logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » فناوری آی تی » تفاوت ویندوز ۶۴ بیتی با ویندوز ۳۲ بیتی

تفاوت ویندوز ۶۴ بیتی با ویندوز ۳۲ بیتی

یکشنبه, 24 دسامبر 2017 | 1215 بازدید | بدون دیدگاه | فناوری آی تی
ویندوز 64 بیتی یا ویندوز 32 بیتی

سیستم عامل به عنوان ضروری ترین برنامه کامپیوتری در ۲ نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی موجود است که سرعت پردازش اطلاعات و مقدار حافظه قابل شناسایی شده از مهم ترین تفاوت های این دو می باشد.

ویندوز ۶۴ بیتی و ویندوز ۳۲ بیتی: پشتیبانی متفاوت از میزان حجم حافظه

سلام
بعد از خرید کامپیوتر اولین و مهم ترین سوالاتی که با آن مواجه می شوید از این قبیل می باشد: کدام ویندوز بهتر است؟ مهم ترین تفاوت سیستم عامل ۳۲ بیتی و سیستم عامل ۶۴ بیتی چیست؟ آیا نوع ویندوز بر روی میزان بهره وری سیستم تاثیر گذار است؟ با توجه به میزان حافظه مورد نیاز، کدام سیستم عامل نصب شود؟
ما در این مطلب سعی کردیم تا حد امکان به این سوالات پاسخ دهیم. لطفا ما را همراهی کنید.

سیستم عامل جزء ضروری ترین نرم افزار ها و مهم ترین برنامه کنترل کننده سیستم کامپیوتری می باشد که رابط بین کاربر و سخت افزار است. ویندوز محصول شرکت مایکروسافت پرطرفدار ترین سیستم عامل می باشد که تا کنون نسخه های مختلفی مانند ویندوز XP، ۷، ۸، ۸٫۱ از این شرکت منتشر شده است. به طور کلی سیستم عامل در دو نسخه ۳۲ بیت و ۶۴ بیت وجود دارد که هنگام انتخاب ویندوز باید به مشخصات سخت افزاری سیستم خود توجه کنید و از وجود درایور متناسب با ویندوز مورد نظر برای سخت افزار خود اطمینان حاصل کنید.نسخه های مختلف ویندوز 64 بیتیهمانطور که می دانید حافظه RAM از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است که هر کدام یک آدرس منحصر به فرد دارند، در ویندوز ۳۲ بیتی، آدرس های حافظه ۳۲ بیتی هستند یا به عبارتی تنها ۲ به توان ۳۲ سلول از حافظه رم قابل شناسایی می باشند که به همان نسبت CPU و ALU نیز با ظرفیت ۳۲ بیت کار می کنند. یک پردازنده ۳۲ بیتی تنها به ۴ گیگا بایت از حافظه RAM دسترسی دارد و این محدودیت در دامنه پردازش های ۳۲ بیتی سبب شده است تا سرعت انجام عملیات پیچیده و پردازش اطلاعات در آن به کندی انجام شود. امروزه با توجه به اینکه اکثر سیستم ها حداقل ۸ گیگا بایت حافظه دارند نصب ویندوز ۳۲ بیتی گزینه مناسبی نیست مگر آن که نرم افزاری نسخه ۶۴ بیتی نداشته باشد که در این حالت یا ویندوز ۳۲ بیتی را روی پردازنده ۶۴ بیتی نصب می کنند که در این صورت به طور کامل از قابلیت و قدرت این پردازنده نمی توان استفاده کرد یا با نصب سیستم عامل ۶۴ بیتی، نرم افزارهای ۳۲ بیتی را در حالت سازگاری (Compatibility Mode ) اجرا می کنند.میزان دسترسی ویندوز 64 بیتی و ویندوز 32 بیتی به حافظه

در ویندوز ۶۴ بیتی آدرس های حافظه نیز ۶۴ بیتی هستند و این سیستم عامل تا ۱۶ ترا بایت حافظه را پشتیبانی می کند. استفاده از سیستم عامل ۶۴ بیتی به همراه RAM با حجم بیشتر؛ فضای بیشتر برای نرم افزارها، عملکرد بهتر ویندوز، بازخوانی اطلاعات کمتر از فایل swap ، فراخوانی سریعتر نرم افزارها و کاهش زمان فرایند بوت ویندوز با قابلیت super fetch، را به همراه دارد. برای استفاده کامل از قدرت ویندوز ۶۴ بیتی باید ورژن نرم افزارها و نوع پردازنده سیستم ۶۴ بیتی باشد و سخت افزار سیستم درایور سازگار با آن را داشته باشد. این دو سیستم عامل در ظاهر تفاوتی با هم ندارند اما راحت بودن پردازش در برخورد با فایل های حجیم، آدرس دهی حجم بیشتری از حافظه، پشتیبانی از میزان حافظه  فیزیکی و مجازی بیشتر، افزایش قابلیت امنیتی، افزایش عملکرد نرم افزارهایی که پردازش بیشتری نیاز دارند، کارایی و سرعت بالاتر در مدیریت حافظه و رجیسترها و افزایش سرعت پردازش از مزایای ویندوز ۶۴ بیتی به شمار می آید. ویندوز ۶۴ بیتی در عین کارایی معایبی نیز دارد به عنوان مثال نیاز به حجم بالاتری از حافظه و افزایش حافظه درگیر و اینکه بعضی نرم افزارها نسخه ۶۴ بیتی ندارند از آن جمله می باشد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم نرم افزار های ۳۲ بیتی در ویندوز ۶۴ بیتی اجرا می شوند، برنامه wow64 نرم‌افزار شبیه‌ سازی است که برنامه‌ها را در صورت دارا بودن فاکتورهای موردنیاز WOW64 در ویندوز ۶۴ بیتی اجرا می‌کند.
اگر مایلید نوع ویندوز سیستم خود را تشخیص دهید کافی است ابتدا روی My Computer، Computer یا This PC کلیک راست کنید، Properties را انتخاب کرده سپس در قسمت System type نوع ویندوز سیستم خود را مشاهده کنید.

تشخیص نوع ویندوز 64 بیتی از ویندوز 32 بیتی

در نتیجه تعداد محاسباتی که در ثانیه انجام میشود، سرعت پردازش اطلاعات، پشتیبانی از حافظه رم بالاتر، امنیت، مدیریت حافظه مواردی هستند که باعث تفاوت ویندوز ۶۴ بیتی با ویندوز ۳۲ بیتی می شوند. لازم است شما با توجه به نوع سخت افزار، میزان حافظه در دسترس، نرم افزارهایی که با آن کار می کنید بهترین سیستم عامل را انتخاب کنید.

امیدواریم با مطالعه این مطلب به پاسخ سوالات خود رسیده باشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت