logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » تفاوت چوب ،ام دی اف و لترون

تفاوت چوب ،ام دی اف و لترون

شنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ | 4396 بازدید | بدون دیدگاه | برند یا کالای برتر, مطالب عمومی

سلام دوستان شاید در خرید سرویس چوب و مصنوعات چوبی به مشکل برخورده باشید که کدام جنس چوب از نظر دوام و زیبایی و قیمت بهترین گزینه است برای پی بردن به این موضوع ما را دنبال کنید… لترون (Letron) یا نئوپان معمولا در ایران نئوپان روکش شده را با نام لترون میشناسند اما در حقیقت چه نئوپان و چه لترون به جنس اولیه که بعدا روکش میشود ( ویا ممکن است به همان شکل و بصورت خام مورد استفاده قرار گیرد) اتلاق میگردد. لترون ترکیبی از تخته های چند لایه چوب است.که این تخته ها از چوب نرم ، […]

سلام دوستان
شاید در خرید سرویس چوب و مصنوعات چوبی به مشکل برخورده باشید که کدام جنس چوب از نظر دوام و زیبایی و قیمت بهترین گزینه است برای پی بردن به این موضوع ما را دنبال کنید…

لترون (Letron) یا نئوپان
معمولا در ایران نئوپان روکش شده را با نام لترون میشناسند اما در حقیقت چه نئوپان و چه لترون به جنس اولیه که بعدا روکش میشود ( ویا ممکن است به همان شکل و بصورت خام مورد استفاده قرار گیرد) اتلاق میگردد.
لترون ترکیبی از تخته های چند لایه چوب است.که این تخته ها از چوب نرم ، یا ضایعات خورد شده و تراشه های کارخانه های چوب بری حاصل میشوند که در سه سایز ریز، متوسط و درشت تهیه می شوند.

برای تهیه آن خرده چوب ها را در یک محفظه استوانه ای با رزین مخلوط کرده و سپس بوسیله دستگاه، پرس می نمایند. ورق لترون تولیدی با توجه به وجود پستی و بلندیهای سطحی، حتما باید قبل از روکش شدن ، توسط ماشین آلات دقیقی ، پرداخت گردیده و ساییده شود.سپس روکش نهایی با توجه به نوع نیاز ، روی این ورق چسبانده و پرس میگردد.

ام دی اف (mdf)
در ابتدا با چوب نرم درخت کاج تولید می شد اما امروزه از ساقه قلات، برنج، نی نیشکر ، چوب ها و کاغذهای غیر قابل مصرف و… نیز تولید می شود.
همچنین از موادی چون از چوب یا باگاس نیشکر نیز تولید می شود که در دنیا در رده چوب طبقه بندی می شود. این مواد با رزین مخلوط شده و در دمای خیلی بالا پرس می شود.

ساخت mdf

تفاوت لترون و MDf

ام دی اف تراکم بالاتری نسبت به لترون داشته اما لترون از خرده چوب تشکیل شده است در نتیجه ام دی اف پیچ را محکم تر از لترون نگه می دارد.
در صورتیکه دو سطح را با چسب به هم بچسبانید mdf محکم تر از لترون می شود.
mdfقابیت ابزارکاری بیشتری نسبت به لترون دارد.
mdf قابلیت تحمل بار بسیار بالاتری را در دراز مدت نسبت به لترون دارد. (در طبقه ها خم نمی شود).

letron

ام دی اف دارای دانسیته بالاتر و یکنواخت نسبت به لترون است.
mdf تنوع بالاتری در انتخاب ضخامت ها دارد.
لترون ارزان تر ازmdfمی باشد.
از کاربردهای MDF نازک یا Thin MDF می توان استفاده در صفحات پشتی کابینت ها، پنل چهارچوب در، پارتیشن بندی و مصارف جدید در صنعت کفش سازی، قسمتهای داخلی وسایط نقلیه، اسباب بازیها، تیغه های فن های برقی و مدارهای برقی نام برد.
از کاربردهای MDF ضخیم یا Thick MDF علاوه بر ساخت اثاثیه و مبلمان، می توان استفاده در ساختمان سازی و ساخت ستونها و آرکهای داخل ساختمان و کابینت ام دی اف نام برد. این نوع کاربرد بواسطه مقاومت MDF در برابر خمیدگی، پیچش و قدرت نگهداری پیچ، عملی است.

کابینت ام دی اف

بدنبال ورود MDF و لترون به صنعت چوب ، تحولی شگرف در این صنعت به وجود آمد که توانست صنعت چوب را از ورطه سنتی خارج و محدودیتهای فراوان موجود در آن رهایی بخشیده و وارد دنیای صنعتی و مدرن نماید .
در اینجا به بیان مختصری از خصوصیات لترون و MDF در مقایسه با چوب طبیعی می پردازیم:

۱- مصنوعات چوبی لاجرم رنگ آمیزی می شوند و هزینه ها و دشواریهایی را جهت محافظت سطح آنها باید متحمل شد. درفرایند رنگ آمیزی نیز مواد شیمیایی بر بافت طبیعی چوب اثرات مخربی داشته و بعد از مدتی نیز رنگ قسمتهای مربوط به مفاصل و اتصالات به صورت لایه لایه خرد شده و یا بلند می شود.نور مستقیم خورشید نیز تاثیرات نامطلوبی بر سطوح چوبی خواهد داشت.در صورتی که لترون و ام دی اف نیازی به رنگ آمیزی نداشته و داری سطوح لعابی یا لامینت هستند که در برابر سایش ، برخورد و نور آفتاب و … مقاومتر هستند .

۲- مصنوعات MDF و لترون به صورت اجزای قابل مونتاژ و قابل تفکیک ساخته می شوند و همین امر سهولت در جابجایی و محافظت آسانتر را در هنگام حمل ، پدید می آورد. در صورتی که در مصنوعات چوبی ، این امر با سادگی میسر نبوده و معایبی را به همراه دارد.

۳- پروفیلهای MDF و لترون در سطوح مختلفی از مقاطع ساخته شده و می تواند در هر مرحله از ساخت ، متناسب با نوع محصول تغییر کند. حال آنکه در فرآیند تغییر مقاطع چوب طبیعی و برشهای مقطعی ، سختیها و موانع بیشتری وجود دارد و مستلزم زمان و هزینه بیشتری است .

امیدوارم در جلب نظر شما عزیزان موفق بوده باشم. در نظر سنجی ما نیز شرکت کنید…

[poll id=”41″]

 

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت