logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » مقایسه انواع قابلمه (بخش دوم)

مقایسه انواع قابلمه (بخش دوم)

دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۵ | 7681 بازدید | بدون دیدگاه | برند یا کالای برتر, مطالب عمومی

سلام دوستان در بخش اول این مطلب به مقایسه قابلمه های سنگی ،مس و آلومینیوم پرداخته شد. در بخش دوم این مطلب به مقایسه قابلمه های استیل ،تفلون و پیرکس یا همان شیشه ای می پردازم… قابلمه تفلون و سرطان زا بودن آن اگرچه زمانی قابلمه های تفلون یکی از محبوب ترین نوع قابلمه به شمار می رفتند، اما با سر زبان افتادن شایعه سرطان زا بودن آنها خیلی زود طرفداران خود را از دست دادند. از آنجا که ظروف تفلون نچسب هستند، کار کردن با آنها بسیار راحت و همچنین شست وشو و تمیز کردن شان هم دردسری ایجاد […]

سلام دوستان

در بخش اول این مطلب به مقایسه قابلمه های سنگی ،مس و آلومینیوم پرداخته شد. در بخش دوم این مطلب به مقایسه قابلمه های استیل ،تفلون و پیرکس یا همان شیشه ای می پردازم…

قابلمه تفلون و سرطان زا بودن آن

اگرچه زمانی قابلمه های تفلون یکی از محبوب ترین نوع قابلمه به شمار می رفتند، اما با سر زبان افتادن شایعه سرطان زا بودن آنها خیلی زود طرفداران خود را از دست دادند. از آنجا که ظروف تفلون نچسب هستند، کار کردن با آنها بسیار راحت و همچنین شست وشو و تمیز کردن شان هم دردسری ایجاد نمی کند . برخلاف قابلمه های چدنی و مسی، وزن سبکی هم دارند؛ همین بهانه ها به اضافه سبکی این قابلمه ها و قیمت مناسب شان باعث شده هنوز هم بسیاری از بانوان سراغ قابلمه های تفلون بروند.

قابلمه تفلون

قابلمه های تفلون در مقایسه با قابلمه های استیل، آلومینیومی و… انتخاب های مطمئنی محسوب نمی شوند، زیرا معمولأدر تهیه ظروف تفلون از کادمیوم استفاده می شود .کادمیوم  یکی از فلزات سنگین به شمار می آید .در ظروفی که استاندارد نباشند، میزان این فلز بیشتر است. این ماده به مرور زمان وارد غذا می شود و احتمال سرطان، کوتاهی قد و ضایعات پوستی را افزایش می دهد. همچنین در سنتز هموگلوبین دخالت می کند و کم خونی را به همراه می آورد.

بازسازی تفلون، ایمنی چندانی ندارد. معمولأ بعضی از مردم بعد از اینکه می بینند کف نچسب قابلمه های تفلون بر اثر استفاده نامناسب خراب شده است، با مراجعه به مراکزی این قابلمه ها را دوباره بازسازی می کنند. قابلمه های تعمیر شده، هیچ گاه مانند روز اول نمی شوند و از آنجا که زودتر از قبل آسیب می بینند، مواد مضرشان هم زودتر  وارد غذا می شود. باید بدانید امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده از ظروف تفلون تقریبا منسوخ شده است.
مزایای قابلمه تفلون :

_در برابر حرارت های متوسط تا بالا مقاوم است.

_به دلیل سطح نچسب آن ، مصرف روغن را پایین می آورد.

_شست وشو و استفاده از آن آسان است.

_برای پخت وپزهای طولانی و سرخ کردن مناسب است.

قابلمه لعابی و کارایی های آن:

از قابلمه های لعابی معمولأ برای طبخ غذاهایی که به حرارت بالا احتیاج دارند استفاده می شود روکش لعابی معمولأ بر روی ظروف سرامیکی و یا چدن کشیده می شود .متأسفانه لعاب هم مانند تفلون اگر از مواد مرغوب استفاده نشود زود خراب شده و سرطان زا می باشد. این قابلمه ها دارای مواد شیمیایی از جمله کادمیوم ، سرب ،آرسنیک و پیگمنت های رنگی می باشد. قابلمه های لعابی دارای طول عمر کوتاهی هستند که بر اثر ضربه و تغییر حرارت ناگهانی از بین می روند.
این قابلمه ها برای پخت برنج مناسب نیست و برای گرم کردن غداهای جامد هم کاربرد ندارد. این قابلمه ها می توانند برای نگهداری انواع مواد غذایی (البته به جز مواد اسیدی) در یخچال و فریزر مناسب باشند و هنگام شست وشوی این ظرف ها نباید از سیم استفاده کرد و اگر ترک بردارند، باید کنارشان گذاشت.

قابلمه های استیل غذا را می سوزانند؟

قابلمه های استیل از دیگر  قابلمه های  موجود در بازار بهداشتی تر می باشند .ظروف استیلی که از جنس مرغوب ساخته شده اند زنگ نمی زنند و هیچ گونه واکنشی به مواد غذایی نمی دهند اما یک مشکل اساسی دارند؛ این قابلمه ها حرارت را بلافاصله انتقال می دهند و وقتی یک قابلمه استیل روی حرارت قرار می گیرد، غذا سریع در آن می سوزد زیرا بلافاصله حرارت را منتقل می کند به طوری که دمای داخل و خارج قابلمه به سرعت یکی می شود. در نسل های جدید ظروف استیل برای اینکه این مشکل را حل کنند از ترکیبات آلومینیوم یا مس در جدار خارجی  کف ظرف استفاده کرده اند تا مشکل انتقال حرارت حل شود.

قابلمه های استیل اغلب برای پخت انواع خورش و غذاهای آبدار مناسب هستند. البته در نسل های جدید این قابلمه شما می توانید برنج یا حتی ماکارونی هم بپزید و ته دیگ هم داشته باشید. نکته مهم که در هنگام استفاده از قابلمه های استیل باید رعایت شود تنظیم درجه حرارت است. باید شعله گاز را در حد کم نگه دارید تا نتیجه کارتان خوب شود. قابلمه هایی که برندی معتبرتر و البته قیمتی بالاتر دارند از کفی چند لایه ساخته شده  و به همین دلیل دیرتر غذا در آنها ته می گیرد. با این وجود اگر غذای شما ته گرفت و قابلمه تغییر رنگ داد با کمی سرکه می توانید آن را مانند روز اول تمیز کنید.

اگر از قابلمه استیل مرغوب استفاده کنید:

۱_سالم ترین نوع قابلمه است.

۲_سبک بوده و استفاده از آن آسان است.

۳_مواد شیمیایی را به غذای شما وارد نمی کند.

۴_عمر طولانی دارد، رویه آن کنده نمی شود و زنگ نمی زند.

قابلمه های شیشه ای
یکی از بهترین ظروف برای پخت و پز نوع شیشه ای یا اصطلاحاً پیرکس می باشد. اگر این ظروف بی‌رنگ باشند یکی از سالم‌ترین انتخاب برای طبخ غذا هستند و به این خاطر که درون آنها کاملا دیده می شود، جلوه زیبایی به آشپزخانه می‌دهد و تا زمانی که به این ظروف ضربه‌ محکم وارد نشود و شوک به صورت دمایی (سرد و گرم ) به آن وارد نشود، مقاوم هستند. در مدل های جدیدتر حرارت بالا را نیز تحمل می‌کنند.

در بخش سوم این مطلب به مقایسه قابلمه های چدن ،سرامیک و گرانیت پرداخته خواهد شد.

[poll id=”31″]

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت