logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » تفاوت موش با همستر

تفاوت موش با همستر

دوشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۶ | 33816 بازدید | ۱۸ دیدگاه | مطالب عمومی
تفاوت موش با همستر چیست

همستر و موش حیوانات خانگی شبیه به هم هستند که همین شباهت باعث شده، اغلب افراد همستر را مانند موش نجس و کثیف بدانند. اما با دانستن تفاوت موش با همستر متوجه می شوید که همستر حیوان تمیزی است و نگهداری از آن مشکلی ندارد.


سلام دوستان

همستر حیوان جذابی است که طرفداران زیادی دارد، اما اغلب افراد فکر می کنند همستر نوعی موش است و بدون آن که در مورد تفاوت موش با همستر اطلاعاتی داشته باشند، این حیوان را نجس می دانند.

با توجه به اینکه این دو حیوان ظاهری شبیه به هم و نیازهای مراقبتی یکسانی دارند ممکن است به خوبی از هم تشخیص داده نشوند. به همین منظور در این مطلب به بیان فرق موش و همستر خواهیم پرداخت و نکاتی که در مراقبت از آنها باید رعایت کرد را بیان خواهیم کرد. در آخر هم برای دوستانی که می خواهند به سرعت حیوان خانگی خود را بشناسند جدولی که حاوی تفاوت های این دو حیوان است را ارائه کرده ایم.

افزایش شهر نشینی، تبلیغات گسترده درباره آثار مثبت روحی و روانی نگهداری از حیوان و لذت بردن کودکان و سالمندان هنگام بازی با حیوانات، سبب شده خرید حیوان خانگی و نگهداری از آن در منزل طرفداران زیادی پیدا کند. شاید بتوان گفت پرندگان اولین حیواناتی بودند که در اکثر منازل یافت می شدند، اما کم کم نگهداری از حیوانات دیگری همچون گربه، سگ و خرگوش هم مرسوم شد.

امروزه برخی از افراد حیوانات عجیبی همچون آفتاب پرست، مار، وزغ، رتیل و کروکودیل را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند.

نگهداری از حیوان در منزل به فضا و امکاناتی احتیاج دارد و با توجه به اینکه اکثر افراد آپارتمان نشین هستند، بهترین حیوان خانگی آن است که فضای کمی برای نگهداری نیاز داشته باشد.

موش و همستر حیوانات خانگی بی دردسر و محبوبی هستند که قیمت ارزان، فضای کم برای نگهداری، مراقبت بهداشتی کمتر، هزینه نگهداری پایین و حمل و نقل راحت که حتی می توانید آنها را با خود به سفر ببرید، عواملی است که باعث شده طرفداران زیادی پیدا کنند.


همستر

قبل از آنکه با ویژگی های همستر آشنا شویم، مشاهده این ویدئو جالب را پیشنهاد می کنم. در این فیلم بازی کردن این حیوان را می بینیم.


همستر چیست؟


همستر پستانداری خونگرم است که به رده جوندگان و خانواده Cricetidae تعلق دارد و در اصطلاح به معنای انبار کننده غذا می باشد. این حیوان بومی کشورهای کویری و خشک مانند سوریه و مصر است و دارای ۲۵ نژاد است که در ۷ گروه تقسیم بندی می شوند؛ از این بین ۳ نژاد Russian , Syrian , Chinese شناخته شده تر هستند که دو نوع سوری یا طلایی و کوتوله رایج ترین آن ها در ایران می باشند، همستر سوری بیشتر با آب و هوای ایران سازگار است. همستر ربوروفسکی یا ربروسکی (Roborovski) هم نژاد دیگری است که کوچک ترین نژاد همستر به شمار می آید.

همستر حیوانی منظم، دوست داشتنی، مهربان و جذاب است که می تواند برای کودکان، سالمندان و حتی افراد افسرده، جذاب و سرگرم کننده باشد و از بازی با آن لذت ببرند. دم کوتاه (۲mm)، وجود کیسه هایی اطراف سر (cheek pouch) برای جابجایی مواد خوراکی و حمل و مخفی کردن نوزاد هنگام خطر، بدنی ظریف و کوچک نسبت به موش، از ویژگی های ظاهری هامستر است که آن را از موش متمایز می کند.

قفس همستر چگونه باید باشد؟

همستر حیوانی بازیگوشی است که به بازی کردن بسیار علاقه دارد بنابراین باید همیشه وسایل بازی برای او در قفس قرار دهید؛ چرخ و فلک و تونل های تنگ و تاریک اسباب بازی های خوبی هستند. یکی دیگر از علایق این حیوان جویدن است که اگر برای او اسباب بازی و وسایل جویدنی تهیه نکنید ممکن است قفس خود را بجود. در ضمن دندان پیشین و ناخن های این حیوان دائم در حال رشد کردن هستند که اگر یک چوب مثل پوست درخت در اختیار او قرار دهید با جویدن آن، دندان خود را کوتاه می کند.

طول عمر همستر بسیار کوتاه است (۲ تا ۵ سال) و به خاطر رابطه عاطفی که ایجاد می شود بعد از مرگش ناراحتی صاحبش را بدنبال دارد، همچنین این حیوان مانند سگ و گربه نیست که با دیدن صاحبش ابراز احساسات کند. این حیوانات به صورت تنها زندگی می کنند و تنها موقع جفت گیری به هم نزدیک می شوند، مدت بارداری آن ها ۱۵ تا ۲۰ روز است؛ بچه همستر هنگام تولد بدون دم، کر و کور به دنیا می آید.

نگهداری همستر

همستر حیوانی بین موش و سنجاب است که به راحتی با انسان ارتباط برقرار می کند، نگهداری از آن به زمان و انرژی کمی نیاز دارد؛ تنها باید هفته ای یکبار جای آنرا تمیز کنید، قفس این حیوان بهتر است خشک و تمیز باشد.

برای نگهداری از همستر از آکواریوم، قفسه سیمی با میله افقی یا قفسه پلاستیکی استفاده می کنند که بهتر است کف آن را با ماده جاذب رطوبت چون پوشال مخصوص، کاه، پوشال کولر، تراشه چوب و یا خاک مخصوص بپوشانید.

موش همستر جزء حیوانات شبزی است، به همین خاطر اغلب روزها خواب و کسل می باشد و اگر ناگهان از خواب بیدارش کنید یا یکدفعه بلندش کنید دست شما را گاز میگیرد. این حیوان حس بینایی ضعیف و حس بویایی و شنوایی بسیار قوی دارد و به همین دلیل قفسش را نباید کنار تلویزیون و دستگاه پخش موزیک قرار دهید چون تحریک می شود و از سر و صدا کردن و بالا و پایین پریدن اطراف آن بپرهیزید.

همسترهایی که به تنهایی زندگی می کنند کمتر به بیماری مبتلا می شوند؛ این حیوانات خانگی بیشتر در اثر درگیری با همنوعان خود، برخورد با اجسام، بهداشت ضعیف خانه و بستر، تماس با انسان یا حیوان بیمار و حشرات آلوده و ناقل بیمار می شوند.

بین انسان و همستر بیماری مشترکی تاکنون گزارش نشده است اما در صورت گاز گرفتن ممکن است تولارمی و عفونت ویروسی لیمفوسیتیک مننژیت را انتقال دهد؛ که با رسیدگی به موقع مشکلی به وجو نمی آورد. اما بهتر است زنان باردار، افراد مبتلا به اختلالات ایمنی، افراد سرطانی، سالمندان به ویژه کهنسالان بالای ۸۰ سال و کودکان زیر ۵ سال بیشتر مراقب خود باشند و هنگام بازی با حیوان آن را نبوسند یا به صورت خود نزدیک نکنند و کاری که حیوان را تحریک کرده و گاز میگیرد انجام ندهند.

اگر همستر شما پهلوی خود را به دیوار قفس میمالد، بدانید که این کار طبیعی است و برای تعیین قلمرو انجام می شود. بچه خواری همسترها نیز یک کار غریزی است که در اثر تغذیه نامناسب در دوران بارداری و تامین انرژی، شرایط نامناسب محل زندگی و یا از بین بردن بچه ضعیف یا مریض انجام می شود و بهتر است در این حالت دخالت نکنید چون ممکن است دخالت شما باعث افزایش بچه خواری همستر شود.

مراقبت های بهداشتی از همستر

همستر خانگی حیوان تمیزی است که در یک نقطه از قفس دفع فضولات می کند و هیچ بیماری مشترکی با انسان ندارد؛ البته اگر محیط زندگی اش آلوده باشد دچار اسهال و بیماری تنفسی می شود.

یکی از مراقبت های بهداشتی برای داشتن همستری سالم، بررسی روزانه حیوان است تا اگر علائمی از بیماری دارد، به سرعت درمان شود. هر تغییر در رفتار طبیعی همستر ممکن است نشان دهنده مشکلی باشد.

برخی از علائم که هدار دهنده هستند بدین ترتیب می باشند:

۱- خوردن و آشامیدن بیش از حد طبیعی و دشواری در بلع

۲- بی قراری ، بی حالی ، بدنی خمیده

۳- پوست کدر و خارش

۴- ترشح از چشم، بینی و گوش

۵- تغییر در رنگ یا شکل مدفوع

۶- بوی بد گوشها ، دهان یا مخرج

۷- دندان قروچه با صدای بلند

۸- دشواری در تنفس یا صدای خس خس از سینه

برای به حداقل رساندن احتمال خطر انتقال بیماری های مشترک بین همستر و انسان؛ بهترین روش شستشوی دست ها است. حتی قبل از دستزدن به همستر هم باید دست های خود را با آب و صابون ضدعفونی کنید.

خرید همستر

بهترین سن خرید همستر ۲۵ تا ۴۵ روزگی حیوان می باشد؛ هنگام خرید به رفتار و شرایط ظاهری حیوان دقت کنید؛ حیوان نباید بی حال و ساکت باشد، پوشش بدنی او باید صاف، نرم و درخشان باشد، چشم ها شفاف، روشن و شاداب و گوش هایی سیخ و براق داشته باشد، از غروب به بعد که ساعت بیداری همستر است باید هوشیار باشد و به سختی و با صدا نفس نکشد. این حیوان به سروصدای زیاد حساس است پس او را از فروشگاه های شلوغ خریداری نکنید، بهتر است فروشگاه مجوز بهداشتی معتبر داشته باشد. مکان او نباید زیر نور مستقیم آفتاب یا در معرض سرما یا گرما باشد.

هنگام خرید قفس همستر قفسی انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود، تهویه مناسب داشته باشند، امن باشند، فضای کافی برای وسایل همستر و بازی او داشته باشد و اندازه آن متناسب با تعداد همستر باشد. از بین مدل های موجود، قفس سیمی راحت تر تمیز می شود و بهترین تهویه را دارد اما از نظر امنیت و جلوگیری از فرار حیوان خیلی امن نیست.
پس از خرید همستر بهتر است برای ارزیابی سلامتی، او را نزد دامپزشک ببرید و در معاینات منظم و هر ۶ ماه یکبار سلامتی او را زیر نظر داشته باشید

دست آموز کردن همستر

برقراری ارتباط، لازمه نگهداری از حیوان خانگی است و بهترین زمان برای اتباط با حیوان هنگام غذا دادن به آن است. بهترین زمان برای غذا دادن به همستر صبح زود و یا هنگام غروب است؛ ابتدا همستر خجالت می کشد اما کم کم به شما وابسته می شود. شما باید حداقل روزی ۳ بار زمانی را برای نوازش و غذا دادن به همستر اختصاص دهید.

همستر در ابتدا از صاحب خود می ترسد چون به یک محیط جدید وارد شده است؛ انس گرفتن همستر با انسان بین ۲۰ روز تا یکماه طول می کشد. همستر به بازی علاقه زیادی دارد و بهتر است در این زمان یک بازی ثابت را با همستر انجام دهید چون به سرعت یاد می گیرد.

غذای همستر چیست؟

غذای مناسب همستر

این حیوان همه چیز خوار است و از ۷ تا ۱۰ روزگی می تواند غذاهای جامد بخورد و هوش خوبی در پیدا کردن غذا بین اشیا دارد. این حیوان در هر روز میزان کمی آب می خورد که با گذاشتن یک در بطری یا ظرفی که عمیق نباشد می توانید نیاز او را تامین کنید.

میوه جات، سبزیجات، برنج پخته، ماکارونی، ذرت، غذای مخصوص جوندگان، کرم خوراکی، جیرجیرک، تکه های پخته مرغ، تخم مرغ پخته، یونجه، دانه ها و جوانه های غلات، توت فرنگی، کره بادام زمینی (به میزان کم)، سیب و …  از غذاهای مورد علاقه این حیوان می باشند.

تغذیه همستر با غذاهای انسان مانعی ندارد به شرط آن که اولا از غذاهایی که کیفیت مناسب دارند استفاده کنید و غذاای دور ریختنی خود را به همستر ندهید، ثانیا تنها ۱۰ درصد رژیم غذیی همستر زا به این خوراکی ها اختصاص دهید.

چه غذاهایی را نباید به همستر داد؟

استفاده بیش از حد میوه، باعث اسهال حیوان می شود.

خوراکی هایی که از ماست چکیده، عسل یا دانه های چرب تشکیل می شوند، قند بسیار بالایی دارند و باید به مقدار بسیار کمی به حیوان داده شود.

خوراکی هایی چون دانه سیب، لوبیا خام، سیب زمینی خام، بادام، مرکبات، سیر، پیاز، برگ ریواس و ریواس خام، شکلات، میوه های ترش، غذای کنسرو شده،چیپس و پفک، غذای نمک دار یا شکر دار و هر غذای دور ریختنی، برای همستر مناسب نیست و منع مصرف دارند.

همستر در مجموع حیوان خوب و سرگرم کننده ای است که برای نگهداری در آپارتمان مناسب است زیرا موجودی آرام و تمیز است که رفتار دوستانه ای دارد. این حیوان به دلیل نداشتن ریزش مو، هوش زیاد، انس گرفتن با انسان، هزینه های نگهداری کم و نداشتن سروصدا، محبوب ترین حیوان خانگی برای نگهداری در آپارتمان به شمار می آید که در گالری زیر نیز تصاویری جالب از آن را مشاهده می کنید.

در آخر سوالی که برای صاحب این حیوان پیش می آید این است که: آیا همستر نجس است؟ در جواب باید گفت: خود همستر نجس نیست اما فضولات آن نجس بوده و هنگام نماز نباید موی آن روی لباس باقی مانده باشد.

موش

موش حیوان کوچکی است که به بزرگ ترین خانواده پستانداران تعلق دارد، جزء خانواده Muridea به شمار می آید، ۶۴ گونه دارد و جونده ای شبزی می باشد. این حیوان به انواع صحرایی و غیره تقسیم میشود که طول دم هر نوع متفاوت است و گاهی به اشتباه حیواناتی مانند موش خرما را که شبیه موش هستند را جزء این دسته می دانند.

موش هم مانند همستر قدرت بینایی ضعیف و حس شنوایی و بویایی قوی دارد و باید در قفس محکم با قفل ایمن نگهداری شود. شاید برای شما نیز تعجب آور باشد که کسی موش را به عنوان حیوان خانگی نگه دارد، اما خوب است که بدانید این حیوان که اکثرا از آن تنفر داریم ویژگی های جالبی دارد.

ارتباط موش با انسان

ارتباطی که این حیوان با صاحبش برقرار می کند همانند سگ و گربه است او متوجه دستورات می شود و آنها را تجزیه و تحلیل می کند، نامش را می شناسد و با صدا زدنش به سمت شما می آید. بازی کردن به خصوص اگر خارج قفس باشد و توجه صاحبش را دوست دارد و به راحتی از موانع بالا می رود.

در مجموع موش حیوانی باهوش، مهربان و جذابی است که نسبت به همستر اجتماعی تر، هوشمندتر و سریعتر است. جثه ای بزرگ و استوانه ای شکل، پوزه ای نوک تیز، چشمانی نسبتا کوچک، گوش هایی بزرگ با انتهای گرد، دمی نازک و بدون مو و پاهایی بلند از ویژگی های ظاهری موش می باشد.

بیماری مشترک بین انسان و موش زیاد است و آنها ناقل بیماری های مشترکی همچون طاعون، وبا، حساسیت و اگزما هستند و باعث گسترش بیماری های انگلی می شوند، با توجه به آنکه ادرار آنها مقدار زیادی اوره دارد اگر قفس را مرتب تمیز نکنید باعث عفونت تنفسی می شوند.

جویدن جزء طبیعت و ذات موش به حساب می آید پس زمانیکه او را از قفس بیرون می آورید مواظب اشیایی همچون: کتاب، چوب، دستمال کاغذی و گیاهان باشید؛ بهتر است ظرف غذای این حیوان از جنس سرامیک یا فولاد ضد زنگ باشد. دانه ها، غلات، آجیل و پنیر غذای مورد علاقه موش است.

طبیعت موش جویدن اشیا است

نکته ای که برای نگهداری از موش باید در نظر داشت این است که آنها در حالت طبیعی گاز نمیگیرند اما همانطور که میدانید این امر یک واکنش طبیعی در برابر ترس است پس مراقب باشید آنها را نترسانید. محل نگهداری موش ها نیز مانند همستر است فقط قفس سیمی خطر خفگی موشی را که سعی دارد فرار کند به همراه دارد.

خیلی از افراد رابطه خوبی با موش ها ندارند و به دنبال راهکارهایی برای فراری دادن و به دام انداختن این حیوانات هستند. برای این منظور باید بدانید که موش از چه چیزهایی تنفر دارند؛ شما می توانید با استفاده از بو و مزه هایی خاص این حیوان را فراری دهید. برخی از موادی که بوی آن موش را فراری می دهد بدین ترتیب می باشند: روغن نعناع، روغن گل میخک، روغن سنبل هندی، آمونیاک، فلفل تند تکه تکه شده، اسپری سس تند. در ضمن موش با خوردن سیب زمینی خام دچار مشکل می شود و می میرد.

آیا همستر موش است؟

این دو حیوان شباهت های زیادی با هم دارند و از نظر جانور شناسی از یک جنس هستند اما یک گونه نیستند چون نمی توانند با هم جفت گیری کنند، بنابراین همستر موش نیست اما می توان گفت این دو حیوان با هم نسبت فامیلی دارند.

برای درک بهتر شما با تفاوت موش با همستر، مواردی را در جدول زیر آورده ایم.

همستر موش
پوزه کوتاه و پهن پوزه کشیده و نازک
دم باریک و کوتاه دم بزرگ و بلند
هر جثه ای کوچک و نحیف جثه ای بزرگ
چشمانی درشت و براق چشمانی کوچک و ریز
دوره بارداری ۲ هفته ( کوتاهترین دوره در میان تمام پستانداران) دوره بارداری ۲۱ روز
بیش از ۲۵ گونه شناخته شده ۶۴ گونه شناخته شده
میانگین عمر ۲ تا ۵ سال میانگین عمر ۲ تا ۳ سال
جیب غذایی در دو طرف سر پوزه ای بزرگ و نوک تیز
موجوداتی تنها و انفرادی موجوداتی اجتماعی
گوش هایی کوچک و خزدار گوش هایی بزرگ با انتهایی گرد
آرام و بی حوصله پرانرژی و سریع


امیدواریم این مطلب مورد قبول شما دوستان قرار گرفته باشد.

اگر در رابطه با نگهداری همستر یا موش تجربه ای دارید، لطفا آن را با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

۱۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. حمید گفت:

  سلام ببخشید همستر من رنگ چشماش قرمزه . همه میگن مریضه ایا درسته؟

  • سلام
   رنگ چشمهای همستر من قرمز هست یعنی چه؟
   – از اول که خریدی قرمز بوده؟
   – هردو چشماش قرمزه؟
   – قرمزی همراه با پارگی مویرگ های چشم است ؟
   – چند وقته چشماش قرمز شده؟
   – محیط زندگیش ازلحاظ بهداشتی چطور است ؟
   – آیا در قفس چندتا همستر را باهم نگه میداری؟ (احتمال درگیری و زخمی شدن چشم را بررسی کنید)
   – آیا زخم خارجی هم در بدن همستر دیده می شود؟
   .
   .
   قرمزی چشم دلایل متعددی دارد که نژاد هم بی تاثیر نیست؛ نژادی وجود دارد به نام نژاد همستر آلبینو که نژاد مستقلی محسوب نمی شود. در واقع به همسترهای چشم قرمز آلبینو می گویند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت