logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » ورزشی » تفاوت فیتنس با بدنسازی

تفاوت فیتنس با بدنسازی

جمعه, ۱۵ دی ۱۳۹۶ | 8054 بازدید | ۶ دیدگاه | ورزشی
فرق فیتنس با بدنسازی

تناسب اندام و زیبایی اندام مواردی است که امروزه مورد توجه اکثر جوانان قرار گرفته است و جوانان زیادی با این هدف در یک رشته ورزشی ثبت نام می کنند اما عدم آشنایی با رشته ها سبب میشود بعد از مدتی تمرین به هدف نرسند و دلسرد شوند. در اینجا فرق بدنسازی با فیتنس را بیان کرده ایم.

بدنسازی و فیتنس ورزشهایی با هدف پرورش اندام و تناسب اندام

مخاطبان گرامی سلام
امروزه داشتن اندامی زیبا، متعادل و خوش فرم مورد توجه خیلی از افراد  است و کسانی که بتوانند به این هدف دست یابند علاوه بر سلامت جسم از سلامت روح و روان نیز برخوردار هستند. از آنجا که اکثر خانم ها خود را با دیگران مقایسه می کنند بنابراین بیشتر به دنبال تناسب اندام و کاهش وزن هستند. اما برخی از آنها نمی دانند که برای رسیدن به هدف خود کدام رشته ورزشی را انتخاب کنند. هر چند که رشته های ورزشی گوناگونی وجود دارد اما رشته هایی همچون بدنسازی، فیتنس، پیلاتس و … به خاطر وجود تعداد بیشتر باشگاه ها و انجام بعضی حرکات حتی در منزل بیشتر مورد توجه خانم ها و حتی آقایان قرار گرفته است، اما بعضی از افراد درک درستی از آنها ندارند و فیتنس را با بدنسازی اشتباه می گیرند. در این مطلب قصد داریم راهنمایی های لازم را برای انتخاب رشته مناسب شما ارائه دهیم. قبل از شروع بحث و برای آشنایی اجمالی با این دو رشته تصویر زیر را مشاهده فرمایید.

اینفوگرافی تفاوت فیتنس با بدنسازی

بدنسازی
بدنسازی یا پرورش اندام ورزشی است که در آن ورزشکار با انجام تمرینات مختلف قدرتی و استقامتی و به کمک دستگاه های گوناگون به قدرت، توانایی بدنی و آمادگی جسمانی دست می یابد و به بدن خود فرم و شکل میدهد. این رشته ورزشی در سال ۱۹۶۰ شکل گرفت و استقامت دستگاه قلبی و عروقی، استقامت موضعی عضلانی و قدرت بدنی ۳ مشخصه منحصر به فرد آن می باشد. هدف پرورش اندام بدنی قدرتمند، حجیم و کم چربی است که برای رسیدن به این منظور علاوه بر تمرینات منظم به تغذیه مناسب و استراحت کافی نیز نیاز دارید. شدت تمرینات این رشته بالا بوده و تعدادی از افراد که می خواهند در کوتاه ترین زمان و با انجام تمرینات سخت و سنگین به هدف برسند دچار آفت تمرین زدگی می شوند که اصلی ترین دلیل این پدیده مخرب زیاده روی در تمرین نیست بلکه نبود تغذیه مناسب و خواب کافی از عوامل آن می باشد، البته استرس در زمان مسابقات نیز تاثیر گذار بوده که تغذیه مناسب و خواب کافی بهترین درمان برای آن می باشد. بدنسازیپرورش هر گروه از عضلات با یک ابزار خاص امکان پذیر است، دمبل، میله، بارفیکس، فنر، کش، وزنه و وسایل سیمی از وسایل رایج در پرورش اندام می باشند که از این بین وزنه زدن بیشتر انجام می شود چون سریع ترین راه برای رسیدن به عضلات قدرتمند و برجسته است، البته بعضی از ورزشکاران از مکمل بدنسازی و هورمون تستسترون برای رشد عضلات و ماهیچه ها و افزایش حجم آنها استفاده می کنند هرچند به صورت طبیعی و بدون دارو البته در مدت زمان طولانی تر می توان به هدف رسید.
بدنسازی ۵ فدراسیون جهانی دارد که IFBB معتبر ترین آنها می باشد و مسابقات مستر المپیا  (مهم ترین رویداد بدنسازی جهان) زیر نظر این فدراسیون و در ۳ دسته نمایشی، آیتمی و ترکیبی در ۲ سطح آماتور و حرفه ای برگزار می شود.
مردان به خاطر شرایط خاص فیزیکی در بدنسازی موفقتر از زنان هستند، چون در بدن زنان با توجه به ساختار فیزیولوژیکی که دارد به صورت طبیعی عضله سازی رخ نمی دهد پس خانم ها فکر نکنند با افزایش مقاومت دستگاه و استفاده از دمبل بدن مردانه ای پیدا می کنند مگر آنکه از دارو های تستسترون و مکمل ها استفاده کنند.
شاید ظاهر درشت و عضلات حجیم یک ورزشکار برای شما جالب نباشد اما خوب است بدانید که این ورزش قدرتی و پر هزینه فوایدی نیز دارد که بدین شرح می باشد: وجود عضلات قوی در بدن سبب می شود تا ستون فقرات و مهره ها در راستای خود و به شکل  صحیح باقی بمانند و از تغییر فرم بدن که به کمر درد می انجامد، جلوگیری می کند. پرورش اندام در بهبود سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان نقش موثری دارد. همانطور که ذکر شد استقامت دستگاه قلبی و عروقی از مشخصه های منحصر به فرد بدنسازی می باشد که افزایش سوخت و ساز بدن را به همراه دارد اما اگر شدت تمرینات زیاد باشد (وزنه ای بیش از نصف وزن بدن برداشته شود) خطر پارگی آئورت نیز وجود دارد.

فیتنس

فیتنس برای تناسب اندامفیتنس یا تناسب اندام ورزشی است که در آن با انجام تمرینات سبک با دستگاه هایی همچون تردمیل، دوچرخه ثابت و ویبراتور ورزشی و انجام ورزش هوازی و قدرتی و به کمک رژیم غذایی اصولی به آمادگی جسمی  و اندام هایی که نسبت به هم و نسبت به قد همخوانی دارند، دست می یابند. این رشته ورزشی با هدف تناسب اندام و خوش فرم کردن بدن به وسیله سوزاندن چربی و کالری اضافی و ایجاد یک تناسب بین لاغری و چاقی تشکیل شده است و شامل ۶ جزء استحکام، سرعت، نرمش، مهارت، روانشناسی می باشد. امروزه ورزش های زیادی همچون تی. آر. ایکس، زومبا، پیلاتس و اسپینینگ در دسته فیتنس قرار می گیرند و سه نوع تمرین اصلی ایروبیک، ماهیچه سازی و کاهش وزن باید در هر برنامه فیتنسی وجود داشته باشد. تناسب اندام به معنای لاغری بدن، کمر و عضلات حجیم نیست بلکه باید عضلات بدن در کنار هم هماهنگ و ورزیده باشند، به همین نسبت ملاک برتری و کسب امتیاز در این رشته سایز و وزنی متناسب با قد و قامت می باشد و حجم و سایز عضله مطرح نیست. معیار ارزیابی سطح تناسب ترکیب بدنی می باشد که مهمتر از شاخص وزن است، شاخص توده بدنی، تست آمادگی جسمانی و تست های حرفه ای پزشکی در این ارزیابی انجام می شوند. ترکیب و موقعیت استخوان، عضله و چربی در بدن باعث تناسب اندام و در نهایت زیبایی اندام می شود. برای دستیابی به تناسب اندام همانند بدنسازی رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و سبک زندگی سالم نیاز است و تمرینات این رشته ورزشی برای همه افراد یک برنامه ثابت و مشخصی نیست چون افراد مشخصه های بدنی متفاوتی دارند پس باید برنامه ای متناسب با شرایط بدنی خود داشته باشند، در این بین تفاوت های جنسیتی نیز باعث می شود روش، شدت تمرین و مدت زمان رسیدن به نتیجه هم فرق کند. میزان هورمون ها، شاخص حجم بدنی، حجم عضلانی، سرعت کاهش وزن و انعطاف پذیری عواملی هستند که باعث میشود مردان روند بهتری برای تناسب اندام و چربی سوزی داشته باشند، البته این به آن معنا نیست که خانم ها نمی توانند به تناسب اندام برسند بلکه باید به تفاوت فیتنس زنان و مردان پی ببرند به عنوان مثال هدف از فیتنس بانوان کاهش چربی دور عضلات و سفت کردن عضلات است که مانع از افتادگی آن میشود یا زنان برای رسیدن به زیبایی اندام به زمان طولانی تری احتیاج دارند. فیتنس نیز مانند سایر ورزش ها فواید بسیاری دارد که کاهش خطر حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری دیابت و سرطان، افزایش کلسترول خوب، تراکم استخوان، کنترل وزن و اعتماد به نفس چند مورد از فواید آن می باشند.

بدنسازی فیتنس
هدف پرورش اندام رشد عضلات و افزایش حجم ماهیچه ها است. هدف تناسب اندام تقویت قدرت عضله ای می باشد.
به دنبال عضلاتی غیر عادی و علاقه به بدن هایی
که از حالت طبیعی خارج شده است.
عضله ساخته می شود اما حجیم و برجسته نیست.
 تمرین با وزنه جزء جدایی ناپذیر آن است. نیازی به تمرین با وزنه ندارد.
میزان کالری دریافتی آن ۵۰۰ کالری است نیاز به میزان کالری زیادی ندارد، ۲۵۰ کالری کافیست.
عضلات قسمت پاها، سینه، پشت کمر و جلو بازو را حجیم می کنند. شکم عضله ای و پاهایی سفت مدنظر است.
مرحله ای به نام افزایش وزن دارد. با توجه به هدف این ورزش، چربی های اضافی سوزانده می شود.
بیشتر مورد توجه آقایان است. به خاطر ظرافت این رشته، خانم ها بیشتر آنرا انتخاب می کنند.
استفاده از مکمل و هورمون وجود دارد. مصرف داروی چربی سوز جایز نیست.
رژیم غذایی که در آن میزان پروتئین دریافتی زیاد است. رژیم غذایی با توجه به اضافه وزن و کالری مصرفی میباشد و نیاز به خوردن یک غذای خاص نیست.
تعداد کم وزنه با حداکثر سنگینی تعداد وزنه بالا با وزنی متوسط
شدت تمرینات بالاست و کمتر درگیر تمرینات هوازی هستند. ورزشی صرفا قدرتی نبوده و تمرینات هوازی جزئی از آن است.
سه جلسه ۲ ساعته در هفته تمرین دارند و شدت تمرینات هفتگی افزایش می یابد. چهار جلسه ۴۵ دقیقه ای که به صورت ماهانه شدت تمرینات افزایش می یابد.

با توجه به مطالب ارائه شده دریافتیم که انتخاب فیتنس یا بدنسازی به هدف و شرایط شما بستگی دارد، اگر اندامی ورزیده و عضلاتی حجیم مدنظرتان هست بدنسازی و اگر به دنبال تناسب اندام و کاهش وزن هستید، فیتنس بهترین می باشد، از توجه شما سپاسگزارم.
راستی شما به کدام یک از این دو رشته علاقه مند هستید؟

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. شهاب گفت:

  با تشکر از مطالب عالی شما

 2. سمیرا گفت:

  سلام گلم
  ممنون بابت مطلبت خیلی آموزنده بود
  خیلی وقته درمورد فیتنس تحقیق میکنم خیلی بهم کمک کرد
  خیلی زیاد ممنون
  موفق باشی عزیزم

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   خوشحال هستم که این مطلب توانست راهنمای خوبی برای شما باشد، از این که دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید سپاسگزارم.

 3. شهرام گفت:

  راستی شما به کدام یک از این دو رشته علاقه مند هستید؟
  به نظر من تا سن ۲۵ سالگی برای آقایان بدنسازی و بعد از این سن فیتنس اثرات خوبی داره. چون عضلات از سنین نوجوانی تقویت می شوند و ماندگاری شکلی بالاتری دارند

  • همانطور که در مطلب هم به آن اشاره شد انتخاب فیتنس یا بدنسازی به علایق و شرایط فیزیکی بدن شما بستگی دارد.اما در مجموع شخصا با نظر شما هم عقیده هستم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت