logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » علوم پزشکی » انواع هپاتیت و علائم آن (بخش دوم)

انواع هپاتیت و علائم آن (بخش دوم)

چهارشنبه, 20 دسامبر 2017 | 2598 بازدید | بدون دیدگاه | علوم پزشکی
هپاتیت ویروسی

کبد یکی از ارگان های اساسی بدن است که سوخت و ساز و دفع سموم از وظایف آن می باشد و ویروس هایA,B,C,D,E,F می توانند این عضو مهم را تا مرز نابودی بکشانند.

هپاتیت ویروسی: بیماری با علائم مخفی

با عرض سلام و احترام خدمت شما عزیزان
با توجه به نقش حیاتی کبد در بدن و میزان شیوع بیماری هپاتیت در جهان؛ در جهت افزایش آگاهی شما با روشهای انتقال این ویروس و انواع آن، بر آن شدیم تا به طور کامل بیماری هپاتیت و انواع آن را توضیح دهیم. در بخش اول این مطلب به تعریفی ازهپاتیت ، ویروسهایی که منجر به هپاتیت می شوند و تاریخچه کشف آن پرداختیم و در ادامه دو ویروس HAV و HBV که عامل هپاتیت نوع A  وB  هستند را معرفی کردیم و راههای انتقال، درمان، علائم و راه های پیشگیری بیماری را به طور کامل خدمت شما ارائه دادیم. در این مطلب قصد داریم انواع دیگر ویروس هپاتیت را معرفی کنیم.

هپاتیت ویروسی

Hepatitis C
بیماری است که طی آن ویروس هپاتیت C  یعنی (HCV) در کبد قرار می گیرد و باعث التهاب، عفونت و آسیب دائمی کبد میشود که خطرناک ترین نوع هپاتیت است. این ویروس در سال ۱۹۸۹ کشف شد و از ویروس ایدز هم قوی تر بوده و برخلاف آن در محیط خارج از بدن و در خون خشک تا ۳ ماه زنده می ماند. بیماری ۸۵ درصد از مبتلایان Hepatitis C  وارد مرحله مزمن می شود که اگر مدت زمان آن طولانی شود زخم کبد، سرطان کبد، نارسایی کبد را به دنبال خواهد داشت؛ همچنین در موارد نادری با سندروم شوگرن (نوعی اختلال در سیستم دفاعی بدن)، بیماری مزمن پوستی، دیابت، و لنفومای غیر هوچکینی همراه است. متاسفانه برای پیشگیری از این بیماری واکسنی وجود ندارد اما از آنجا که فرد مبتلا به این بیماری مستعد ابتلا به هپاتیت و A نیز می باشد، تزریق واکسن آن می تواند مانع آسیب بیشتر به کبد شود. علائم هپاتیت در انواع آن یکسان است. علائمی شبیه به آنفولانزا {خستگی، دل درد، درد عضلانی، تهوع و استفراغ، کاهش اشتها و گاهی تب} در فرد مبتلا دیده می شود اما ممکن است فرد مبتلا به Hepatitis C تا مدتها از بیماری خود بی خبر باشد تا اینکه با پیشرفت بیماری، نارسایی کبد خود را با علائمی همچون: تورم شکم و اندامها، یرقان، خونریزی گوارشی، احساس درد در اطراف کبد نشان دهد. در واقع علائم هپاتیت C مانند نوع A و B می باشد. خوشبختانه این بیماری تا زمانی که به کبد آسیب زیادی وارد نشده باشد، قابل درمان است و ضرورت درمان دارویی را پزشک تشخیص می دهد.

درمان هپاتیت ویروسی کبددو داروی ضد ویروسی اینترفرون (تقویت کننده سیستم ایمنی بدن) و ریباویرین با هدف کاهش تعداد ویروس در خون به حدی که قابل شناسایی نباشد، در یک دوره تجویز می شوند. این داروها ویروس را به طور کلی از بین می برند یا از پیشرفت بیماری جلوگیری می کنند، اما هزینه زیاد و عوارض داروها سبب شده تا گاهی درمان دارویی نادیده گرفته شود و برای بیمارانی که کبد به شدت آسیب دیده است پیوند تنها راه می باشد. بعضی بیماران برای درمان به سراغ گیاهان دارویی همچون گیاه خار مریم و شیرین بیان می روند اما تاثیر این گیاهان بر روند درمان تاکنون به اثبات نرسیده است. راههای انتقال هپاتیت c همانند نوع B بوده است؛ راههایی همچون: انتقال از طریق خون و فرآورده های خونی و ترشحات بدن، تماس جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا، استفاده مشترک از ابزارهای آلوده تیز (مثل سرنگ، تیغ اصلاح و سوزن)، خالکوبی،حجامت، سوراخ کردن گوش، ختنه کردن، خدمات دندانپزشکی در مکان های غیر بهداشتی و اهدای عضو آلوده از راههای انتقال ویروس می باشند؛ با این تفاوت که انتقال نوع B بیشتر از راه تماس جنسی و اصلی ترین راه انتقال نوع C از خون و فرآورده های خونی می باشد و عطسه، سرفه، بوسیدن، بغل کردن و ظرف غذای مشترک هیچ کدام باعث انتقال ویروس نمی شوند. برای پیشگیری از این بیماری کافیست از راههای انتقال دوری کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید، پرهیز از مصرف الکل، ترک مواد مخدر تزریقی و مراقبت های رفتاری بهترین راه پیشگیری می باشد.

Hepatitis D
با نام ویروس دلتا نیز شناخته می شود و بیماری عفونی است که عامل آن ویروس HDV می باشد و به دنبال هپاتیت B یا همزمان با آن بروز می کند و در واقع بیمارانی که طولانی مدت ناقل ویروسHBV  هستند درگیر ویروس D می شوند. داروهای ضد ویروسی موثر نبوده و این بیماری درمان اختصاصی ندارد اما چون ویروس D برای همانند سازی به وجود ویروس B نیازمند می باشد، به همین دلیل پیشگیری از هپاتیت نوع B با واکسن از ابتلا به نوع D هم جلوگیری می کند. اما این واکسن برای ناقلین نوع B در برابر ویروس HDV مصونیت ایجاد نمی کند. راههای انتقال این ویروس مشابه نوع B و علایم آن مانند انواع هپاتیت ویروسی می باشد با این تفاوت که بروز علائم سیر شدیدتری دارد و گاهی به سرعت باعث نابودی کبد می شود.

Hepatitis Eویروس هپاتیت E تخریب کننده کبدهپاتیت E بیماری عفونی حاد و خود محدود شونده است که عامل آن ویروس HEV می باشد. این ویروس خطر چندانی برای مبتلایان به همراه ندارد و خانم های باردار و افراد با سیستم ایمنی ضعیف، تنها گروه در معرض خطر هستند. این بیماری جزء شایعترین نوع هپاتیت در کشورهای جهان سوم و شایع ترین علت هپاتیت اسپورادیک در دنیا می باشد. همانند نوع D علائم آن شبیه انواع هپاتیت های ویروسی است و نیاز به درمان دارویی ندارد. این ویروس همانند نوع A از طریق روده منتقل می شود و راه انتقال آن نیز مانند نوع A از طریق دهانی- مدفوعی است. با توجه به آنکه مقاومت ویروس E در آب های آلوده و فاضلاب زیاد می باشد، رعایت کردن بهداشت عمومی و بهداشت محیط زیست باعث پیشگیری از این بیماری می شود.

در آخر برای جمع آوری مطالب گفته شده، انواع ویروس هایی که منجر به هپاتیت می شوند و اطلاعاتی در مورد آنها را در جدول قرار داده ایم.

هپاتیت A هپاتیت B هپاتیت C هپاتیت D هپاتیت E
انتقال دهانی- مدفوعی تزریق و تماس جنسی تزریق و دریافت خون آلوده مانند هپاتیت B مانند هپاتیت A
واکسن دارد دارد ندارد دارد ندارد
قابل سرایت نمی باشد می باشد می باشد می باشد نمی باشد
درمان دارویی نیاز ندارد اینترفرون و پیوند کبد داروی ضد ویروسی اینترفرون و ریباویرین درمان اختصاصی ندارد نیاز ندارد
راه های پیشگیری رعایت بهداشت و واکسیناسیون تزریق واکسن، ترک مواد مخدر تزریقی و دوری از رفتارهای پر خطر ترک مواد مخدر تزریقی و عدم دریافت خون آلوده واکسن هپاتیت B رعایت بهداشت فردی
دوره کمون ۲ تا ۶ هفته ۱ تا ۶ ماه ۵ تا ۱۰ هفته ۱ تا ۶ ماه ۲ تا ۹ هفته

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت