logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » آشنایی با نام انواع عسل های طبیعی و خواص آن ها

آشنایی با نام انواع عسل های طبیعی و خواص آن ها

جمعه, ۵ آبان ۱۳۹۶ | 2445 بازدید | ۶ دیدگاه | اغذیه و سلامت
انتخاب بهترین عسل طبیعی

عسل که در فارسی به آن انگبین می گویند، فواید بسیاری دارد و می تواند تمام نیازهای غذایی انسان را برطرف کند. در درمان اکثر بیماری ها می توان از آن بهره برد، برای همین در طب سنتی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. عسل در انواع و اقسام مختلف در بازار وجود دارد، که بهتر است آن ها را بشناسیم

سلام دوستان

خواص کدام یک از انواع عسل های طبیعی بیشتر است؟ هنگامی که برای خرید عسل روانه بازار می شوید با انواع عسل در رنگ های مختلف مواجه می شوید که به گفته فروشنده هر کدام خواص خاصی دارند؛ اینجاست که این سوال برای شما نیز پیش می آید. اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

عسل یک واژه عربی است که در فارسی به آن اَنگَبین گفته میشود. این ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخش می باشد. عسل به طور کلی یک ترکیبِ محلول در آب بسیار غلیظ قندی است که از مهم ترین قندهای آن میتوان فروکتوز، گلوکز و ساکاروز را نام برد. این ماده شیرین و غلیظ توسط زنبور عسل از شهد گل جمع آوری شده و پس از تغییر ماهیت در داخل سلول های مومی کندو ذخیره می شود.
ترکیبات عسل در انواع عسل های طبیعی فرق می کند اما به طور کل در عسل حدود ۲۰ قند وجود دارد که حدود ۸۰ درصد آن را تشکیل می دهد (گلوکز(۳۱%) و فروکتوز (۳۸%) مهم ترین قندهای موجود در عسل هستند). کالری (در هر ۱۰۰ گرم عسل ۳۶۴ کالری)، آنزیم های متعددی چون اینورتاز، دیاستاز، گلوکز اکسیداز و کاتالاز، رطوبت (به طور تقریبی ۱۷%)، پروتئین گیاهی و حیوانی (تقریبا یک درصد)، ویتامین های B1 ،B2 ،B3 ،B5 ، B6 و ویتامین C، مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، آهن، فسفر و منیزیم از دیگر ترکیبات انواع عسل های طبیعی می باشند. عسل فاقد هر گونه چربی یا کلسترول است و یک ماده اسیدی است.

در ویدئو زیر با نحوه تولید عسل آشنا می شوید.

عسل طبیعی ماده شیرین و غلیظی است که سرشار از مواد غذایی می باشد زیرا زنبور عسل تمام املاح و ویتامین های موجود در گل را جمع آوری کرده و آن را به شکل عسل تبدیل کرده است که مواد مغذی آن قابل جذب در خون است و تمام نیازهای غذایی بدن را برطرف می کند. مواد آنتی‌بیوتیک، ضدعفونی، ضدویروس، ضد قارچ و ضد باکتری ترکیبات انواع عسل می باشند.
به خاطر وجود تنوع زیاد تعداد گل هایی که زنبور عسل می تواند از شهد آن استفاده کند؛ طیف گسترده ای از عسل طبیعی وجود دارد که هر کدام رنگ، خواص، بو و طعم خاصی دارد. اما عسل به صورت کلی ویژگی های منحصر به فردی دارد که در تمام انواع عسل های طبیعی مشترک است.
– عسل هرگز فاسد نمی شود و نیاز نیست در یخچال نگهداری شود.
– عسل به راحتی هضم می شود و برای حساس ترین معده ها نیز مشکلی ایجاد نمی کند؛ مولکول قند موجود در عسل به راحتی به دیگر قندها تبدیل می شود.
– عسل به خاطر میزان بالای فروکتوز شیرین تر از قند است.
– عسل منبع خوبی از آنتی اکسیدان است و در جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی موثر است.
– سطح کالری این ماده غذایی بسیار پایین است و باعث اضافه وزن نمی شود اما انرژی آن بسیار بالاست.
– عسل به سرعت در خون پخش می شود و با آزاد سازی مولکول قند باعث عملکرد مغز و رفع خستگی می شود.
– عسل خون را تمیز می کند، جریان خون را تنظیم و آسان می کند و از بروز مشکلات عروقی و تصلب شرایین جلوگیری می کند.
– عسل برای درمان آلرژی های فصلی برای ساکنین مناطقی که عسل از گلهای همان منطقه گرفته شده بسیار مفید است.

انواع عسل از نظر ترکیبات
۱- عسل تقلبی: این نوع عسل توسط زنبور عسل تولید نمی شود بلکه انسان ها آن را به صورت مصنوعی و به کمک انواع قندهای طبیعی و مصنوعی می سازند؛ عسل تقلبی مانند قند و شکر برای انسان مضر است.

۲- عسل تغذیه ای: این عسل توسط زنبور عسل تولید می شود اما برای تغذیه زنبورها شهد گل وجود ندارد یا مقدارآن بسیار کم است. در تولید عسل تغذیه ای از شکر، شیره خرما و سایر ترکیبات شیرین استفاده می کنند. این نوع عسل توسط کارخانه ها تولید می شود و به نام عسل طبیعی به فروش می رسد؛ هرچند عسل تغذیه ای خواص عسل با شهد گل را ندارد اما به خاطر آنکه زنبور عسل در مراحل تولید شرکت دارد و به خاطر آنزیم های مفید معده زنبور، خواص مفیدی دارد.

۳- عسل طبی: در تهیه این نوع عسل از شهد گل برای تغذیه زنبور استفاده می کنند و خواص هر نوع عسل با توجه به منطقه، نوع گل و زمان تهیه فرق می کند. عسل طبی برای سلامتی انسان بسیار مفید است و تشخیص آن از عسل طبیعی (عسل تغذیه ای) بسیار سخت است.

۴- عسل طبی ارگانیک: این نوع عسل مانند عسل طبی است اما زنبورهای عسل از شهد گیاهان وحشی تغذیه می کنند و زنبورها اگر بیمار شوند برای درمان آن ها از دارو استفاده نمی کنند و کاملا به صورت طبیعی زندگی می کنند. عسل ارگانیک یا عسل وحشی بسیار گران است و بهترین نوع عسل به شمار می رود.مقایسه خواص انواع عسل های طبیعی

طبقه بندی انواع عسل های طبیعی

عسل را به روش های مختلف تقسیم بندی و نام گذاری می کنند که در ادامه با این روش ها و نام انواع عسل های طبیعی آشنا خواهید شد.

۱- انواع عسل های طبیعی بر اساس نوع گل و منبع شهد
شهد گل حاوی آب و قند است که نسبت این دو ماده بستگی به نوع گیاه و عوامل محیطی (چون دمای هوا، رطوبت، نوع خاک و…) فرق دارد. شهد با توجه به این که متعلق به کدام گل است (به خاطر ترکیبات درونی گل ) خاصیت درمانی متفاوتی دارد. این دسته از چند زیر مجموعه تشکیل شده است:

الف) عسل تک گل: عسلِ حاصل از زنبورهایی که در منطقه ای مشخص نگه داری می شوند و از یک نوع گل تغذیه می کنند. عسل تک گل دارای طعم و رنگ مخصوص به خود است و خواص هر کدام از آن ها با دیگری متفاوت است

۲۲ مدل عسل تک گل (Mono flower) داریم البته این عسل تولید سختی دارد و بیشتر در کشور های اروپایی و روسیه تولید می شود. آنچه در ایران به عنوان عسل تک گل به فروش می رسد حاصل تغذیه زنبور تنها از یک گل خاص نیست بلکه در ایران عسل تک گل را به نام نوع گلی که در منطقه غالب است نامگذاری می کنند.نام انواع عسل تک گل

ب) عسل چند گل یا مخلوط (Poly flower): مناطقی که گیاه خاصی غالب نیست و عسل حاوی چندین شهد گل است.

ج) عسل چهل گیاه: گاهی زنبورداران برای داشتن محصولی با کیفیت انواع عسل های طبیعی را با تکنیک خاصی ترکیب می کنند تا به رنگ، طعم و دانسیته مطلوب دست یابند. عسل حاصل را چهل گیاه می نامند و اغلب عسل های تجاری از این نوع است.

د) اگر کندو عسل در کنار مناطق کشاورزی باشد، عسل به نام آن محصول نام گذاری می شود مثل عسل مرکبات، عسل شبدر
و) عسل جنگلی: عسل حاصل از چند نوع گیاه وحشی که به صورت خودرو در مناطق جنگلی و مناطق خاص می رویند را عسل جنگلی می گویند. مزه و طعم این نوع عسل به خاطر تفاوت آب و هوایی در هر سال منحصر به فرد است. عسل تیره رنگ جنگلی در آلمان یک نمونه از این نوع عسل طبیعی است که طرفداران زیادی دارد.

۲- منطقه تولید عسل: در این دسته، نام منطقه استقرار کننده کندوهای عسل ملاک نام گذاری است، مانند عسل سبلان، فیروزکوه، لار، خوانسار، اردبیل، دماوند و کردستان
یکی دیگر از طبقه بندی های انواع عسل طبیعی بر اساس محیط قرار گیری کندو ها می باشد. عسل کوهی (عسل گون)، عسل دشتی، عسل زراعی (عسل شبدر، کدو، آفتابگردان) و عسل باغی (عسل بهار نارنج و عسل مرکبات) چهار دسته از این نوع می باشند.

در هر کدام از مناطق نامبرده یک نوع گل بیشتر رشد می کند، در جدول زیر منطقه رویش چند نمونه از گیاهانی که منبع شهد هستند را مشاهده می کنید.

نام عسل منطقه رویش
عسل بهار نارنج باغات شمال و جنوب کشور
عسل آویشن کوههای البرز مرکزی ( لار، تهران، دامنه دماوند و سبلان )
عسل ریحان دشت های اصفهان (مبارکه)
عسل شوید ورزنه، اصفهان، رودشت، اژه
عسل جعفری کشتزارهای منطقه اصفهان
عسل زولنگ مناطق سردسیر زاگرس مرکزی
عسل مریم گلی دامنه های زاگرس جنوبی در کوهپایه های دنا
عسل کنار کوهپایه های جنوب کشور ( لارستان فارس تا چابهار)
عسل گون کوه های زاگرس مرکزی (کوهرنگ ، زرد کوه ، بازفت)
عسل سیاه دانه فلارت، کهگیلویه و بویراحمد، لردگان، چهارمحال بختیاری
عسل اکالیپتوس فسا، جهرم، جنگل کوثر
عسل نقال کوهپایه و دشتهای مرکزی ایران (فارس و کنگان)
عسل گشنیز کشتزارهای منطقه کرمانشاه و کردستان
عسل یونجه کشتزارهای قم و اصفهان

۳- زمان تولید: با توجه به زمان جمع آوری شهد، طعم عسل متفاوت است.
عسل بهاره: شهد غالب در این فصل، بهار نارنج و پرتقال است. عسل مرکبات و اقاقیا مربوط به این فصل می باشد.
عسل تابستانه: شهد گیاهان دارویی غالب است مثل عسل آویشن و گون.
عسل پائیزه: در این فصل شهد غالب وجود ندارد و عسل چهل گیاه کوهی مخصوص این فصل می باشد.

در جدول زیر زمان تولید چند نمونه از انواع عسل های طبیعی را مشاهده می کنید.

نام عسل زمان برداشت
عسل بهار نارنج از اوایل فروردین ماه تا اواسط آن
عسل آویشن از اواخر تیر ماه تا اواخر آن
عسل ریحان مرداد ماه
عسل شوید از اواخر تیر ماه تا اواخر مردادماه
عسل جعفری اوایل تیرماه تا اواسط مردادماه
عسل زولنگ تیر ماه
عسل مریم گلی اواسط خرداد ماه تا اواخر آن
عسل کنار از اوایل مهر ماه تانیمه اول آبان ماه
عسل گون نیمه تیر ماه تا اواسط مردادماه
عسل سیاه دانه از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر خردادماه
عسل اکالیپتوس از اوایل اردیبهشت تا نیمه خردادماه
عسل نقال از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر تیر
عسل گشنیز خرداد ماه
عسل یونجه اوایل تیرماه تا اواخر مردادماه

۴- رنگ عسل: هرچه رنگ عسل روشن تر باشد، طعم ملایمی دارد و گلوکز نسبتا بیشتری دارد و هرچه تیره تر باشد طعم شدید و قویتری دارد و میزان آنتی اکسیدان و مواد معدنی آن نیز بیشتر است؛ البته این به این معنا نیست که عسل تیره بهتر است. انواع عسل های طبیعی رنگ روشن مانند عسل یونجه برای شیرین کردن چای یا صبحانه مناسب است و انواع عسل تیره رنگ مانند عسل شوید، کاربردی چون شکر قهوه ای دارند.رنگ انواع عسل های طبیعی

یکی از باورهای غلطی که هنگام خرید عسل وجود دارد این است که هرچه عسل تیره تر باشد بهتر است. در صورتیکه رنگ انواع عسل های طبیعی با توجه به نوع گلی که از آن شهد گرفته شده است، منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی، عسلک آن، رطوبت، فصل تهیه عسل، نحوه فرآوری و ذخیره سازی آن فرق می کند و از سفید تا قهوه ای وجود دارد. به عنوان مثال رنگ عسل بدست آمده از گیاه پرورش یافته در خاک رس تیره تر از گیاه پرورش یافته در خاک شنی است. البته رنگ تعیین کننده کیفیت عسل نیست زیرا رنگ عسل با حرارت دادن یا گذشت زمان ممکن است تغییر کند.
اداره کشاورزی آمریکا رنگ انواع عسل های طبیعی را به هفت رنگ اصلی تقسیم کرده است که بدین ترتیب می باشند. کهربایی تیره ، کهربایی ، کهربایی روشن ، کهربایی خیلی روشن ، سفید ، سفید روشن ، سفید آبکی

بی رنگ: یونجه
سفید: اقاقیا
زرد طلایی: بهار نارنج
زرد مایل به سبز: جنگل های مازندران
زرد: گون و مریم گلی
قرمز: آویشن
قهوه ای: جنگل های کاج اروپا

۵- برحسب نحوه تولید و استخراج هم به چند دسته تقسیم میشود:
عسل مایع (شهد)
عسل کریستالیزه (نیمه جامد)
عسل شان
مخلوط عسل مایع با شان
عسل با موم

خواص عسل

عسل درمانی قدمت زیادی دارد و انسان ها از هزاران سال قبل از این ماده پر ارزش برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کردند. عسل در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد و همچنین احادیث فراوانی در رابطه با فواید عسل از ائمه معصوم نقل شده است. به عنوان مثال حضرت امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: “عسل شفای هر دردیست”

ابوعلی سینا نیز در کتاب قانون خود ده ها نسخه بر پایه انگبین و موم ذکر نموده است، او می نویسد: مصرف متناوب عسل در هنگام بلغم، بدن را تقویت و نیرو را زیاد و اشتها را باز میکند. به عقیده ی وی عسل، جوانی را جاودان می سازد و حافظه را نیرو می بخشد و درد را ریشه کن می کند.

ضد سرطانی بودن، قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعی، زیبایی پوست و درمان زخم و سوختگی، طول عمر، تقویت بینایی، درخشندگی مو و ماسک مو، ضد التهاب، تقویت کننده مویرگ ها، کاهش دهنده کلسترول، سم زدا، بهبود دهنده گوارش، تقویت کننده دستگاه ایمنی، افزایش حافظه، درمان بی خوابی، انتقال دهنده ی پیام های عصبی و تنش زدایی از عضلات صاف، درمان تبخال، رفع تب، درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا، درمان سینوزیت، درمان گلودرد و انواع سرفه، درمان کم خونی، درمان دردهای گوش و درمان سرگیجه، درمان ترشی معده، بادگلو و سردی معده، کاهش آلرژی، درمان زخم های دیابتی، درمان فشار خون و جلوگیری از سکته مغزی، تقویت اعصاب و رفع هر نوع سوء تغذیه از فواید عسل می باشند.

درمان لک صورت با عسلعسل درمانی با انواع عسل های طبیعی

عسل ماده ای ضد باکتری و ضد قارچ است که به ضد عفونی کردن پوست کمک می کند و فرآیند درمان آکنه را سرعت می بخشد. عسل آلودگی پوست را جذب می کند و با سم زدایی پوست آن را پاک می کند. ترکیب عسل و نمک کبودی ناشی از ضربه را خوب می کند.

ترکیب عسل و دارچین و مصرف آن نیز فواید زیادی دارند که در تصویر زیر چند نمونه از فواید عسل و دارچین را مشاهده می کنید.خواص عسل و دارچین

خواص درمانی انواع عسل های طبیعی
انواع عسل های طبیعی موجود در بازار با نام هایی چون عسل بابونه، عسل جعفری، عسل کنار، عسل آویشن ، عسل گون و … به فروش می رسند که خواص هر کدام بستگی به ترکیبات درونی گیاه و گلی دارد که منبع شهد است با هم فرق می کند. در جدول زیر با خواص انواع عسل های طبیعی آشنا می شوید.

نام عسل خواص درمانی
عسل
بهار نارنج
تقویت قلب-تقویت سیتم ایمنی، اعصاب و دستگاه تنفسی-آرام بخش وضد استرس-مفید برای بیماریهای ویروسی-تقویت مغز و اعصاب-ضد بی خوابی
عسل آویشن رفع عفونت‌های عمومی- تقویت بینایی- ضد صرع و تشنج- درمان تنگی تنفس و معالج دردهای مفاصل- انرژی زا- مقوی مغز و اعصاب و تقویت کننده حافظه- دردهای شکمی و روده- سرفه و گلو درد- مناسب پانسمان زخم های بستر- ضد زخم معده- مفید برای دیابت بی مزه-
عسل ریحان ضد میگرن- تقویت عمومی بدن- تقویت اعصاب- ضد کم خوابی- دارای خاصیت ضدالتهابی و ضد آرتروز- ضدویروس و ضد میکروب- گیاه ریحان آنتی اکسیدان است- بهبود تومور سرطانی- سرشار از منیزیم و باعث تقویت ماهیچه های بدن به ویژه قلب می شود
عسل اقاقیا مفید برای ناراحتی‌های صفرا- ملین- خواب‌آور و آرامش بخش- مفید برای کم‌خونی- تقویت سیستم ایمنی- مقوی و انرژی زا- تقویت کننده حافظه- نشاط آور و بسیار معطر- مفید برای ناراحتی چشمی- بهترین آنتی بیوتیک در صورت مصرف با سیب- مکمل خوبی برای نوشیدنی های آرام‌بخش مانند چای بابونه- ضد دیابت- درمان ناراحتی های قاعدگی وعفونت دستگاه تناسلی بانوان
عسل جعفری تقویت مغز و حافظه- کاهش نفخ و اشتها آور- مفید برای گرفتگی عروق- ناراحتی‌های روده- خلط‌آور- ملین- دفع کننده سنگ کلیه و ضد عفونت بدن- مقوی- انرژی زا و خواب آور- رفع پیچش شکم- درمان اختلالات دستگاه گوارش- درمان بیماری های کبدی و ناراحتی روده- مفید برای دیابت بی مزه
عسل آفتابگردان مفید برای مشکلاتی که در ناحیه گلو یا سینوس هستند- افزایش انرژی- کاهش التهاب- مفید برای ناراحتی‌های ریه و حنجره- مسکن سرفه و سرماخوردگی- کاهش کلسترول- تب بر
عسل
مریم گلی
ضد عفونت بدن- مقوی معده- نافع برای سرفه- ضد عفونی کننده دستگاه گوارش- ضد دیابت- ضد افسردگی- ضدکم خونی- رفع کمبود مواد معدنی- مفید برای فشار خون- رفع حساسیت- ته مزه نسبتا تلخی دارد- تقویت سیستم ایمنی بدن- توقف سرفه
عسل کنار ضد کم‌خونی- تقویت قوای جنسی- تقویت اعصاب- مقوی و انرژی زا- دارای پروتئین هیدرولیزی- فعال کننده حافظه و رشد کودکان- حرارت بدن را فرو می نشاند- از بین برنده کرم معده و روده- مفید برای گرم مزاجان- مفید برای آبله و سرخجه و عطش – تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو- مسهل صفرا- خونساز- مناسب برای ورزشکاران- درمان سرفه وگلو درد
عسل گون مقوی مغز و تقویت حافظه- انرژی زا و آرامش بخش- مناسب کم خونی- خواب آور- تقویت معده و روده- ملین- مفید برای زخم های چشم و درد های چشم- مناسب برای خشونت سینه و حلق و حنجره، مفید برای گرفتگی صدا- مفید برای پوکی استخوان ودرد مفاصل
عسل
سیاه دانه
ضد دردهای مفاصل- ضد سرفه- تصفیه کننده خون- ضد دردهای قاعدگی- ضد سنگ کلیه و مثانه- مفید برای بیماریهای تنفسی، شکم درد و یبوست- مفید برای دردهای رحمی- مفید برای ضعف عمومی بدن ازدیاد شیر- رفع سردرد- مقوی مغز و اعصاب
عسل بابونه کاهش تب، میگرن، سردرد و آرتروز- کاهش حساسیت و آلرژی، فشار خون و دردهای استخوانی- تقویت سیستم ایمنی بدن، مغز و حافظه- کاهش دردهای دوران پریودی، ناراحتی های زنانه و یائسگی- آرامش بخش- برطرف کننده ناراحتی های کبد و روده- برطرف کننده سرگیجه، سوء هاضمه و درد و ورم مثانه- ضد عفونی دهان و دندان- مناسب زخم دهان و کولیت- برطرف کننده ورم پروستات، نفخ معده و غلظت خون
عسل مرکبات ضد تهوع، باکتری و قارچ- نرم کننده سینه- مفید برای سرماخوردگی و ناراحتی های صفرا- کاهش ورم‌های بدن- ضد عفونی کننده- تصفیه خون- اشتها آور و مسکن- کاهش کلسترول- تقویت حافظه و انرژی زا- مقوی معده و باد شکن- مفید برای کمبود ویتامین C– مفید برای سکسکه- مفید برای سرطان های معده و کرم روده-
عسل گشنیز درمان سرفه‌های تحریکی، دردهای عضلانی وسوء هاضمه- مفید برای آفت دهان، زکام و اسپاسم ماهیچه ای- تقویت لثه-مقوی و اشتها آور- نرم کننده سینه- مفید برای تب، سرماخوردگی و بیماری های عفونی- مسکن و آرام بخش- دفع کننده سموم بدن- خواب آور- مفید برای گرفتگی ماهیچه ای و تنگی نفس- شیر افزا- برطرف کننده ناراحتی روده- ضد صرع و تشنج و حساسیت- مقوی معده
عسل یونجه ملین- تصفیه کننده خون و خون ساز- ازدیاد شیر مادران- ضد سرفه و نشاط آور- مقوی مغز و اعصاب- تقویت حافظه- بیشترین مقدار ویتامین های A و K را دارد و برای افرادی که خون دماغ می شوند بسیار مفید است- خوش عطر و خوش طعم است- مفید برای اختلالات عادات ماهیانه خانم ها- معالج رعشه- چاق کننده- رفع ورم های بدن- مناسب ورزشکاران- درمان بیماری های قلبی عروقی
عسل اسطوخدوس مناسب زنان باردار، افرادیکه کمبود کلسیم دارند، دچار حساسیت فصلی ستند، فشار خون بالا دارند، پوکی استخوان دارند، دندان های ضعیفی دارند- ضد میگرن- ضد سردرد و بیخوابی- آرام بخش- معالجه آنژین،گلو درد، سیاه سرفه و سرماخوردگی- میزان بیشتری از کلسیم و آهن موجود در غذاها را جذب می کند

طبع عسل گرم است یا سرد؟
بیشتر افراد فکر می کنند که طبع عسل گرم است و از خوردن آن اجتناب می کنند در صورتیکه طبع عسل هم مانند خواص عسل با توجه به طبع گیاهی که از آن عسل بدست می آید فرق می کند و افراد با مزاج های مختلف می توانند عسل مناسب خود را مصرف کنند. بهتر است قبل از خرید عسل مزاج خود را تشخیص دهید و متناسب با آن خرید کنید، البته هرچه مدت ماندگاری عسل بیشتر شود طبع آن هم گرمتر می شود.در ادامه طبع چند مورد از انواع عسل های طبیعی را بیان می کنیم.

طبع عسل نام عسل مناسب چه افرادی است
طبع گرم عسل آویشن، عسل گون، عسل باریجه، عسل کوهی، عسل رازیانه، عسل سیاه دانه، عسل اسطوخودوس، عسل شبدر، عسل آفتابگردان، عسل اقاقیا، عسل مریم گلی، عسل زیرفون برای افراد گرم مزاج توصیه نمی شود
طبع سرد عسل کنار (سدر)، عسل گشنیز، عسل عناب، عسل اکالیپتوس، عسل بلوط، عسل تمشک برای افراد گرم مزاج توصیه می شود.
طبع ملایم عسل مرکبات و عسل بهارنارنج مناسب برای تمامی افراد با مزاج های مختلف

مصرف عسل در بارداری
سوزش سر سینه در اوایل دوران بارداری به خاطر ترشحات هورمونی و ماه های آخر به خاطر فشاری که جنین به ارگان های داخلی مادر وارد می کند، شایع است. برای درمان این درد یک لیوان شیر داغ با یک قاشق مرباخوری عسل قبل از خواب، بهترین دارو است که البته بهتر است زیر نظر پزشک مصرف شود.
در ضمن می توان با عسل بارداری را تشخیص داد؛ برای تشخیص بارداری با عسل باید به خانومی که در ماه اول و دوم دوره نداشته و فکر می کند باردار است کمی عسل که با آب ترکیب شده است، بدهید. اگر حالت تهوع پیدا کرد یعنی باردار است.

طبع انواع عسل

یکی از باورهای نادرست در مورد انواع عسل این است که عسل غلیظ بهتر از عسل رقیق است. در جواب این باور باید گفت اولا انواع عسل های طبیعی در هوای اتاق رقیق و در یخچال غلیظ می شوند، ثانیا عسل های جنگل های شمال و عسل مرکبات رقیق تر از عسل کوهستانی است که دلیل ان کیفیت پایین عسل نیست بلکه شرایط آب و هوایی منطقه و رطوبت بالا باعث این مسئله شده است.

در این مطلب با انواع عسل های طبیعی و خواص آن ها آشنا شدیم. اما به این نکته دقت کنید که مصرف عسل همیشه مناسب نیست؛ به عنوان مثال مقدار کم بوتولیسم موجود در عسل برای کودکان زیر یکسال و افراد با سیستم ایمنی ضعیف مضر است و حتی ممکن است باعث مرگ کودک شود. همچنین نمی توان عسل را جایگزین داروهای خود کرد و مشورت با پزشک در این زمینه ضروری است. افراد دیابتی نیز باید در مصرف عسل دقت کنند زیرا کربوهیدرات و کالری آن مشابه شکر سفید و قهوه ای است. افراد سالم نیز برای بهره گیری از فواید عسل باید در حد اعتدال مصرف کنند. 

اگر در زمینه انواع عسل یا خرید آن نظر یا تجربه ای دارید، لطفا با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منتظر نظرات شما دوستان هستم….

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. مونا گفت:

  جالب بید

 2. هیراد گفت:

  عسل تقلبی طبیعی چ فرقی داره

  • در بازار چیزی به نام عسل تقلبی کمتر وجود دارد. اما کیفیت عسل بحثی دیگر است. چه بسا که با ریختن شکر جلوی کندوی زنبورها عسل تولید میشود و از آن هم میتوان بعنوان عسل طبیعی یاد نمود.بهترین عسل، عسلی است که خود زنبور از گلهای طبیعی و نادر عسل را تهیه کند.اما برای اینکه عسل مرغوب شناسایی شود روش های زیر را برگزینید:

   ۱-اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، می‌بینید که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود.اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری برخوردار است.
   ۲-عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه می باشند.
   ۳-عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می شود و پس از مصرف ایجاد انرژی می کند، در حالی که عسل غیرطبیعی طعم آبنبات می دهد.
   ۴-رس زدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود و رس می‌زند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور می‌شود و عسل مانند روغن نباتی سفت می شود.تفاوت آن با شکرک زدن که در مربا ایجاد می‌شود این است که بلورهای عسل رس زده خیلی ریز تر از بلورهای مربای شکرک زده می باشد.

 3. هیراد گفت:

  ممنون
  من اطلاعات بیشتری میخام
  مثلاتشخیص عسل تقلبی وطبیعی
  یااینکه اصلاعسل تقلبی چیه

 4. هیراد گفت:

  ممنون
  من اطلاعات بیشتری میخام
  مثلاتشخیص عسل تقلبی وطبیعی
  یااینکه اصلاعسل تقلبی چیه

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت