logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » علوم مهندسی » ssd یا hdd

ssd یا hdd

سه‌شنبه, 28 نوامبر 2017 | 1072 بازدید | بدون دیدگاه | علوم مهندسی
ssd vs hdd

برای ذخیره سازی اطلاعات و افزایش سرعت سیستم دو نوع ابزار در اختیار داریم، HDD و SSD که هر کدام معایب و مزایایی دارد. شما باید با توجه به نیاز و توان مالی خود یکی از این دو را انتخاب کنید.

SSD یا HDD: کدام ابزار ذخیره سازی بهتری  است؟

سلام بر شما همراهان عزیز
در دنیای امروز تجارت الکترونیک بیشترین طرفدار را دارد اما این تجارت به خاطر افزایش داده با معضل ذخیره سازی اطلاعات مواجه است. با توسعه تکنولوژی ابزارهای ذخیره سازی و ورود نسل جدیدی از حافظه ها این مشکل نیز رفع شده است. حافظه  SSD ابتدا در کاربردهای کوچک و خانگی مورد توجه فراوانی قرار گرفت اما امروزه در سطح کلان و سازمانی مورد استقبال قرار گرفته است. سوالی که اکثرا هنگام خرید لپ تاب با آن مواجه میشویم این است که تفاوت SSD با HDD چیست؟ و کدام ابزار ذخیره سازی بهترین عملکرد را دارد؟ ابتدا با این دو ابزار آشنا میشویم تا بتوانیم بهتر به مقایسه SSD با HDD بپردازیم.

هارد SSD چیست ؟

 هارد SSDSSD مخفف Solid State Drive به معنای درایو حالت جامد می باشد که آنرا حافظه سالید نیز مینامند . این حافظه غیر فرار ابزاری برای ذخیره سازی دائمی اطلاعات است که از آن به عنوان حافظه ثانویه استفاده میکنند.  SSD به عنوان حافظه اصلی برای ذخیره سازی اطلاعات صرفه اقتصادی ندارد در حالیکه ترکیب آن با HDD بهترین حالت ذخیره سازی را بوجود می آورد. کاربرد این حافظه همانند  HDD می باشد یعنی داده ها را روی خود ذخیره می کند و در زمان خاموشی سیستم از آنها محافظت می کند و همانند HDD دو شکل داخلی و خارجی دارد. اولین SSD در سوپر کامپیوترهای شرکت IBM به کار برده شد.SSD  را میتوان نسخه هوشمندتر و پیشرفته تر حافظه فلش البته در ابعاد بزرگتر دانست که اطلاعات روی میکرو تراشه ها ذخیره می شوند و همانند فلش از ساختار NAND بهره می برد. SSD  ساختار غیر مکانیکی دارد و برعکس HDD هیچ بخش متحرکی ندارد به همین دلیل اگر لپ تاب از دست شما رها شود یا کامپیوترتان ضربه ببیند، به اطلاعات حافظه هیچ آسیبی وارد نمی شود؛ همچنین نبود قطعه متحرک زمان تاخیر را کاهش می دهد. سرعت بارگذاری سیستم عامل و دسترسی به داده ها در SSD  به خاطر توانایی دسترسی مستقیم تصادفی به اطلاعات  نسبت به HDD بالاتر می باشد. ذخیره سازی داده ها در SSD  با استفاده از سه نوع تکنولوژی انجام میشود. تکنولوژی استاندارد SLC (مخفف Single-level cell به معنای سلول تک سطحی)، تکنولوژی TLC (مخفف Triple-Level Cell به معنای سلول های سه سطحی) و تکنولوژی MLC (مخفف Multi-level cell به معنای سلول چند سطحی) که تکنولوژی چند سطحی به صرفه تر می باشد و قیمت هارد SSD پایین می آید اما به خاطر تراکم اطلاعات احتمال بروز خطا وجود دارد و سرعتی کمتر از تکنولوژی تک سطحی دارد. البته در ایران اغلب موقع خرید هارد SSD در این مورد اطلاعات درستی داده نمیشود. مقاومت بالا در برابر لرزش و ضربه و میدان مغناطیسی، مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای کمتر، قابلیت اطمینان بالا (میانگین زمان خرابی پایین)، عدم تولید صدا، ابعاد کوچکتر و وزن کمتر، سرعت انتقال بیشتر و دسترسی سریع، بهبود سرعت رایانه از مزایای SSD و قیمت بسیار بالاتر و محدودیت فضای ذخیره‌سازی و عمر مفید و عدم بازیابی اطلاعات از معایب آن می باشد.
در آخر دقت کنید که به کار بردن کلمه هارد SSD کاربردی اشتباه است چون هارد مخفف هارد دیسک است اما در ساختار SSD دیسکی نداریم پس حافظه SSD درست است.

هارد HDD چیست ؟

هارد دیسک HDDHDD مخفف hard disk drive و به معنای درایو دیسک سخت می باشد. اطلاعات روی صفحه فلزی هارد که با روکش مغناطیسی پوشانده شده است، ذخیره میگردد. HDD شامل یک دیسک گردان و هد متحرک است و هارد دیسک برای بازیابی اطلاعات باید با سرعت زیادی بچرخد؛ به همین خاطر فاکتور  RPM یا دور در دقیقه از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت هارد میباشد. HDD به عنوان یک حافظه اولیه و غیر فرار حجم زیادی از اطلاعات را به صورت دائمی حتی در صورت خاموش شدن سیستم نگهداری می کند. اولین هارد دیسک در سال ۱۹۵۰ ساخته شد و تا امروز شاهد پیشرفت فراوان این ابزار ذخیره سازی اطلاعات بوده ایم. هارد دیسک ها به چند روش تقسیم بندی میشوند:
۱-  از نظر نوع پورت به سه دسته ساتا ( SATA ) ، آی دی ای ( IDE ) و اسکازی ( SCSI ) تقسیم می شوند که رایج ترین نوع آن ساتا میباشد.
۲- از نظر مکان قرارگیری  به دو دسته هارد اینترنال ( داخلی ) و هارد اکسترنال ( خارجی ) تقسیم میشوند.
در بین انواع بیان شده هارد دیسک اکسترنال با توجه به تقاضای زیاد کاربران بیشترین سهم از بازار هارد را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل در یک مطلب مجزا به طور مفصل به آن می پردازیم و اطلاعاتی همچون انواع هارد اکسترنال، راههای اتصال به سیستم، قیمت انواع هارد اکسترنال و بهترین هارد اکسترنال را در اختیار شما قرار خواهیم داد.
ذخیره حجم زیادی از اطلاعات در HDD با آنکه قیمت هارد دیسک در مقابل SSD بسیار کمتر است، از مهمترین مزایای آن میباشد. اما HDD نسبت به SSD از لحاظ فیزیکی ابعاد بزرگتری دارد و به خاطر وجود بخش مکانیکی در برابر ضربه و تغییرات شدید دما آسیب پذیرتر میباشد و احتمال از دست رفتن اطلاعات بیشتر است.

هدف حافظه SSD جابجایی و لود سریع اطلاعات و هدف هارد hdd ذخیره سازی و آرشیو اطلاعات می باشد. تفاوت این دو ابزار ذخیره سازی را میتوان در جدول زیر نیز مشاهده کرد.

جدول مقایسه ssd با hddاین سوال که SSD بهتر است یا HDD پاسخ روشنی ندارد، چون عوامل زیادی همچون نوع کاربری، توان مالی، فضای مورد نیاز، هدفی که از خرید آن دارید و … در انتخاب ما موثر میباشد.

در این مطلب به دو ابزار ذخیره سازی اطلاعات و تفاوت هایشان اشاره کردیم، امیدوارم توضیحات ارائه شده در خرید بهترین هارد به شما کمک کرده باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت