logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » آشنایی با انواع گل های آپارتمانی کم نور

آشنایی با انواع گل های آپارتمانی کم نور

یکشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۶ | 8572 بازدید | ۲ دیدگاه | مطالب عمومی
گل های آپارتمانی کم نور

با توجه به تاثیرات گل بر روی روحیه انسان وجود یک گل در محل کار یا زندگی ضروری می باشد. با توجه به سبک زندگی امروزی شناخت گل های آپارتمانی در انتخاب گل مناسب راهگشا است.

سلام دوستان

گل های آپارتمانی کم نور، گیاهانی هستند که مورد استقبال خیلی از آپارتمان نشین هایی که خانه هایی نه چندان روشن دارند، قرار گرفته اند. با خرید و نگه داری از گل های آپارتمانی کم نور دیگر نگران پژمرده شدن گیاه خود نیستید زیرا این گیاهان برای رشد به نور مستقیم خورشید نیاز ندارند. در ضمن می توانید در خانه ای که پنجره ای کوچک دارد باغچه ای بزرگ و زیبا داشته باشید. گل های آپارتمانی کم نور یا گلهای آپارتمانی سایه نشین در شرایط کم نور دوام می آورند البته نور کم به معنای تاریکی نیست بلکه منظور روشنایی کمتر است.

اگر شما نیز به دنبال گیاهی هستید که در شرایط کم نور دوام بیاورد ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید، در این مطلب ۷ تا از گل های آپارتمانی کم نور را معرفی خواهیم کرد.

۱- دراسنا کامپکتدرختچه ها آپارتمانیدراسنا گیاه خانگی با نیازهای مراقبتی کم است که بیش از ۴۰ گونه دارد و به نام های دیگری چون درخت اژدها، درخت دراگون و خون سیاوشان نیز معروف است. دراسنا کامپکت یکی از گل های آپارتمانی کم نور و یکی از گونه های دراسنا است.
دراسنا کامپکت (نام علمی Dracaena Compacta) یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی و پرطرفدارترین گیاه آپارتمانی است که به خانواده مارچوبه تعلق دارد و بومی مناطق جنوب شرقی آفریقا می باشد. دراسنا کامپکت خود را با هر آب و هوایی سازگار می کند و برای افرادی که به دنبال یک گیاه با قد و قامت کوچک برای مکان کم نور می گردند، مناسب است.
نگهداری از این گل آپارتمانی سایه نشین آسان است فقط توجه کنید با آب لوله کشی آن را آبیاری نکنید، از آب مقطر یا آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. خاک برگ، کودهای کریستالون و کود پودری داخل گلدان نریزید. کود مایع مثل کود گرین آپارتمانی و کود کامل گیاهان آپارتمنی مناسب می باشد. فصل تکثیر این گل بهار است و از طریق قلمه انجام می شود. اگر گیاه گل داد باید برای جلوگیری از تضعیف برگ ها و رشد گیاه (برخلاف میل خود) آنها را جدا کنید. هر چند این گل آپارتمانی مقاوم است و در هر محیطی رشد می کند اما هوای سرد زمستان به آن آسیب وارد می کند.

۲- دیفن باخیا گلدان آپارتمانی برای گل آپارتمانی کم نوردیفن‌باخیا (نام علمی: Dieffenbachia) گیاهی زینتی با برگ های زیبا است که به خانواده شیپوریان تعلق دارد. این گیاه بومی آمریکای استوایی است و به دلیل نگهداری آسان در اکثر آپارتمان ها وجود دارد.
در فارسی به آن سمبرگ و در انگلیسی عصای لالی می‌گویند چراکه برگ‌هایش سمی هستند و شیره‌ای ترشح می‌کنند که ممکن است باعث تحریک شدید اعضای حساس بدن شود؛ به همین دلیل هنگام تمیز کردن باید دستکش داشته باشید و آن را از دسترس اطفال دور نگه دارید.

دیفن باخیا یکی از گل های آپارتمانی کم نور می باشد که نور غیر مستقیم زمینه رشد و نموی آن را فراهم می‌کند اما در سایه هم ماندگاری بالایی دارد؛ با این تفاوت که در سایه رشد علفی می‌کند و بیش از اندازه دراز می‌شود.
برای آبیاری ای گل از آب سبک بدون املاح استفاده کنید البته این گل به خشکی مقاوم است پس زیاد آب ندهید، خاک برگ و مخلوطی از لوم و کمپوست برای این گل سایه نشین مناسب است، هر ماه باید برگ‌هایش با اسفنج تمیز شوند و هفته‌ای چند بار غبارپاشی شود و هر سال فصل این گل آپارتمانی کم نور را با گلدانی که دو برابر بزرگتر است انتقال دهید.

۳- گل قاشقی

انواع گل های آپارتمانی کم نورپپرومیا قاشقی (نام علمی Peperomia Magnoliaefolia) یک گل آپارتمانی کوچک، زیبا، معروف و همیشه سبز است که به خانواده پی پراسه تعلق دارد. این گل سایه دوست بومی آمریکای جنوبی، آفریقای جنوبی و مرکزی است و گیاه بسیار کم توقع است. قاشقی یکی از گل های آپارتمانی کم نور است که نور کم، سایه و کم آبی را تحمل می کند و شادابی خود را به سرعت از دست نمی دهد.

گل قاشقی از گیاهان همیشه سبز با برگهای گوشتی و قلبی شکل است که مناسب ادارات، بانکها و منازل می باشد. هرچند این گیاه رشد کندی دارد اما در هر شرایطی در آپارتمان رشد می کند. با توجه به شکل ظاهری و نحوه رشد به ۳ گروه: بوته ای، دارای ساقه بلند و قرمز رنگ و گروه بالارونده تقسیم می شود. این گیاه نیز با شروع گلدهی کیفیت برگ های خود را از دست می دهد. خاک لیمونی بهترین محیط را برای رشد گیاه فراهم می کند. در نگهداری این گل به این نکته دقت کنید که به خاطر وجود برگ های ترد و شکننده تنها غبار پاشی برای تمیز کردن آنها کافی است و نباید برگ ها را دستمال کرد.نور مستقیم خورشید به برگ های آن آسیب می زند و تکثیر آن از طریق بذر، قلمه ساقه و برگ انجام می شود.

۴- پوتوس

گیاهان آپارتمانی سایه دوستپوتوس (نام علمی: Epipremnum aureum) پوتوس گیاه همیشه سبز و زینتی و از خانواده گل شیپوریان می باشد. این گیاه در سرما و گرما و نور و رطوبت کم مقاوم است و رشد سریع، قیمت ارزان، تکثیر راحت و نگهداری آسان سبب توجه فراوان به این گل شده است.
پوتوس که به نام های دیگری چون پتوس، لوکژ، گیاه پول و پیچک شیطان نیز معروف است یکی از گل های آپارتمانی کم نور می باشد که هم به صورت بالارونده و هم آویز زیبایی خاصی به محیط می بخشد و می تواند اتاق شما را به یک جنگل کوچک تبدیل کند.
علاوه بر مقاومت در برابر نور کم که این گل را مناسب دفاتر ومنازل کم نور، ادارجات و کارخانه ها کرده است، خاصیت تصفیه کنندگی آن نیز باعث محبوبیت بیشتر پوتوس شده است.

پوتوس نیم سایه را دوست دارد اما نژادهای ابلق آن رنگ خود را در سایه از دست می دهند. خاک مناسب برای پوتوس خاک سبک و مخلوطی از پیت‌ماس، خاک برگ و ماسه است، آبیاری زیاد باعث پوسیدگی گل می شود، در مجموع پوتوس کمترین نیازهای مراقبتی را احتیاج دارد. اما توجه کنید این گیاه هم سمی است البته کشنده نیست ولی در صورت خوردن دستگاه گوارش را تحریک می کند.

۵- آگلونما

گل های آپارتمانی کم نور و مقاوم آگلونما آگلونما یا نخشید (نام علمی: Aglaonema) گیاهی همیشه سبز با برگ های زینتی مستطیلی شکل می باشد که به تیره گل شیپوریان تعلق دارد و زیستگاه آ« جنوب شرقی آسیا است.
آگلونما یکی از گل های آپارتمانی کم نور است که شرایط نگهداری آسان سبب شده به آن گل مبتدی ها بگویند.

ارتفاع این گیاه بر حسب گونه بین ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر است. گلهای این گیاه سفید و میوه ای قرمز رنگ دارد. آگلونما در برابر نور و آب کم مقاوم میباشد اما نسبت به خشکی هوا حساس است، آب زیاد گل را از بین می برد اما در صورت نیاز می توانید سطح برگ ها را مرطوب کنید. خاکی سبک با زهکشی مناسب و غنی از مواد معدنی و دمای بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتیگراد از نیازهای مراقبتی نخشید می باشند.
این گیاه جزء قدرتمندترین گیاهان تصفیه کننده هوا می باشد. اگر هدف شما از پرورش آگلونما تولید بذر نیست حتما گلها را جدا کنید در غیر اینصورت گیاه ضعیف میشود.

۶- برگ عبایی

گلدان های آپارتمانی برگ عبایی

برگ عبایی (نام علمی: Aspidistra elatior) که در زبان فارسی اصیل سپرگرده نام دارد، دارای برگ های بلند و کشیده و بدون ساقه هوایی می باشد. برگها به وسیله دمبرگ بلندی مستقیم از سطح خاک بیرون می آیند. در اواخر تابستان روی سطح خاک گلدان گلهای ریز فنجانی شکلی به رنگ ارغوانی ظاهر میشود که در زیبایی گیاه موثر نیستند.
این گیاه نیز یکی از گل های آپارتمانی کم نور می باشد که در برابر خشکی، نور کم، تغییر دما، انواع سموم مقاوم است. سپری کردن سالهای زیاد بدون تعویض گلدان و بدون نیاز به تغذیه باعث شده به آن گیاه فولادی گویند و جزء مقاومترین گیاهان آپارتمانی به شمار می آید.

۷- سانسوریا

سانسوریا یکی از گل های آپارتمانی کم نور و زیبا

سانسوریا یا گیاه شمشیری (نام علمی: Sansevieria) که در زبان انگلیسی به آن زبان مادر شوهر یا گیاه مار هم گفته می شود یک گیاه با دوام و محبوب است. این گیاه نیازهای مراقبتی کمی دارد و در تحمل تاریکی بسیار شگفت انگیز است.
سانسوریا با وجود تنوع فراوان در رنگ و اندازه برگ ها جزء گیاهان زینتی به شمار می آید و یکی از گل های آپارتمانی کم نور می باشد که در سایه هم رشد می کند. برگ های این گیاه ضخیم، مستقیم و شمشیر مانند هستند و به خاطر آنکه پرآب و گوشتی می باشند، در برابر هوای خشک و گرم مقاوم هستند. این گیاه به آب کمی احتیاج دارد و آب زیاد ریشه های آن را می پوساند.

گل مار گیاه کم توقعی است که نگهداری آن کار سختی نیست، تنها آنرا باید از سرما حفظ کرد و از خاک لوم داخل گلدان استفاده کرد. توانایی تصفیه هوا به بهترین نحو عاملی است که باعث توجه افراد به این گل شده است، این گیاه برعکس سایر گیاهان در شب دی اکسید کربن جذب و اکسیژن آزاد می کند. گلهای این گیاه هرچند ظاهر زیبایی ندارند اما هوای اتاق شما را معطر میکنند.

در این مطلب به معرفی چند نمونه از گل های آپارتمانی کم نور پرداختیم. اگر به دنبال انواع دیگر گل های آپارتمانی هستید، با ما همراه باشید.

شما در منزل و محل کار چه نوع گلی دارید؟

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. مجتبی گفت:

    سلام. چرا برگ های پیرومیا سوراخ میشه?

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت