logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » آیلتس بهتر است یا تافل

آیلتس بهتر است یا تافل

دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶ | 1586 بازدید | ۶ دیدگاه | آموزشی, علمی

تافل معتبرترین و شناخته شده ترین آزمون بین المللی زبان در سراسر جهان است که در ۳ نوع برگزار می شود. آیلتس همچون تافل مدرک زبان بین المللی است که در آن ۴ مهارت زبان سنجیده می شود.

سلام دوستان
آیلتس یا تافل؟ به راستی آیا این دو با هم تفاوت دارند

در سال های اخیر با توجه به رشد نفوذ زبان انگلیسی در جوامع جهانی و بالا رفتن تقاضا برای شرکت در آزمون های بین المللی زبان انگلیسی، این سوال در ذهن متقاضیان شرکت کننده در این آزمون ها مطرح بوده که تفاوت عمده این دو آزمون در چیست؟

پاسخ به این پرسش نیازمند تعریف درستی، از هر کدام میباشد.
آیلتس و تافل هر دو برای سنجش مهارتِ زبان انگلیسی افرادیست که زبان مادریشان انگلیسی نیست اما در کشورهای انگلیسی زبان، زندگی می کنند.هر کدام از این آزمون ها تفاوت هایی در نوع ارزیابی، ساختار، سوالات و کاربرد آن در ارائه مدرک دارند. این یک نمای کلی از مقایسه دو مدرک معتبر بود اما، اگر به اطلاعات بیشتری نیازمندید با ما همراه باشید…

IELTS: International English Language Testing System

ieltsآیلتس به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است و یک آزمون بریتانیایی است. این آزمون جهت سنجش میزان آمادگی داوطلب برای ادامه تحصیل، فراگیری مهارت های تخصصی ویا کار و اقامت در کشورهای انگلیسی زبان طراحی شده است. اولین بار در سال ۱۹۸۹ توسط دانشگاه کمبریج cambridge ، شورای فرهنگی بریتانیا British Council و مرکز آیلتس استرالیا IELTS Australia طراحی شد و توسط نمایندگی های آن در بیش از ۱۱۰ کشور جهان برگزار می شود.
این آزمون از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان داوطلبان پیروی می کند، به طوری که طیف وسیعی از سوالات از سخت تا آسان در این آزمون به چشم می خورد.
در این آزمون برخلاف تافل، انگلیسی به عنوان زبان بین المللی سنجیده می شود مثلا در بخش مهارت شنیداری از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود نه فقط یک لهجه خاص.
زمان این آزمون ۲:۴۵ است و مثل تافل ۴ مهارت (speaking ,listening, reading, writing ) را می سنجد.
برای طراحی، گزینش و انتخاب سوالات هر بخش از این آزمون، تیمی متشکل از روان شناس، جامعه شناس، کارشناس زبان شناسی، چند متخصص Testing و تعدادی از افراد با گویش ها و لهجه های متنوع، جهت اجرای قسمت listening با هم همکاری می کنند که همین دقت و سنجیدگی باعث مقبولیت بیشتر آیلتز شده است.

انواع آیلتس:

۱- آکادمیک Academic : افرادی که قصد تکمیل تحصیلات در دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی به بالا را دارند، نیاز به این مدرک دارند.
۲- عمومی General Trainingافرادی که به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت فنی و حرفه ای، اخذ دیپلم، کار یا اقامت، قصد سفر به کشورهای انگلیسی زبان مثل کانادا، استرالیا، نیوزلند و انگلستان را دارند، برای دریافت این مدرک باید اقدام کنند.
۳- مهارت های زندگی Life Skills: اولین بار در آوریل ۲۰۱۵ برگزار شد، که در آن تنها دو مهارت listening,speaking مورد ارزیابی قرار می گیرد. مخاطبان آن، متقاضیان دریافت ویزای غیر تحصیلی انگلستان(Family Member ) هستند. در مدت کوتاهی طرفداران زیادی پیدا کرد چون، قبلا افراد برای مهاجرت به انگلستان باید ایلتس جنرال می گرفتند که سخت بود. این نوع ایلتز شامل ۳ سطح A1, A2, B1 است. فقط قبل از ثبت نام، در سایت سفارت انگلستان از سطح مورد نظر برای نوع ویزای خود آگاه شوید.

متولیان برگزاری آیلتس در کشور ما عبارتند از:
مرکز عصر دین و دانش
مرکز تهران آیلتس
دانشگاه آزاد اسلامی
و هزینه ثبت نام آن از اول فوریه ۲۰۱۷ مبلغ ۹۵۰۰۰۰ تومان میباشد. که البته در هر دوره ممکن است زیادتر شود.

سیستم نمره دهی و اعتراض در ایلس:
دو هفته بعد از آزمون، نتایج که شامل ۵ نمره ( ۴ نمره مربوط به ۴ بخش و یک نمره که معدل ) است اعلام می شود. هر یک از مهارت ها نمره ای از ۱ تا۹ دارند، نمره ۱ نشاندهنده این است که شرکت کننده فاقد توانمندی استفاده از زبان انگلیسی است و نمره ۹ گویای این مطلب است که داوطلب دارای توانمندی به کارگیری زبان درحد یک فرد انگلیسی زبان است.
مراکز علمی و دانشگاهی اغلب نمره ۶ تا ۸ را می پذیرند.
داوطلبان می توانند به بخشی یا تمام نمرات کارنامه خود اعتراض کنند. تا یک ماه بعد از انتشار کارنامه ، فرم تقاضای تجدید نظر را به همراه اصل کارنامه به دفتر آیلتس ارسال کنند. در ضمن هزینه رسیدگی به اعتراض چه بخشی و چه همه آن ۸۴۰۰۰۰ ریال می شود. اگر نمره شرکت کننده در امتحان بعد از اعتراض بیشتر شود، هزینه ای که مجدد پرداخت کرده، به او برگردانده می شود.

کاربرد مدرک آیلتس:
با توجه به مطالبی که توضیح دادیم حتما متوجه شده اید که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلیسی زبان و حتی دانشگاه آمریکا وکانادا و برای مهاجرت این مدرک الزامی است و از آنجا که تافل Pbt بخش speaking ندارد و آیلتس توجه زیادی به کاربرد زبان انگلیسی دارد، دانشگاه ها آیلتس را به عنوان تضمین مطمئن تری از سطح مهارت شما قبول دارند. در ایران آیلتس به یک بیزنس تبدیل شده است، گاهی ۴ بار در ماه این آزمون برگزار می شود.

                      TOEFL: Test Of English as a Foreign Language

toefl

تافل آزمون جامع زبان انگلیسی است که میزان توانایی داوطلب را در درک و کاربرد زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی به خصوص در زمینه برقراری ارتباط با این زبان در سطح دانشگاه و موسسات آموزشی می سنجد.
اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط سرویس سنجش تحصیلی ETS و دانشگاه پرینستون Princeton که ملیتی آمریکایی دارد، طراحی و اجرا شد.
اکنون در بیش از ۱۱۰ کشور جهان توسط نماینده آن ها برگزار می شود. متولی برگزاری این آزمون در ایران سازمان سنجش  است. این آزمون در ۳ نوع کاغذی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار می شود که بیشترین تفاوت این سه آزمون نحوه برگزاری آنها می باشند.

کاغذی یا مبتنی بر دفترچه ( Pbt ):

تافل کاغذی

از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۸ فقط آزمون کاغذی برگزار می شد. در این آزمون داوطلب باید به سوالات موجود در دفترچه پاسخ می داد، این پاسخ ها در پاسخ نامه با مداد علامت زده می شده است. در این آزمون ۳ مهارت شنیداری –  ساختار و نگارش – درک مطلب ارزیابی می شود و یک بخش نوشتن هم دارد که در ۳۰ دقیقه باید درباره موضوع مشخصی مطلب بنویسد. در انتها نمرات هر بخش محاسبه و با هم جمع می شوند، این نمره از ۳۱۵ تا ۶۷۷ متغیر است. کسی که می خواهد در دانشگاه خارج از کشور تحصیل کند نمره بالای ۵۵۰ و برای آزمون دکتری داخل ایران نمره بالاتر از ۴۸۰ را باید کسب کند.
این آزمون جای خود را به نوع اینترنتی داده و در آینده ای نه چندان دور منسوخ خواهد شد، در ایران حدود ۳ سال است که این نوع آزمون برگزار نمی شود.

کامپیوتری یا مبتنی بر کامپیوتر ( Cbt ):
با پیشرفت تکنولوژی، تافل به صورت کامپیوتری هم رایج شد. سوالات به شکل CD به محل آزمون تحویل داده می شود، نکته مهم در این نوع آزمون این است که داوطلب باید در کار با کامپیوتر مهارت داشته باشد. آزمون کامپیوتری در سپتامبر ۲۰۰۶ متوقف شد.

اینترنتی ( Ibt ):
اواخر سال ۲۰۰۵ توسط ETS معرفی و جایگزین کاغذی و کامپیوتری شد. ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا برگزار شد و از ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر راه یافت. تافل اینترنتی با کاغذی تفاوت محتوایی چندانی ندارد تنها شیوه برگزاری آزمون متفاوت است هر چند اینترنتی روی تمام مهارت ها تاکید دارد اما کاغذی گرامر محور است. داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید در تاریخ مشخص در محل حوزه حضور یابند، سوالات به صورت آنلاین در صفحه نمایشگر ظاهر می شود.
این آزمون ۴ ساعته و در ۴ بخش شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندنی برگزار می گردد ، پرسش های ۴ مهارت به صورت تصادفی روی صفحه نمایش کاربر ارائه می شود و الزامی برای توالی پاسخ به سوالات وجود ندارد (مثلا میتوانید اول سوال ۴ و بعد سوال ۱۲ را جواب دهید ).
یادداشت برداری برخلاف آزمون کاغذی مجاز است. ۲ هفته بعد از آزمون، نتایج اعلام می شود، نمره هر مهارت ۰ تا ۳۰ است که در مجموع ۰ تا ۱۲۰ می شود. نمره ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی محاسبه میگردد.
این آزمون هر چند ماه یک بار برگزار می شود. نکته ای که مثل آزمون کامپیوتری باید در نظر بگیرید این است که، علاوه بر مهارت زبان، مهارت کامپیوتری نیز مهم است. هستند داوطلبانی که سطح زبان آنها مطلوب است اما به واسطه ضعف مهارت  کامپیوتری موفق به اخذ مدرک نمی شوند. توصیه ما به این عزیزان شرکت در آزمون هایی است که محیط آزمون را برایشان شبیه سازی می کنند.

 

ضرورت دریافت مدرک تافل:
ارائه این مدرک برای دریافت بورسیه تحصیلی، استخدام در مراکز دولتی و شرکت های بازرگانی و برای ورود به دانشگاه های آمریکا و کانادا ضروری است. بعدها بحث مهاجرت هم به این گزینه ها افزوده شد. اگر قصد مهاجرت به آمریکا و آمریکای شمالی را دارید، برای دریافت مدرک تافل اقدام کنید.
سوالی که شاید در ذهن شما هم باشد این است که، آیا تافل فقط برای ورود به دانشگاه های آمریکایی معتبر است؟ خیر، بنابر وب سایت رسمی ETS در ۱۳۰ کشور دنیا و بیش از ۹۰۰۰ دانشگاه این مدرک معتبر میباشد. همین گستردگی پذیرش در مراکز علمی، از مزیت های تافل به شمار می آید. ذکر این نکته ضروری است که تافل شرط لازم برای پذیرش دانشجو است نه شرط کافی

طریقه ثبت نام تافل:
برای شرکت در این آزمون از طریق سایت ETS  اقدام کنید، نام کشور، محل و روز برگزاری آزمون را انتخاب کنید و هزینه آن را که ۲۱۵ دلار است پرداخت کنید. اگر در خارج از کشور دوستی دارید که حساب ارزی دارد، از او بخواهید هزینه آزمون را بدهد تا نیاز به پرداخت کارمزد به موسساتی که در این زمینه فعال هستند، نشوید.
در مرحله ثبت نام، درج کد موسسه یا دانشگاهی که قصد فرستادن مدارک به آن جا را دارید مهم است و اگر اشتباه وارد کنید دیگر برگشتی ندارد. در ضمن ETS از شما بابت صادر شدن کارنامه اضافی و ارسال آن به دانشگاه مقصد، مبلغی مطالبه می کند

ثبت نام تافل

حق اعتراض: یکی از مواردی که بعد از هر آزمون مطرح می شود، اعتراض به نمره است. تافل در این زمینه تدابیری اندیشیده است. تافل به داوطلبان حق درخواست تصحیح مجدد می دهد و نام آنرا مرور دوباره نمره گذاشته نه اعتراض ( score review ).
به این منظور تا ۳۰ روز بعد از آزمون (نه زمانی که کارنامه بدست شما رسید) . باید فرمی را پر کنید و به همراه هزینه تصحیح دوباره، به آدرسی که روی فرم است ارسال کنید. شما تنها می توانید به بخش های writing و speaking آزمون اعتراض کنید زیرا بخش های listening و reading به خاطر تصحیح کامپیوتری امکان اشتباه وجود ندارد. نمرات تصحیح شده ۳ هفته بعد از درخواست شما برایتان ارسال می شود.
اگر بعد از بازبینی، نمره شما تغییر کرد (کمتر یا بیشتر ) همان نمره رسمی شما محسوب می شود. اگر زمان ثبت نام درخواست ارسال نمره به دانشگاه یا موسسه ای را داده باشید، نمره شما قابل بازبینی نیست. اگر بعد از بازبینی، نمره تغییر کند، تافل هزینه ای را که برای اعتراض دریافت کرده برمی گرداند ( Refund ) و ایمیلی هم مبنی بر همین بازگشت پول برایتان می فرستد. نمره تافل تنها یک بار تصحیح مجدد می شود.

اگر هنوز هم بین این دو مدرک شک دارید ابتدا باید به درک درستی از هر دو  آزمون، الزامات شرکت در هردو، شناخت ساختار آزمون و اهداف هر کدام برسید و این نکته را مدنظر داشته باشید که گاهی شما حق انتخاب آزمون را ندارید و دانشگاه یا سفارت موردنظر مدرک زبان را برایتان تعیین می کنند.

برابرسازی مدرک، شاید شما نیز این واژه را شنیده باشید. تافل و آیلتس هر دو آزمون تسلط بر زبان انگلیسی هستند که در نحوه اجرا تفاوت دارند. اما اگر کسی در یکی از آزمون ها نمره بالایی بگیرد، در آزمون دیگر هم نمره مشابهی می تواند بگیرد. به خاطر همین خیلی از دانشگاه ها و مراکز علمی این مدرک را برابر سازی می کنند. مثلا نمره ۷ آیلتس برابر ۱۰۰ تا ۱۰۵ تافل است.

برابرسازی نمرات

اینکه می گویند من تافل دارم، آیلتس دارم و بین عموم رایج شده، یک تصور غلط از این اصطلاح است. داشتن مدرک اصلا مهم نیست بلکه نمره ای که در آزمون می گیرد مهم است. چون این دو آزمون جهت تعیین توانایی ادراک زبان است، قبولی یا مردودی مفهومی ندارد. شما هم اگر در این آزمون شرکت کنید و حتی کاغذ سفید تحویل دهید صاحب یک مدرک می شوید، منتهی نمره ای که دریافت می کنید نشاندهنده توانایی شماست.
هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد در آزمون وجود ندارد، بستگی به محلی که داوطلب نمره اش را به آنجا می فرستد، نمره قبول یا رد می شود.

در آخر باز هم این سوال بی جواب ماند که کدام آزمون بهتر است؟ باید عرض کنم پاسخ دقیقی نمی توان به این سوال داد.

شما نیز اگر تجربه شرکت در یکی از این آزمون ها را دارید، لطفا نظرات خود را بیان کنید. منتظر دریافت نظرات شما هستم…

 

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. دستبند گفت:

  واقعا اطلاعات خوبی میدید ممنون

 2. سعید گفت:

  خوب دیگه اینکه پرسیدن نداره معلومه آیلتس بهتره هم مدرکش باکلاسه هم خوبه
  حیف دلار گرون شد

  • بهار گفت:

   همانطور که در متن هم ذکر شد آیلتس به تافل برتری ندارد؛ هر دو آزمون های تسلط بر زبان انگلیسی هستند که در نحوه اجرا تفاوت دارند و بسته به هدف خود باید مدرک مورد نظر را دریافت کنید.

 3. Sama گفت:

  قابل قبول بود دوست عزیز

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت