logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » مقایسه گرمایش از کف و شوفاژ

مقایسه گرمایش از کف و شوفاژ

پنج شنبه, ۲ دی ۱۳۹۵ | 10759 بازدید | بدون دیدگاه | برند یا کالای برتر, مطالب عمومی

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های رسیدن به دمای مطلوب در ساختمان همواره در حال تغییر و پیشرفت است ؛ در این مطلب گرمایش از کف و شوفاژ معرفی و مقایسه خواهند شد.

درود بر شما عزیزان

گرمایش از کف (با آب گرم) و رادیاتور (شوفاژ) سیستم های توزیع حرارت در ساختمان هستند که با نصب پکیج یا موتور خانه مرکزی، ساختمان را گرم می کنند. با روی کار آمدن گرمایش از کف مقایسه این سیستم با رادیاتور هم شروع شد و این سوال که گرمایش از کف بهتر است یا شوفاژ و اینکه تفاوت گرمایش از کف با رادیاتور چیست؟ هم مطرح شد. در این مطلب قصد داریم به مقایسه گرمایش از کف با شوفاژ و رادیاتور بپردازیم، با ما همراه باشید.

گرمایش از کف بهتر است یا شوفاژ

شوفاژ چیست؟
شوفاژ یا حرارت مرکزی نام سیستمی است که از آن برای تولید گرما در ساختمان استفاده می کنند. در این سیستم گرما در شوفاژخانه تولید می شود و توسط لوله هایی به رادیاتور منتقل می شود. دیگ و مشعل، پمپ، رادیاتورها، منبع دو جداره، منبع انبساط و سیستم های کنترل و نشان دهنده از اجزای شوفاژ می باشند.

رادیاتور

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی مرکزی است؛ در سیستم گرمایش مرکزی منبع تولید گرما در مکانی خاص و اغلب در زیر زمین قرار دارد که به آن موتور خانه می گویند. البته امروزه از پکیج شوفاژ دیواری به عنوان منبع تولید حرارت برای رادیاتور استفاده می کنند که آب گرم توسط پمپ سیرکولاتور وارد رادیاتور می شود. به عبارتی دیگر رادیاتور وسیله ای فلزی یا نیمه فلزی است که با توجه به کاربرد آن جنسش نیز متفاوت است؛ رادیاتور بیشتر به عنوان ناقل دمای آب بکار می رود. جنس رادیاتور می تواند آلومینیومی، فولادی، مسی و چدنی باشد و به خاطر آنکه رادیاتور منزل یک نوع مبدل حرارت است بهترین جنس برای رادیاتور مس است اما به خاطر قیمت زیاد از رادیاتور آلومینیومی برای منازل استفاده می کنند.

گرمایش از کف چیست؟
گرمایش از کف (Floor heating) یکی از مدرن ترین سیستم های گرمایشی است که در کف ساختمان نصب می شود و چند سالی است در ایران نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است.
این سیستم نوع ارتقا یافته و توسعه یافته رادیاتور است و در دو نوع وجود دارد؛ گرمایش از کف با آب گرم و گرمایش از کف برقی

در گرمایش از کف با آب گرم لوله های تلفیقی پنج لایه ای در کف ساختمان نصب شده که آب گرم تولید شده توسط بویلر (پکیج) یا موتورخانه شوفاژ، توسط پمپ های سیرکولاتور در لوله ها جریان پیدا می کند و گرمای آب به کف منتقل می شود.
در گرمایش از کف برقی به جای لوله پنج لایه از کابل حرارتی مخصوص استفاده می کنند که کابل ها با عبور الکتریسته گرم می شود و کف را گرم می کند.

قیمت گرمایش از کف به نوع متریال و برند لوازم بستگی دارد و برای هر متر مربع لوازم، طراحی و اجرا هم محاسبه می شود. برای مقایسه قیمت گرمایش از کف با رادیاتور می توان  گفت  در هر دو سیستم از لوله ۵ لایه استفاده می شود اما متراژ لوله کشی گرمایش از کف بیشتر است زیرا باید تمامی زوایای خانه را پوشاند. رادیاتور میزان لوله کشی کمتری دارد اما هزینه خرید رادیاتور هم روی هزینه ها به حساب می آید.

گرمایش از کف برای گرم کردن ساختمان زمان بیشتری نیاز دارد اما توزیع یکنواخت گرما از فواید این سیستم می باشد.

برای تامین حرارت مورد نیاز برای سیستم گرمایش از کف با توجه به شرایط و موقعیت ساختمان از پکیج یا موتورخانه استفاده می کنند که اغلب موتور خانه را برای ساختمان هایی با متراژ بالای ۲۰۰ متر یا دوبلکس استفاده می کنند.
پکیج های مورد استفاده برای سیستم گرمایش از کف دو نوع هستند:
– پکیج هایی که قابلیت گرمایش از کف را دارند و از نوع دیجیتال می بشند. این نوع پکیج قابلیت نصب ترموستات و قابلیت کنترل دما را دارد. پکیج ایران رادیاتور ، sgp، آریستون و ایمرگاس از بهترین پکیج های دیجیتال هستند.
– پکیج هایی که قابلیت گرمایش از کف را ندارند و از نوع آنالوگ هستند. این نوع پکیج برای اتصال به سیستم گرمایش از کف به تکنیک خاصی نیاز دارد به این معنا که نباید پکیج را به صورت مستقیم به سیستم گرمایش از کف متصل کرد زیرا باعث اختلال در کارکرد سیستم و فزایش مصرف سوخت می شود.

گرمایش از کف یکی از متدوال ترین و کارآمدترین سیستم های گرمایشی ساختمان است که مزایا و معایبی دارد؛ معایب گرمایش از کف به طور کلی به دوسته تقسیم می شود؛ شایعاتی که در مورد این سیستم در فضای مجازی وجود دارد (مانند سرطانزا بودن، پوکی استخوان یا ایجاد آلرژی) و معایب و مشکلات خاص سیستم گرمایش از کف که اغلب قابل حل هستند.

آیا گرمایش از کف سرطان زا است؟
در شایعات پخش شده ذکر شده که گرمایش از کف باعث باردار شدن پرز فرش و قالی می شود و این پرزها در هوا معلق می شوند و از راه تنفسی وارد بدن می شوند و باعث سرطان می شوند. در جواب این شایعه باید گفت:

۱- سیستم گرمایش از کف به وسیله آب گرم هیچ گونه الکتریسیته ای به کار نرفته است پس بار الکتریکی وجود ندارد که باعث باردار شدن پرز قالی شود.
۲-  پرز قالی در اثر حرکت افراد و اجسام هم بر روی قالی از آن جدا می شود و به وسیله جریان هوای موجود جابجا می شود. در ضمن گرمایش از کف در مقایسه با رادیاتور و بخاری کمترین جریان هوا را ایجاد می کند.
۳- حتی در منازلی که بخاری یا رادیاتور نصب است هم بر روی میز، گوشه پنجره و روی وسایل پرز وجود دارد بنابراین این موضوع ربطی به گرمایش از کف ندارد.

اما چند مورد از مضرات گرمایش از کف که قابل حل می باشند، بدین ترتیب است.

۱- زمان پیش گرمایش این سیستم بالاست
گرمایش از کف دارای زمان پیش گرمایی ۳۶ ساعته می باشد یعنی در استارت اولیه در ابتدای فصل سرما دما ۲۰ درجه سانتیگراد است و هر ۱۲ ساعت می توان دما را ۵ درجه افایش داد تا در ۳۶ ساعت گرمایش از کف به دمای مطلوب ۳۵ درجه برسد. علت این زمان پیش گرمایش، جلوگیری از وارد شدن شوک ناگهانی به کف به خاطر افزایش ناگهانی دما است.
این زمان در سیستم رادیاتور ۱۰ ساعت و در سیستم های هوای گرم مانند فن کوئل زیر ۱ ساعت است.

۲- عدم اعمال تغییر در کف ساختمان
سیستم گرمایش از کف به صورت کف خواب اجرا می شود و در لوله های آن اتصالاتی وجود ندارد به همین دلیل پس از اجرای گرمایش از کف نمی توان در کف ساختمان تغییر ایجاد کرد. برای ایجاد تغییرات جزئی و کوچک گرمایش از کف مانع نیست اما تغییرات کلی نمی توان انجام داد.

۳- کف سازی قبل از اجرای گرمایش از کف
برای نصب بهتر این سیستم باید قبل از اجرا روی لوله های آب، برق و گاز را به وسیله ملات سیمان هموار کرد. البته این مشکل را نیز می توان با استفاده از فوم بتن یا پوکه و استفاده از لوله کشی درست حل کرد.

در ویدئو زیر مراحل اجرای گرمایش از کف را می بینید:

۴- سوختن کف پا یا داغ شدن بیش از حد کف
این موضوع یکی از معایب گرمایش از کف نیست بلکه در اثر کم تجربه بودن نصاب سیستم یا طراحی غلط سیستم به وجود می آید. در صورتی که این سیستم به درستی طراحی و اجرا شود در کف داغی احساس نمی کنید زیرا حرارت این سیستم کمتر یا برابر حرارت بدن است. حرارت گرمایش از کف توسط ترموستات تنظیم می شود و در زمستان با توجه به سردی هوا بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد است.

۵- رشد میکروب ها در محیط گرم
طبق نظر پزشکان میکروب و باکتری در محیط گرمتر زودتر رشد می کند. در ضمن راه رفتن بر روی زمین گرم باعث عرق کردن کف پا می شود که راه رفت به این شکل باعث انتقال میکروب می شود. رشد میکروب در محیط گرم را نمی توان از معایب گرمایش از کف دانست زیرا بخاری و رادیاتور نیز هوا را گرم می کنند و برای مشکل بعدی می توان از قالی یا موکت استفاده کرد.

مزیت های سیستم گرمایش از کف نسبت به رادیاتور
– مصرف بهینه و کم این سیستم
– اقتصادی بودن و ساده بودن سیستم کنترلی
– دمای آب مورد استفاده در سیستم گرمایش از کف بین۶۵  تا ۷۵ درجه سانتیگراد می باشد.همین موضوع باعث می شود پکیج در زمان کمتری به این دما رسیده و سوخت کمتری مصرف شود.
– در یک واحد ۱۰۰ متری مصرف گاز پکیج در سیستم رادیاتور ۲/۵ تا ۳ متر مکعب درساعت می باشد ولی برای همان واحد در سیستم گرمایش از کف بین  ۱/۵تا ۲ متر مکعب است.
– برای گرم شدن دیگر نیاز نیست به بخاری یا رادیاتور نزدیک شوید یا نگران سوختن دست فرزند کوچک خود باشید.
– یکی از معایب استفاده از رادیاتور سیاه شدن دیوارهای اطراف رادیاتورها است که در گرمایش از کف دیگر نگران آن نخواهید بود. جریان هوا در اطراف رادیاتور باعث حرکت کردن پرز فرش و گرد و غبار می شود، این غبار و پرز بر روی رادیاتور نشسته و به خاطر دمای زیاد می سوزد، دود حاصل از آن باعث سیاه شدن دیوار می شود. این در حالی می باشد که در گرمایش از کف ( به علت گرمای یکنواخت در تمام نقاط ساختمان ) جریان هوا وجود نداشته و این موضوع باعث می شود پرز فرش و گرد و غبار در محیط معلق نشود.
– فوم استفاده شده در گرمایش از کف باعث بهتر شدن عایق ساختمان از نظر صدا وحرارت می شود.
– اجرای سیستم گرمایش از کف استاندارد  است و دارای ضمانت نامه می باشد که  در این مورد نسبت به شوفاژ و رادیاتور برتری دارد .
– رادیاتور ها دارای استهلاک نسبتا بالایی می باشند. طول عمر مفید یک رادیاتور معمولأ ۱۰ سال است و رنگ رادیاتور در سال های اول کدر خواهد شد. هر ساله هزینه هایی از جمله :نشتی ، پوسیدگی، ترکیدگی، کنده شدن از جا و خرابی قطعاتی مانند شیر و اتصالات دیگر را در پی دارد.
-مزیت دیگری که میتوان به آن اشاره کرد آزادی عمل در دکوراسیون منزل است که اکثر افرادی که از سیستم رادیاتور و شوفاژ برای گرمایش منازل خود استفاده می کنند از جاگیر بودن رادیاتور ونداشتن آزادی عمل در چیدمان شکایت دارند. به دلیل کف خواب بودن این سیستم مشکلی نخواهیم داشت.

پیمانکاران ساختمانی بخوبی میدانند برای ساختمانهایی که گرمایش از کف در نظر گرفته می شود بایستی از ابتدا حد فاصل کف تا سقف را بیشتر از حد معمول تعین نمود. زیرا سیستم گرمایش از کف سطح کف را تا میزانی افزایش میدهد.

برای ساختمان های بساز بفروشی سیستم گرمایش رادیاتوری پیشنهاد می شود، زیرا نصب رادیاتور که یکی از مهمترین مراحل هزینه بر است به عهده خریدار است. اما در سیستم گرمایش از کف پیمانکار مجبور به انجام تمامی مراحل و پرداخت تمامی هزینه های گرمایشی (منهای خرید و نصب پکیج)است.

شما برای گرم کردن منزل خود از کدام سیستم گرمایشی استفاده می کنید؟ نظرات خود را درباره این مطلب برای ما ارسال کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت