logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » علوم پزشکی » حجامت بهتر است یا اهدای خون

حجامت بهتر است یا اهدای خون

سه‌شنبه, 26 دسامبر 2017 | 1633 بازدید | ۶ دیدگاه | علوم پزشکی
تفاوت حجامت با اهدای خون

بعضی افراد حجامت را دور ریختن خون و کاری بی فایده می دانند اما عده ای آنرا روشی درمانی می دانند که خونهای آلوده بدن را دفع می کند. اهدای خون نیز روشی برای خارج کردن خون اضافی است.

حجامت و اهدای خون هر دو راهی است برای حفظ سلامتی

سلام دوستان عزیز
خون نقش حیاتی در بدن دارد و بعد از آب مهم ترین مایع موجود در بدن می باشد و وظیفه تغذیه سلول های بدن را بر عهده دارد. حرارت طبیعی بدن، تازگی و طراوت و رنگ پوست از خون نشات میگیرد. عامل انتقال بعضی بیماری ها همانند هپاتیت و ایدز خون می باشد. در طب سنتی روش هایی برای درمان بیماری ها وجود دارد که مبنای آن خارج کردن خون آلوده از بدن بیمار است؛ روش هایی همچون حجامت، زالو درمانی و فصد خون که چندان مورد توجه و تایید طرفداران اهدای خون نیست و همین امر سبب شده تا این سوال پیش آید که کدام روش بهتر است؟ ما در این مطلب قصد داریم به تفاوت حجامت و خون دادن بپردازیم.

حجامتحجامت را می توان بارز ترین نماد طب سنتی و اسلامی و یکی از ارکان آن دانست که نزد مردم شناخته شده است. این روش خونگیری برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد و سابقه ای  چند هزار ساله دارد و مورد توجه اقوام مختلفی قرار گرفته است. این روش درمانی مورد تایید ائمه معصوم (ع) نیز بوده است و در ایران باستان طی جشنی به نام عید خون حجامت انجام می دادند. ابوعلی سینا در کتاب قانون خود به اشاره به این روش بیان کرده است که صفرا و سودا از طریق آن دفع می شوند. در این روش خونی که دارای مواد زائد و سموم است را از سطحی ترین مویرگ ها خارج می کنند و برای بهبود سریع محل خراشها از عسل که خاصیت درمانی دارد، استفاده می کنند. حجامت در دو نوع تر و خشک (بادکش) وجود دارد. روش خشک به ۲ دسته سرد و خشک و گرم و خشک (کوزه یا لیوان گذاری) تقسیم می شود.
حجامت خشک (suction) باعث انبساط عروق و رفع گرفتگی آنها و تحریک دیواره مویرگ ها می شود. در این روش خونی از بدن فرد خارج نمی شود و مناسب افراد با مزاج بلغمی می باشد.
اما در حجامت تر بعد از مرحله بادکش زمانی که بافت مورد نظر قرمز شد با ایجاد چند خراش روی سطح پوست خون کثیف را از بدن خارج می کنند که این روش برای افراد با مزاج سوداوی مناسبتر است. شایع ترین ناحیه ای که برای حجامت انتخاب می کنند بین دو کتف است هر چند حجامت سر، گوش، ساق پا، کمر هم وجود دارد. هر چند این روش درمانی ساده به نظر می رسد اما سن، مزاج فرد، محل حجامت، تعداد خراش، میزان خراش، میزان بادکش و زمان حجامت روی درمان و پیشگیری از بیماری تاثیر گذار است. تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از بیماری قلب و عروقی و سکته مغزی، تولید خون جدید، تصفیه خون و از بین رفتن گرفتگی رگها از فواید حجامت می باشد. طی یک پژوهش با مقایسه خون حجامت با خون وریدی (اهدا شده) به این نتیجه دست یافتند که میزان سم موجود در خون حجامت ۲۳ برابر و کلسترول آن ۲/۵ برابر بیش از خون وریدی است که میتوان نتیجه گرفت که برای کاهش کلسترول خون و دفع سموم حجامت بهترین روش می باشد. برای شناخت بهترین زمان حجامت می توانید به تقویم حجامت مراجعه کنید اما اکثرا ۴۰ روز اول بهار و اول پاییز را بهترین زمان می دانند؛ همچنین بعضی از آداب حجامت و دعای حجامت در سالنامه حجامت آورده شده است. به عنوان مثال در آنجا ذکر شده است که قبل از حجامت و چند ساعت بعد از آن رفتن به سونا و حمام، مصرف دخانیات، انجام حرکات سنگین ورزشی و پرخوری ممنوع می باشد.

اهدای خوناهدای خون دریافت میزان ثابتی از خون فرد از رگ دست است که این خون و فرآورده های آن برای بیمارانی مفید می باشد. اهدای خون یک روش درمانی نیست هر چند در کنترل بیماری هایی مانند پر خونی و عوارض یائسگی در صورت تداوم انتقال خون موثر است، با توجه به اینکه بعد از خونگیری بدن با کمبود خون مواجه می شود و این کمبود را با تغذیه چربی دور شکم جبران می کند میتوان گفت برای کاهش وزن نیز مفید است. زمانیکه فردی به سازمان انتقال خون مراجعه می کند باید شرایط خون دادن را داشته باشد، نداشتن فشار خون و کم خونی، شرایط خوب جسمی و روحی، انجام ندادن حجامت، سن حداقل ۱۷ سال و حداکثر ۶۵ سال، وزن بالای ۵۰ کیلوگرم و رعایت فاصله بین دو نوبت خوندهی از شرایط خون دادن می باشند. اهدای خون همانند یک بازی دو سر برد می باشد، به این معنا که هم خون اهدا شده می تواند جان ۳ بیمار را نجات دهد و هم برای اهدا کننده فوایدی به همراه دارد. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و انواع سرطان، کاهش وزن و غلظت خون، افزایش انرژی و نشاط، بهبود گردش خون و ارائه خدماتی رایگان به اهدا کننده از فواید خون دادن می باشند.

طرفداران اهدای خون بر این باورند که چون در گذشته امکان اهدای خون نبوده است برای خروج خون اضافه از حجامت استفاده می کردند. اینکه گفته میشود خون کمر آلوده است باوری اشتباه می باشد چون خون در بدن جریان دارد و تصفیه می شود و مفهومی به نام خون کثیف در بدن نداریم. در ضمن حجامت باید در محیط استرلیزه و اتاق جراحی با وسایل کاملا ضد عفونی انجام شود در حالیکه اکنون خونگیری در چنین مکانی انجام نمی شود، این خون دور ریخته میشود و به خاطر اینکه مقدار آن کم است در کاهش غلظت خون هم موثر نیست.

طرفداران حجامت نیز منسوخ شدن این روش را به خاطر قدیمی بودن غیر عقلایی می دانند چون بر این باورند که تجربه ای که این روش در طول سالها بدست آورده بیشتر از روش انتقال خون است. با توجه به اینکه در این روش رگی بریده نمی شود فرد ضعف نمی کند و سلول های ایمنی بدن در این روش تحریک می شوند. توجه و توصیه ائمه به این روش از نکات مثبت آن است و در مجموع از لحاظ تامین سلامت نسبت به خون دادن بهتر است. آنها معتقدند حجامت در تقابل اهدای خون نیست و پیشنهاد آنها این است که ابتدا با حجامت خون خود را پاکیزه کنند و سپس آنرا اهدا کنند.

حجامت اهدای خون
خونگیری از رگ انجام نمی شود خونگیری از رگ دست انجام می شود
 میزان خون خارج شده بسته به شرایط متغیر است میزان ثابتی خون (۴۵۰سی سی) خارج می شود
روشی برای درمان و پیشگیری  خیلی کاربرد درمانی ندارد
احتمال عفونت و ابتلا به بیماری ها وجود دارد احتمال عفونت وجود ندارد
خون غلیظ را دفع نمی کند باعث کاهش غلظت خون می شود
اثر پاکسازی موضعی دارد اثر پاکسازی ندارد
چون رگی زده نمی شود فرد دچار ضعف نمی شود فرد تا چند ساعت پس از خون دهی ضعف دارد
محدودیتی برای جنس خاصی وجود ندارد زنان کمتر از مردان باید خون دهند

 

در این مطلب دو روش معمول خونگیری را توضیح دادیم و نظراتی را درباره آن بیان کردیم. اما شاید نتوان به طور قطع نظر داد کدام روش بهتر است زیرا هر کدام از آن ها فلسفه ای دارند و در شرایط خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. از یک طرف بیماران زیادی به خون نیازمندند و از طرفی نمی توان به راحتی روشی که سابقه طولانی دارد و مورد توجه کشورهای غربی نیز هست را نادیده گرفت.

نظر شما در مورد این دو روش چیست؟ کدام یک را قبول دارید و از کدام روش تا کنون استفاده کرده اید؟

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. مهدی گفت:

  من یکم غلظت خون دارم نمیدونم کدوم گزینه مشکل منو حل میکنه وکدوم روش بهتره هر کسی برای کار خودش هر روشی رو تائید میکنه

  • بهار گفت:

   سلام

   از اینکه مطلب را مطالعه کردید و سوال بسیار خوب خود را اینجا مطرح کردید بسیار سپاسگزارم.
   برای غلظت خون حجامت بهتر است یا خون دادن؟ این سوالی است که برای بیشتر افرادی که شرایط شما را دارند پیش می آید و پاسخ آن اهدای خون است. هرچند حجامت برای برخی بیماری های خاص یک روش درمانی است اما در این مورد خاص اهدای خون یا خون دادن بهتر است زیرا مقدار خونی که در حجامت از بدن خارج می شود به اندازه کافی نیست.
   البته خون دادن تنها راه کاهش غلظت خون نیست و با مصرف یکسری خوراکی ها می توان خون را رقیق تر کرد.

 2. شهرام گفت:

  حجامت و اهدای خون با هم قابل مقایسه نیستند. کشورهای خارجی خون سالم رو از طرف می خرند و برای حجامت از بیمار پول می گیرند. جدول انتهایی جمع بندی خوبی داشت.

  • بهار گفت:

   سلام- از اینکه دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید سپاسگزارم.
   به نظر من هم نباید این دو روش خونگیری را با هم مقایسه کرد و هدف مطلب نیز مقایسه این دو روش نبوده بلکه تفاوت این دو را بیان کرده است.

 3. دیانا گفت:

  من زندگیمو مدیون خونه یه نفر دیگه هستم پس اهدای خون رو دوست دارم

  • بهار گفت:

   طرفداران این روش نیز با شعار “اهدای خون اهدای زندگی” اقدام به این کار خداپسندانه می کنند.
   امیدوارم شما نیز با اهدای خونتان دین خود را ادا کنید (البته در صورت داشتن شرایط جسمی)
   و جانی دوباره به یک بیمار ببخشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت