logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » معرفی انواع گیاهان آفتاب دوست

معرفی انواع گیاهان آفتاب دوست

شنبه, 18 نوامبر 2017 | 19176 بازدید | ۵ دیدگاه | مطالب عمومی
معرفی گیاهان آفتاب دوست

تعدادی از گیاهان آپارتمانی نیاز به نور فراوان دارند. این گیاهان را برای دریافت نور مورد نیاز پشت پنجره جنوبی یا در بالکن قرار دهید. کاکتوس، حسن یوسف و شمعدانی نمونه ای از این گل ها هستند.

سلام دوستان

در میان گیاهان آپارتمانی دسته ای به نام گیاهان آفتاب دوست وجود دارد که به شدت به نور زیاد نیاز دارند. این گیاهان برعکس گیاهان آپارتمانی سایه دوست، مناسب افرادی هستند که به خاطر وجود پنجره های بزرگ و بالکن، خانه ای نورگیر دارند. در مجموع گیاهان آپارتمانی برای رشد کردن نیازهای مختلفی به شدت نور دارند؛ گروهی از گلهای آپارتمانی سایه دوست و برخی گیاهان آفتاب دوست هستند. اگر منزل شما هم شرایط نگهداری از گیاهان آفتاب دوست را دارد تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

۱- کالانکوئه

نام علمی kalanchoe daigremontiana
نور مناسب نور زیاد ولی غیر مستقیم
تکثیر قلمه برگ یا ساقه و بذر و پاگیاه
خاک مناسب مخلوط خاک باغچه با ماسه و کود حیوانی یا خاکبرگ
آبیاری آبیاری بعد از خشک شدن سطح خاک ( هفته ای یکبار)

گل کالانکوئه یکی از گیاهان آفتاب دوست است که متعلق به مناطق گرمسیری می باشد و حدود ۱۲۵ گونه دارد. این گیاه مقاوم آپارتمانی با نامهای دیگری همچون مادر هزار فرزند، اشک تمساح، اشک عروس، بریوفیلوم، گل اشک زلیخا نیز شناخته می شود. مکان پر نور و گرم را دوست دارد و مقاوم به خشکی است. این گل آپارتمانی برگ و ساقه های ضخیم و گوشتی دارد که به شکل تک ساقه رشد می کنند و برگ ها همشه سبز و بدون کرک و صاف هستند. گل های زیبای این گیاه مانند یک لوستر وارونه و در چند طبقه قرار دارند که به آن گل لوستری یا گل طبقاتی هم می گویند. چون این گیاه نسبت به سرما و رطوبت حساس می باشد گلدان را در معرض باد کولر قرار ندهید، البته دمای صفر درجه را به شرط آنکه طولانی نباشد تحمل میکند. بهترین دما برای گل کالانکوئه ۱۵ تا ۳۰ درجه است. گیاه اشک تمساح روز کوتاه است یعنی در زمستان و اوایل بهار که روزها کوتاه است گل میدهد. هرس گل بعد از اتمام فصل گلدهی باعث تقویت گیاه میشود. از عجیب ترین خصوصیت گل اشک تمساح زنده زا بودن گیاه است، یعنی در حاشیه برگهای این گیاه جوانه های کوچکی که ریشه ای نازک و سفبپید دارند می روید و زمانیکه دارای ۴ برگ شد از گیاه مادر جدا شده و روی خاک می افتد و گیاه جدیدی رشد می کند. گلدان سفالی برای کاشت گل مناسب تر می باشد.

۲- گل حسن یوسف

نام علمی Coleus blumei
نور مناسب نور فیلتر شده پنجره جنوبی و محلی روشن
تکثیر کاشت بذر، قلمه زدن مستقیم، قلمه ریشه دار شده
خاک مناسب مخلوطی از ماسه، خاک برگ، کود پوسیده دامی و خاک باغچه
آبیاری آب زیاد و رطوبت هوای متوسط، هیچ گاه خاک گلدان خشک نباشد

گل حسن یوسف یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار و از گیاهان آفتاب دوست است که در اغلب کشورهای غربی با نام “ملکه ای با دنباله های قرمز”  شناخته می شود. نام این گل برگرفته از ظاهر زیبا و برگ های رنگانگ و جذاب آن میباشد. گیاهی همیشه سبز، با رشدی سریع و دائمی که وجود برگ هایی با رنگ های متنوع آنرا جزء زیباترین و متنوع ترین گیاهان آپارتمانی قرار داده است. رنگ برگ های گل حسن یوسف بسته به شدت نور متفاوت می باشد، برگ ها در نور کم پر رنگ و در نور مستقیم روشن می شوند. برای آنکه تمام برگهای گل از انرژی خورشید بهره ببرند، هر چند روز یکبار گلدان را بچرخانید.

این گیاه نسبت به سرما حساس است اما هوا خنک را دوست دارد و برخلاف سایر گل های آپارتمانی به نور، گرما و آب زیادی نیاز دارد؛ البته در زمستان از آبیاری زیاد گیاه خودداری کنید. مناسب ترین دما برای رشد گیاه ۱۸ درجه سانتیگراد می باشد و خاک سبک برای رشد این گیاه بهتر است و با وجود این خاک سه روز در هفته آبیاری نیاز است. همچنین می توان برای تامین رطوبت مورد نیاز گل، از زیر گلدانی پرآب استفاده کنید.
با توجه به اینکه گل حسن یوسف رشد سریعی دارد، اگر ریشه ها از ته گلدان بیرون زده باشند باید گلدان را عوض کنید. همچنین هرس شاخه ها باعث رشد بیشتر و حالت بهتر گیاه میشود. حسن یوسف علاوه بر آنکه جزء گیاهان آفتاب دوست است برای کودکان نیز خطری ندارد و برگ های زیبای آن به رنگ‌های مخلوط قرمز، سفید، سبز، زرد و قهوه‌ای و گل های کوچک آن به رنگ آبی هستند.

۳- کاکتوس

نام علمی Cactaceae
نور مناسب نور فراوان
تکثیر بذر، قلمه، پاگیاه و پیوند
خاک مناسب مخلوط خاک لوم، کود حیوانی، خاک برگ، شن یا ماسه
آبیاری آبیاری در فواصل طولانی تری نسبت به سایر گیاهان

کاکتوس ها را می توان از متنوع ترین و پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی دانست که جز گیاهان آفتاب دوست نیز هستند. کاکتوس از تیره میخک سانان و دارای ۵۰۰ گونه میباشد که بعد از ارکیده ها بیشترین تعداد را دارد. نام کاکتوس از یک واژه یونانی به معنای گیاه خاردار گرفته شده است.

کاکتوس ها با توجه به تفاوت ظاهری و ژنتیکی به سه گروه پرسکیه، اوپنسیه، کاکتاسه تقسیم می شوند و به علت آنکه متعلق به مناطق خشک و صحراهای آمریکا می باشند از مقاومت بیشتری نسبت به سایر گیاهان برخوردارند. هرچند این گیاه یادآور کویر می باشد اما تمامی انواع آن متعلق به بیابان نیستند، بعضی از انواع آن در چمنزار، کوه و جنگل رشد می کنند.

اگر قصد ساخت یک تراریوم را دارید کاکتوس به خاطر همزیستی مسالمت آمیز انواع آن کنار هم، بهترین انتخاب میباشد. این گیاه با وجود ساقه هایی گوشتی بیشترین توان ذخیره آب را دارد و برای مناطق خشک و کم آب مناسب است. آبیاری کاکتوس به دو روش قرار دادن گلدان در ظرف آب به مدت ۱۵ دقیقه و آبیاری از بالای خاک انجام میشود که میزان آن با توجه به نوع خاک، فصل، دمای محیط، اندازه گیاه و جنس گلدان متفاوت می باشد. به عنوان مثال گلدان سفالی به خاطر خروج رطوبت اضافی و تهویه گیاه بهترین گزینه است. همچنین از غبارپاشی برگ های این گیاه خودداری کنید. کاکتوس ها را می توان جزء گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا و گیاهان گلدار هم به شمار آورد؛ گل های معطر این گیاه در رنگ های متنوع و عموما بزرگ و درخشان هستند و اغلب در فصل بهار و تابستان شکوفا می شوند که برای آشنایی با این کاکتوس ها مطلب ” کدام کاکتوس گل می دهد” را مطالعه بفرمایید.

۴- گیاه یشم

نام علمی Crassula ovata
نور مناسب به آفتاب کامل نیاز دارد
تکثیر قلمه ساقه و کاشتن بذر
خاک مناسب خاک ماسه ای، رسی، لومی غنی و خوب زهکشی شده
آبیاری بهترین زمان آبیاری وقتی است که دو سانتی متر از سطح خاک خشک شده باشد.

گیاه یشم یا کراسولای نقره ای یکی از گیاهان آفتاب دوست و زینتی است که به نام های دیگری چون درخت دوستی، درخت شانس و درخت پول نیز معروف است. این گیاه نور پسند ظاهری شبیه به گیاهان گوشتی و کاکتوس ها دارد و گیاهی آب دار و همیشه سبز است که در ابتدا کوچک بوده اما در طول زمان و در صورت شرایط مساعد تا دو متر قد می کشد و اگر خوش شانس باشید گلدهی آن را نیز مشاهده خواهید کرد. برگ های کروسولا ضخیم، صاف، براق و به رنگ سبز یشمی هستند و گل های سفید و صورتی به شکل ستاره دارند.

این گیاه آپارتمانی بومی آفریقای جنوبی است و گیاهی بسیار مقاوم و بادوام است که توانسته جایزه انجمن سلطنتی باغبانی و باغ انگلستان را بدست آورد. این گیاه تحمل خاک فقیر و خشک را دارد اما به خوبی رشد نمی کند و علاوه بر اینکه در منزل رشد خوبی دارد، از آن برای مرزبندی کردن معابر هم استفاده می کنند.

کراسولا یکی از گیاهان آفتاب دوست است که در صورتی که روی برگ های آن گرد و غبار بنشیند مانع از تنفس برگ ها می شود؛ به همین دلیل باید برگ ها را مرتبا با پارچه مرطوب پاک کرد. همچنین اگر برگ ها قهوه ای رنگ شدند یعنی نور زیادی به گل تابیده که باید جای آن را تغییر داد. خاک با زهکش مناسب، رطوبت نسبتا پایین، تهویه مناسب، حذف برگ های پژمرده و تغییر رنگ یافته، دادن کود مایع مخلوط در تمام فصول سال به غیر از زمستان و خارج کردن آب زیر گلدانی به خاطر جلوگیری از پوسیدگی ریشه از نیازهای مراقبتی این گیاه می باشند.

۵- گل شمعدانی

نام علمی Pelargonium
نور مناسب نور مستقیم آفتاب
تکثیر بذر، قلمه زنی و قطع کردن شاخه
خاک مناسب مخلوط خاک لوم، ماسه و کود دامی پوسیده یا تورب
آبیاری بسته به نوع گل میزان آبیاری متفاوت است اما خیلی به آب احتیاج ندارد.

شاید اولین تصویری که بعد از شنیدن گل شمعدانی در ذهن اکثر ما شکل میگیرد، حوضی است که اطراف آن با گلدان های رنگارنگ شمعدانی جلوه ای زیبا گرفته است و حس نوستالژی القا میکند. گل شمعدانی گیاهی علفی و چند ساله و یکی از گیاهان آفتاب دوست است که دارای ۲۰۰ گونه می باشد. این گل آپارتمانی شاداب و رنگی به دکوراسیون منزل رنگ می دهد و به صورت آویزان یا درون گلدان نگهداری می شود و عطر ملایمی دارد.

این گیاه محبوب و چشم نواز مخصوص آب و هوای معتدل و کمی مرطوب می باشد. گلی مقاوم با نیازهای مراقبتی کم که گلهایی پر، زیبا و رنگارنگ دارد و ارتفاع آن گاهی به ۲ متر هم می رسد. این گل نسبت به سرما و سایه مقاوم است و تقریبا در انواع خاک ها جز خاک مرطوب رشد خوبی دارد و با افزودن کود کمپوست گل شادابتری خواهیم داشت. در تمام طول تابستان گل میدهد اما در پاییز اغلب برگ ها و ساقه ها خشک میشود که میتوان آن ها را هرس کرد.
شمعدانی یکی از گیاهان آفتاب دوست است که به آفات گیاهان خانگی مستعد است و برگ های زرد آن نشان از آبیاری کم یا زیاد می باشد. این گیاه بیشتر از آب به غذا احتیاج دارد، از بهار تا پاییز دو هفته یکبار با کود محلول در آب گیاه را تغذیه کنید.
این گیاه نور پسند را میتوان در ۴ دسته  به اینصورت تقسیم بندی کرد:
شمعدانی معمولی: این دسته را گاهی حلقه دار نیز مینامند که دارای تعداد زیادی می باشد.
شمعدانی پیچ یا شمعدانی برگ عشقه ای (پیچ روسی): به صورت بالارونده یا آویز استفاده میشوند. در گلدان بهترین رشد را دارد.
شمعدانی اژدر یا شمعدانی گل درشت یا شمعدانی آلمانی: گلهای بسیار درشت و اندام بدون کرک و دوره گلدهی کوتاه از ویژگی های گلهای این دسته می باشد.
شمعدانی عطری: این دسته دارای گلهای ریز، معطر و کرک دار است که مدت کوتاهی روی گیاه می مانند و جنبه تزئینی ندارند. این دسته شامل ۲۰۰ نوع با عطرهای متفاوتی همچون لیمو ترش، سیب، نعناع، گل رز، توت فرنگی و ادویه هایی مثل فلفل و زنجبیل است. یکی از نکاتی که برای نگهداری گل شمعدانی باید مدنظر داشت فاصله دو نوبت آبیاری است. که شمعدانی پیچ و شمعدانی عطری نسبت به انواع دیگر خاک مرطوبتری نیاز دارند.

۶- بنجامین

نام علمی ficus benjamina
نور مناسب نور بیشتر نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی اما غیر مستقیم
تکثیر استفاده از قلمه هایی که حداقل یک برگ همراه دارند
خاک مناسب خاک کمپوست (خاکبرگ) یا کود حیوانی یا خاک لوم است (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی)
آبیاری به فاصله یک انگشت از روی سطح خاک به سمت داخل خشک باشد.

فیکوس بنجامین که در انگلیسی به آن گل انجیر مجنون نیز می گویند از خانواده موراسه ها می باشد این گل جزء گیاهان آفتاب دوست است اما نور مستقیم را خیلی دوست ندارد. هر چند این گیاه گل نمی دهد اما بر گهای بیضی شکل آن با رنگ سبز روشن و شاخه هایی ارتجاعی به این گیاه جلوه و زیبایی خاصی می بخشند. بعضی افراد نیز با بافتن ساقه های گیاه به شکل گیس، زیبایی گل را دوچندان می کنند. این گیاه نسبت به تغییرات محیطی حساس است و مقاومت کمی دارد و به بیشترین مراقبت احتیاج دارد، همه این عوامل باعث شده است تا افرادی که تجربه کافی در زمینه پرورش گیاه ندارند به سمت گل بنجامین نروند. این گل نسبت به سرما حساس است و باید در زمستان به محیطی گرم انتقال داده شود. بهترین دما برای رشد گل بنجامین بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد میباشد. همچنین برای آبیاری از آب فاقد املاح و ولرم استفاده کنید و اسپری گل هم مانعی ندارد. این گل بر اساس شکل ظاهری و رنگ برگ ها به چند نوع متفاوت تقسیم می شوند.
گل بنجامین ابلق دارای برگ های سبز روشن و سفید
گل بنجامین سیلور دارای برگ های سبز تیره و سفید
گل بنجامین بلاک ( سیاه) دارای برگ های سبز تیره
گل بنجامین سبز دارای برگ های سبز روشن

در این مطلب با ۶ تا از گیاهان آفتاب دوست و گیاهانی که به نور زیاد نیاز دارند آشنا شدیم؛ ریحان، مرکبات، گیاه کورتن، بنفشه آفریقایی، بگونیا و گل سنگ نیز چند نمونه دیگر از گیاهان نور پسند می باشند.

انواع گیاهان آفتاب دوست

اگر منزل یا محل کار شما نور خوبی ندارد می توانید با مطالعه مطلب “گل های آپارتمانی کم نور” با چند گل مقاوم که با نور کم هم رشد می کنند، آشنا شوید.
اگر هم به دلیل آلودگی هوا به دنبال یک تصفیه کننده طبیعی هستید مطالعه مطلب “گیاهان تصفیه کننده هوا” را پیشنهاد می کنم.

در آخر لطفا نظرات و تجربیات خود را با سایر دوستان خود در میان بگذارید و اگر از گیاه نور پسندی نگهداری می کنید که نام آن در مطلب ذکر نشد لطفا برای تکمیل مطلب در بخش دیدگاه ذکر بفرمائید.

منتظر دریافت نظرات شما هستم…

۵ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. یوپی اس تسلا گفت:

  با اجازه تون مطلب رو توی سایتم میزارم

 2. عکس پروفایل عید نوروز 97 گفت:

  بسیار عالی

 3. سید گفت:

  در مورد خواص گل حسن یوسف و نگهداری حسن یوسف در زمستان هم نکاتی را بگید چون نمی دونم حسن یوسف به سرما حساس هست یا نه
  بیماری هست (بیماری حسن یوسف) که گل را خششک کنه ؟؟؟

  • بهار گفت:

   سلام من در مورد خواص گل حسن یوسف اطلاعی ندارم اما فکر می کنم خواص دارویی نداشته باشد اما نگهداری آن در خانه زیبایی خاصی دارد.
   در مورد نگهداری حسن یوسف در زمستان هم باید دقت کنید حسن یوسف حساس به یخ زدگی است و در مناطق سردسیر آن را به عنوان گیاه یکساله پرورش می دهند. برای نگهداری از حسن یوسف در زمستان باید آن را به قسمت گرم خانه بیاورید.

   در مورد بیماری های حسن یوسف هم باید به ظاهر گل دقت کنید تا علت بروز مشکل را دریابید، به عنوان مثال
   قهوها ی شدن برگ ها و سوخته شدن حاشیه آن ها به خاطر این است که خاک آب زیادی در خود نگه می دارد و باید خاک زهکش مناسب داشته باشد.
   علت سوختگی برگ حسن یوسف میتواند از غبار پاشی جلو آفتاب و یا نور مستقیم آفتاب باشد.
   کم رنگ و محو شدن رنگ برگ ها :اگر نور کم باشد و از کود ازت استفاده کنید این مشکل ایجاد میشود.
   زرد شدن و ریزش برگ ها میتواند به خاطر کمبود رطوبت یا تشنگی باشد.
   وجود حشرات سفید پنبه مانند روی گیاه: برای از بین بردن آفت حسن یوسف باید بدانید که این مشکل شپشک آرد آلود است سعی کنید اول با پنبه آغشته شده به الکل یا شیره تنباکو روی حشرات بمالید اگر نتیجه نداد از سموم سیستمیک مثل سم کونفیدور استفاده کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت