logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » کدام باتری بهتر است؛ باتری اتمی یا اسیدی

کدام باتری بهتر است؛ باتری اتمی یا اسیدی

دوشنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۶ | 3832 بازدید | ۲ دیدگاه | مطالب عمومی
کدام باتری ماشین بهار است

باتری منبع ذخیره برق و از قطعات کلیدی خودرو میباشد که در صورت خراب شدن مشکلات زیادی برای راننده ایجاد میکند. انتخاب باتری مناسب از آسیب دیدن قطعات برقی و الکترونیکی اتومبیل جلوگیری می کند.

سلام دوستان

خودرو از هزاران قطعه تشکیل شده است که اگر هر کدام از این قطعات به درستی کار خود را انجام ندهند کل سیستم با مشکل مواجه می شود. باتری ماشین نیز یکی از این قطعات است که انتخاب و خرید آن باید با دقت انجام شود. اغلب افراد هنگام خرید باطری خودرو با چنین سوالاتی مواجه می شوند:
کدام باتری بهتر است؟ باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟ آیا طول عمر باطری اتمی واقعا بیشتر است؟ تفاوت باتری اسیدی با اتمی چیست؟ کدام باتری برای کدام شرایط آب و هوایی بهتر است؟

در این مطلب قصد داریم به این سوال بپردازیم: کدام باتری بهتر است؟

در ویدئو زیر مشاهده می کنید: شیوه کارکرد باتری

باتری خودرو از قطعات مهم اتومبیل به شمار می آید و می توان آنرا قلب الکتریکی ماشین دانست. باتری مولدی است که طی یک تبدیل انرژی، انرژی الکتریکی تولید می کند. تامین نیروی مورد نیاز استارت و فراهم کردن انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو زمانی که نیاز خودرو بیش از مقدار تولید شده توسط دینام باشد، جزء وظایف باتری است.
باتری خودرو از انواع باتری های قابل شارژ است که شامل اجزایی همچون: جعبه باتری، صفحات مثبت، صفحات منفی، صفحات عایق، قطب های باتری، درپوش باتری، پلاک مشخصات باتری و الکترولیت می باشد. ظرفیت باتری خودرو ۱۲ ولت و ۶۰ آمپر می باشد که این ظرفیت به عواملی همچون: مساحت صفحات باتری، تعداد صفحات باتری، مقدار الکترولیت، قدرت الکترولیت، نو و کهنه بودن باتری و دمای کارکرد بستگی دارد.

با توجه به اهمیت باتری خودرو انتخاب بهترین نوع آن، کاهش هزینه و افزایش کارایی را به همراه دارد. در انتخاب باتری به میزان برق مصرفی خودرو، قدرت دینام برای شارژ، فضای موجود برای باتری و مشخصات تعیین شده از طرف شرکت سازنده خودرو دقت کنید. به عنوان مثال اگر مصرف‌کننده برقی دیگری مانند باندهای قوی و سیستم صوتی فابریک به خودرو اضافه کرده اید، باتری با بالاترین آمپر را خریداری کنید. چون در غیر اینصورت باتری، دینام و سیستم صوتی خودرو تحت فشار قرار میگیرند.

باتری خودرو را بر اساس ویژگی هایی چون: جامد یا مایع بودن الکترولیت، قابلیت تعمیر باتری، نوع ساختار و جنس الکترولیت به دو نوع باتری اتمی و باتری اسیدی تقسیم بندی می کنند.

از اواسط قرن نوزدهم که باتری اتومبیل اختراع شد تا هم اکنون اصول کاری باتری اسیدی تغییر نکرده است. با این وجود چند سالی است که در کنار آن باتری با نام باتری اتمی رواج یافته است. باتری های اتمی از سیستم باتری اسیدی استفاده کرده اند و با یکسری تغییرات ساختاری مراقبتهای معمول را به کمترین میزان رسانده اند. این یک توضیح مختصر از باتری اتمی و باتری اسیدی است. برای آنکه به تفاوت این دو نوع باتری پی ببرید، به ویژگی هر کدام دقت کنید.

باتری اتمی

باتری اتمی ماشین

باتری اتمی (باتری سیلد) نوعی از باتری اتومبیل می باشد که به آن، باتری بدون نیاز به نگهداری (MF) هم می گویند. صفحات داخلی این باتری قبل از ساخت شارژ می شوند و کلسیوم و سیلور آلیاژهای بکار رفته در باطری اتمی ماشین هستند. این نوع باتری ماشین به خاطر آلیاژی که در آن بکار میرود، قیمت بالاتری نسبت به نوع اسیدی دارد.

این باتری به جای چند درپوش مجزا یک درپوش یکپارچه دارد و به خاطر اینکه پرس شده است نمیتوان آن را باز کرد. برخلاف باور عده ای که فکر میکنند علت معروف شدن این باتری به باتری خشک به خاطر نداشتن الکترولیت است؛ این باتری دارای الکترولیت می باشد، اما به دلیل جنس خاص صفحات درونی آن نیازی به تنظیم الکترولیت ندارد. در واقع این باتری ها محفظه ای برای خروج بخار و اسید ندارند که سطح آن کم شود. البته نوعی باتری بدون اسید وجود دارد که قیمت بسیار بالایی دارد و در بازار ایران یافت نمی شود. باطری های یو پی اس یا برق اضطراری از نوع باطری خشک هستند که باطری ups برای استفاده در خودرو مناسب نیست.
باتری سیلد کلسیوم و سیلد سیلور کلسیوم دو نوع جدید از باتری اتمی میباشند که قیمت و طول عمر بیشتری از سایر انواع باتری دارند. این باتری با توجه به اینکه قابلیت افزودن آب مقطر را ندارد، در مناطق سردسیر عمر بیشتری نسبت به مناطق گرمسیر دارد.

چون نمی توان درپوش باتری را برداشت، برای آگاهی از وضعیت باتری (تعیین میزان شارژ و سطح الکترولیت)  یک نشانگر روی آن نصب شده است. رنگ این نشانگر گویای وضعیت باتری می باشد.
رنگ سبز نشاندهنده یک باتری سالم و شارژ می باشد.
رنگ قهوه ای یعنی باتری سالم ولی دشارژ است.
رنگ سفید یعنی باتری خراب و دشارژ شده و زمان تعویض فرا رسیده است.

قبل از نصب باتری شناخت صحیح دو قطب مهم است، چون اگر اشتباه نصب شود صفحات باتری خراب می شوند. قطب مثبت با رنگ قرمز یا علامت P و قطب منفی با رنگ مشکی (آبی) یا علامت N مشخص میشود.

چند مورد از برتری های باتری اتمی بدین شرح می باشد:
– قدرت استارت زنی بالا در دمای پایین
– بالا بودن عمر مفید باتری و نوسانات ولتاژی کمتر  ( باتری اتمی در صورتیکه دینام ماشین درست باشد و ماشین برق دزدی یا ایراد برقی نداشته باشد تا ۵ سال هم کار می کند که باتری اسیدی هیچگاه چنین عمری نمی کند)
– استفاده از فیلتر ضد انفجار
– مقاومت زیاد در برابر شارژ و دشارژ
– به خاطر عدم سولفات نسبت به باتری اسیدی ایمن تر و تمیزتر است. باتری اتمی تا آخر عمر خود تمیز و بدون ریزش اسید باقی می ماند.
– وجود نشانگر جهت تعیین وضعیت باتری
– عدم مصرف آب مقطر
– به خاطر جنس صفحات باتری اتمی گاز کمتری تولید میشود در نتیجه به سرویس و تنظیم الکترولیت نیازی نیست.
– باطری اتمی در مقایسه با باطری اسیدی آلودگی کمتری دارد زیرا درب باتری ندارد و سطح باطری کاملا بسته است.
– این باطری در کارخانه شارژ می شود و نیازی به شارژ اولیه مانند باتری اسیدی ندارد.

باتری اسیدی

 

باتری اسیدی نوع قدیمی باتری خودرو است که معمولا از ۶ صفحه سربی که به صورت لایه لا در ترکیب اسید سولفوریک و آب مقطر ( الکترولیت) قرار دارند، تشکیل شده است. هر صفحه برق ۲ ولتی ایجاد میکند که ولتاژ خروجی ۱۲ ولت می باشد. باتری اسیدی شامل ۶ در روی باتری میباشد که از طریق آنها میتوانید سطح الکترولیت را چک کرده و در صورت نیاز آب مقطر اضافه کنید. در قسمت کناری باتری دو خط موازی وجود دارد (خط بالایی max و خط پایینی min) که باید سطح اسید باتری دقیقا وسط این دو خط باشد و اگر سطح آن کمتر از حد مجاز باشد باید به آن آب مقطر استاندارد اضافه کرد.

افزودن آب مقطر به باتری اسیدی۳۰ درصد مایع داخل باتری، اسید سولفوریک می باشد و اگر اسید از این مقدار کمتر شود، حالت تلخی و سوزش الکترولیت از بین میرود که اصطلاحا میگویند آب باتری شیرین شده است. صفحات باتری باید کاملا در الکترولیت قرار گرفته باشند و میزان آب باتری باید ۱۰ تا ۱۵میلیمتر بالاتر از صفحات سربی یاشد، چون اگر این صفحات در مجاورت هوا قرار گیرند فاسد می شوند.

چکه های زیر ماشین را جدی بگیرید شاید مربوط به باطری خودرو باشد؛ نشتی باتری خودرو، قطره های اسید است که به قطعات ماشین آسیب وارد می کند. درضمن مراقب پوست بدنتان باشید با اسید باتری برخورد نکند چون آسیب فراوانی وارد می کند.

ویژگی های باتری اسیدی عبارتند از:
– توانایی ذخیره سازی باتری اسیدی با توجه به حجم و وزن آن میزان کمی است.
– باتری اسیدی ارزان قیمت است که این تنها مزیت این باتری به شمار می آید.
– این نوع باتری برخلاف باتری اتمی هیچ گاه نباید دشارژ شود.
– گرما و سرمای زیاد و تکان های شدید عمر مفید باتری را کاهش میدهد.
– بررسی سطح اسید هر سه ماه یکبار باید انجام شود و در صورت نیاز آنرا تنظیم کنید.
– هیچ گاه داخل باتری اسیدی آب معمولی نریزید. استفاده از اسید سولفوریک چون سوزنده و خطرناک است و باید رقیق شود، حتما توسط متخصص و باتری ساز انجام شود.
– با توجه به اینکه مواد داخلی باتری اسیدی به شکل مایع می باشد، اگر بدنه باتری ضربه ببیند باید آنرا تعویض کنید.
– به خاطر آلودگی محیطی تولید باطری اسیدی بسیار محدود شده است.
– برای شارژ باتری می توان عمل باتری به باتری را انجام داد؛ دقت کنید باتری کمکی ولتاژ یکسانی با باتری شما داشته باشد.عمل باتری به باتری برای شارژ باطری

سپاهان باتری، صبا باتری و برنا باطری بهترین مارک باتری ماشین در ایران هستند. در ویدئو زیر نیز می توانید با چند نمونه از بهترین مارک باطری ماشین آشنا شوید.

نگهداری از باتری خودرو

تا این بخش از متن با دو باتری اتمی و اسیدی آشنا شدیم و دریافتیم که تفاوت باتری اتمی با اسیدی در جنس و نوع صفحات باتری است.
اگر شما بهترین نوع باتری را خریداری کنید اما به خوبی از آن مراقبت نکنید، کمتر از معمول (۴ تا ۵ سال) عمر می کند. عمر باتری با توجه به شرایط آب و هوایی، میزان رسیدگی به باتری و یا میزان استفاده از خودرو عمر متفاوت است و برای نگهداری از باتری خودرو بهتر است این نکات را رعایت کنید.

۱- زمان استارت زدن طولانی نشود ( ۱۵ تا ۳۰ ثانیه)
۲- استفاده زیاد از رادیو، ضبط، چراغ ها، روشن کردن مکرر موتور یا کم کار کردن خودرو در خالی شدن باتری موثر است.
۳- در حین اتصال باتری به باتری دو خودرو، سیستم صوتی آن را خاموش کنید.
۴- باتری به درستی در محل مشخص محکم شده باشد تا در اثر تکان آسیب نبیند؛ قطب های باتری نیز نباید ضربه ببیند.
۵- برای جلوگیری از کاهش عمر باتری در زمان خاموش بودن موتور از لوازم برقی کمتر استفاده کنید.
۶- هیچ گاه دو قطب باتری را به وسیله سیم، آچار، پیچ گوشتی به هم وصل نکنید.وصل کردن قطب باتری به یکدیگر۷- باتری اتومبیل را حتی الامکان به روش کند شارژ کنید.
۸- سطح خارجی باتری باید تمیز باشد، گرد و غبار باعث خرابی باتری میشود.
۹- سوراخ هایی که روی در باتری به منظور خروج گاز هیدروژن در نظر گرفته شده است، نباید مسدود شوند.
۱۰- در باتری اسیدی سطح الکترولیت را بررسی کنید چون باید صفحات باتری را الکترولیت پوشانده باشد.
۱۱- چراغ ها و سیستم صوتی اتومبیل را در موقع استارت زدن خاموش کنید.
۱۲- استفاده زیاد از کولر به باتری آسیب وارد می کند.
۱۳- گرمای زیاد باعث خرابی صفحات و شبکه های داخل باطری، کاهش رسانایی الکتریکی، ضعیف شدن باطری و فرسودگی زودرس باتری می شود.
۱۴- سرمای زیاد هم عمر باطری را کاهش می دهد.
۱۵- بین قطب های باطری اتصال کوتاه ایجاد نکنید چون تخلیه الکتریکی با جرقه و آتش همراه است و ممکن است باتری منفجر شود.
۱۶- هیچگاه شعله یا جرقه ای را به سلول های باطری به خصوص زمانیکه درب آن  باز است نزدیک نکنید چون احتمال انفجار و آتش سوزی هست.
۱۷- برای جلوگیری از سولفاته زدن قطب های باطری به آنها گریس بمالید.

در آخر برای آن که بتوانید بهتر در مورد اینکه کدام باتری بهتر است تصمیم بگیرید، تفاوت باتری اتمی با اسیدی را مرور می کنیم:
۱- قیمت و عمر باتری اتمی بیشتر از باتری اسیدی است.
۲- با توجه به آلیاژ باتری اتمی (کلسیم یا سیلور) قدرت استارت زدن آن نسبت به باتری اسیدی بهتر است.
۳- باتری اتمی مراقبت و نگهداری کمتری نسبت به باتری اسیدی نیاز دارد.
۴- باتری اتمی به طور ناگهانی از کار می افتد اما باتری اسیدی به تدریج ضعیف می شود و راننده از روی ضعیف شدن استارت خودرو، متوجه میشود عمر باتری رو به پایان است.
۵- باتری اتمی نیاز به تنطیم الکترولیت ندارد.

امیدوارم این مطلب در آشنایی شما با انواع باتری خودرو و اینکه کدام باتری بهتر است، مفید بوده باشد. منتظر نظرات شما دوستان هستم…

اگر علاقمند به مباحث مربوط به خودرو هستید پیشنهاد می کنم مطالب زیر را هم مطالعه بفرمایید و نظرات خود را ثبت کنید.

فیلتر روغن و انواع آن

بهترین نوع روکش صندلی ماشین کدام است؟

 

به نظر شما کدام باتری ماشین بهتر است؟

 

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. یو پی اس گفت:

    ممنون اطلاعات خوبی بود

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت