logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » تلگرام یا اینستاگرام؟

تلگرام یا اینستاگرام؟

چهارشنبه, 4 ژانویه 2017 | 4079 بازدید | ۳ دیدگاه | علمی, فناوری آی تی, مطالب عمومی

سلام در این مطلب قصد داریم به بررسی نرم افزارهای پیام رسان تلگرام(telegram ) و اینستاگرام (instegram) بپردازیم. آیا نرم افزار پیام رسان شما رمزنگاری شده است؟ تلگرام از سیستم رمز گذاری انتها به انتها استفاده می کند و به همین علت نمی توانند به پیام های شما دسترسی داشته باشند. با فیلتر شدن واتس‌آپ در برزیل، اپلیکیشن پیام رسان تلگرام بیشترین سود را از این موضوع برد .زیرا ،بنابر ادعای این شرکت روزی که واتس آپ در برزیل فیلتر شد  ??? میلیون کاربر جدید به پایگاه کاربران تلگرام افزوده شد.  اینستاگرام پیام های اینستاگرام تنها هنگامی که در مسیر […]

سلام
در این مطلب قصد داریم به بررسی نرم افزارهای پیام رسان تلگرام(telegram ) و اینستاگرام (instegram) بپردازیم.
آیا نرم افزار پیام رسان شما رمزنگاری شده است؟

تلگرام از سیستم رمز گذاری انتها به انتها استفاده می کند و به همین علت نمی توانند به پیام های شما دسترسی داشته باشند. با فیلتر شدن واتس‌آپ در برزیل، اپلیکیشن پیام رسان تلگرام بیشترین سود را از این موضوع برد .زیرا ،بنابر ادعای این شرکت روزی که واتس آپ در برزیل فیلتر شد  ??? میلیون کاربر جدید به پایگاه کاربران تلگرام افزوده شد.

 اینستاگرام
پیام های اینستاگرام تنها هنگامی که در مسیر بین دستگاه مبدا و دستگاه مقصد و سرور شرکت قرار دارند رمزنگاری می شوند و پس از ذخیره پیام ها روی سرور برای فیسبوک قابل خواندن هستند. این به معنای می باشد که شرکت می تواند در صورت درخواست مقام های دولتی پیام های خصوصی کاربران را در اختیار آنها قرار دهد.
رتبه اینستاگرام در ایران بالاتر است یا تلگرام؟
امروزه شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام در ایران، با ترافیک بیشتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند توییتر و فیس‌بوک که زمانی در صدر توجه کاربران ایرانی بودند، روبه‌رو هستند.
با توجه به آمارهای وب سایت الکسا که به انتشار و رتبه‌بندی سایت‌های پربازدید می‌پردازد، در ایران شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های خارجی مانند اینستاگرام در رتبه ?و تلگرام  در رتبه قراردارند.

تبلیغات در تلگرام بهتر است یا اینستاگرام؟
شاید برای شما هم این سوالات پیش آمده باشد که تبلیغات در تلگرام بهتر است یا تبلیغات در اینستاگرام؟ تلگرام مخاطب بیشتری دارد یا اینستاگرام؟ تبلیغ در کدام یک مخاطب بیشتریرا برای کسب و کار جذب می کند؟امروزه خیلی ها به دنبال تبلیغ در شبکه های اجتماعی می باشند.

تبلیغ در تلگرام و اینستاگرام هم در میان شبکه های اجتماعی به علت تعداد مخاطب بالا و فیلتر نبودن از محبوبیت خاصی برخوردار می باشند.

تبلیغات در تلگرام
تلگرام یک برنامه پیام‌رسان می باشد که توسط آن می توانید عکس، ویدئو، متن و هر نوع فایلی را برای افراد عضو که در این شبکه هستند ارسال کنید.  تلگرام در نگاه اول پیام رسانی سریع، مهم ترین ویژگی این شبکه اجتماعی موبایلی به نظر بیاید اما وجود امکاناتی به نام گروه ها و کانال ها در این برنامه باعث شده است که افراد زیادی از طریق این نرم افزار به یکدیگر متصل شده و این شبکه اجتماعی روز به روز بزرگتر گردد.

با اینکه چند سالی بیشتر از پیدایش تلگرام نمی گذرد اما با استقبال زیادی رو به رو شده است که این آمار در ایران بیشتر از سایر کشورها بوده است.
یکی از محدودیت های عمده تلگرام این است که امکان جستجو میان محتوا را ندارد و هیچ یک از اعضا نمی توانند از طریق جستجو به شما دسترسی پیدا کنند.  بنابراین شما طیف عظیمی از کاربران را از دست خواهید داد.
تبلیغ در تلگرام به شکل های مختلفی امکان پذیر است. یکی از راه های ساده تبلیغ در تلگرام، نمایش بنر و لینک شما در کانال های شلوغ و با تعداد عضو بالا می باشد. اگر شما بررسی کنید که کدام کانال های شلوغ حاضر به نمایش تبلیغ شما می باشند می بینید که موضوع اکثر این کانال ها طنز و سرگرمی است. با این حال تصور کنید تبلیغ شما میان تعداد زیادی پست غیر مرتبط به نمایش در بیاید. آیا کاربران این کانال ها از دیدن تبلیغ شما در آنجا لذت خواهند برد؟ شما در جایی تبلیغ کرده اید که مردم در آنجا به دنبال شما نیستند و کاربرپسند بودن تبلیغات یعنی مخاطب از دیدن تبلیغ شما لذت برده و مایل باشد در مورد شما و خدماتتان بیشتر بداند. کاربرپسند بودن تبلیغات تاثیر زیادی برای  تبدیل مخاطب به مشتری دارد.

نرخ تبدیل در تبلیغات، درواقع نسبت مشتریان جذب شده به کل نمایش های یک تبلیغ می باشد، به عبارتی چند درصد افرادی که تبلیغ شما را دیده اند، مشتری شما شده اند. برای اینکه یک تبلیغ تاثیرگذار باشد و نرخ تبدیل بالایی را به خود اختصاص دهد، باید نیازهای بازار هدف را در نظر داشته باشد و از همه مهم تر باید در جای درست به نمایش در بیاید. تبلیغات در تلگرام معمولا در جای درستی به نمایش در نمی آیند و به همین علت نرخ تبدیل بالایی ندارند.

اما اگر تبلیغات در تلگرام، در کانال های درستی به نمایش در بیایند داراری نرخ تبدیل بالایی خواهند بود. زیرا اکثر کاربران تلگرام، در طول روز زمان زیادی را بصورت آنلاین در این شبکه سپری می کنند. کاربران تلگرام اغلب افراد دست به گوشی، آنلاین و کنجکاوی هستند و مایلند با افراد جدید ارتباط برقرار کنند. این ویژگی‌های کاربران تلگرام می توانند یک نقطه قوت برای افرادی باشد که می خواهند از طریق این شبکه اجتماعی بازاریابی و تبلیغات کنند.

نقاط ضعف و قوت تبلیغات در تلگرام

مهم ترین نقطه قوت تبلیغات در تلگرام، آنلاین بودن کاربران آن می باشد که همین موضوع باعث می گردد که محتوای تبلیغی شما خیلی راحت در دسترس قرار گیرد.و انتشار یک پست تلگرامی خیلی سریع در میان کاربران اتفاق می افتد.

اما از سوی دیگر تعداد زیاد پیام هایی که در طول یک روز در معرض دید کاربران قرار می گیرد، باعث می شود که تبلیغ شما در میان آنها گم شود.

قبل از تلگرام، برنامه های واتس آپ، لاین و وایبر به ترتیب مدتی جز محبوب ترین اپلیکیشن های پیام رسان در میان مردم ایران بودند. اما امروزه تلگرام در اوج محبوبیت قرار دارد. شاید طولی نکشد یک اپلیکیشن دیگر جایگزین تلگرام شود. پس ساختن کانال و جذب مخاطب از طریق بازاریابی و تبلیغات در تلگرام یک نوع سرمایه گذاری خطر پذیر می باشد.

 تبلیغات در اینستاگرام
اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تصویر محور می باشد که اغلب برای اشتراک گذاری عکس ها و ویدیوها مورد استفاده قرار می گیرد. تصویر محور بودن اینستاگرام، آن را به یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی تبدیل کرده است. از طرفی افراد زیادی دوست دارند رویدادهای مختلف را به تصویر کشیده و از طرفی دیگر،کاربران اینستاگرام تماشای عکس را به خواندن متن های طولانی ترجیح می دهند. تاثیرگذاری یک تصویر نیز چند برابر یک متن می باشد. این ویژگی ها باعث شده تا صاحبان کسب و کارهای مختلف تبلیغات در اینستاگرام را یک راه حل مناسب برای جذب مخاطب بدانند.

تعداد مخاطبانی که در اینستاگرام می توانید جذب کنید:

اینستاگرام در مقایسه با شبکه های دیگر اجتماعی، تقریبأ بیشترین محبوبیت را در میان کاربران اینترنتی ایرانی دارد.
یکی از ویژگی های خوب اینستاگرام این است شما می توانید در کنار تصویر یا ویدیو خود  متنی کوتاه به همراه هشتگ های مرتبط با تصویر را پست کنید و از همه مهم تر، افراد مختلف می توانند از طریق جستجو به پست های شما دسترسی داشته باشند. آمار جالب اینجاست که ۶۸% کاربران اینستاگرام برای جستجوی مطالب از هشتگ ها استفاده می کنند(به نقل از وب سایت اینستاگرام). و شما می توانید با انتخاب هشتگ های مناسب، افراد زیادی را از این طریق جذب کنید.

یکی از بهترین روش های جذب مخاطب در اینستاگرام، تولید محتوا می باشد. اگر شما بتوانید محتوای خلاقانه ای را تولید کرده و هشتگ مناسبی را در کنار آن بکار ببرید افراد زیادی را جذب خواهید کرد. در این نوع بازاریابی شما آنچه که مخاطبان بازار هدفتان به دنبالشان هستند را تولید و طراحی می کنید،پس مخاطبان نسبت به شما حس خوبی داشته و به احتمال زیاد مایل هستند تا سایر پست های شما را نیز دنبال کنند.
روش دیگر تبلیغات در اینستاگرام، تبلیغات در پیچ های اینستاگرامی می باشد که فالوورهای زیادی دارند و افراد زیادی را قبلا جذب کرده اند. به این صورت که به ازای پرداخت مقداری هزینه، بنر تبلیغاتی شما برای مدتی محدود در آن پیچ ها به نمایش در می آید. همانند آنچه در بخش تبلیغات در کانال های تلگرامی گفته شد، در این روش نیز شما در جایی حضور دارید که متعلق به شما نیست و کاربران نیز دوست ندارند شما آنجا باشید در این گونه از تبلیغات، انتخاب صفحه مناسب برای تبلیغات بسیار مهم می باشد، چرا که محتوای آن صفحه باید با کسب و کار شما مشابه باشد.

نرخ تبدیل در بازاریابی و تبلیغات اینستاگرامی
تعداد زیاد مخاطبان و امکان جستجو در میان محتوا در شبکه اینستاگرام، این امکان را به وجود می‌آورد که اگر به درستی نیازهای کاربران بازار هدفتان را شناسایی و محتوای خلاقانه را برایشان تولید کنید به همراه هشتگ گذاری مناسب، براحتی بتوانید افراد زیادی را جذب کسب و کار خود کنید.

نقاط ضعف و قوت تبلیغات در اینستاگرام
شاید مدت زمانی که کاربران در اینستاگرام سپری می کنند نسبت به تلگرام کمتر باشد اما تصویر محور بودن اینستاگرام باعث می شود تا کاربران از گشت و گذار در صفحات اینستاگرام لذت بیشتری ببرند.

شاید در کوتاه مدت نرخ تبدیل کاربران به مشتری بسیار کند باشد اما به طور کلی تبلیغات در شبکه های اجتماعی یک روش بلند مدت در جهت برندسازی و افزایش درآمد می باشد.
آنچه در این مقاله آمده قانون ثابتی نیست و همیشه استثناهایی وجود دارد. اکنون تصمیم با شماست که برای بازاریابی و تبلیغات، تلگرام را انتخاب می کنید و یا اینستاگرام را. البته بنظر می رسد که تبلیغات در هر دو شبکه اجتماعی می تواند مکمل هم باشند زیرا هر دو مخاطب خاص خود را دارند.

منتظر نطرهای شما عزیزان در مورد این دو شبکه اجتماعی هستم…

[poll id=”36″]

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. کولر بانه گفت:

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
    ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
    براتون بشه

  2. دل.خسته گفت:

    بزرگوار شما که مطلبی مث علمی رو نوشتی پس چرا ….

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت