logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » فناوری آی تی » تفاوت مودم با روتر

تفاوت مودم با روتر

پنج‌شنبه, 28 دسامبر 2017 | 806 بازدید | بدون دیدگاه | فناوری آی تی
تفاوت مودم با روتر

کاربران خانگی بیشترین در اینترنت را به خود اختصاص داده اند. تجهیزاتی که برای برپایی یک شبکه و استفاده از اینترنت مورد نیاز است مودم و روتر می باشد. فراهم کردن اینترنت وظیفه مودم و تقسیم آن کار روتر می باشد.

مودم و روتر: مهم ترین تجهیزات فیزیکی شبکه

همراهان گرامی سلام
اینترنت یکی از معجزات قرن ۲۱ در زمینه ارتباطات است که به وسیله آن می توان در کم ترین زمان به تبادل اطلاعات پرداخت. برای برپایی یک شبکه و اتصال به اینترنت تجهیزات مخابراتی، نرم افزاری و سخت افزاری فراوانی مورد نیاز است که از این بین هاب، مودم، روتر، سوئیچ و اکسس پوینت آشنا ترین آن ها می باشند. پرکاربرد ترین دستگاهی که کاربر خانگی برای اتصال به اینترنت به آن نیاز دارد مودم است که با ایجاد یک شبکه خانگی نیاز به روتر هم احساس می شود. بعضی کاربران تفاوت این دو دستگاه را نمی دانند و سوالات فراوانی در این زمینه دارند: هر کدام از این تجهیزات  چه کاربردی دارند؟ روش تشخیص مودم از روتر چگونه است؟ وظیفه روتر در شبکه چیست؟ انواع مودم کدامند؟ افزایش سرعت اینترنت به کدام دستگاه مربوط است؟
برای آشنایی با این دو دستگاه و تفاوت مودم با روتر ما را همراهی کنید.

مودم
با توجه به گستردگی شبکه مخابراتی در کشورها استفاده از این شبکه برای انتقال اطلاعات فواید زیادی به همراه دارد اما با توجه به اینکه کامپیوتر داده های دیجیتال را پردازش می کند و تنها زبان صفر و یک را می شناسد و اطلاعات روی سیم تلفن به صورت آنالوگ رد و بدل می شوند پس برای استفاده از اینترنت بر پایه زیر ساخت های مخابرات به دستگاهی نیاز داریم که آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کند. مودم Modem (مخفف modulator–demodulator) دستگاهی است که وظیفه تبدیل داده دیجیتال به آنالوگ و بالعکس را بر عهده دارد و از طریق کابل مسی، فیبر نوری یا ماهواره به سرویس دهنده اینترنت متصل میشود.

انواع مودم مودم ها در ابتدا تنها دو پورت (گذرگاه) داشتند که به یکی داده آنالوگ (سیم تلفن) وارد می شد و از دیگری داده دیجیتال (سیم کامپیوتر) خارج میشد که این اتصال سیستم، مودم و سرویس دهنده اینترنت به یکدیگر، ساده ترین شبکه خانگی را تشکیل می داد. این شبکه با محدودیت هایی از قبیل: طول کابل، عدم برقراری بی سیم، عدم استفاده از سیستم هایی که قابلیت پشتیبانی از Wifi را دارند و متحرک نبودن سیستم مواجه بود، اما این مشکلات با افزودن یک روتر به شبکه یا استفاده از مودم بیسیم به راحتی حل میشود. مودم ADSL  کامپیوتر را به خطوط ارتباطی پر سرعت وصل می کند که علاوه بر تبدیل آنالوگ به دیجیتال، ارائه دسترسی با سیم و بی سیم، امکان محدود کردن دسترسی و امکان ارائه دسترسی به تعدادی دستگاه نیز جزء وظایف آن می باشد. ADSL یک مودم ترکیبی یا مودم روتر است و علاوه بر وظایف مودم کار یک روتر را نیز انجام میدهد. شرکت های تولید کننده مودم و روتر این دستگاه ترکیبی را برای رفاه کاربران تولید کرده اند که اغلب شامل یک درگاه RJ11 برای اتصال به خط تلفن و چند درگاه RJ45 برای اتصال کابل دستگاه ها و قابلیت Wifi برای دسترسی بی سیم به اینترنت می باشد. برخی از قابلیتهای روتر همانند تعداد پورت خروجی بیشتر، پشتیبانی از ارتباط وایرلس و به اشتراک گذاری انواع حافظه نیز در این دستگاه ترکیبی وجود دارد.
 مودم در سه نوع خارجی، داخلی و PC Card وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. سادگی نصب و راه اندازی، منبع تغذیه مخصوص و بررسی عملکرد از روی چراغها از مزایای نوع خارجی، قیمت ارزان و سازگاری بیشتر با سیستم از مزایای نوع داخلی و اتصال آسان، بدون کابل و حمل راحت از مزایای PC Card  میباشد.

انواع مودم

مودم داخلی

روتر
مسیریاب یکی از کلیدی ترین اجزاء شبکه و نقطه مرکزی آن می باشد که از آن در شبکه های LAN  و WAN استفاده می کنند و نوع خاصی از کامپیوتر است که اغلب کاربران آن را تاکنون ندیده اند. مسیریاب برای انجام عملیاتی خاص که نمی توان با کامپیوتر های معمولی انجام داد طراحی شده است. این دستگاه همانند سیستم های معمولی شامل پردازنده، حافظه، خطوط داده، رابط های مختلف ورودی و خروجی و یک سیستم عامل برای اجرای برنامه می باشد. مسیریاب ۲ وظیفه اصلی دارد: اتصال و ارتباط دو شبکه به یکدیگر برای تبادل اطلاعات و تعیین بهترین مسیر ارسال داده از یک شبکه به دیگری

مودم روتر
روتر
به تنهایی قابل اتصال به اینترنت نیست بلکه باید با یک کابل به مودم متصل شود، در واقع روتر اینترنت دریافت شده را بین دستگاه های تحت شبکه به اشتراک می گذارد و دسترسی به اینترنت را مدیریت و کنترل کرده و داده های اینترنتی را در شبکه مسیر یابی می کند، ip این دستگاه بعد از هر بار روشن و خاموش شدن تغییر نمی کند. روتر از دستگاههای مورد استفاده در شبکه است که در لایه سوم OSI  (لایه Network) کار می کند و توسط شرکت های معتبری همچون Cisco و TP- Lik تولید می شود و در دو نوع  نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارد. در حقیقت این دستگاه، ترکیبی از روتر، سوئیچ و فایروال است و اشتراک گذاری IP، برگرداندن آدرس شبکه NAT و پیکر بندی پویای مسیر DHCP از قابلیت های آن میباشد. با توجه به اینکه اکثر کاربران از مودم روتر استفاده می کنند دیگر نیازی به وجود یک روتر جداگانه نیست.

امیدواریم پس از مطالعه این مطلب علاوه بر درک تفاوت مودم با روتر، دید شما نسبت به مودم، روتر و قابلیت های آن ها تغییر کرده باشد. در جدول زیر نیز این تفاوت ها را مشاهده می کنید. اگر شما نیز مورد دیگری در نظر دارید، لطفا در بخش دیدگاه ذکر بفرمایید.

مودم روتر
اتصال به اینترنت تقسیم کردن اینترنت
حوزه عملکرد آن خارج از شبکه خانگی است  فعالیت آن به درون شبکه خانگی محدود می باشد
میتوان آنرا مبدل نیز نامید مسیر یاب و رهیاب نام دیگر آن است
قابلیت ارتباط با سرویس دهنده اینترنت را دارد به تنهایی قادر به ارتباط با اینترنت نیست
اغلب با خاموش و روشن کردن، ip آن تغییر میکند با خاموش و روشن کردن، ip آن تغییر نمیکند

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت