logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » علوم مهندسی » تفاوت های طراحی کلاسیک با طراحی مدرن در کابینت آشپزخانه

حتما برای شما هم پیش آمده، زمانی که برای سفارش کابینت آشپزخانه خود به مرجعی مراجعه می کنید.از شما سوال میشود؛ کابینت مدرن یا کابینت کلاسیک؟برای درک بهتر این موضوع )مقایسه آشپزخانه کلاسیک و آشپزخانه مدرن( با ما همراه باشید… طراحی کلاسیک نمیتوان تعریف دقیقی نسبت به واژه کلاسیک بیان نمود . این واژه به همراه واژه های دیگر معانی منحصر به خودرا پیدا میکند.همانند ساز کلاسیک ، معماری کلاسیک ، طراحی کلاسیک و… ولی در مجموع واژه کلاسیک برگرفته شده از اصولیست که بتوان از آن الگو برداری نمود و بر اساس دانش قبلی و تقلید از مرجعی به […]

حتما برای شما هم پیش آمده، زمانی که برای سفارش کابینت آشپزخانه خود به مرجعی مراجعه می کنید.از شما سوال میشود؛ کابینت مدرن یا کابینت کلاسیک؟برای درک بهتر این موضوع )مقایسه آشپزخانه کلاسیک و آشپزخانه مدرن( با ما همراه باشید…

طراحی کلاسیک

نمیتوان تعریف دقیقی نسبت به واژه کلاسیک بیان نمود . این واژه به همراه واژه های دیگر معانی منحصر به خودرا پیدا میکند.همانند ساز کلاسیک ، معماری کلاسیک ، طراحی کلاسیک و…

انواع کابینت

ولی در مجموع واژه کلاسیک برگرفته شده از اصولیست که بتوان از آن الگو برداری نمود و بر اساس دانش قبلی و تقلید از مرجعی به آن دست یافت.بطور مثال؛ افزون بر۹۷ درصد کابینت های چوبی (که نماد طبیعت است) را با طراحی کلاسیک اجرا مینمایند.

بحث در مورد مصالح کابینت ها در این مطلب

در تفکر عموم کابینت کلاسیک متشکل شده است از دربهای ساده در تعدد زیاد ، با چینشی ساده و متقارن ، با نقش و نگارهایی بر روی آنها. همه اینها بهمراه تاج ، پاخور و لبچراغ هایی هستند که جزئیات روی آنها چشم نوازی میکند.با تعاریف و مثالهای بیان شده میتوان گفت: طراحی کابینت آشپزخانه بصورت کلاسیک چیزی نیست جز طراحی که اصول آن کپی برداری شده است از، طبیعت و معماری کهن.هم در طبیعت و هم در معماری کهن دو اصل مهم نقش بسزایی ایفا میکنند.این دو اصل عبارت انداست از جزئیات و شلوغی همراه با نظم دقیق. که حتما بایسیتی در هنگام طراحی کلاسیک مد نظر قرار داد.

پس شما در هنگام طراحی یک آشپزخانه کلاسیک به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱- چیدمان بایستی بر اساس اصولی قابل پیشبینی شکل بگیرد.یعنی با مشاهده سمت چپ آشپزخانه چیدمان سمت راست قابل پیشبینی باشد

۲- از رنگ بندی هایی استفاده نمایید که در قدیم مرسوم بوده است. مثلا طرح چوب و رنگ سفید کاملا مناسب و استفاده از ادغام رنگ هایی همچون سفید و قرمز انتخاب خوبی نیست.

۳- از شلوغ کردن و پرکردن فضاهای خالی ترسی نداشته باشید بشرطی که نظم دقیق سرلوحه چیدمان شما باشد.

۴- استفاده از ویترین همراه با قاب ، تاج ، پاخور ، لبچراغ و مخصوصا هود به سبک مطبخ های قدیمی صد در صد توصیه میشود.

۵- آبجکتهایی همچون یخچال (مخصوصا رنگ نقره ای که بسیار در بازار امروزه مرسوم است)، فر، فرگاز، ماکروفر و ماکرو ویو به سیستم کلاسیک بودن آشپزخانه صدمه میزند. از طراح خود بخواهید حداقل مقدور از گاز صفحه ای استفاده و آبجکتهای نام برده شده را در داخل قاب و بصورت دور پوش بشما  ارائه دهد.

۶-در صورت توان از صفحه های کورین (سنگ مصنوعی) بر روی کابینت خود استفاده نمایید.این نوع صفحه های کابینتی قیمت گزافی دارند.

۷- اگر در آشپزخانه خود پنجره ای دارید حتما از پرده هایی با نقش های سنتی استفاده نمایید.از پرده های کرکره ای با رنگهای جیق امروزی واقعا پرهیز کنید.

۸- اگر خواهان استفاده از میز نهارخوری در آشپزخانه خود هستید از طراح خود بخواهید مطابق با آشپزخانه شما یک میز نهار خوری طراحی کند ویا حداقل مقدور از میز نهار خوری چوبی بهرهمند شوید.

.

طراحی مدرن

مدرن بودن یک عملکرد عمومی است، اما تفکر مدرن در حیطه خلاقیت و ذهن فردی مطرح میشود. برای درک بهتر این مطلب مثالی بیان میکنم. فرض کنید که شما صاحب خانه ای مدرن هستید. سیستم صوتی خانه شما حساس به صدای کف زدن دستان شماست. یعنی با زدن کف دستها بیکدیگر سیستم صوتی فعال و غیر فعال میشود. ولی در همسایگی شما خانه مدرن دیگری وجود دارد که سیستم صوتی آن با گوشی همراه صاحب خانه هماهنگ و قابل کنترل است.هر دو خانه عملکرد عمومی مدرن بودن را پیروی می کنند ولی طراح این دوخانه باهم متفاوت هستند و اجرای سیستم صوتی مدرن را در حیطه خلاقیت ذهن فردی خود یافته و آنرا به همان شکل اجرا نموده اند. آشپزخانه مدرن

کمتر خانم خانه داری هست که از یک آشپزخانه مدرن و شیک لذت نبرد.اما اینکه مجری و طراح آشپزخانه شیک و مدرن چه چیزی را برای خانم خانه دار آماده و محیا سازد بحث برانگیز میباشد.اینجاست که با واژه طراحی مدرن روبرو میشویم.

ایده و خلاقیت ذهنی اصلی ترین رکن طراحی مدرن است.برعکس طراح کلاسیک که حتما بایستی دارای تحصیلاتی باشد یک طراح مدرن قبل از تحصیلات باید دارای ذهن خلاقی در عرصه خود باشد.متاسفانه همین مسئله باعث شده که هر فردی به خود اجازه دهد مدعی طراح مدرنیته باشد. ولی اشتباه نکنید طراحی مدرن خود مولفه های و شیوه های تحصیلی خودرا نیازمند است. بطور مثال از شیوه های معماری مدرن با ایده های ترکیبی که مفاهیم تاریخی از آن حذف شده میتوان به سبک بین المللی، آرت دکو، معماری آلی و سبک چمنزار نام برد. توضیح ساده و روان مثال یاد شده از حوصله این مطلب خارج است. این مثال زده شد که از قدرت و عظمت طراحی مدرن کاسته نشود.

یراق کابینت مدرنمتاسفانه طراحان مدرنیته داخلی کاری جز کپی برداری از روی نسخه های اینترنتی بلد نیستند و شاید بتوان گفت بعضا در این راه افرادی هم بسیار موفق عمل نموده اند(فقط در ایران).این مسئله تا جاییست که استاد کار کابینت هم بخود اجازه میدهد با مشاهده چند تصوی اینترنتی از آشپزخانه های مدرن طرحی به کارفرمای خود نشان داده و کار را به سرانجام برساند.اما در مجموع در هنگام طراحی کابینت آشپزخانه مدرن به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱- در این سبک طراحی ، طراح اجازه دارد از تلفیق چند رنگ در طراحی خود استفاده کند و کل بستر طراحی را به دو رنگ همگن مبدل سازد.متاسفانه همین مسئله باعث شده تمام کابینت های مدرن در ایران حتما دارای دو رنگ باشند که در غیر اینصورت آن کابینت، کابینت نیست.

۲- اگر در طرح خود که یک طراح مدرنیته به شما ارائه داده فضا هایی بلا استفاده مشاهده نمودید متعجب نشوید.گاها طراحان مدرن در طراحی های خود فضاهای زینتی و بلا استفاده ای ارائه میدهند تا به جذابیت طرح خود بیفزایند.

۳- در آشپزخانه مدرن خود از رنگهای براق (هایگلاس) و نورپردازی حتما استفاده کنید.زیرا این دو مورد جزء ذات مدرنیته هستند.

۴- برعکس کابینت های شلوغ کلاسیک ، سبک مدرن بدنبال خلوتی و سادگی میباشد.حداقل مقدور از تاج و پاخور صرف نظر کنید.

۵- استفاده از وسایل و یراقهای مدرن، زیبایی کابینت آشپزخانه مدرن شما را دو چندان میکند. استفاده از لوازم آشپزخانه ای که بصورت مدرن (معمولا  با بدنه استیل همراه با قسمتهایی از شیشه) و دکوری های کوچک و فانتزی در ویترین بدون شیشه و حجمی جلوی آشپزخانه را استقبال کنید.

۶ – استفاده از آرکهای گچی با نقش و نگار و انحناهای عجیب و غریب در آشپزخانه های مدرن ممنوع.

۷- و نهایتا تصاویر اینترنتی کمک بسزایی در طراحی آشپزخانه با کابینت مدرن شما میکند.از آنها لذت ببرید.

 

اگر از مطلب لذت برده اید شرکت در نظر سنجی و قرار دادن دیدگاه در ادامه کار فراموش نشود.

[poll id=”40″]

 

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. haar vitamine گفت:

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this
  I have discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & aid different users like its helped me.
  Great job.

 2. tabletki na wypadanie i porost włosów گفت:

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful info specially the last part 🙂 I care for such info a lot.
  I was seeking this particular information for a very long
  time. Thank you and best of luck.

 3. a.d گفت:

  با سلام و تشکر
  آشپزخانه مدرن در فضاهای کوچک کنونی بسیار مناسبتر از کلاسیک است .همچنین طی گذر زمان دیر تر قدیمی و باصطلاح دمده میشوند .

  • درود برشما
   در مورد آشپزخانه مدرن و فضاهای کوچک دقیقا با فرمایش شما موافق هستم.چون که یکی از ارکان آشپزخانه های کلاسیک وسعت ابعادی آن است.اما در گذر زمان هیچگاه مسائل کلاسیک جذابیت خود را از دست نمیدهند و برعکس به جذابیت آن می افزایند.خودتان فرمودید دموده. دموده شدن برای مدرنیته میباشد.و در مقابل واژه کلاسیک ما دکلاسیک نداریم.مگر اینکه طراح نتواند از بنیاد طرح کلاسیک را بخوبی درک کند.
   از همراهی شما سپاسگذارم

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت