logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » علوم مهندسی » مقایسه دو نرم افزار آماری spss و sas

مقایسه دو نرم افزار آماری spss و sas

پنج‌شنبه, 14 دسامبر 2017 | 2502 بازدید | ۴ دیدگاه | علوم مهندسی
نرم افزار آماری spss و sas

تجزیه و تحلیل داده ها یک مفهوم جدید در دنیای تجارت میباشد که در تصمیم گیری های سازنده، کارایی زیادی دارد. با افزایش محبوبیت تجزیه و تحلیل داده و همچنین پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای آماری طرفداران زیادی پیدا کردند. Sas و spss دو نرم افزار آماری پر کاربرد می باشند.

نرم افزار آماری برتر کدام است؟ spss یا sas

با عرض سلام خدمت همراهان همیشگی
آمار، علم طبقه بندی اطلاعات، تصمیم گیری های علمی و منطقی و برنامه ریزی های دقیق است که هر روز شاهد گسترش کاربرد آن در حوزه پزشکی، صنعت، اقتصاد، علوم اجتماعی، روانشناسی، تحلیل مالی، جمعیت شناسی و .. هستیم. اهمیت این علم به حدی است که ۲۰ اکتبر (مصادف با ۲۸ مهر) را به عنوان روز جهانی آمار معرفی کرده اند. آمار و تحلیل داده به بخش جدا ناپذیر تحقیقات علمی تبدیل شده است و با توجه به اینکه انجام دستی تجزیه های آماری با توجه به حجم زیاد داده ها، زمانبر، سخت و همراه با خطا می باشد، نرم افزارهای آماری بهترین راه حل هستند. هر نرم افزار آماری نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارد لذا شناخت ویژگی نرم افزارهای آماری برای انتخاب بهتر، امری ضروری است.SAS, R, S-PLUS ،MINITAB، SPSS از جمله نرم افزار های آماری هستند که برای تجزیه و تحلیل داده ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این مطلب به مقایسه دو نرم افزار آماری SPSS و SAS خواهیم پرداخت.

نام محصول توسعه دهنده آخرین نسخه متن باز مجوز نرم افزار رابط کاربری
spss IBM SPSS 24 خیر اختصاصی CLI/GUI
sas Sas Institute SAS 9.4 خیر اختصاصی CLI/GUI


SAS
SAS مخفف Statistical Analysis System و به معنی سامانه‌ی تجزیه و تحلیل آماری است. SAS از قدرتمندترین وتخصصی ترین نرم افزار های آنالیز داده آماری می باشد که ابتدا برای آنالیز داده های کشاورزی طراحی شده بود اما اکنون در میان جوامع علمی کاربرد فراوانی دارد. در سال ۱۹۷۶ با تاسیس موسسه ساس Sas Institute (یکی از بزرگ‌‌ترین تولید‌کنندگان نرم افزار و خدمات تحلیل کسب و کار در دنیا) توسط جیمز گودنایت، جان سال، جیمز بار، جین هلویگ؛ نرم افزار SAS طراحی و روانه بازار شد که آخرین نسخه موجود آن SAS 9.4 می باشد. اولین نسخه آن تحت سیستم عامل DOS بود که با ورود سیستم عامل ویندوز، نسخه SAS با قابلیت نصب روی ویندوز نیز ارائه شد. SAS دارای چهار پنجره اصلی و چند پنجره فرعی می باشد که log ،explore ،output ،editor چهار پنجره اصلی آن می باشند.

نرم افزار آماری sasSAS بیشتر روشهای رایج آماری را پوشش می دهد و تمام کاربران ( مبتدی تا پیشرفته) می توانند از آن استفاده کنند و با توجه به گزینه های متعدد می توانند تحلیل های آماری را در هر سطحی از پیچیدگی انجام دهند. SAS در زمینه تجزیه و تحلیل داده های مدل های ساده و پیچیده آماری کارایی فراوانی دارد؛ SAS نرم افزاری انعطاف پذیر است که قدرت محاسباتی زیادی دارد و اکثر حرفه ای ها از این نرم افزار استفاده می کنند و بهترین گزینه برای پروژه های آماری با داده های پیچیده و گسترده می باشد. نرم افزار SAS امکانات و ویژگی های فراوانی دارد، که چند مورد آن بدین قرار است:
بازیابی اطلاعات و مدیریت داده ها، گزارش نویسی و تهیه گراف ها، تهیه‌ی انواع مدل‌های خطی و غیرخطی، استفاده از روش‌های چند متغیره و گسسته، انجام تحلیل‌های مختلف گرافیکی و نموداری و نیز تحلیل‌های ماتریسی، قابلیت برنامه‌ریزی، آنالیز پیش‌بینی و کمک در تصمیم گیری، تحقیق در عملیات و کنترل پروژه، بررسی و ارزیابی اطلاعات و مدیریت اطلاعات، برخورداری از راهنمای کامل و کاربردی.
اصول کاری نرم افزار ساس بر اساس برنامه نویسی می باشد که همین امر باعث انعطاف پذیری و انجام تحلیل های پیشرفته (مانند تحلیل ماتریسی) می شود، اما از طرفی لزوم یادگیری دانش برنامه نویسی در کنار دانش آماری سبب عدم استقبال از این نرم افزار شده است؛ البته در نسخه های جدید برخی دستورات به صورت منو آمده است. با توجه به قدرت این نرم افزار، SAS در اکثر کشورها به عنوان کامل ترین نرم افزار آماری مورد استفاده قرار می گیرد اما متاسفانه در ایران به خاطر نبود منابع فارسی قوی و عدم تسلط مدرسان جایگاه بالایی نداشته و چندان شناخته شده نیست.

SPSS
SPSS مخفف Statistical Package for the Social Sciences و به‌ معنی بسته‌ی آماری برای علوم اجتماعی است. از این نرم افزار قدرتمند و در عین حال ساده برای ویرایش، تجزیه و تحلیل انواع مختلف داده (مدیریت داده) و همچنین انجام انواع آمار توصیفی و استنباطی استفاده می شود. شرکت سازنده این نرم افزار (SPSS Inc) در سال ۲۰۰۹ توسط IBM خریداری شد و بعد از آن SPSS را با نام PASW که مخفف Predictive Analytics SoftWare است، منتشر کردند. اما از نسخه ۱۹ به بعد دوباره برای نرم افزار نام IBM SPSS Statistics را برگزیدند. این نرم افزار نیز ابتدا تحت سیستم عامل DOS طراحی شد که به برنامه نویسی نیاز داشت اما با پیشرفت فناوری ساختار آن تغییر کرد و هم اکنون در پلتفرم های مختلفی چون سیستم های Windows- Macintosh-Unix اجرا می شود. SPSS دارای سه پنجره اصلی و چند پنچره فرعی می باشد که صفحات Variable View و Data View و Output Viewer window سه صفحه اصلی نرم افزار هستند.

نرم افزار آماری spssبرای تحلیل داده از گزینه های موجود در منو ها استفاده می کنند و همچنین پنجره ویرایشگر  Syntax برای تایپ دستورات راه دیگر اجرای دستورات می باشد. چند نمونه از قابلیت‌های نرم افزار SPSS به ‌شرح زیر می باشد:
ذخیره داده ها و خروجی تحلیل ها در طیف گسترده ای از فرمت های مختلف، تهیه انواع جدول های سفارشی مانند جداول فراوانی، فراوانی تجمعی، درصد فراوانی و …، انواع توزیع های آماری شامل توزیع های گسسته و پیوسته، ایجاد داده های تصادفی و پیوسته، قابلیت مبادله اطلاعات با نرم افزار دیگر، انجام آنالیز واریانس یکطرفه، دوطرفه، چندطرفه و آنالیز کوواریانس، انواع توابع ریاضی مانند قدر مطلق، تابع علامت، لگاریتم، توابع مثلثاتی و …

آنچه که تا اینجا مطالعه کردید توضیح مختصری از دو نرم افزار آماری sas و spss بود. همانطور که گفتیم این نرم افزار ها تمام قابلیت ها را ندارند و شما باید با توجه به نوع پروژه، حجم داده ها، نوع عملیات مورد نیاز و نوع خروجی مورد نظر نرم افزار مناسب را انتخاب کنید، شاید در مواردی مجبور شوید به صورت ترکیبی از دو نرم افزار استفاده کنید. در آخر چند مورد از معایب و مزایای sas و spss را ارائه دادیم.

جدول معایب نرم افزارهای آماری sas وspss

spss sas
قابلیت های کمتر گرافیک ضعیف
محدودیت در زمینه دستکاری نمودارها یادگیری سخت نرم افزار و کدها
در تحلیل های پیچیده با
داده های بزرگ ضعیف است
واسط گرافیکی آن تمام نیاز کاربر را رفع نمی کند و به برنامه نویسی نیاز است.
نمودارهای آن ظاهر خوبی ندارند که
باید الگوهای نمودار را به آن اضافه کرد
اغلب افراد حرفه ای کاربر این نرم افزار هستند

جدول مزایای نرم افزارهای آماری sas وspss

spss sas
ارتباط و استفاده آسان بالا بودن کیفیت و سهولت استفاده از روش های آماری
سهولت تبدیل خروجی به فرمت های دیگر قدرت و سرعت بالای پردازش اطلاعات و محاسبات
اصلاح مشخصات خروجی و جامع بودن خروجی قابلیت و دقتی غیر قابل قیاس با دیگر نرم افزارها
نصب آسان و یادگیری راحت help قوی، قدرتمند، ساده، روان و بدون کلمات تخصصی فراوان
قابلیت فراخوانی و باز کردن فایل هایی با فرمت
spss ،excel،txt ،sql، sas، stata
قابلیت رسم گراف و نمودارهای مختلف
قابلیت ویرایش داده ها و محاسبه پارامترهایی مانند
مجموع، میانگین و میانه برای مقادیر داده های ستون یا ردیف
انجام تحلیل های پیشرفته آماری با برنامه نویسی
ساختار ساده، جامعیت و کاربرد پذیری فراوان جامعیت و ارزشمندی اسناد

امیدواریم این مطلب در راستای معرفی و آشنایی شما با دو نرم افزار sas و spss مفید واقع شده باشد.

با ثبت دیدگاه های خود ما را در ارتقای مطلب یاری کنید.

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. علی گفت:

  تشکر میکنم از وقتی که برای این مطلب گذاشتید

  • بهار گفت:

   سلام- من هم از شما تشکر می کنم برای وقتی که گذاشتید و مطلب را مطالعه کردید و سپاسگزارم که دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید.
   منتظر نظرات شما در دیگر مطالب سایت هستم.

 2. محمد قاسم گفت:

  خیلی عالی بود. تشکر از راهنمایی تون.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت