logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » معرفی انواع گیاهان تصفیه کننده هوا

معرفی انواع گیاهان تصفیه کننده هوا

سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۶ | 3765 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
معرفی انواع گیاهان تصفیه کننده هوا

دسته ای از گل های آپارتمانی علاوه بر زیبایی و ایجاد حس طراوت و شادی هوای منزل شما را نیز تصفیه می کنند. به لطف وجود این گل ها هوایی پاک و خوابی راحت خواهید داشت.

همراهان گرامی سلام

گیاهان تصفیه کننده هوا علاوه بر زیبایی و تزئین خانه، ایجاد نشاط و سرزندگی، در تصفیه هوای منزل و سلامتی شما نیز نقش مهمی دارند. آلودگی هوا جزء مسائلی است که برای اغلب ساکنین شهرها به خصوص کلان شهرها به یک دغدغه تبدیل شده است.اما این تصور که با بستن پنجره ها از شر آلودگی خلاص می شویم کاملا اشتباه است؛ تمام آلودگی هوای منزل متعلق به دود ماشین و امثال آن نیست. آلودگی محیط خانه چند برابر بیش از محیط بیرون است؛ بنزن، فرمالدئید، آمونیاک و تری کلرواتیلن چند نمونه از شایعترین آلاینده های داخل منزل هستند و از محصولاتی همچون: مواد شوینده، چسب، پلاستیک و پاک کننده، چوب فشرده مانند مبلمان، دود شومینه و اجاق، لاک، خوشبو کننده های هوا، کف‌پوش‌ها، دودهای ناشی از پخت‌وپز، پارچه‌ها، انواع رنگهای شیمیایی و جوهرها، نایلون و سایر مواد پلاستیکی متصاعد می شوند.
سازمان فضایی ناسا طی تحقیقاتی نام تعدادی از گیاهان تصفیه کننده هوا را منتشر کرد که با نگهداری از این گیاهان تصفیه کننده هوا، می توان از ابتلا به بیماری های مختلف تنفسی، اختلال در خواب، سرما خوردگی و آلرژی جلوگیری کرد.

نام گیاهان تصفیه کننده هوا مورد تایید ناسا

نام برخی از گیاهان تصفیه کننده هوا که در مورد تایید ناسا قرار گرفته اند بدین شرح می باشند:
دراسینا درمنسیس، ژربرا، نخل راپیس، آگلونما، گل عنکبوتی، سرخس آبلیتراتا، اسپاتی فیلوم، دراسنا، لیریوپ، آنتوریوم، پوتوس، فیکوس بنجامین، اریکا پالم، سانسوریا، پاپیتال، سرخس برگ شمشیری، نخل ققنوس، نخل مرداب، داوودی، ارکیده شاپرکی، دیفن باخیا

برخی از گیاهان تصفیه کننده هوا مانند سانسوریا، جزء گل های آپارتمانی کم نور نیز هستند و در مطلب گل های آپارتمانی کم نور آن ها را معرفی کردیم؛ در این قسمت به معرفی ۷ گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا و بررسی نقش آن گیاهان در کاهش آلودگی هوا خواهیم پرداخت.

۱- پاپیتالپاپیتال یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناساپاپیتال (Hedera helix) گیاهی همیشه سبز، پیچنده و بالارونده است  که در خانه به راحتی رشد می کند و دارای ساقه هایی نرم و بالارونده، برگ های کوچک و قلبی شکل است که شاخ و برگ آن به صورت متراکم و به هم فشرده کنار هم قرار دارند. اگر در مسیر رشد آن یک مانع عمودی چون دیوار، دار بست، درخت، صخره و …. قرا بگیرد به آن می چسبد و از آن بالا می رود و نمای دکوراتیو سبز جذابی ایجاد می کند؛ در غیر اینصورت روی زمین به صورت افقی رشد می کند.
گیاه رونده پاپیتال به نام های دیگری چون عشقه، پیچک انگلیسی و دارد دوست نیز معروف است و بهترین شرایط برای رشد آن خاک مرطوب، نور غیر مستقیم و هفته ای یکبار آبیاری است؛ البته این گیاه در برابر نور کم مقاوم است. اگر بیماری آسم یا آلرژی تنفسی دارید و شبها خواب راحت ندارید، این گیاه را در اتاق خواب خود قرار دهید؛ پاپیتال یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا است که مورد تایید ناسا می باشد و طبق اعلام ناسا در عرض ۱۲ ساعت ۶۰ درصد از آلودگی هوا را از بین می برد. عشقه یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره است که در حذف بنزن، کربن مونو اکسید، فرمالدئید، تریکلرواتیلن و برخی آلاینده های دیگر نقش موثری دارد؛ البته عملکرد این گیاه در هوای گرم کمی کاهش می یابد.

۲- آلوئه‌وراگیاهان تصفیه کننده هوا ناسا

آلوئه ورا (Aloe vera) گیاه معجزه گری است که مصریان به آن گیاه جاودانگی می گویند؛ علاوه بر خواصی چون درمان سوختگی، بریدگی، محافظت از پوست و رفع مشکلات گوارشی همانند یک فیلتر، هوای منزل را تصفیه می کند و نام آن در لیست گیاهان تصفیه کننده هوا وجود دارد.

این گیاه علاوه بر زیبا سازی منزل جزء گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا است که در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی دارد و با انتشار مداوم اکسیژن در شب، گل مناسبی برای اتاق خواب هم هست. آلوئه ورا با جذب بنزن، فرمالدئید و آلاینده های ناشی از محصولات تمیز کننده شیمیایی، به عنوان بهترین تصفیه کننده هوا از سوی ناسا اعلام شده است.
نگهداری آلوئه‌ورا بسیار راحت است؛ این گیاه به نور زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد اما تعداد دفعات آبیاری آن باید کم باشد؛ در مجموع به مراقبت زیادی احتیاج ندارد و به آسانی تکثیر میشود. اگر بر روی برگ های گیاه لکه های قهوه ای رنگی مشاهده کردید، دلیل آن وجود سم زیاد در هوای خانه است.

۳- سرخس  سرخس بهترین آپارتمان گیاهی برای تصفیه هوا

سرخس برگ شمشیری (Nephrolepis exaltata) از زمان ویکتوریا تا کنون مورد توجه افراد زیادی بوده است. این گیاه یکی از محبوب ترین گونه های سرخس است که سرخس بوستون نیز نام دارد؛ سرخس از بین گیاهان تصفیه کننده هوا، نهمین مورد است زیرا می تواند فرمالدهید موجود در هوا را از بین ببرد. در مجموع برای از بین بردن ذرات معلق سمی در هوا و ماده شیمیای فرمالدئید و تصفیه هوای منزل، سرخس انتخاب خوبی می باشد همچنین از گیاهان مورد تائید ناسا نیز می باشد.

این گیاه دارای ساقه های خمیده و بلندی است که توسط برگچه های ریز و پرپشتی پوشیده شده است و  قرار دادن آن در گلدان آویزان جلوه زیبایی به اتاق شما می بخشد. این گیاه به آب زیاد و رطوبت احتیاج دارد لذا به محض خشک شدن سطح خاک گلدان آن را آبیاری کنید، فقط مراقب باشید آب روی برگ های گیاه ریخته نشود. سرخس به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد اما در نور کم هم رشد می کند. سرخس علاوه بر کاهش آلودگی و زیبایی، رطوبت ساز نیز هست و نگهداری از آن برای افرادیکه پوست خشک دارند مناسب است.

۴- گیاه عنکبوتی  گیاه عنکبوتی از گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا

گیاه عنکبوتی (Chlorophytum comosum) یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا است که اغلب آن را با گیاه مارپیچی اشتباه می گیرند. گیاه عنکبوتی بسیار سریع رشد می کند و به کمترین مراقبت شما نیاز دارد تنها کافیست آن را کنار پنجره نگهدارید تا از نور متوسط خورشید بهره ببرد.
این گل آپارتمانی در فصل  گرما شروع به گلدهی می کند و جزء گیاهان گلدار است که اگر گل را در یک حلق آویز سبدی قرار دهید هم به رشد بهتر برگ ها و ساقه ها کمک می کنید هم از زیبایی گل بهره می برید.
گیاه عنکبوتی در جذب آلاینده هایی همچون بنزن، فرمالدئید، مونوکسید کربن و زایلن عالی عمل می کند و در عرض ۱۲ روز تمام سموم داخل اتاق را جذب می کند؛ به همین دلیل می توان آن را یک دستگاه تصفیه هوا خانگی دانست که برای افرادی که آلرژی گرد و غبار دارند بهترین گیاه آپارتمانی می باشد. گیاه عنکبوتی تنها به از بین بردن این آلودگی ها بسنده نمی کند و دود و بوی نامطبوع و بخار حاصل از پخت و پز را نیز جذب می کند و باعث حفظ اکسیژن هوای اتاق میشود.

۵- نخل بامبونخل بامبو از گیاهان تولید کننده اکسیژن و گیاهان تصفیه کننده هوا است

نخل بامبو  (Chamaedorea elegans) یا نخل شامادور یکی از محبوب ترین نوع نخل ها است که یک متر و نیم ارتفاع دارد و به کندی رشد می کند. نخل بامبو نیز یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا است که مواد سمی و سرطانزایی چون فرمالدئید، بنزن، مونوکسیدکربن، زیلن و کلروفورم را جذب می کند و جزء گیاهان مورد تایید ناسا می باشد.

نخل بامبو با ظاهری زیبا و ظریف، برگهایی سبز تیره و ساقه هایی روشن، زیبایی خاصی را به محیط می بخشد. مراقبت از این نخل تقریبا آسان است؛ این گیاه به آبیاری کمتری نیاز دارد و بین دو آبیاری باید خاک گلدان خشک باشد؛ قرار دادن یک جزیره آب زیر گیاه بهترین حالت برای تامین رطوبت است. نخل شامادور با سایه و نور کم مشکلی ندارد اما نور غیر مستقیم هم باعث بهبود رنگ برگ ها میشود و بهتر است گلدان را در مکانی خنک قرار دهید.

در مجموع نخل بامبو یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که برای آپارتمان مناسب است زیرا علاوه بر زیبایی، در تمیزی هوا هم نقش زیادی دارد و با ایجاد رطوبت، هوای گرم و خشک آپارتمان را لطیف می کند.

۶- نخل راپیس

نخل راپیس از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا ناسانخل راپیس (Rhapis excels) نخلی شبیه به یک درخت است که ابتدا رشد کندی دارد اما وقتی کمی قد بکشد، سرعت رشد آن افزایش می یابد. راپیس یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا است که در پاکسازی هوا از آلودگی‌های فرمالدئید، آمونیاک، زایلین و تولوئن موثر می باشد. این گیاه با ظاهری زیبا و برگ های همیشه سبز جایگاه ویژه ای در دکوراسیون منزل، محل کار و بانکها به خود اختصاص داده است. این گیاه آپارتمانی به نور و رطوبت کمی احتیاج دارد و اگر روزی بیش از ۴ تا ۵ ساعت در برابر نور مستقیم باشد برگ های آن زرد رنگ می شوند.
راپیس یکی از مقاوم ترین گیاهن آپارتمانی در برابر گرماست و مای ۳۷ درجه را تحمل می کند اما بهترین دما برای رشد آن ۱۵ تا ۲۶ درجه است؛ انواعی از راپیس که برگ های ابلقی دارند نیاز به محیط خنک تری دارند.

۷-گل اسپاتی فیلومگل سوسن صلح ، گل مناسب برای اتاق خواب

گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum wallisii) که به نام های دیگری چون برگ قاشقی، گل چمچه ای و سوسن صلح نیز شناخته می شود گیاه همیشه سبزی است که جزء هر سه دستهء گل های مقاوم به نور کم، گیاهان تصفیه کننده هوا و گل های گلدار آپارتمانی جای دارد. این گل آپارتمانی بسیار زیبا دارای گل های سفید و کوچکی که روی سنبله‌ای استوانه‌ای جای دارند و برگی شبیه قاشق آنها را پوشانده است و برگ هایی به رنگ سبز براق و ساقه ای کوچک می باشد.
اسپاتی فیلوم یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا است که توسط ناسا معرفی شده است و هوای محل زندگی شما را از وجود ذراتی همچون بنزن، تری کلر، اتیلن، فرمالدئید، و مونوکسید کربن پاک می کند. نکته جالب در مورد سوسن صلح این است که گرده‌ها یا هاگ‌های بسیار ریز را از طریق برگ‌هایش جذب می‌کند و از طریق ریشه‌هایش به عنوان غذا استفاده می‌کند.

علاوه بر فیلتر کردن هوای محیط، اسپاتی فیلوم هوای اتاق را نیز مرطوب می کند، به همین دلیل برای افرادی که به خاطر آلرژی، خشکی گلو و حساسیت بینی خواب راحتی ندارند، بهترین گزینه می باشد.
برای نگه داری گل چمچه ای اولا حتما گل را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید چون برگ های سمی دارد، یک مکان سایه دار با نور کم، دمای بین ۱۵ تا ۲۳ درجه، خاک مرطوب و کمی اسیدی از نیازهای این گل می باشند. البته برگ های این گیاه تصفیه کننده در سایه مطلق سیاه می شود و نسبت به سرما بسیار حساس است.

در این بخش از مطلب با چند نوع از گیاهان تصفیه کننده هوا آشنا شدیم که امیدوارم مورد قبول شما دوستان قرار گرفته باشد.

اگر در این زمینه سوال، نظر یا تجربه ای دارید لطفا آن را با ما و دیگر دوستان خود در میان بگذارید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت