logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » مقایسه فلفل سیاه و فلفل قرمز

مقایسه فلفل سیاه و فلفل قرمز

یکشنبه, ۵ دی ۱۳۹۵ | 6468 بازدید | ۶ دیدگاه | اغذیه و سلامت, مطالب عمومی

سلام مقایسه فلفل تند و فلفل شیرین هندوستان با تولید حدود ۶۰ میلیون تن فلفل در سال، بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فلفل در دنیا محسوب می‌شود. در هند بیش از ۵۲ نوع فلفل و ادویه‌های تند دیگر تولید می‌شود. این کشور حدود ۲۰ درصد از ادویه کل دنیا را تامین می‌کند. اندونزی و برزیل هم با تولید ۴۸ و ۲۰ میلیون تن فلفل در سال، رتبه‌های دوم و سوم تولید جهانی این گیاه تند را به خود اختصاص داده‌اند. رنگ پودر فلفل سیاه و فلفل قرمز بیشتر به فرآیندی که در کارخانه‌ها روی تولید این محصولات انجام می‌شود، برمی‌گردد. در […]

سلام
مقایسه فلفل تند و فلفل شیرین

هندوستان با تولید حدود ۶۰ میلیون تن فلفل در سال، بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فلفل در دنیا محسوب می‌شود. در هند بیش از ۵۲ نوع فلفل و ادویه‌های تند دیگر تولید می‌شود.
این کشور حدود ۲۰ درصد از ادویه کل دنیا را تامین می‌کند. اندونزی و برزیل هم با تولید ۴۸ و ۲۰ میلیون تن فلفل در سال، رتبه‌های دوم و سوم تولید جهانی این گیاه تند را به خود اختصاص داده‌اند.

رنگ پودر فلفل سیاه و فلفل قرمز بیشتر به فرآیندی که در کارخانه‌ها روی تولید این محصولات انجام می‌شود، برمی‌گردد. در واقع طی فرآیند خشک‌ کردن و تهیه صنعتی پودر فلفل، امکان تغییر رنگ آن هم وجود دارد. از طرف دیگر، رنگ فلفل سیاه و فلفل قرمز به نوع گیاه‌های پایه آنها هم بستگی دارد. فلفل سیاه از دانه‌ای سیاه رنگ و کوچک است و فلفل قرمز هم گیاهی بوته‌ای ،با پوسته‌ای قرمز می باشد. وجود رنگ دانه ها و فلاونوییدهای طبیعی موجود در گونه‌های مختلف فلفل باعث تغییر رنگ آن می‌شود.فلفل سیاه از میوه نارس فلفل است که آنرا خشک می کنند و چنانچه میوه آن را پس از رسیدن خشک کرده و بعد در آب خیسانده و لفافه ى خارجى آنرا بگیرند، به رنگ سفید درآمده و فلفل سفید خوانده مى شود.

آیا خاصیت این دو نوع فلفل هم با یکدیگر تفاوت دارد؟
رنگ‌های مختلف فلفل به کاروتنوییدهای موجود در این گیاهان برمی‌گردد.معمولا خاصیت انواع فلفل‌ها از فلفل سیاه و فلفل قرمز گرفته تا فلفل دلمه‌ای با رنگ‌های متفاوت (قرمز، سبز، زرد، نارنجی و حتی سیاه) و فلفل سبزهای تند و شیرین، تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. به طور کلی اگرچه خاصیت فلفل‌های مختلف از نظر وجود کاروتنوییدهای موجود در آنها کمی با هم متفاوت است اما فرق کلی، قابل توجه و اساسی در خاصیت فلفل‌های رنگی، تند یا شیرین وجود ندارد و ارزش تغذیه‌ای فلفل‌های مختلف با یکدیگر تفاوت بارزی ندارد.

فلفل خشک یا پودر فلفل جزو ادویه‌ها به حساب می آیند . ادویه‌ها از نظر تغذیه‌ای باید به صورت متعادل مصرف شوند تا مشکلی را برای فرد مصرف‌کننده به وجود نیاورند. برخی از افراد در مصرف فلفل هم مانند نمک و شکر به شدت افراط می‌کنند و آنقدر حجم فلفل را در وعده‌های غذایی خود بالا می‌برند که بدن آنها نسبت به طعم تندی مقاوم می‌شود.

کسی که زیاد فلفل مصرف می‌کند، حساسیت گیرنده‌های چشایی‌اش به تدریج کم و برای اینکه بتواند لذت تندی غذای گذشته را درک کند، باید مدام فلفل غذای خود را بیشتر کند. با این روند می‌توان گفت که حساسیت گیرنده‌های چشایی و گیرنده‌هایی که طعم و مزه را روی زبان و دهان درک می‌کنند، با مصرف روزانه و بی‌رویه فلفل کاهش پیدا می کنند.

آیا مصرف فلفل زیاد و غذاهای تند ضرری هم برای ما دارد؟
ادویه‌های تند مانند فلفل، محرک اسید معده می باشند و افراط در مصرف آنها باعث ابتلا به التهاب معده  ویا  گاستریت شود. ابتلا به زخم‌معده یا زخم دوازدهه هم از دیگر عوارض مصرف طولانی‌ مدت، مداوم و زیاد انواع فلفل (به خصوص فلفل‌های تند) می باشد.

ترکیب‌های فلاونوییدی در فلفل فواید آنتی‌اکسیدانی‌ دارند و در تمام گونه‌های فلفل هم یافت می‌شوند. ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی موجود در فلفل‌ها مانند ویتامین‌های E و C هم برای بدن بسیار مفید هستند. و آنتی‌اکسیدان‌ها جزو مواد ضدسرطان و دوستدار قلب محسوب می‌شوند.

تندی انواع فلفل ها
تندی بیشتر فلفل ربطی به خاصیت بیشتر ویا کمتر آن ندارد. ترکیب‌های فلاونوییدی مفید در فلفل‌ها ارتباط چندانی با ترکیب‌های تشکیل‌دهنده طعم تند یا شیرین آنها ندارند.  تندی یا شیرینی یک فلفل به گروهی از فلاونوییدهای موجود در فلفل‌ها برمی‌گردد و ترکیب‌های فلاونوییدی و مفید دیگری که در فلفل‌ها وجود دارد هم در تمام گونه های این گیاه تقریبا یکسان است.

برخی از ادویه‌ها و یا موادغذایی جدید ،برای تنوع بخشیدن به بازار فروش و جذب مشتری‌ با ذائقه‌های متفاوت، روانه فروشگاه‌ها می‌شوند. در دانش تغذیه ای خوردن خوراکی و مواد غدایی تازه ارجحیت دارند یعنی هرچقدر فرآیند بیشتری برای صنعتی‌ کردن یک ماده غذایی صورت گیرد، به طور حتم ارزش غذایی آن  کاهش پیدا خواهد کرد. به‌طور کلی از نظر تغدیه‌ای مصرف فلفل دلمه‌ای تازه به پودر آن ارجحیت دارد.

آیا مصرف فلفل باعث سوخت و ساز بیشتر بدن می شود؟
مصرف فلفل کمی متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد ؛اما متاسفانه برخی این خاصیت فلفل را خیلی اغراق‌آمیز مطرح می‌کنند. مصرف فلفل یا چای سبز به تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود. یعنی بالا رفتن سوخت‌وساز بدن در اثر مصرف فلفل یا چای سبز به اندازه‌ای نیست که منجر به لاغر شدن افراد چاق شود.

زیاده روى در خوردن فلفل باعث افزایش ترشحات معده می شود و به همین خاطر است که مبتلایان به ناراحتى هاى معده نباید در خوردن آن افراط کنند اما استفاده مقدار کم از آن براى این افراد مفید است . مالیدن میوه نارس فلفل با روغن جهت فلج و بى حسى توصیه شده است .

اگر یک حبه قند را در یک قاشق فلزى قرار داده روى آتش ذوب نمایند و بعد مقدارى گرد فلفل به آن مخلوط کرده و بصورت گرم در حفره ى دندان هاى کرم خوردگى بریزند درد آن را تسکین داده و از پیشرفت کرم خوردگى جلوگیرى مى کند و مالیدن آن به لثه درد دندان را تسکین مى دهد.

فلفل بلغم را از بین مى برد ، جگر را گرم کرده و برای اشتها مفید است .فلفل غذا را نرم و لطیف کرده و اخلاط غلیظ را از بین برده و خون غلیظ را تصفیه مى کند . براى درمان جذام مفید ، بادشکن بوده و دل درد را معالجه مى کند . مصرف فلفل برای اشخاص گرم مزاج توصیه نمی شود؛ زیرا باعث سر درد شده و براى کبد مضر است ، و براى سالمندان و اشخاص ‍ سرد مزاج مفید است.

[poll id=”33″]

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. نودی گفت:

  عالی دمت گرم
  من خیلی غذای تند شده با فلفل دوست دارم – معمولا هم ساندویچ ها و غذاهای فست فودی رو با فلفل قرمز میخورم و غذاهای خونگی رو با فلفل سیاه اما دلیلش رو نمیدونستم

 2. coolerbaneh.ir گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 3. شرکت نظافتی گفت:

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون
  تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون
  بشه

 4. عباس.آقا گفت:

  جسارتا بابت مقاله و تحقیق ها پولی هم پرداخت میکنید!؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت