logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » عقیدتی » مقایسه مدل لباس عروس و سنت های عروسی ۲۱ کشور دنیا

نگاهی به لباس عروس و سنت های ۲۱ کشور دنیا لباس عروس و مراسم عروسی در سنت ها و کشورهای گوناگون با هم متفاوت بوده و نشان دهنده فرهنگ آن کشور محسوب می شود. جزئیات، رنگ و شکل این لباس ها هر کدام نماد موضوع خاصی به شمار می روند. به طور مثال، در سنت های قدیمی کشور ایتالیا، از رنگ سبز برای لباس عروس استفاده می شده زیرا باور داشته اند که این رنگ نماد خوشبختی و باروری است. برای آشنائی با رسوم ازدواج و پوشش عروس در گوشه و کنار جهان با ما همراه باشید. ترکیه در ترکیه، […]

نگاهی به لباس عروس و سنت های ۲۱ کشور دنیا
0

لباس عروس و مراسم عروسی در سنت ها و کشورهای گوناگون با هم متفاوت بوده و نشان دهنده فرهنگ آن کشور محسوب می شود. جزئیات، رنگ و شکل این لباس ها هر کدام نماد موضوع خاصی به شمار می روند. به طور مثال، در سنت های قدیمی کشور ایتالیا، از رنگ سبز برای لباس عروس استفاده می شده زیرا باور داشته اند که این رنگ نماد خوشبختی و باروری است.

برای آشنائی با رسوم ازدواج و پوشش عروس در گوشه و کنار جهان با ما همراه باشید.

ترکیه

1-w900

در ترکیه، پیش از اینکه عروس، خانه پدری خود را ترک کند، برادر یا عموی او یک روبان قرمز رنگ به دور کمر وی می بندند زیرا معتقد می باشند این رنگ نماد خوش شانسی، خوشبختی و باروری است.

بلغارستان

2-w900

در ریبناوو در بلغارستان، صورت عروس را کاملا سفید کرده و روی آن را با انواع سکه و پولک تزئین می کنند. این رسم به قرن ها پیش باز می گردد و بارزترین بخش مراسم دو روزه ی عروسی می باشد.

یهودی ها

4-w900

یهودی های ارتدکس، در روز ازدواج یک لباس کاملا پوشیده که همه اندام های عروس را به غیر از دست و صورت را در بر گرفته می پوشند. همچنین تور سر عروس هم باید به قدری بلند باشد که روی زمین کشیده شود.

تاجیکستان

5-w900

عروس یک لباس ساده سفید به همراه شلوار می پوشد. در طول مراسم عروسی که امکان دارد چندین روز به طول بیانجامد، عروس اجازه دارد لباس های خود را عوض کند.

اندونزی

6-w900

مراسم عروسی در بخش های گوناگون این کشور با هم متفاوت بوده اما در بیشتر سنت های رایج، عروس لباس های شاد و مملو از سوزن دوزی و گلدوزی می پوشد.

اندونزی

7-w900

عروس ها در اندونزی، سه روز قبل از مراسم عروسی روی ناخن ها، دست ها و پاها با حنا نقش می کشند.

پاکستان

8-w900

قرمز ، صورتی و بنفش رنگ هایی هستند که در پاکستان برای لباس عروسی استفاده می کنند. در برخی از مناطق این کشور، عروس و داماد حلقه های گل بر سر هم می گذارند که نشانه عشق و وفاداری می باشد.

هند

9-w900

۱۶ آذین گوناگون به همراه لباس ساری قرمز رنگ مواردی می باشند که زنان در روز عروسی خود در هندوستان به تن می کنند. این رسم Solah Shringar نامیده شده و شامل مالیدن پودر قرمز کمرنگ روی فرق سر عروس و آویختن آویز به گوش و بینی و چانه می شود.

نوبی

10-w900

در نوبی عروس سه نوع لباس توری می پوشد: یک پارچه رنگی روی سر، یک پارچه نازک روی صورت و یک پارچه سفید ضخیم که تمامی سر او را پوشش می دهد.

اریتره

11-w900

لباس عروس در اریتره شامل یک تاج و ردای مخمل به رنگ بنفش تیره و طلایی می باشد تا لباس عروس شبیه داماد باشد.

تبت

12-w900

به رسم تبتی ها، داماد یک روز قبل از عروسی به عروس خود لباس و جواهرات عروسی را هدیه می دهد که شامل روسری، گیره های نقره که قرار است به موهایش وصل شوند و زیور برای دفع بلا که یک مجسمه کوچک از بودا است می شود.

فلسطین

13-w900

در فلسطین زنان در روز عروسی یک لباس توری و سنگدوزی شده ی سفیدبه تن می کنند. در شب قبل از عروسی هم در مراسم حنابندان، عروس ها یک دست لباس فاخر می پوشند که رنگ آن به سلیقه عروس بستگی دارد.

اردن

15-w900

در اردن، عروس یک دست لباس سفید به همراه جواهرات نقره یا طلا می پوشد. در برخی مواقع روی سر عروس یک پارچه ابریشمی سبز رنگ بسته می شود که نماد رشد، سازگاری و صلحمی باشد.

مالی

16-w900

در مالی عروس ها یک قبای بلند روی لباس عروس خود می پوشند که دقیقا با لباس همرنگ هم هستند. رنگ مرسوم برای این لباس سفیدمی باشد اما برخی از رنگ های بنفش، یاسی ویا صورتی ملایم هم استفاده می کنند.

کره

17-w900

لباس عروس در کره هانبوک نام دارد که هزاران سال می باشد که در این کشور پوشیده می شود. این لباس یک ژاکت با آستین های بلند و دامن چند ترک دارد که عموما از نخ و ابریشم دوخته می شود.

ژاپن

18-w900

در ژاپن، یک کیمونوی سفید به همراه روسری ابریشمی سفید لباس عروس را تشکیل می دهد. لچکی که عروس به سر می بندد tsunokakushi نام دارد که اعتقاد دارند شاخ حسادت عروس را پوشانده و نمادی برای نمایش فرمانبرداری زن در برابر شوهر می باشد.

مراکش

19-w900

عروس در مراکش سه لایه روبنده می بندد و قبایی که نماد رسوم خانوادگی او می باشد روی لباس عروس خود می پوشد.

نیجریه

20-w900

در نیجریه عروس ها بلوزهای رنگی و قباهای گلدوزی شده پوشیده و گردنبندهای بافته شده از سنگ های دریایی و مروارید و روسری های مزین به انواع گلدوزی و سوزن دوزی ترکیب لباس عروس را تکمیل می کند.

چچن

عروس لباس توری بلند و کاملا پوشیده به تن کرده دور سر خود یک روسری سفید می پیچد. یک کمربند نقره و گیره فلزی هم از دیگر ترکیبات لباس هستند و اغلب لباس عروس دنباله دار می باشد.

عراق

22-w900

در عروسی های سنتی عراق، عروس هفت رنگ لباس عوض می کند. هر هفت رنگ از الوان رنگین کمان انتخاب شده و هر کدام نماد چیزی می باشند. به طور مثال، رنگ قرمز نشانه عشق می باشد.

آمریکا

24-w900

آمریکایی ها در گذشته و در قرن ۱۹ میلادی بهترین و گران قیمت ترین لباس خود را برای روز عروسی می پوشیده اند. لباس سفید در آن زمان بیشتر به افراد ثروتمند تعلق داشته است ؛زیرا امکان شستن آن ها با دست وجود نداشته است.

ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۴۰ میلادی برای اولین بار سنت ها را در هم شکسته و یک لباس ساده سفید ابریشمی پوشیده است. مجلات زنان از این سادگی و زیبایی استقبال نموده و باعث شدتا عروسان سراسر جهان، در بیشتر مواقع لباس سفید بپوشند.

۵ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. denako.ir گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت
  به این خوبی سپاسگزارم

 2. سرطان کليه گفت:

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 3. تاج گل تسلیت گفت:

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت