logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » تفاوتهای قلاب بافی و بافتنی بادومیل

مقایسه بافت از نوع دومیل و بافت از نوع قلاب بافی

بافندگی یا بافتنی گونه‌ای از صنایع دستی است که با بافتن نخ و تبدیل آن به پارچه انجام می‌شود. در این گونه نخ‌ها بصورت حلقه‌هایی در هم تنیده می‌شوند. بافتندگی هم از طریق دست و هم ماشینی انجام می‌شود و سبک‌ها و مدل‌های گوناگونی دارد.

در این مقاله سعی میشود بافندگی دستی را که با دو ابزار دومیل و قلاب استفاده میگردد را در مقام مقایسه قرار دهیم.

بافتنی با قلاب از قلاب بافی بیشتر به منظور بافت تزئینات منزل استفاده میگردد.با قلاب بافی میتوان انواع لب طاقی ، رومیزی ، رومبلی ، لیف حمام ، کیف و کفش و… را به زیباترین شکل بافت. اما از بافت با دومیل بیشتر بعنوان بافندگی انواع البسه استفاده میشود.

بافتنی با دومیل

تمامی مدلهای قلاب بافی خلاصه میشود در ترکیبی از زنجیره بافی و پایه اما در بافت دو میل شما میتوانید با یک دانه زیر و یک دانه رو(کش باف) کار را شروع کرده  نهایتا با جابجا کردن ترتیب این زیر و رو ها به دریایی از مدل بافتها دست یابید. شاید همین مسئله باعث شده که در کلاسهای بافندگی شروع آموزش با قلاب بافی همراه باشد.

اما اگر فکر میکنید که قلاب بافی راحت تر است تا بافت با دومیل و یا طرح های قلاب بافی محدودتر است از دومیل بافی؛ بایستی عرض کنم که سخت در اشتباه هستید.

در مورد انتخاب نخ(نوع نخ و ضخامت آن) بافندگی از نوع دومیل گوی سبقت را از بافندگی بصورت قلاب بافی ربوده است.یعنی دست شما در حالت دو میل بافی برای انتخاب نخ بازتر است و شما میتوانید با گزینش انواع دومیل انواع نخ ها را به کار برده و نهایتا لباسهای زیباتری ببافید.

یکی از مزیت های بزرگ قلاب بافی این است که شما میتوانید بافت های بزرگتری را نسبت به دومیل بافی داشته باشید.بطور مثال بافت رو تختی.بدین ترتیب که شما تکه های کوچکی را بافته و نهایتا آنهارا کنار هم متصل کنید که در دومیل بافی تقریبا این کار نشدنی است.

برتری هنر بافتی نسبت به هنرهای مشابه این است که شما هرگاه از بافت مورد استفاده خود خسته شدید میتوانید آنها را به اصطلاح پس کنید و از نوع با طرحی جدید بافت خود را آغاز نمایید که در هر دو مورد نوع بافت ؛ چه بافت دومیل و چه بافت قلاب بافی این امر به راحتی امکانپذیر است.

امیدوارم با مطالعه این مطلب به این هنر زیبا علاقمند شده باشید. و نظرات خود را هم برای ما قرار دهید.

با تشکر از مادر مهربانم که نقش بسزایی در تهیه این مطلب داشت.

۵ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. https://t.me/LINK_ClTY گفت:

    اقا خیلی وبسایتتون عالیه

  2. دقیقا بفرمایید کدام قسمت از مطلب نشان میداد که تحقیقات کامل نیست…

  3. دادا.مهدی گفت:

    بحث در مورد تفاوتهای قلاب بافی و بافتنی بادومیل ویا مسائلی مث آموزشی خیلی جالب و خواندنی بنظر میرسه اما تحقیقاتتون کامل نبود

  4. یک.عابر.پیاده گفت:

    بزرگوار شما که مطلبی مث آموزشی رو نوشتی پس چرا ….

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت