logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » مقایسه انواع کابینت آشپزخانه

مقایسه انواع کابینت آشپزخانه

چهارشنبه, 31 می 2017 | 4738 بازدید | بدون دیدگاه | برند یا کالای برتر, علوم مهندسی
انواع کابینت

از زمان مادر بزرگها گنجه های مخصوص قرار گیری مواد غذایی و ظروف مربوط به پخت آنها وجود داشت. معمولا آن گنجه ها از مصالح آجر و سیمان و نهایتا با نما کاری سنگ و کاشی ساخته میشدند.اما امروزه با شکل گیری آشپزخانه های اوپن(نما باز) و تغییر در سلیقه ها، گنجه ها تغییر شکل داده و بشکل کابینت های امروزی درآمده اند. اگر شما از آن دسته افراد هستید که قصد ساخت و یا تغییرات در کابینت های خود را دارید با ما همراه شوید تا انواع و اقسام کابینت را از سیر تا پیاز برایتان شرح دهم.حتما میتوانید […]

از زمان مادر بزرگها گنجه های مخصوص قرار گیری مواد غذایی و ظروف مربوط به پخت آنها وجود داشت. معمولا آن گنجه ها از مصالح آجر و سیمان و نهایتا با نما کاری سنگ و کاشی ساخته میشدند.اما امروزه با شکل گیری آشپزخانه های اوپن(نما باز) و تغییر در سلیقه ها، گنجه ها تغییر شکل داده و بشکل کابینت های امروزی درآمده اند.

اگر شما از آن دسته افراد هستید که قصد ساخت و یا تغییرات در کابینت های خود را دارید با ما همراه شوید تا انواع و اقسام کابینت را از سیر تا پیاز برایتان شرح دهم.حتما میتوانید با مطالعه این مطلب انتخاب بهتری داشته باشید.

در ابتدا باید عرض کنم کابینت های امروزه را از دو جهت میتوان مورد ارزیابی قرار داد

۱)کابینت از نظر جنس و مصالح بکار رفته در آن

۲)کابینت از نظر طراحی و چیدمان

در این مطلب کابینت ها را از نظر مصالح بکار رفته در آن تشریح و مقایسه میکنیم و شما میتوانید مقایسه کابینت ها را از نظر طراحی و چیدمان در مطلبی با همین نام را در سایت این یا اون دات کام مشاهده نمایید.

طرح کابینت ممبران

کابینت چوبی

نسل ابتدایی کابینتهای کنونی از جنس چوب بود و شاید بتوان گفت که این نسل بهترین خود محسوب میشوند.زیرا که هنوز جای خود را حفظ کرده اند.هنوز میتوان در آشپزخانه های سلطنتی این نوع کابینت را مشاهده نمود.طراحی این نوع کابینتها معمولا بصورت کلاسیک میباشد. (بحث در مورد مقایسه طراحی کابینت را در این مطلب مشاهده نمایید.)

بزرگترین و شاید تنها عیب این نوع کابینتها قیمت بسیار بالای آنهاست.و به قدرت میتوان گفت که اگر چوب از نوع مرغوب در ساخت این نوع کابینت استفاده شود حتی رطوبت و موریانه هم جایی در این کابینت ها ندارند.

اما در مقابل تنها عیب کابینتهای چوبی شما با دنیای بی انتهایی از محاسن روبرو هستید.زیبایی منحصر بفرد چوب، حس شادابی و انرژی مثتبی که چوب و صنایع چوبی از خود ارائه میکنند، خاصیت بازیافتی بودن و … را میتوان از محاسن کابینت های چوبی نام برد.

کابینت های فلزی

کابینت هایی که با ورق آهنی و روکش گالوانیزه ساخته میشوند را کابینت فلزی مینامند که از دیرباز کابینت ها به این شکل نمود میکردند. صفحه معمولا از جنس سنگ با ضخامت ۳ سانتیمتر بوده و لولاها به ساده ترین شکل ساخته میشدند.با پیشرفت تکلونوژی  و روی کار آمدن صنعت ام دی اف (که در ادامه مطلب بیشتر در مورد آن صحبت میکنیم) صفحه و دربهای کابینت های فلزی بصورت ام دی افی ارائه شدند و با این تغییرات امروزه هم شاهد وجود این دسته از کابینت ها در خانه هایمان هستیم.

اولین حسن این نوع کابینتها قیمت پایین تر آن نسبت به کابینت های تمام ام دی اف هستند(حدود ۱۰-۱۵ درصد). دوام این نوع کابینتها (بشرطی که رنگ مناسبی روی آن استفاده شده باشد تا از پوسیدگی جلوگیری شود) دومین حسن کابینتهای فلز است.

اولین و بزرگترین ایرادی که بر کابینت های فلزی وارد است سادگی در طراحی آنهاست. در هنگام طراحی آشپزخانه با کابینت از جنس فلز واقعا دست طراح بسته است. (بحث در مورد مقایسه طراحی کابینت را در این مطلب مشاهده نمایید.)

کابینت های ام. دی. اف.(MDF)

ام‌دی‌اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد. معمولا ام‌دی‌اف را پس از تولید روکش میکنند. روکش‌های تزیینی، علاوه بر زیبایی، به دوام ام دی اف می افزاید. روکش ملامینه متداول‌ ترین نوع روکش برای ام‌دی‌اف است که در آن فرایند کاغذ نقش‌دار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرِس برروی تخته چسبانده می‌شود.کابینت های ام دی اف امروزه به سه شکل(سه دسته روکش) ارائه میشوند: معمولی یا مات – براق یا هایکلاسممبران یا وکیوم شده

ام دی اف معمولی به علت قیمت نسبتا پایین در مقابل برادران همسان خود( هایکلاس و ممبران) قسمت اعظمی از بازار را از آن خود کرده است و هنوز هم اقتدار خود را حفظ نموده است.این در حالتی است که ام دی اف هایکلاس در طراحی های مدرن استفاده میشود.رویه براق این نوع ام دی اف زیبایی چشم گیری به آشپزخانه شما خواهد داد.

و اما تفاوت های در مورد کابینت های ممبران؛ این نوع ام دی اف بنام های کابینت وکیوم ویا سی ان سی وکیوم هم شناخته میشود. طراحی این نوع کابینت منحصرا بصورت کلاسیک می باشد.تولید کابینت وکیوم شده بصورتی است که ابتدا برگه های ام دی اف یک رو خام (رویه دیگر آن معمولا رنگ سفید مات است) در ابعاد مورد نظر برش خورده و با دستگاه های سی ان سی (cnc) بر رویشان نقش و نگار انجام می گردد و نهایتا روکش با رنگ دلخواه (میتواند بصورت براق ویا مات باشد) بر روی آنها کشیده میگردد.حسن این کار به این است که تمامی قسمتهای خام آب بند میشود و به عمر و زیبایی ام دی اف می افزاید.

بزرگترین عیب ام دی اف و کابینت ام دی افی تحریک پذیری آن در مقابل رطوبت و نم می باشد و این مسئله باعث از بین رفتن کابینت میگردد.از این رو معمولا در ساخت بدنه کابینت زیر سینک (ظرفشویی) از جنس پی وی سی(PVC) ویا به اصطلاح فومیزه استفاده میشود که خاصیت ضد آب دارد.

در آخر باید متذکر شوم که کابینت را از طلا هم بسازید باز هم کابینت است.گاها دیده شده در ساخت کابینت از  انواع مصالح از جمله آلومینیوم و حتی سنگهای مصنوعی به نام کورین (که بسیار شیک و خیره کننده هستند) استفاده شده است. که بحث در مورد آنها خارج از حوصله این مطلب میباشد.

مارا از نظرات خود بی نصیب نگذارید

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت