اختصاصی برای هر رشته حدود ۳۹ واحد است.
۱٫ رشته های زمینه صنعت: مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شمیمیایی، صنایع نساجی، متالوژی، ساختمان، نقشه برداری، سرامیک.
۲٫ رشته های زمینه کشاورزی: امور زراعی و باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی.
۳٫ رشته های زمینه خدمات: نقشه کشی معماری، نقاشی، گرافیک، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، طراحی و دوخت، حسابداری بازرگانی، نمایش، سینما، صنایع دستی و پویانمایی (انیمیشن)

عناوین رشته های کار دانش:
برنامه درسی شاخه کاردانش برای دستیابی به صلاحیت های مورد نظر، شامل حداقل ۹۶ واحد درسی است که ۳۰ تا ۴۰% آن به آموزش های نظری و ۶۰ تا ۷۰ % آن به آموزش های عملی در کارگاه های مجهز به تجهیزات جدید و انجام طرح های کسب و کار (کارآفرینی) و کارورزی اختصاص یافته است.
صنعت:   برق: (الکترونیک، کامپیوتر)،عمران: (ساختمان ، معماری )مکانیک: (سازه های فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوبی، تاسیسات، عیب یابی و تعمیر، معدن، نساجی، چاپ، متالوژی و مدلسازی)،
صنایع دستی: (هنر و نشر، صنایع دستی ظریف)سرامیک: (صنایع شیشه ای، سفالگری) شیمی: (شیمی صنعتی) پوشاک: (خیاطی)
کشاورزی:  امور دامی و طیور، امور زراعی و باغی:(زراعت، باغبانی ، صنایع غذایی)،جنگل و مرتع ،شیلات ، حشرات مفید: (پرورش کرم ابریشم)
خدمات:  هنر: (هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی، نشر،کارهای هنری در خانه) ،مالی و اداری ،خدمات غذایی: (کنترل وتولید مواد) ،خدمات اجتماعی : (هتلداری و سیاحتی)

n00001311-t

اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای:
آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد. بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد و این فارغ التحصیلان می توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها، ادارات و یا تأسیس کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی مشغول به کار شوند.

اشتفال فارغ التحصیلان هنرستان های کار و دانش:
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش به دلیل کسب مهارت های حرفه ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت آموزی و کارورزی و همچنین آموزش کارآفرینی، از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخشهای صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی برخوردارند.

. مزایای تحصیل در شاخه کاردانش:
دانش آموزانی که کلیه واحدهای درسی رشته مهارتی خود را با موفقیت به پایان برسانند از مزایای زیر برخوردار خواهند شد:
– دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات کامل آموزش متوسطه در رشته مهارتی مربوطه از وزارت آموزش و پرورش
– دریافت گواهینامه مهارت شغلی از دستگاه متولی ذیربط
– دریافت گواهینامه کارورزی از وزارت کار و امور اجتماعی

. با وجود امکانات دانشگاه جامع علمی کاربردی، دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه های فنی دولتی و آزاد و همچنین دانشگاه پیام نور، دانش آموختگان «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای»، هر دو می توانند بعد از احراز شرایط لازم، وارد دوره های کاردانی (فوق دیپلم) یکی از این دانشگاهها شوند و در صورت علاقه و احراز شرایط، امکان ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی برای آنها فراهم است.

32-1024x768

فارغ التحصیلان هر دو دوره «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای» می توانند بعد از اتمام دوره متوسطه با شرکت در امتحانات تغییر شاخه و کسب نمره قبولی، وارد دوره های پیش دانشگاهی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر شوند.

منتظر نظرهای شما در مورد انتخاب هنرستان هستم…

[poll id=”28″]

۱۳۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. الهه گفت:

  سلام ببخشید من میخوام برم رشته حسابداری الان فنی حرفه ای برم بهتره یا کاردانش لطفا زودتر جواب بدید چون وقت ثبت نام مدارس هستش

 2. نیلوفر گفت:

  سلام . خسته نباشید .
  من امسال سال دهم نقشه کشی ساختمان ، گروه صنعت از شاخه کار و دانش هستم . و میخواستم که شاخه خودم رو به فنی حرفه ای تغییر بدم اما رشتم رو نمیخوام عوض کنم . یعنی همون رشته اما در فنی و حرفه ای .
  و اینکه اگه من بخوام تغییر شاخه بدم ، باید تکرار پایه شم ؟ یا میتونم سال یازدهم رو بخونم ؟
  چون من نمیخوام تغییر رشته بدم فقط میخوام از کار و دانش برم فنی .
  ممنون میشم پاسخ سوالاتم رو به ایمیلم بفرستیدnilofarkhodashenas@yahoo.com

  • نیلوفر عزیز ؛ در ابتدا بایستی عرض کنم که پاسخ سوالات بصورت خصوصی امکان پذیر نیست چرا که هدف از سوال و جواب در مطالب این سایت آن است که دیگر دوستان هم که سوالات مشترک با شما دارند بتوانند از این طریق به پاسخ خود برسند
   اما در مورد سوالتان بابت تغییر رشته ؛ اینکه دقیقا من بتوانم خدمتتان عرض کنم آیا دروس مشترک بین دو رشته وجود دارد یا نه امکان پذیر نیست چرا که حتی مشاورین متخصص در این موارد هم به مرجعی مراجعه نموده و طبق تعاریف بند به بند هر رشته پاسخ شما را ارائه میدهند و از طرفی هم قوانین هر ساله دستخوش تغییرات میشود
   پس بهترین رفتار برای رسیدن به پاسخ این سوال رجوع به کارشناس آموزش پرورش میباشد. حتما کامل ترین پاسخ ها را به شما ارائه خواهند داد
   برای شما آرزوی موفقیت دارم

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت