logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » بهترین اپراتور تلفن همراه کدام است؟ همراه اول، ایرانسل یا رایتل

مقایسه اپراتورهای تلفن همراه و طرح های آن ها باعث شده تا اپراتورها به دنبال ارائه بهترین سرویس ها باشند اما کدام اپراتور در این زمینه موفق تر عمل کرده است؟

سلام دوستان

رقابت بین اپراتورها باعث افزایش کیفیت محصول و کاهش قیمت سرویس ها می شود. در ایران این رقابت بین سه شرکت همراه اول، ایرانسل و رایتل، وجود دارد و اغلب مشتریان به دنبال برنده رقابت و بهترین اپراتور تلفن همراه هستند. اگر شما نیز به دنبال بهترین اپراتور تلفن همراه هستید با ما همراه باشید.

تلفن همراه و ارتباطات در دنیای امروز به یک نیاز تبدیل شده است. در کشور ما نیز همگام با دنیای ارتباطات، پیشرفت‌هایی صورت گرفته است. سه اپراتور ایرانی همراه اول، ایرانسل و رایتل از ارایه دهندگان محبوب سرویس‌های مختلف تلفن همراه  هستند که این محبوبیت و سرویس‌های مشابه موجب سردرگمی یا شاید شک و تردید در خرید و تمایز یکی از این اپراتورها بر دیگری برای کاربران شده است. در این مقاله قصد داریم در مورد بهترین اپراتور تلفن همراه مطالبی ارائه دهیم و این سه اپراتور ایرانی را به چالش بکشیم.

 

همراه اولبهترین اپراتور تلفن همراه کیستهمراه اول اولین شرکت مخابراتی است که در ۱۹ مرداد ۱۳۷۳ با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری کار عرضه سیم کارت را در ایران آغاز کرد و اکنون بزرگ ترین شرکت مخابراتی کشور از نظر تعداد مشترکین است.

شرکت همراه اول در ابتدای کار خود تنها به برقراری مکالمات صوتی پرداخت اما پس از ۱۰ سال سرویس پیام کوتاه و ۵ سال بعد از آن نیز اینترنت را به لیست خدمات خود اضافه کرد. این شرکت سرویس های خود را برپایه نسل دوم تلفن همراه ارائه داده و چند مورد از آن را ارتقا داده است.
همراه اول از سال ۸۶ دارای نام، نشان، رنگ و شعار تجاری ویژه شد و از سال ۸۹ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. قدمت زیاد این شرکت و تعداد  بیشتر مشترکان از مواردیست که همراه اول به آن می بالد.

همراه اول اکنون بیش از۷۰ هزار کیلومتر جاده و ۱۲۴۵ شهر را تحت پوشش دارد و سه استان تهران، اصفهان و فارس نیز از نظر عملکرد واگذاری تلفن همراه اول هستند. چند نمونه از سرویس هایی که مشترکین همراه اول می توانند از آن استفاده کنند بدین ترتیب می باشد:
اینترنت نسل ۳و ۴و ۴.۵، وای فای اول، سامانه خدمات آنلاین همراه من، باشگاه فیروزه ای، سیم کارت کودک، سیم کارت دانشجو، انتقال و انتظار مکالمه، مکالمه گروهی، سرویسFDN ، محدودیت مکالمه، اتصال به نمابر و دیتا، پیام کوتاه، پیام صوتی، تماس بان، پرداخت همراه و سرویس رومینگ بین‌الملل

ایرانسلایرانسل دومین اپراتورایرانسل دومین اپراتور تلفن همراه است که در آذر ۱۳۸۴ مجوز آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صادر شد و این شرکت واگذاری و توزیع سیم کارت های خود را از مهر ۸۶ در چهار شهر تهران، تبریز، مشهد و ساری آغاز کرد. ۰۹۰۱، ۰۹۰۲، ۰۹۳۰، ۰۹۳۵، ۰۹۳۶، ۰۹۳۷، ۰۹۳۸ و ۰۹۳۹ پیش شماره های ایرانسل هستند.

۴۹ درصد از سهام ایرانسل متعلق به شرکت ام تی ان و ۱۵ درصد از سهام آن متعلق به شرکت صنایع الکترونیک ایران است. این اپراتور در مدت زمان کوتاهی شبکه خود را در سراسر کشور توسعه داد و ارائه خدمات با کیفیت در سطح استانداردهای جهانی را در راس کارهای خود قرار داد.
ایرانسل با هدف عرضه اینترنت همراه شروع به فعالیت کرد و توانست پس از دو سال فعالیت، سیستم خود را به سرویس‌های نسل ۷۵/۲ (EDGE) ارتقا دهد و اکنون در زمینه تلفن همراه، اینترنت همراه با سرعت بالا، وایمکس، اینترنت نسل سوم و چهارم و سرویس MMS جایگاه ویژه ای دارد.
این اپراتور دارای نام و نشان تجاری و رنگ مخصوص است و تعرفه های رنگی، بسته های تشویقی، ایرانسل من برای مدیریت حساب، جزیره هوشمند ایرانسل، تماس از طریق شبکه LTE ایرانسل، سیم کارت های اعتباری و خدمات جدید از جمله سرویس های ارائه شده توسط ایرانسل می باشند.

رایتلآیا رایتل بهترین اپراتور تلفن همراه است؟رایتل سومین اپراتور تلفن همراه در ایران است که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد اما مجوز ارائه خدمات خود را در سال ۱۳۸۹ دریافت کرد و توانست در این سال واگذاری سیم کارت های خود را آغاز کند. این شرکت با هدف برقراری مکالمه تصویری و ارائه نسل سوم تلفن همراه شروع بکار کرد و اکنون توانسته با شعار ” رایتل، اپراتور پیشگام ” سیم کارت‌های نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه را در بهینه ترین حالت ممکن عرضه کند.

اپراتور رایتل به سازمان تامین اجتماعی وابسته است و اپراتوری است که بهینه سازی برای او بی مفهوم است زیرا در مقایسه با دو اپراتور دیگر با سرعت و قدرت بیشتری شروع به کار کرده است و تنها شرکتی است که ارائه سرویس نسل سوم را به عهده دارد. رایتل سیم کارت دائمی خود را با پیش شماره ۰۹۲۰ و سیم کارت اعتباری را با شماره ۰۹۲۱ و ۰۹۲۲ عرضه می کند و طبق آمار و تا بهمن ۹۵ بیش از ۷ میلیون نفر مشترک داشته است.
امکان برقراری تماس تصویری یکی از اهداف این اپراتور بوده اما در سال ۹۱ طبق نظر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نظر مکارم شیرازی این سرویس مسدود شد.

آنتن دهی خوب و پوشش شبکه، قدرت برقراری تماس در تمام نقاط کشور، هزینه ارسال پیامک، هزینه مکالمه و طرح های تخفیفی از فاکتورهایی است که باید بهترین اپراتور تلفن همراه داشته باشد. در ادامه سرویس ها و طرح های مختلف هر سه اپراتور را بررسی خواهیم کرد.

۱- انواع طرح ها و سرویس های همراه اول

یکسان سازی تعرفه ها
۰۹۱۰، ۰۹۱۹، ۰۹۱۱، ۰۹۱۲، ۰۹۱۳، ۰۹۱۴، ۰۹۱۵، ۰۹۱۶، ۰۹۱۷، ۰۹۱۸، ۰۹۹۰ و ۰۹۹۱ پیش شماره های همراه اول می باشند. این اپراتور در راستای ساده سازی تعرفه مکالمه، طرح یکسان سازی تعرفه مکالمه را از اول مهر ۹۷ اجرا کرده است. این طرح به صورت خودکار برای تمام مشترکین دائمی و اعتباری فعال شده است. طبق این طرح هزینه هر دقیقه مکالمه درون و برون شبکه بصورت تک نرخی برای سیم کارت های دائمی ۵۹۹ ریال و برای سیم کارت های اعتباری ۸۹۹ ریال محاسبه می شود.

مکالمه درون شبکه
مشترکین دائمی یا اعتباری همراه اول می توانند با شماره گیری #۳۳۷*۱۰* بسته های مکالمه ماهانه را فعال کنند. این بسته های مقرون به صرفه برای مکالمه درون شبکه است و امکان فعالسازی آن همزمان با دیگر بسته های مکالمه امکان پذیر نیست.

سرویس همراهان اول
این سرویس مخصوص مشترکان دائمی همراه اول می باشد که به دارندگان این خطوط این امکان را می دهد که هنگام مکالمه با یک تا پنج نفر از مخاطبانش، تخفیف دریافت کنند. برای استفاده از ای سرویس پس از فعالسازی، یک تا ۵ شماره همراه اول یا تلفن ثابت را از طریق پیامک به عنوان لیست همراهان اول ارسال می کنید و تا سه ماه برای مکالمه با این شماره ها ۱۰ درصد تخفیف می گیرید. تخفیفات این سرویس تنها برای مکالمه است و سرویس های پیامک، MMS یا GPRS را شامل نمی شود.

روزهای گرم حرفی
این طرح که از دی ماه ۹۳ آغاز شده است به این ترتیب فعال می شود که مشترک دائمی یا اعتباری با پرداخت ۱۰/۰۰۰ ریال در روز از ۶۰ دقیق مکالمه رایگان درون شبکه از ساعت ۷ صبح تا ۲۳ استفاده کند. ۶۰ دقیقه مکالمه رایگان را می توانید به چند تماس تقسیم کنید اما هر مشترک در هر روز تنها یک بسته می تواند خریداری کند.باشگاه فیروزه ای همراه اول

بسته مدار فیروزه ای
این طرح شامل بسته اینترنت، بسته مکالمه کوتاه مدت و به صرفه است که قیمت آن در ساعات و مکان های مختلف متفاوت است و منظور از مکالمه، مکالمه درون شبکه است. این بسته برای مشترکین دائمی و اعتباری است، قابلیت رزرو ندارد اما از نظر تعداد فعالسازی بسته در روز محدودیتی ندارید. یک بسته دیتا فیروزه ای با بسته مکالمه آن قابل فعالسازی است و اولویت مصرف بین انواع طرح ها به خاطر اعتبار زمانی کوتاه با بسته فیروزه ای است.

سرویس تماس بان
با کمک این سرویس رایگان می توانید پس از روشن کردن یا قرار گرفتن در شبکه تماس هایی که نتوانستید پاسخ دهید را به همراه زمان تماس در قالب یک پیامک دریافت کنید. فعالسازی این سرویس برای تمام مشترکین انجام می شود و برای اینکار باید عدد ۱ را به شماره ۹۹۱۴ ارسال کرد.

مکالمه گروهی
سرویس مکالمه گروهی برای تمام مشترکان همراه اول فعالسازی می شود و برای اینکار باید به دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه کنید و مدارکی را ارئه دهید. بعد از آن می توانید به صورت همزمان با حداکثر ۵ نفر مکالمه کنید؛ به شکلی که هر ۵ نفر صدای همدیگر را بشنوند.

انتقال مکالمه
با فعالسازی این طرح رایگان، مشترکین تلفن همراه می توانند شماره تلفن خود را روی شماره دیگر منتقل کنند. درصورت تماس، هزینه مکالمه از تلفن همراه مربوطه به شماره انتقال یافته، برای مشترک محاسبه می شود.

پیامگیر صوتی
منشی تلفنی یا پیامگیر صوتی نام بسته ایست که یه صورت رایگان برای مشترکان دائمی و اعتباری همراه اول در نظر گرفته شده است. با فعالسازی این بسته اگر فرد تماس گیرنده پس از اتصال به پیامگیر صوتی، برای مشترک پیام بگذارد. پیامکی از سرشماره ۰۹۹۱۲ارسال می شود و وجود پیام صوتی جدید را به وی اطلاع می دهد. اما اگر فرد تماس گیرنده پس از اتصال به پیامگیر صوتی پیامی نگذارد. پیامکی از سرشماره ۱۰۰۸۲ برای مشترک ارسال می شود و وجود یک تماس بی پاسخ را به وی اطلاع می دهد.
یکی از مایای این بسته این است که حتی با نداشتن دسترسی به سیم کارت خود می توانید با خط دیگری از همراه اول با وارد کردن کلمه عبور، پیام صوتی خود را دریافت کنید.

۲- انواع طرح ها و سرویس های ایرانسلسرویس های ایرانسل

پیام گیر صوتی
این سرویس به این صورت است که زمانی که خارج از محدوده پوشش شبکه ایرانسل هستید یا تلفن همراه شما خاموش است، تماس گیرندگان شما می توانند به سیستم پیام گیر صوتی وصل شوند و پیام صوتی خود را ضبط کنند؛ شما هر زمان که دوست داشتید می توانید پیام های صوتی خود را گوش دهید. این سرویس می تواند ۳۰ پیام ۱۲۰ ثانیه ای را ذخیره کند و این پیام ها بین ۲ تا ۷ روز در سیستم ذخیره می شوند.

میزبانی تماس
در صورت استفاده از این سرویس، هزینه تماس برقرار شده را مخاطب شما به عهده می گیرد به این شکل که ابتدا مخاطب به سیستم گویا وصل می شود و هزینه تماس را می پذیرد بعد ارتباط برقرار می شود. برای استفاده از این سرویس کاربر مبدا می تواند سیم کارت دائمی یا اعتباری داشته باشد و کاربر مقصد باید سیم کارت اعتباری داشته باشد.

لطفا با من تماس بگیرید
اگر اعتبار شما تمام شده یا خط تلفن شما قطع است می توانید با این سرویس یک پیامک رایگان به مقصد ارسال کنید تا گیرنده با شما تماس بگیرد. با توجه به اینکه ایرانسل تنها اپراتوری است که این سرویس را دارد، استفاده از آن برای سایر اپراتورها امکان پذیر نیست.

کد شگفتی های ایرانسل
مشترکان دائمی می توانند با شماره گیری کد #۱*۴۴۴۴* از شارژ رایگان برای یک ساعت مکالمه بهره مند شوند. یک ساعت مکالمه رایگان را برای هر تعداد تماس که مایل باشید می توانید مصرف کنید.

اعلام تماس های ناموفق
استفاده از این سرویس برای تمامی مشترکان رایگان است و با استفاده از آن می توانید لیست تماس هایی که به خاطر خاموش بودن گوشی یا در دسترس نبودن شما جواب ندادید را مشاهده کنید.

اعلام بازگشت به شبکه
این سرویس برعکس سرویس قبلی است یعنی اگر به کسی زنگ زده اید و در دسترس نبوده یا خاموش بوده زمانیکه در دسترس قرار بگیرد شما مطلع می شوید.

پیامک صوتی
مشترکان ایرانسلی می توانند برای یک ایرانسلی یا غیر ایرانسلی تا ۶۰ ثانیه پیامک صوتی ارسال کنند. زمان‌بندی برای ارسال پیامک صوتی در روز و ساعت، ارسال همزمان یک پیامک صوتی برای چند مشترک، ارسال پیامک صوتی از طریق پیامک و تماس خودکار و ارسال پیامک “شنیده شدن پیام توسط گیرنده” برای فرستنده از ویژگی های این سرویس می باشند.

پیام پیشواز
با استفاده از این سرویس تماس گیرندگان شما به جای آهنگ پیشواز می توانند جملات زیبایی که شما انتخاب کرده اید را مشاهده کنند و با این روش می توانید پیامی را به دوستان خود برسانید بدون آنکه وقت خود را برای فرستادن پیامک صرف کنید. برای مشاهده پیام برای گروهی خاص می توانید در لیست مجاز نام افرادی را مشخص کنید.

کارت ویزیت ایرانسل
این سرویس که از آن برای تبلیغات انبوه شرکتی نیز استفاده می کنند به این شکل است که با یک متن به استقبال تماس گیرندگان خود می روید. یعنی زمانیکه با دیگران تماس می گیرید، مخاطب علاوه بر دریافت تماس شما یک متن را نیز به صورت یک پیام فلش روی گوشی خود مشاهده می کند.

پیامک هدیه
با استفاده از این سرویس ایرانسل می توانید به دوستان خود پیامک هدیه بدهید و آنان نیز اگر به این پیامک جواب دهند رایگان است.

سرویس میزبان پیامک
این سرویس به اینصورت است که هزینه پیامک ارسالی را مخاطب شما پرداخت می کند. ابتدا سیستم از مخاطب سوال می کند اگر او هزینه پیامک را قبول کند، پیامک ارسال می شود.

رومینگ
با سیم کارت اعتباری یا دائمی ایرانسل و با فعال کردن سرویس رومینگ می توانید در سفر های خارجی و حتی داخل هواپیما تماس برقرار کنید. ایرانسل در ۱۵۸ کشور دنیا فعال است و با داشتن گسترده ترین شبکه رومینگ امکان استفاده از خدمات تلفن همراه را در خارج از کشور به مشترکین می دهد.

۳- انواع طرح و بسته رایتلسرویس های اپراتور رایتل

به جای من
برای استفاده از این سرویس شماره مشترکی که قصد دارید هزینه تماس را پرداخت کند با پیش کد ۴۴۴ شماره گیری می کنید، این سرویس از طریق سیستم گویا برای مشترک مقصد فرستاده می شود. اگر فرد قبول کرد تماس برقرار می شود. این سرویس برای زمانی مناسب است که اعتبار کافی ندارید اما به یک تماس اضطراری نیاز دارید.

راینواز
با این سرویس مشترکین دائمی یا اعتباری می توانند آهنگی را انتخاب کنند تا تماس گیرنده به جای صدای بوق در زمان انتظار آهنگ گوش دهد. می توانید یک یا چند راینواز را به یک یا چند نفر اختصاص دهید و به یاد داشته باشید که دوره اعتبار هر راینواز ۳۰ روز است.

سرویس دوستان و خانواده
برای دریافت تخفیف ویژه برای تماس صوتی با افرادیکه بیشترین تماس را با آن ها دارید بهتر است این سرویس را فعال کنید. با فعال کردن این بسته و وارد کردن ۵ شماره درون شبکه و ۲ شماره برون شبکه از این تخفیفات استفاده کنید.
این سرویس در حالت رومینگ فعال نیست و مشترکین دائمی یا اعتباری می توانند این بسته را فعال کنند.

تماس های از دست رفته
با استفاده از این سرویس دیگر از هیچ تماسی بی اطلاع نخواهید بود حتی اگر گوشی شما خاموش باشد یا خارج از محدوده باشد و فردی تماس بگیرد در این سامانه ذخیره می شود. این سرویس به صورت پیش فرض برای تمام مشترکین فعال است و هیچ گونه ای هزینه ای برای فعالسازی یا غیر فعالسازی آن نیاز نیست.

کنفرانس تلفنی
رایتل یک سرویس خوب برای مکالمه گروهی در نظر گرفته و شما می توانید به طور همزمان با همکاران خود به تبادل اطلاعات بپردازید. مخاطبین شما در این کنفرانس می توانند مشترکین کلیه اپراتورهای تلفن همراه، تلفن ثابت و یا حتی مخاطبین بین المللی باشند.
این سرویس برای تمام مشترکین به صورت پیش فرض فعال است و تنها گوشی شما باید قابلیت کنفرانس صوتی را داشته باشد. هزینه یک کنفرانس صوتی معادل یک تماس عادی است در صورتیکه شما چند تماس دارید.

خانواده دکا
این خانواده محترم یکی از محبوب ترین طرح های رایتل هستند. اعضای این خانواده چهار نفره، هر کدام ویژگی مخصوص به خود را دارند. دکا که برای مکالمه و پیامک رایگان درون شبکه می باشد، دکاگپ برای تخفیف در پیامک و مکالمه داخل شبکه ای و بیرون شبکه ای، دکاتک که علاوه بر مکالمه و پیامک استفاده از اینترنت را هم شامل می شود و دکا بی نهایت که برای استفاده از همه امکانات این طرح می باشد.

طرح نامحدود
این طرح هم برای مشترکان دائمی سیم کارت های رایتل می باشد. طرح نامحدود که مهلت استفاده از آن ۳۰ روزه و ۹۰ روزه می باشد، با فعال سازی آن استفاده از تمامی قابلیت های ارتباطی سیم کارت، نامحدود و رایگان می شود. قیمت بسته ۳۰ روزه، ۶۰ هزار تومان و ۹۰ روزه ۱۵۰ هزار تومان است.

ترابرد پذیری
ترابرد یا انتقال شماره تلفن همراه (Mobile Number Portability) قابلیتی است که هر سه اپراتور در اختیار مشترکین قرار داده اند تا مشترک بدون تغییر شماره، اپراتور خود را تغییر دهد. رقابت بین اپراتورها و ارتقا طرح ها و خدمات جانبی سبب شده مشترکین به دنبال بهترین اپراتور تلفن همراه باشند و بدون از دست دادن شماره خود به اپراتور بهتر کوچ کنند.
با استفاده از قابلیت ترابرد پذیری شماره خود را حفظ می کنید اما نوع سیم کارت و دائمی یا اعتباری بون آن تغییر نمی کند. این طرح پس از طرح سراسری رومینگ ملی اجرا شد و ترک اپراتور در صورت عدم رضایت، حفظ شماره، نیاز کمتر به خرید سیم کارت مختلف، رقابت بین اپراتورها و تلاش برای ارائه خدمات بهتر از مزایای این طرح می باشند؛ در نهایت هر دو طرح رومینگ ملی و ترابرد منافع مشترکان موبایل و مردم را در پی دارد.

ترابرد سبب شد تمام اپراتورها برای رسیددن به مقام بهترین تلاش کنند تا نظر مشترکین را جلب کنند اما از آنجا که هر کدام از اپراتورها در ارائه یک خدمت برتر هستند کاربر باید با توجه به نوع فعالیت خود بهترین اپراتور تلفن همراه را انتخاب کند. به عنوان مثال پوشش اینترنت ایرانسل بهتر است، همراه اول آنتن دهی بهتری دارد و برای کسانی که زیاد مسافرت می‌کنند مناسب است و رایتل هم اینترنت قویتری دارد زیرا برد  پوشش ۳G  و ۴G آن در بعضی نقاط بهتر از بقیه اپراتورهاست.
البته این طرح نیز مانند تمام طرح ها مشکلاتی دارد که عدم امکان انتقال اعتبار از سیم کارت قبلی به سیم کارت جدید از آن جمله می باشند. طبق آمار ارائه شده در اداخر آذر ۹۶ همراه اول با دریافت تراز مثبت در رقابت ترابرد پذیری شماره ها برنده شده و طرفداران زیادی دارد.

حال که با انواع طرح و بسته هر سه اپراتور آشنا شدید برای درک این که بهترین اپراتور تلفن همراه کدام است؟ سه تست بوت سیم کارت، تست دریافت پیام کوتاه و تست پوشش شبکه را با هم بررسی خواهیم کرد.

نکته: تمامی تست ها در یک شهر انجام و محاسبه شده اند، به همین دلیل قابل مقایسه با کل کشور نیستند. همچنین اعداد و ارقام و آمار بدست آمده در این تست در مکان های مختلف متفاوت می باشد.

تست پوشش شبکه
طبق ادعا، هر سه اپراتور در استان تهران دارای پوشش کاملی می باشند؛ در این تصاویر که توسط ۳ میلیون مشترک در این محدوده تهیه شده است، نشان می‌دهد که در چه مناطقی ارتباط برقرار می‌شود و در چه مناطقی از قدرت بیشتری برخوردار است. (رنگ گرمتر نشان دهنده قدرت سیگنال بیشتر است)

تست پوشش شبکه همراه اول

 

تست پوشش شبکه ایرانسل

تست پوشش شبکه رایتل

همان طور که مشاهده می‌کنید نقاط کور و پوشش داده نشده برای هر ۳ اپراتور به چشم می خورد، اگرچه این میزان برای رایتل بسیار بیشتر است.

تست بوت سیم کارت
بوت یا راه اندازی اولیه سیم کارت تا زمان برقراری اولین تماس، نیازمند ایجاد و تبادل یک سری اطلاعات ما بین MS و AuC است که از الگوریتم‌های مشابهی استفاده می‌کنند تا سیم کارت شناسایی شده و عملیاتی شود. در هر نسل تلفن همراه که در واقع اینجا هر اپراتور تلفن همراه است، از الگوریتم‌ها و کانال‌های خاصی جهت این تبادل استفاده می‌شود که متناسب با آن‌ها سرعت عملکرد این فرآیند تغییر می‌کند. در واقع ما با این تست به شما نشان خواهیم داد که کدام اپراتور از سیستم قوی‌تر و سرعت عملکرد بهتری در این مورد برخوردار است.

در تلفن‌های جدید گزینه offline یا حالت پرواز وجود دارد و نیازی به خاموش و روشن کردن دستگاه نیست. ولی بخاطر استفاده از یک گوشی در این تست، مجبور به خاموش کردن دستگاه و تعویض سیم کارت هستیم. نتایجی که پس از بررسی بدست آمد، به ترتیب برای اپراتورها به شرح زیر می باشد:

همراه اول پس از ۱۶ ثانیه اولین تماس را برقرار کرد.
ایرانسل پس از ۱۹ ثانیه اولین تماس را برقرار کرد.
رایتل پس از ۱۵ ثانیه اولین تماس را برقرار کرد.

تست دریافت پیام کوتاه برای یافتن بهترین اپراتور تلفن همراه

تست دریافت پیام کوتاه
پیام کوتاه پس از ارسال در مرکز پیام هر اپراتور ذخیره و پس از استعلام از VLR  برای مشترک ارسال می‌شود. حال اگر مشترک در هیچ VLR ثبت نبود یا مشخصات لحظه‌ای نداشت، در همان مرکز ذخیره می‌ماند تا پس از اولین درخواست از طریق کانال SDCCH ارسال شود، یعنی موقعیت مشترک به روزرسانی شده و به مرکز پیام ارسال شود و اعلام کند مشترک در دسترس است و پیام برای مشترک ارسال شود. این حالت مشابه زمان خاموش بودن دستگاه است. پس سیم کارت را در گوشی قرار داده و آن را به حالت آفلاین می‌بریم و سپس یک پیام کوتاه ارسال می‌کنیم. پس از ۵ دقیقه گوشی و سیم کارت را فعال  و منتظر دریافت پیام می‌شویم. مدت زمان به دست آماده، زمان تاخیر در شناسایی و تاخیر کانال SDCCH و ارسال پیام از مرکز کامپیوتر به مرکز پیام است.

همراه اول ۹۰ ثانیه پس از روشن شدن پیام دریافت شد.
ایرانسل پس از ۸ دقیقه پیام دریافت شد.
رایتل پس از ۲ دقیقه پیام دریافت شد.

در این مطلب برای نتیجه گیری در مورد بهترین اپراتور تلفن همراه، تاریخچه هر سه اپراتور را به همراه بسته ها و طرح های هر کدام ارائه دادیم و مطلب را با انجام ۳ تست مهم به پایان رساندیم. از آنجا که سرعت دسترسی به اینترنت یک فاکتور مهم برای بهترین اپراتور است در مطلب بعدی در مورد پرسرعت ترین شرکت اینترنت در ایران، مقایسه سرعت اینترنت همراه اول، ایرانسل و رایتل و اینکه بهترین سیم کارت برای اینترنت کدام است؟ بحث خواهیم کرد.

امیدوارم مطلب “مقایسه سرعت اینترنت اپراتورها ” هم برای شما مفید باشد و از آن لذت ببرید.

دوستان لطفا نظرات و دیدگاه های خود را در مورد اپراتور خود برای ما ارسال کنید؛ منتظر نظرات شما دوستان هستم…

به نظر شما بهترین اپراتور تلفن همراه کدام است؟

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. cialis گفت:

    Normally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check out and
    do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice post.

  2. کمال.الملک گفت:

    بزرگوار شما که مطلبی مث برند یا کالای برتر رو نوشتی پس چرا ….

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت