logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » معرفی بهترین گیاهان آپارتمانی گلدار و ویژگی های هر کدام

معرفی بهترین گیاهان آپارتمانی گلدار و ویژگی های هر کدام

پنج شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۶ | 3730 بازدید | ۳ دیدگاه | مطالب عمومی
گیاهان گلدار آپارتمانی

دسته ای دیگر از گلهای آپارتمانی گلهای گلدار هستند که زیبایی خانه شما را دو چندان میکنند.

سلام دوستان

گیاهان آپارتمانی گلدار انتخاب بیشتر افرادیست که به نگهداری گل و گیاه علاقه دارند زیرا دیدن گلهای رنگارنگ در فضای داخلی منزل جذاب و لنشین است. البته تعداد گیاهان آپارتمانی گلدار زیاد است که شا می توانید با توجه به ویژگی و نیازهای هر گیاه و رنگ مورد علاقه خود گل مناسب را انتخاب کنید. ما در این مطلب به معرفی ۷ تا از گاهان آپارتمانی گلدار خواهیم پرداخت.

۱- بگونیا

نام علمی begonia multiflora
نور مناسب سایه و نور غیر مستقیم خورشید
تکثیر تقسیم غده
خاک مناسب ترکیب خاک باغچه، کمپوست و خاکبرگ
آبیاری آبیاری متوسط، چنانچه لایه سطحی خاک خشک شود

گیاه بگونیا یکی از گیاهان آپارتمانی گلدار و از انواع گیاهان گلدار است که متعلق به جنگل های گرم و مرطوب است و از نظر رنگ و شکل تنوع زیادی دارد. این گل بسیار زیبا از پرطرفدارترین گیاهان زینتی به شمار می آید و برگ های گوشتی و گل های سفید، زرد و نارجی شبیه شمعدانی دارد. بگونیای همیشه گلدار یا ریشه افشان بهترین و معروفترین گونه این گیاه می باشد که از خصوصیات بارز آن برگهای نامتقارن گیاه می باشد. بگونیای همیشه گلدار، گیاهی همیشه سبزی است که دارای برگ های سبز براق، گل های قرمز بسیار شفاف و ساقه کشیده است. گل بگونیا نیازهای کمی دارد تنها باید خاک آن مرطوب باشد تا بهتر رشد کند. البته خاک گیاه نباید خیس باشد و از غبارپاشی گل که باعث بیماریهای قارچی می شود، خودداری کنید. آبیاری هفته ای دوبار در تابستان و هفته ای یکبار در زمستان کافی است. دمای مطلوب برای این گیاه  بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتیگراد می باشد. گیاه بگونیا علاوه بر ظاهری زیبا و جذاب هوای اتاق را از وجود بنزن و تولوئن پاک می سازد.

۲- بنفشه آفریقایی

نام علمی Saintpaulia ionantha
نور مناسب نور غیر مستقیم خورشید و نور مصنوعی لامپ
تکثیر بذر- قلمه برگ – تقسیم بوته
خاک مناسب ترکیب پیت موس و پرلیت
آبیاری آبیاری غیر مستقیم، سطح خاک بین دو آبیاری خشک باشد

بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی گلدار است که گل های آن در رنگ ها و فرم های مختلفی وجود دارند.این گل با برگ های سبز مخملی و  کرک دار و گل های زیبایی به رنگ بنفش، آبی، قرمز، صورتی و سفید که روی ساقه ای کوتاه قرار دارند، جلوه خاصی به اتاق شما میدهد. بنفشه آفریقایی یکی از گلهای آپارتمانی است مراقبت چندانی نیاز ندارد و در تمام سال گل می دهد.
گل بنفشه نسبت به سایه و محیط های تاریک حساس است و برای رشد به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. این گیاه آپارتمانی جزء اندک گیاهانی است که زیر نور مصنوعی لامپ هم به خوبی نور خورشید رشد می کند. نور مصنوعی فلوئورسنت سفید بهترین نوع لامپ است. همچنین با توجه به آنکه گرد و غبار روی برگ ها مانع از دریافت کامل نور می شود، تمیز کردن برگ ها الزامی می باشد. خاک گل بنفشه آفریقایی باید مرطوب باشد. روشی که امروزه برای آبیاری گل بنفشه بکار میبرند بدین ترتیب میباشد؛ زیر گلدانی گودی را پر از آب میکنند و زیر گلدان قرار میدهند تا آب بتدریج جذب خاک شود و بعد از مرطوب شدن سطح خاک زیر گلدانی را برمی دارند. آبیاری مداوم گل بنفشه با این روش موجب پوسیدگی گیاه می شود، پس گاهی گیاه را از بالا به نحویکه برگ ها خیس نشود، آبیاری کنید. با توجه به اینکه نیاز گیاهان در زمان رشد با زمان گلدهی متفاوت می باشد، گل بنفشه در جوانی به کود با مقدار نیتروژن بالا و زمان گلدهی به نیتروژن کم و فسفر و پتاسیم بالا نیاز دارد.  گل بنفشه برای رشد به دمای ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد نیاز دارد.

۳- گل کاغذی

نام علمی Bougainvillea
نور مناسب نور متوسط و حداقل ۵ ساعت نور آفتاب مستقیم
تکثیر قلمه، خواباندن زمینی و پیوند جوانه
خاک مناسب خاک اسیدی
آبیاری متوسط، باید خاک گلدان مرطوب باشد

گل کاغذی گل چشم نوازی است که از آن در دکوراسیون منزل و طراحی فضای داخلی آپارتمان از آن استفاده می کنند. گل کاغذی یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی گلدار است که به صورت درختچه، بالارونده یا آویز وجود دارد و گل های آن اغلب قرمز رنگ و بدون بو می باشند. گل کاغذی نزدیک ۱۰ نوع دارد و از آنجا که بومی مناطق گرمسیری می باشد؛ نسبت به سرما حساس است و در مناطق سرد و مرطوب تنها داخل آپارتمان رشد میکند، البته گلدان باید دارای سوراخ های زهکشی زیادی باشد. این گیاه برعکس سایر گلها که در فصل تابستان قدرت گلدهی ندارند، با تعداد زیادی گل، زیبایی خاصی به محیط می بخشد.

گل کاغذی بعد از گلدهی به هرس نیاز دارد که باعث افزایش گلدهی در سال بعد میشود؛ دقت کنید هنگام هرس برای آنکه دچار حساسیت پوستی نشوید از دستکش استفاده کنید. چون گل کاغذی نسبت به خشکی مقاوم است، بین دو نوبت آبیاری باید سطح خاک خشک باشد. در ضمن آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه های نازک گل میشود.

۴- گل سیکلامن

نام علمی cyclamen
نور مناسب متوسط و غیر مستقیم
تکثیر کاشت بذر، تقسیم غده ( ژوخه)
خاک مناسب مخلوطی از خاک برگ و ماسه
آبیاری متوسط، خاک مرطوب باشد.

گل سیکلامن گیاهی علفی که مناسب رشد در فضای آزاد و آپارتمان می باشد و فضای آپارتمان را خوشبو و معطر می کند. گل سیکلامن از گیاهان آپارتمان گلدار و گل های فصلی زمستان است که به خاطر آنکه جزء معدود گل هایی است که در هر بوته بیش از ۸۰ شاخه گل می دهد، از نظر اقتصادی مورد توجه گل کاران قرار گرفته است.

تنوع تعداد گونه های این گیاه و ارتفاع مناسب گل باعث شده برای کاشت در گلدان گزینه خوبی به شمار آید. گل سیکلامن برگ هایی کروی و قلبی شکل به رنگ سبز تیره و گل هایی معطر به رنگ صورتی، قرمز، خرمایی، ارغوانی و سفید دارد. نگهداری این گیاه در آپارتمان با مراقبت های بیشتری همراه می باشد؛ تهویه هوا، نور متوسط، استفاده از تقویت کننده هایی همچون جیبرلیک اسید و هوای خنک و مرطوب از نیازهای این گل محبوب می باشد.
بعضی از نمونه های این گل نسبت به سرما مقاوم هستند و در زمستان غنچه می دهند. از مشکلات معمول این گیاه فاسد شدن ریشه میباشد، به همین خاطر میزان آب گل باید به حدی باشد که خاک آن مداوم خیس نباشد. آبیاری از پایین برای نوع آپارتمانی این گیاه مناسبتر است. به دلیل مسمومیت تمام بخش های گل آنرا دور از دسترس اطفال قرار دهید.

۵- ارکیده

نام علمی Orchids
نور مناسب نور غیر مستقیم
تکثیر کاشت بذر، قلمه، تقسیم بوته و کشت بافت
خاک مناسب خاک سبک و جاذب رطوبت مانند مخلوطی از خزه اسفاگتوم و خاک لوم و پیت و شن
آبیاری آبیاری تا قبل از خشک شدن کامل سطح خاک

گل ارکیده متعلق به محیط گرم و مرطوب می باشد و هرچند گران قیمت و لوکس به نظر میرسد اما به خاطر زیبایی، تنوع در رنگبندی، دوام زیاد، طولانی بودن دوره گلدهی و ساده بودن نگهداری جزء پرفروشترین و محبوب ترین گل ها به شمار می آید. گل ارکیده از گیاهان آپارتمانی گلدار است که با داشتن بیش از ۳۰۰۰۰ گونه بعد از گیاه کاسنی پرجمعیت ترین خانواده از گیاهان می باشد. ارکیده فالانوپسیس ( معروف به ارکیده پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی) و ارکیده سیمبیدیوم دو گونه ای هستند که از نظر تجاری معروفند.

این گل تنها جنبه تزئینی ندارد  به عنوان مثال ثعلب بستنی‌های سنتی گرفته شده از نوعی ارکیده (که در کوه‌های «باغرو» در اطراف آستارا و اردبیل می‌رویند) است. بومیان استرالیا میوه نوعی ارکیده را به جای داروی ضد بارداری استفاده میکنند. چینی ها با پیاز نوع دیگری از ارکیده دمکرده آرامبخش تولید میکنند. در کره گونه ای ارکیده با خاصیت ضد سرطانی وجود دارد. مردم ژاپن از شیره ارکیده چسبی تولید کردند که برای صنایع دستی مفید است.
مدت زمانی که گل کاشته شده در گلدان گل میدهد ۳ تا ۶ ماه پیاپی می باشد حتی شاخه گل بریده شده نیز تا یک ماه زیبایی و جلوه خود را حفظ میکند. زمان و فصل گلدهی انواع ارکیده ها متفاوت است اما اکثرا از دی ماه گلدهی آغاز میشود.

۶- آنتوریوم

نام علمی Anthurium andreanum
نور مناسب تابستان نور غیر مستقیم و زمستان محل پر نور اتاق
تکثیر کاشت بذر و تقسیم بوته
خاک مناسب مخلوط خاک برگ، خاک چوب و ذغال
آبیاری بین دو نوبت آبیاری در بهار و تابستان سطح خاک خشک شود اما در زمستان هفته ای یکبار کافیست

گل آنتوریوم یا گلدم جزء زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار است که ارتفاع آن بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می باشد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. این گیاه  ۲۶ گونه تزئینی دارد که آنتوریوم شزریانوم و آندرآنوم شناخته شده ترین انواع این گل هستند.
آنتوریوم با داشتن گلهای بادوام و زیبا و دمگل های بلند و برگ های مخملی جایگاه ویژه ای در گل آرایی دارد. این گیاه به محیط مرطوب، نور کم، دمای محیطی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و آبیاری متوسط نیاز دارد و چون متعلق به جنگل های استوایی می باشد، در رطوبت و گرمای بیشتر رشد بهتری دارد. فصل گلدهی اغلب گونه های این گل پاییز و زمستان می باشد و گلها ۲ تا ۳ ماه باقی می مانند. گل آنتوریوم نسبت به سرما، آب سنگین و شور حساس است.

۷- گل حنا

نام علمی Impatiens walleriana
نور مناسب نور غیر مستقیم آفتاب
تکثیر کاشت بذر و قلمه زدن
خاک مناسب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
آبیاری در فصل تابستان روزی یکبار و در زمستان هفته ای دو بار

گل حنا که با عنوان buzzy lizzy یا balsam نیز شناخته می‌شود یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار است که متعلق به جنوب آسیا است و به خاطر گل های زیبایش مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این گیاه از خرداد تا اول پاییز گل می دهد و دارای گونه های مختلفی چون گونه یک ساله حساس یا نیمه مقاوم، مقاوم و درختچه همیشه سبز می باشد. این گیاه مقاوم بیشتر اوقات سال گل می دهد و برای کاشت در باغچه و گلدان مناسب است.

گل های این گیاه به صورت منفرد یا خوشه ی و در نوع کم پر یا پُر گلبرگ در رنگ های سفید، قرمز، نارنجی، سفید، بنفش، صورتی و ارغوانی وجود دارند. همچنین این گیاه دارای دو نوع پا کوتاه (۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر) و پا بلند (بالغ بر ۹۰ سانتیمتر) نیز می باشد.

برای نگهداری از این گل آپارتمانی باید خاک گلدان بین دو آبیاری کاملا خشک باشد، مکان گلدان در محیطی باشد که تهویه هوا وجود داشته باشد و دمای آن بین ۱۶ تا ۲۳ درجه باشد، نور زیاد به صورت غیر مستقیم به گل بتابد و رطوبت محیط بالا باشد.

یکی از ویژگی های جالب این گیاه آپارتمانی این است که میوه های آن پس از رسیدن با کوچکترین ضربه ای یا خود به خود باز می شوند و بدرهای آن پراکند می شود؛ به همین دلیل به آن گل بی تاب یا گل کم تحمل نیز می گویند.

برای رشد بهتر این گیاه برگ های آن را تمیز کنید و ساقه های مرده و شکوفه های پژمرده را از گل جدا کنید. همچنین به خاطر آنکه حنا جزء گیاهان آپارتمانی گلدار حساس به سرماست قبل از شروع یخبندان مکان آن را تغییر دهید.

در این بخش به معرفی چند نمونه گیاه آپارتمانی گلدار پرداختیم. امیدوارم این مطلب نظر شما بزرگواران را جلب کرده باشد.

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. نودی گفت:

    عالی قشنگ بود

  2. ویدائو گفت:

    بسیار زیبا

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت