logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » هدفون یا هدست

هدفون یا هدست

شنبه, ۱۳ آبان ۱۳۹۶ | 791 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی
هدفون یا هدست

هدست و هدفون دو ابزار جانبی برای گوش دادن به موسیقی می باشند، که دارای انواع متفاوتی هستند. تنها تفاوت این دو وجود میکروفن است.

هدفون یا هدست: کدام یک برای گوش دادن به موسیقی مناسب تر است؟

با عرض سلام خدمت همراهان همیشگی
زمانی بود که گوش دادن به یک آهنگ در یک محیط شلوغ غیر ممکن بود. اما اکنون با پیشرفت لوازم جانبی و به کمک ابزارهای جدید مانند هدفون و هدست می توانید با آسودگی خاطر حتی در محیط های شلوغی چون مترو، سالن ورزشی و حتی کلاس درس  به آهنگ مورد علاقه خود گوش بسپارید.

قبل از آشنایی با هدفون و هدست به تفاوت این دو توجه کنید. هدست یا هدفون

عامل این تفاوت تنها وجود یک میکروفن می باشد. در این مطلب تعریفی از هدست، هدفون و انواع آنها را ارائه می دهیم.

هدست Headset
هدست از دو بلندگو (گاها یک بلندگو) به همراه یک میکروفن تشکیل شده است. در واقع هدست از دو قابلیت شنیداری و مکالمه برخوردار است و زمانی که در حین مکالمه مجبور به کار کردن با دست هستید، هدست گزینه خوبی است. با توجه به این ویژگی هدست ( مکالمه تلفنی در حین کار با دستان) از آن در مواردی همچون: مراکز مخابرتی، مراکز اورژانس و آتش نشانی، شرکتهایی که به صورت تلفنی خدماتی ارائه میدهند، برگزاری بعضی آزمونها (آزمون اینترنتی تافل)، انجام تعدادی بازی ها و برقراری چت به صورت تصویری، فراخوانی دستیارهای شخصی همچون  Siriو … بهره می برند.

دسته بندی هدست بر اساس چند ویژگی انجام می شود.
– تعداد گوشی ها
– محل جایگیری میکروفن
– چگونگی قرار گیری روی سر
نوع اتصال

هدست بر اساس تعداد گوشی، در دو نوع تک گوشی و دو گوشی عرضه می شود.
مقایسه هدست تک گوشی با یک گوشی۱- تک گوشی  Single phone یا هدست مونو mono headset
همانطور که از نامش پیداست، تنها یک گوش را پوشش می دهد. این مدل برای مواردی استفاده می شود که کاربر در حین کار، باید صدای محیط اطراف را هم بشنود. برای استفاده از این مدل به یک سیستم آنالوگ نیاز داریم، همچنین این مدل برای گوش دادن به موسیقی چندان مناسب نیست.

۲- دو گوشی  Double phone یا هدست استریو  stereo headset
این مدل به خاطر آنکه روی هر دو گوش قرار میگیرد و از صدای استریو هم پشتیبانی می کند، برای گوش دادن موسیقی بهتر است. هرچند برای مواردی که قبلا ذکر کردیم هم کارایی دارد.

یکی از اجزای هدست بازویی است که در کنار گوش قرار گرفته و تا نزدیکی دهان ادامه دارد. صدا توسط آن منتقل شده و بعد از رسیدن به میکروفن، ضبط می شود. حال با توجه به محل استقرار میکروفن در بازو، هدست به دو نوع، میکروفن داخلی  (Internal mic) و خارجی (External mic) تقسیم بندی میشود. که در مدل داخلی، میکروفن در بالای بازو و کمی دورتر از دهان، و در مدل خارجی، سر بازو و کنار دهان قرار گرفته است.

دسته بندی هدست از نظر محل قرارگیری روی سر
۱- هدست روی سر over-the-head headset: این مدل کاملا روی سر قرار میگیرید و مورد قبول اکثر مردم می باشد.

۲-هدست پشت گردن  behind-the-neck headset
اگر شما هم به دلیل حساسیت روی مدل مو و یا استفاده از کلاه، به دنبال هدستی میگردید که هنگام استفاده روی سر قرار نگیرد، مدل پشت گردن گزینه عالی است.

۳-هدست دور گوش  over-the-ear headsets
در این مدل گوشی های توسط گیره ای که پشت گوش قرار میگیرد، محکم میشوند. ظاهر زیبا و وزن کم این نوع هدست توجه خیلی از کاربران را به خود جلب کرده است.

همانطور که ابتدای متن هم اشاره کردم هدست جزء ابزارهای جانبی به شمار می آید. یعنی برای استفاده از آن باید به یک وسیله ( کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، DVD Player،  CD Player، MP3 Player) متصل شود. حال این اتصال به یکی از دو روش باسیم و بی سیم برقرار می شود.
۱- قبل از خرید هدست، به درگاه صوتی دستگاه مورد نظر خود دقت کنید. چون هر دستگاه نوع فیش رابط متفاوتی با دیگر دستگاه ها دارد و یکی از انواع زیر می باشد:
فیش های ۲/۵ و ۳/۵ میلیمتری، فیش USB و پورت lightning ( مخصوص دستگاه های اپل است)

۲- در مدل بی سیم، ارتباط بین هدست و وسیله صوتی به وسیله امواج رادیویی یا بلوتوث برقرار میشود.

تفاوت هدست با هدفون را در نوع اتصال با سیم آن می توان از روی کانکتور جک ۳/۵ میلیمتری هم تشخیص داد، به این صورت که کانکتور مربوط به هدفون دارای سه پین و برای هدست چهار پین دارد، که این تفاوت به خاطر میکروفن است. البته کانکتور هدست بستگی به نوع کابل هم دارد یعنی هدست تک کابل دارای کانکتور ۴ پایه و هدست دو کابل، کانکتور ۳ پایه دارد.

کانکتور هدفون و هدست

هدست واقعیت مجازی، نامی است که شاید شما هم آنرا شنیده باشید. هدست واقعیت مجازی چیست و چه تفاوتی با انواع دیگر هدست ها دارد؟
واقعیت مجازی( (VR یا Virtual Reality  تلاشی است که بشر در راستای برداشتن مرزهای واقعی و مجازی انجام میدهد. یکی از راه های ادغام این دو فضا استفاده از هدست واقعیت مجازی میباشد. هدست واقعیت مجازی شبیه یک عینک با یک جفت عدسی ضخیم است که دو نوع دارد.
با توجه به ویژگی مهم هدست واقعیت مجازی ( نادیده گرفتن مرزها)  کاربردهای متفاوتی دارد و از آن در سرگرمی، خرید و فروش، صنعت توریسم و مکان‌های بازدیدی، مطالعات علمی، بهداشت، پزشکی، آموزش، کاربردهای نظامی استفاده می کنند. یک هدست واقعیت مجازی مناسب باید سبک و راحت باشد تا کاربر آن را روی سرش حس نکند. این هدست را بر اساس نوع کارکرد به دو بخش تقسیم کرد:
۱- هدست واقعیت مجازی که برای نمایش تصویر از نمایشگر اختصاصی درون خود استفاده میکند و این نوع هدست ها به هیچ گونه دستگاه مکملی نیاز ندارند.
۲- هدست واقعیت مجازی که مبتنی بر صفحه نمایش گوشی هستند. این هدستها توسط بلوتوث یا درگاه  USB  به تلفن همراه وصل می‌شوند  و باید نرم افزارهای مخصوصی در گوشی همراه قدرتمند نصب باشد.

هدست واقعیت مجازی

پس تفاوت هدست واقعیت مجازی با دیگر انواع هدست در کارایی آن است. از این هدست اغلب برای تماشای فیلم دوبعدی و سه بعدی، انجام بازی و …. استفاده می کنند.

هدفون
هدفون
یکی از انواع ابزارهای جانبی به منظور گوش دادن موسیقی است، که از دو بلندگو تشکیل شده است.
همانطور که قبلا هم ذکر کردیم، وجود میکروفن و توانایی مکالمه تنها تفاوت هدفون و هدست میباشد. به همین خاطر تمام دسته بندی هایی که برای هدست بیان کردیم، به استثنا دسته بندی بر اساس محل قرارگیری میکروفن، در مورد هدفون هم صحیح می باشد. همچنین هدفون بر اساس شکل ظاهری گوشی ها هم دسته بندی میشود.

۱-  هدفون دور گوش Over-Ear
گوشی های این مدل به شکل بیضی یا دایره طراحی شده اند. به خاطر آنکه تمام گوش را می پوشاند، از ورود صداهای اضافی محیط اطراف به داخل گوش جلوگیری می کند.

۲- هدفون روی گوش On-Ear
گوشی های این مدل به شکل صفحه هستند، نه تنها کاملا روی گوش قرار نمی گیرد بلکه به گوش فشار وارد می کنند. همین عوامل باعث شده با آنکه نسبت به مدل قبلی وزن کمتری دارد اما چندان مورد توجه قرار نگیرد.

۳- هدفون پشت باز‌ یا پشت بسته  (Open or closed back Headphone)
هر دو مدل قبل به صورت پشت باز و پشت بسته وجود دارند. اگر ایرکاپ هدفون هیچ منفذی نداشته باشد، آن هدفون، پشت بسته محسوب می شود و در مورد هدفون پشت باز عکس این قضیه است.

انواع هدستتفاوت های این دو نوع که از وجود همین محفظه ها نشات می گیرد عبارتند از:
با استفاده از هدفون پشت باز، مقداری از صدای محیط اطراف هم شنیده می شود. بنابراین هنگام خرید به این نکته توجه کنید که اگر در محیطی شلوغ قصد استفاده از هدفون را دارید، هدفون پشت بسته و برای مکانهای خلوت، هدفون پشت باز را انتخاب کنید.
هدفون پشت باز برای گوش دادن به صداهای استریو مناسب تر می باشد، چون در هدفون پشت بسته، صدا منعکس شده و صدا استریو خراب میشود.
اگر به شنیدن موزیک با صدای بلند علاقه دارید، هدفون پشت بسته را انتخاب کنید. چون این مدل تمام صداها را در ایرکاپ خود نگه می دارد و صدای بلند اطرافیان را اذیت نمی کند.

۴- هدفون داخل گوش  In-Ear
این نوع هدفون، گوشی های کوچکی دارد که کامل داخل گوش میروند و به همین دلیل آهنگ مورد علاقه خود را بهتر میشنوید. وزن کم، انعطاف پذیری زیاد، حمل و نقل آسان و کوچکی این مدل، باعث برتری آن نسبت به دیگر مدلها شده است. البته مشکلی که اکثر کاربران با این مدل دارند، گره خوردن کابل هدفون است.

هدفون های تو گوشی به دو دسته Earphone و In-ear headphones تقسیم بندی می شوند.
Earphone
گوشی های این مدل در محفظه خارجی گوش جای می گیرند که این امر باعث میشود، مقداری از صدای محیط هم شنیده شود.

In-ear headphone
تفاوت این مدل با مدل مشابه در این است که، در محفظه داخلی گوش فرو میرود و دیگر امکان ورود صدای اطراف به گوش وجود ندارد. بین انواع هدفون ها، این مدل به خاطر نزدیکی به پرده گوش بیشترین آسیب را به شنوایی وارد میکند.

هدفون توی گوش

تا اینجا با انواع هدست و هدفون آشنا شدید، اما شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که هندزفری جزء کدام دسته قرار می گیرد؟
هندزفری را می توان در دسته هدست ها قرار داد. هندزفری علاوه بر گوش دادن موسیقی برای پاسخ به تماس های تلفنی نیز مناسب است. استفاده از هندزفری در حین رانندگی مفید می باشد و مثل هدست در دو نوع  بی سیم و سیم دار وجود دارد.

اگر تا اکنون با تفاوت هدست و هدفون آشنا نبودید امیدوارم بعد از مطالعه این مطلب به تفاوت این دو پی برده باشید و با توجه به نیازتان بهترین هدفون یا هدست را انتخاب کنید.

دوستان لطفا نظرات خود را درباره ی این مطلب در بخش دیدگاه ذکر کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت