logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » اقتصادی » تفاوت اموال منقول با اموال غیر منقول

تفاوت اموال منقول با اموال غیر منقول

دوشنبه, 27 نوامبر 2017 | 3809 بازدید | ۴ دیدگاه | اقتصادی
اااموال منقول یا اموال غیر منقول

اموال از نظر حقوقی به دو دسته منقول و غیر منقول تقسیم میشوند. همانطور که از نام آن پیداست تفاوت این دو از قابلیت نقل و انتقال مال نشات میگیرد و در مواردی همچون مزایده، انتقال شرکت اموال آن را لیست میکنند.

اموال منقول و اموال غیر منقول: کدام یک در قانون مدنی اهمیت بیشتری دارد؟

سلام
مال در لغت به معنای میل و خواستن است و در اصطلاح حقوقی به چیزی که ارزش اقتصادی داشته باشد و برای به دست آوردن آن باید پول پرداخت شود، مال می گویند. مال ارزش نسبی دارد بدین معنا که ممکن است مالی در یک منطقه ارزشمند و در مکانی دیگر بی ارزش باشد، میزان عرضه و تقاضا است که قیمت یک مال را مشخص میکند. کلمه اموال که جمع مال است به هر چیزی که در تملک و تصرف کسی باشد گفته میشود. اموال در علم حقوق به دو دسته اموال منقول و غیرمنقول تقسیم می­ شوند.
شاید برای شما هم سوال باشد که چرا قانونگذار اموال را بدین شکل تقسیم بندی کرده است. شناخت مال منقول و غیر منقول در حقوق اهمیت بسیاری دارد، مهمترین اثرات این شناخت عبارتند از:
۱- افرادی که تبعه ایران نیستند نمی‌توانند در ایران آزادانه مالک اموال غیر منقول شوند، مگر در شرایط خاصی همچون سکونت، شغل و صنعت. اما برای تملک اموال منقول با محدودیتی مواجه نیستند.
۲- تنظیم سند رسمی در نقل و انتقال اموال غیر منقول باید ‌صورت بگیرد، درحالی که اموال منقول را میتوان (برعکس آنچه اکنون رایج است) بدون تنظیم سند رسمی واگذار کرد.
۳- حق شُفعه را تنها می توان برای اموال غیر منقول استفاده کرد.
۴- دادگاهی صلاحیت رسیدگی به دعاوی مربوط به اموال غیر منقول را دارد که در حوزه مال غیر منقول قرار داشته باشد. این در حالیست که برای سایر دعاوی، دادگاه در محل اقامت خوانده برگزار می شود.
۵- حق ارتفاق (مثل حق المجری یا حق العبور) مختص اموال غیر منقول می باشد.
۶- طبق قانون تنها خرید و فروش اموال منقول جزء اعمال تجاری محسوب می شود. طبق این قانون فردی که در زمینه خرید و فروش اموال غیر منقول فعالیت دارد هرچند درآمد بالایی داشته باشد تاجر نیست.
۷- توقیف اموال برای چک برگشتی و توقیف اموال برای مهریه در مورد اموال غیرمنقول تشریفات خاصی نیاز دارد. (مثلا مال در رهن بانک نباشد)
بی شک با توجه به مواردی که ذکر شد متوجه ضرورت تقسیم اموال به این دو قسم شدید. در مواردی همچون انتقال یک شرکت از جایی به جای دیگر، به مزایده گذاشتن یک شرکت، تقسیم ارث و.. اموال را به دو قسمت منقول و غیر منقول لیست میکنند. حال برای آشنایی بیشتر و درک تفاوت اموال منقول با اموال غیر منقول توضیح مختصری از هر کدام را ارائه می دهیم.

اموال منقول چیست؟

اموال منقول معنای لغوی کلمه منقول جابه جا شده، نقل داده شده، قابل حمل، انتقال یافته، برداشت شده میباشد.
منظور از اموال منقول در اصطلاح حقوقی اشیایی است که انتقال آن از محلی به محل دیگر، بدون آنکه به خود شی یا محل آن خرابی وارد آید، ممکن باشد. سهام، اثاثیه منزل، ماشین، کشتی، بخاری، کولر، قایق، مصالح بنائی تا زمانی که در بنا به کار نرفته باشند، پول نقد و .. را اموال منقول مینامند.

اموال منقول به دو دسته اموال منقول ذاتی و اموال در حکم منقول تقسیم بندی میشوند.
الف ـ اموال منقول ذاتی :اموالی هستند که قابل حس و لمس و قابل نقل باشند. گاهی اوقات قانونگذار بنا به ملاحظاتی در پاره‌ای از موارد احکام غیرمنقول را هم در این دسته بندی قرار میدهند.

ب ـ اموال در حکم منقول و یا اموالی که به تابعیت از اموال منقول، منقول تلقی میشوند.
شامل حقوق و منافعی است که موضوع و متعلق آن منقول است. این اموال شامل چند نوع میباشند:
۱ـ حقوقی که موضوع آن وجه نقد یا اشیاء منقول است (مثل حق وثیقه)
۲ـ حق بهره مندی و استفاده از منافع اموال غیر منقول (مثل اجاره)
۳ـ حق مخترع یا مولف نسبت به اختراع یا تالیف خود(حقوق معنوی)
۴ـ حقوقی که افراد در رابطه با سهام شرکت دارند.
۵- حق انتفاع از اموال منقول

اموال غیر منقولاموال غیر منقول چیست؟
معنای لغوی و حقوقی اموال غیرمنقول برعکس اموال منقول میباشد. معنای لغوی آن غیر قابل حمل و اصطلاح حقوقی آن مالی است که از جایی به جایی دیگر قابل انتقال نباشد به عبارتی انتقال اموال موجب نقص و خرابی مال یا محل شود. اراضی و ساختمان، آئینه، پرده، مجسمه ای، درب و پنجره، تیرآهن که در بنا بکار رفته است. محصول باغ یا مزرعه تا زمانیکه چیده نشده و… نمونه هایی از اموال غیر منقول میباشند. بعضی اشیا ابتدا جز اموال منقول به شمار می آیند ( مثل سنگ بریده شده از کوه) اما به محض استفاده در بنا جزء اموال غیر منقول به شمار می آید.

اموال غیر منقول به ۴ نوع تقسیم بندی میشوند:
الف – اموال غیر منقول ذاتی
این نوع اموال منحصر به اراضی میباشد. هم سطح زمین و هم آنچه در اعماق زمین است. خاک و سنگ و معادن ذاتا غیر منقول هستند اما بعد از جدا شدن و قبل از آنکه استفاده شود، منقول هستند.

ب – اموال غیر منقول تبعی
اموالی ابتدا منقول بودند اما مستقیم یا غیر مستقیم به واسطه عمل انسان طوری به زمین وصل شود که در صورت جدایی شی یا محل آن آسیب ببیند.

پ – اموال در حکم غیرمنقول
اموالی که ذاتا منقول هستند اما بنا به ملاحظاتی جزء اموال غیر منقول قرار می گیرند. در واقع بین یک مال منقول و یک مال غیر منقول که لازمه یکدیگر می‌باشند، رابطه محکمی‌ ایجاد می‌کنند تا نتوان به واسطه توقیف اموال  یا تقسیم اموال آنها را از هم جدا کرد (مثلا قانون، ادوات زراعت یا حیوانات را به واسطه اختصاص یافتن به عمل کشاورزی، جزء اموال غیر منقول میداند و جزئی از ملک محسوب میشود) حالت دیگر زمانیست که یک مال منقولی روی مالی غیر منقول نصب شده باشد (مثل بخاری دیواری یا تابلوهای ثابت)

ت – اموالی که تابع اموال غیر منقول میباشند
قانون مدنی حقوقی که در مورد یک مال غیر منقول است و دعاوی مرتبط با مال غیر منقول را تابع اموال غیر منقول قرار داده است. این دسته از اموالی که تابع اموال غیر منقول می‌باشند، عبارتند از:
۱- حق انتفاع از اشیا غیرمنقول مانند حق عمری و سکنی
۲- حق ارتفاق مانند: حق العبور، حق المجری
۳- حق تحجیر در زمین موات.
۴- حق وثیقه نسبت به مال غیر منقول، خواه قضایی باشد یا قراردادی
۵- دعاوی راجع به اموال غیر منقول، همانند دعاوی مطالبه خسارت وارد آمده بر مال غیرمنقول

در این مطلب به مقایسه اموال منقول با اموال غیر منقول پرداختیم و با توجه به تعریفی که از اموال منقول (قابلیت جابجایی دارد) و اموال غیر منقول ( قابل انتقال نیست) ارائه دادیم. نتیجه گرفتیم که تنها تفاوت اموال منقول با اموال غیر منقول قابلیت و امکان انتقال آن میباشد.

امیدوارم این مطلب نظر شما بزرگواران را جلب کرده باشد. منتظر نظرات شما عزیزان هستم.

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. امیده گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفید شما
  یک سوال از خدمت شما دارم ایا در شرط ضمن عقد که مرد باید برای طلاق زن نیم داراییش را بدهد
  ایا حقوق ماهیانه مرد هم جز این دارایی می شود

  • بهار گفت:

   سلام
   آنطور که در شرط تنصیف آمده اموال مرد یعنی آنچه بعد از عقد نکاح و پس از تاریخ عقد بدست آورده و در هنگام دادخواست طلاق وجود داشته باشد، نصف می شود؛ یعنی اموالی که بر اثر کار و کوشش در ایام زوجیت به دست آمده باشد و حتی سهم الارث زوج شامل نصف اموال نمی شود. بدین ترتیب حقوق ماهیانه شامل این موضوع نمی شود.
   برخی مردان برای فرار از شرط تنصیف اموال در طلاق، قبل از اجرای صیغه طلاق اموالشان را به نام فرد دیگری می زنند که زوجه سهمی از نصف اموال نبرد. این موضوع جرم نیست و از مصادیق جرم فرار از دین نمی باشد.

   شرط تنصیف اموال زوج، شرطی است که در صفحه هشتم قباله ازدواج به صورت پیش فرض قرار داده شده و زیر آن محل امضا زوج و زوجه است که اگر زوجین و به خصوص مرد این شرط را امضا نکند قانون تنصیف اموال معنایی ندارد. البته پس از امضا کردن ادعای متوجه نشدن در محاکم پذیرفته نمی شود.
   شرط نصف دارایی در جایی مصداق دارد که طلاق از جانب زوج مطرح شود و اگر مرد بتواند ثابت کند طلاق در اثر سوء رفتار و سوء معاشرت زوجه و یا تخلف زن از وظایفش در قبال شوهر بوده است، شرط تنصیف اموال شامل همسرش نمی شود.

 2. ابا گفت:

  بسمه تعالی
  ضمن تقدیر و تشکر از اطلاعات جنابعالی
  خواهشمنداست در مطالب و تعاریف ذکر شده، سعی شود مثال هایی کاربردی قید گردد؛ بدین ترتیب مطلب برای خواننده بسیار قابل فهم، ملموس تر و عینی تر خواهد بود و سعی خواهد کرد که مطالب را تا انتها و نیز بعضاً برای بارهای دیگری نیز دنبال نماید.
  با امتنان و خسته نباشید

  • بهار گفت:

   با عرض سلام و روز بخیر خدمت جناب شرفی عزیز، بسیار متشکرم که مطلب را مطالعه کردید. با توجه به نظر خوب شما سعی می کنم در بروز رسانی مطلب طبق خواسته شما مثال های بیشتری را به متن اضافه کنم.
   منتظر نظرات ارزشمند شما در دیگر مطالب سایت هستم..

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت