logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » تفاوت لوگو با آرم

تفاوت لوگو با آرم

دوشنبه, 4 دسامبر 2017 | 4017 بازدید | بدون دیدگاه | برند یا کالای برتر, علوم مهندسی, مطالب عمومی

امروزه تمام شرکتها، موسسات، سازمانها و حتی انجمن ها برای معرفی خود به جهانیان از لوگو و آرم استفاده میکنند. برتری این روش در آن است که فارغ از زبان و ملیتشان به کمک تصاویر و نمادها میتوانند شناخته شوند.

لوگو و آرم بهترین نشان گرافیکی برای معرفی شما

سلام همراهان عزیز
انسان اولیه از نقش و خط برای رساندن منظور خود به دیگران استفاده می کرد. نشانه های موجود روی دیوارهای غار گویای همین مطلب می باشد. استفاده از نشانه و نماد برای رساندن مفهوم در کمترین زمان و با یک نگاه توسط تصویر و بدون کلام بسیار مرسوم است. تابلوهای راهنمایی و رانندگی یکی از بارزترین آن می باشند که اغلب بین المللی هستند. لوگو و آرم هم نوعی نشان گرافیکی می باشند که با هدف معرفی یک سازمان، موسسه، محصول یا رویداد توسط طراحان گرافیکی خلق می شوند. لوگو چهره، معرف و شناسه برند و کالا می باشد و ابزاری با ارزش برای شناخت سریع موسسه یا شرکت است. آرم نیز در حکم مهر و امضا یا نشانه ای برای وجود یا حضور شخص یا موسسه ای است. مردم به محض دیدن آرم شرکت یا سازمانی آشنا خیلی راحت به محصولات و خدمات آن اطمینان میکنند.

آنچه در مورد تفاوت لوگو با آرم اهمیت دارد این است که مرز این دو نشانه و طرح گرافیکی بسیار به هم نزدیک است و تقریبا مرزی بین لوگو و آرم وجود ندارد؛ به عبارتی آرم همان لوگو است. اما به طور کلی لوگو بیشتر به دنبال مفاهیم نوشتاری می باشد (مثل لوگو تایپ) و آرم نماد و نشانه ایست که فراگیرتر و جامعتر میباشد. پس مقایسه لوگو با آرم چندان صحیح نیست. برای آشنایی بیشتر شما در مورد لوگو و آرم توضیحاتی ارائه می کنیم و چند نمونه از لوگو و آرم های معروف ایران و جهان را آورده ایم.

آرم

آرم واژه ای فرانسوی است که واژه نشانه مناسبترین معادل برای آن می باشد، هر چند گاهی از کلمه سمبل به جای آرم استفاده می کنند. نشانه، آرم یا سمبل بیانگر چیزی است که در ذهن فرد، مفهوم یا موضوع دیگری را تداعی می کند و از پیچیده ترین و جذابترین مقولات دنیای گرافیک است. آرم یک نشان گرافیکی و تصویر ساده ای میباشد که هر کس با دیدن آن تشخیص میدهد که به چه عنوانی مربوط است. اولین طراحان آرم، فردریک تالبرگ سوئدی و موشخ شروری از ارمنیان مهاجر بودند.
آرم بر اساس ترکیب عناصر زبانی و شمایلی به سه دسته تقسیم بندی می شود:
آرم نوشتاری یا تایپوگرام
آرم تصویری یا پیکتوگرام
آرم تلفیقی یا ترکیب هر دو

آرم نوشتاری
تنها از عناصر زبانی بهره میبرد و نام شرکت یا موسسه را با یک فونت به شکل نمادین نمایش میدهد، البته خوانایی نوشتار باید حفظ شود. چند نوع آرم نوشتاری وجود دارد. نام اختصاری یک سازمان یا موسسه، بزرگنمایی حرف اول سازمان یا شرکت (مونوگرام)، استفاده از نام کامل سازمان (لوگو تایپ) و ترکیب بندی حروف و ارقام، ۴ نوع متفاوت آرم نوشتاری می باشد.
در گالری زیر از هر ۴ نوع آرم نوشتاری نمونه ای را مشاهده می کنید.

آرم شمایلی
تصویر و اشکالی که القا کننده نوع فعالیت سازمان یا محصول باشد، تصاویر آرم شمایلی فیگوراتیو یا غیر فیگوراتیو هستند و به ۳ نوع تقسیم میشوند: آرم شمایلی- تخیلی ( تصویری که به یک شی مادی شباهت دارد)، آرم شمایلی- نمودار (نشان دادن مشخصه اصلی محصول با یک طرح خلاصه)، آرم شمایلی- استعاری (استفاده از عناصر معنادار برای نشان دادن توانایی و ویژگی محصول)

لوگو پژوآرم تلفیقی
از ترکیب پیام زبانی و شمایلی بوجود می آید، که رابطه این دو پیام به ۳ صورت ممکن است باشد: همجوار هم باشند ( نوشتار و تصویر در حکم دو واحد مستقل کنار هم جای دارند)، تثبیت کننده یکدیگر باشند ( اگر تصویر دارای تعابیر گوناگون باشد، نوشتار یا شعار به جهتدهی ذهن مخاطب کمک میکند)، رابطه این دو با هم تقویت کننده باشد ( رساندن مفهوم آرم از طریق نوشتار و تصویر در یک نظام چرخشی)

آرم بنیاد شهید آرم معرف شخصیت و هویت یک مجموعه یا شخص است و هر سازمان و موسسه ای با شروع فعالیت خود به دنبال داشتن یک آرم بی نظیر و گویا میباشد که توسط آن فعالیت یا محصول خود را به دیگران معرفی کند. اکثر مردم به سمت کالاهایی کشیده میشوند که با نشان و آرم آن آشنایی بیشتری دارند. از آنجا که آرم همراه همیشگی سازمان و مشخصه اصلی آن میباشد پس در طراحی آرم باید به نکاتی توجه کرد. سادگی و زیبایی، عدم تشابه با نشانه های دیگر، ، رنگی بودن، به آسانی به خاطر سپردن، گویا بودن، قابلیت کارآیی در اشکال مختلف، اجرایی دقیق و صحیح و مرتبط بودن با سازمان یا محصول مورد نظر چند نمونه از نکاتی است که در طراحی آرم باید مدنظر قرار داده شود.

لوگو

لوگو یک نماد، علامت، تصویر نوشته و یک طرح ملموسی است که بیانگر یک عبارت یا موضوع است و به معرفی یک شرکت، موسسه، سایت، وبلاگ، محصول یا یک رویداد خاص می پردازد. اکثر سرمایه داران برای متمایز کردن شرکت خود نسبت به رقبا در برابر دیدگان مردم از لوگو یا نشانه تجاری استفاده می کنند. لوگو خوب جزئی از سرمایه معتبر یک شرکت محسوب می شود ومی تواند باعث سودآوری شود. لوگویی موفق است که مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد و به راحتی در ذهن او ماندگار شود. همانطور که گفتیم لوگو با آرم تفاوت چندانی ندارد و مثل آرم به سه دسته نوشتاری، تصویری (تماما گرافیکی) و ترکیبی تقسیم میشود، که بر اساس نوع محصول، منحصر بودن اسم، وسعت کاری شرکت، سلیقه مدیر شرکت؛ لوگوی مناسب انتخاب میشود. مثلا اکثر مدیران دوست دارند نام شرکت یا محصولشان در معرض دید باشد و لوگو نوشتاری را می پسندند یا لوگوی مطلوب آسیایی ها لوگویی ساده و گرد است اما غربیها لوگویی نامتقارن و زاویه دار را برمی گزینند.

آرم لامبورگینیسادگی، همخوانی با محصول یا خدمات شرکت، ماندگاری در ذهن مخاطب، قابلیت تک رنگ شدن و کوچک شدن، منحصر به فرد بودن، تناسب و وضوح عوامل از ویژگی های یک لوگوی ممتاز می باشد؛ که نرم افزار طراحی لوگو در این زمینه کمک شایانی به طراحان میکند. نرم افزارهای کورل، ایلوستریتور، سوتینک لوگو میکر، logo design studio در طراحی لوگو بکار می روند.

طبق مطالب گفته شده به نظر شما هریک از این آرم ها و لوگوها جزء کدام دسته قرار دارند؟

لوگو پرسپولیسآرم و لوگوی باشگاه پرسپولیس

لوگو بنزلوگو و آرم بنز

آرم هلال احمر جمهوری اسلامیآرم هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

آرم فورد موستانگآرم فورد موستانگ

لوگو یوونتوسلوگو و آرم یوونتوس

آرم جمهوری اسلامی ایرانآرم جمهوری اسلامی ایران

لوگو رئال مادریدآرم و لوگو رئال مادرید

لوگو سپاه پاسدارانلوگو سپاه پاسداران

لوگو آتش نشانیلوگو آتش نشانی

از توجه شما به این مطلب سپاسگزارم، امیدوارم مورد قبول شما قرار گرفته باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت