logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » ۱۰ نوع از معروف ترین پنیر های جهان

۱۰ نوع از معروف ترین پنیر های جهان

یکشنبه, 7 ژانویه 2018 | 6110 بازدید | ۴ دیدگاه | اغذیه و سلامت
معروف ترین پنیرهای جهان

پنیر از فرآورده های لبنی است که منبع کلسیم و فسفر می باشد. این ماده غذایی انواع گوناگونی دارد و اغلب کشورها پنیر مخصوص به خود را دارند.

سلام دوستان

پنیر از منابع غذایی است که انواع گوناگونی دارد و اکثرا این موضوع را نمی دانند تا زمانیکه در رستوران ها، فروشگاه ها، تبلیغات تلویزیونی و برنامه های آشپزی با نام های گوناگونی از آن مواجه می شوند. جالب است بدانید از بین انواع پنیرهای موجود در جهان چند مورد از آن به خاطر ویژگی هایی که دارند شهرت زیادی پیدا کرده اند.
در این مطلب قصد داریم چند نمونه از معروف ترین پنیرهای جهان که بیشترین کاربرد را دارند خدمت شما معرفی کنیم، لطفا تا انتها ما را همراهی کنید.

صبحانه وعده غذایی است که در رابطه با فواید و جایگاه آن در سلامتی مقالات زیادی ارائه شده است. عادت افراد در خوردن صبحانه متفاوت است، گروهی غذای گرم مانند نیمرو، عدسی، حلیم یا املت را ترجیح میدهد و گروهی کره، مربا و عسل را می پسندند. اما چای و پنیر موادی هستند که مورد توجه هر دو گروه بوده و بخش جدایی ناپذیر سفره ما ایرانیها نیز می باشد. این فرآورده لبنی غذای پروتئین دار کاملی است و برای افرادی که گیاه خوار هستند جایگزین مناسبی برای گوشت می باشد و منبع خوب کلسیم و فسفر نیز هست. مصرف آن برای دیابتی ها، مادران شیرده، خانم های باردار و افرادی که دوره نقاهت را می گذارنند مفید بوده است و برای افراد با سابقه بیماری قلبی، مبتلایان به چربی خون، ورم کبد و کیسه صفرا مضر می باشد. این فرآورده لبنی با توجه به ویژگی هایش به چندین نوع تقسیم می شود.  و بر اساس سفتی به ۴ گروه بافت خشک و سفت (پارمزان)، نیمه خشک (چدار و فتا)، نرم یا نیمه نرم (موتزارلا) و خیلی نرم تقسیم می شود و بهترین نوع آن کم چرب است.

گوداپنیر گودا

نام گودا
خاستگاه هلند
نوع شیر گاو
ارزش غذایی معادل ۱۲ تا ۱۴ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز معروف به چرخ طلایی

معروف ترین پنیر جهان و مشهورترین پنیر نیمه سفت دنیا که محصول کشور هلند است و از شیر گاو تهیه می شود. ارزش غذایی آن معادل ۱۲ تا ۱۴ کیلو گرم شیر می باشد و چربی آن ۴۰ تا ۵۲ درصد است و به یکماه تا یکسال زمان برای عمل آمدن نیاز دارد. به خاطر رنگ زرد و ظاهر مدورش به چرخ طلایی معروف است و طعم، عطر و بافت آن متفاوت است (تند و تیز تا ملایم/ خامه ای تا ترد و شکننده) بهترین دمای نگهداری آن ۱۲ درجه سانتیگراد می باشدکه برای جلوگیری از خشک شدن سطح آن گودا رد درون سلفون می پیچندو با توجه به میزان چربی بالای آن مدت زمان نگهداری در یخچال محدود بوده و بهتر است در فریزر نگه دارید (در آب نمک بهتر میماند). از این پنیر در انواع ساندویچ، چیز برگر، سس، صبحانه، انواع سالاد، چاشنی سوپ، سوفله و خوراک استفاده کی کنند و پنیر ورقه ای گودا با توجه به آنکه به راحتی ذوب می شود برای غذاهایی که درون فر پخته می شود مانند لازانیا و پیتزا مناسب است.

چدارچدار از معروف ترین پنیرهای جهان

نام چدار
خاستگاه انگلستان
نوع شیر گاو
ارزش غذایی معادل ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز به رنگ نارنجی هم وجود دارد و شیرین است.

تهیه شده از شیر گاو و متعلق به کشور انگلستان و معروف ترین پنیرهای جهان در آن کشور است که تولید آن به قرن ۱۲ برمی گردد. نوعی پنیر نیمه سفت و سفت که ارزش غذایی آن معادل ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم شیر می باشد و ماندگاری آن کم است. به خاطر آنکه نمک کمی دارد شیرین مزه است  و ترد و شکننده است و دارای طعمی تند و تیز است که هرچه بیشتر بماند طعم و مزه بهتری پیدا می کند. رنگ آن با توجه به فصل تهیه، تغذیه گاو رنگ آن از عاجی تا زرد تفاوت دارد البته نوعی از چدار وجود دارد که به وسیله عصاره گیاه گرمسیری آناتو به رنگ نارنجی در می آید که نسبت به انواع معمولی گرانتر است. پنیر چدار به صورت خام برای صبحانه و درون انواع ساندویچ، همبرگر، خوراک، سوفله و درون ساندویچ گرم استفاده می شود.

پارمزانپارمزان از پنیرهای مشهور جهان

نام پارمزان
خاستگاه ایتالیا
نوع شیر گاو
ارزش غذایی معادل ۲۴ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز به خاطر هضم آسان مناسب برای کودکان و ورزشکاران است.

معروفترین پنیر ایتالیایی که از شیر گاو تهیه می شود. دارای بافتی ترد و شکننده و طعمی بسیار تند که از پنیرهای گرانقیمت می باشد. آن را با نام پارمسان، پارمژان، پارمجانو نیز می شناسند و اولین بار در قرن ۱۳ میلادی تولید شد، این پنیر پخته می شود اما فشرده نمی شود. تهیه آن در ایتالیا ضوابط خاصی دارد که اگر رعایت نشود محصول بدست آمده را به عنوان غذا به خوکها می دهند. (این پنیر دو نوع کهنه و جوان است که نوع کهن گرانتر است). با توجه به اینکه ارزش غذایی پارمزان معادل ۲۴ کیلو گرم شیر است سرشار از کلسیم و فسفر بوده و غنی ترین پنیر از نظر پروتئین است. گذشت زمان باعث افزایش کیفیت آن می شود و دو عامل طولانی بودم زمان رسیدن و درصد بالای پروتئین، پارمسان را آسان هضم کرده است که مناسب برای کودکان، سالمندان و ورزشکاران می باشد. پارمژان در دو مدل ورقه ای و پودری وجود دارد که آنها را باید در فریزر نگه داشت و موارد مصرف زیادی دارد. نوع رنده شده آن به عنوان چاشنی در سوپهای ایتالیایی، برنج، سالاد، پاستا، ماکارونی، انواع سس مثل سس آلفردو و سس پستو، غذاهایی که داخل فر پخته می شوند مانند پیتزا و لازانیا استفاده می شوند و به صورت تکه های بزرگ داخل سالاد و ساندویچ قرار می دهند همچنین همراه با سرکه هم میل می شود.

موتزارلاپنیر پیتزا

نام موتزارلا
خاستگاه ایتالیا
نوع شیر گاومیش و گاو
ارزش غذایی معادل ۱۰ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز قابلیت کشسانی در اثر حرارت

از پرمصرف ترین و معروف ترین پنیرهای جهان که در ایران به پنیر پیتزا معروف شده است و بعضی از ایرانیان به اشتباه آنرا موزارلا یا مازارلا مینامند. در دستور اصلی تهیه آن از شیر گاو میش استفاده می کردند که اکنون به خاطر تولید فراوان از شیر گاو استفاده می کنند. موتزارلا بافتی ترد و لطیفی و طعمی خامه ای دارد که پوشش خارجی آن سفت نبوده و به صورت تازه یا بسته بندی در آب نمک، به دو شکل قالبی و رنده شده عرضه می شود و باید آنرا در یخچال نگهداری کرد. قرن ۱۲ راهبه ها پنیری به نام نیکوتا را تولید می کردند و به عباد کنندگان نان و پنیر می دادند که موتزارلای امروزی یکی از فرآورده های آن است که از قرن ۱۶ نام آن در کتابهای آشپزی آمده است. از جالب ترین ویژگی های موتزارلا کش آمدن آن در اثر حرارت می باشد که البته به اندازه فیلافیلا کش نمی آید. مخلوط موزارلا، گوجه، روغن زیتون و ریحان، انواع پیتزا، سالاد، پاستا، سوپ، لازانیا، خوراک و ساندویچ سرد غذاهایی هستند که از موزارلا در آن استفاده می شود.

فتالبنیات و پنیر فتا

نام فتا
خاستگاه یونان
نوع شیر گوسفند و بز
ارزش غذایی معادل ۵ تا ۶ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز جزء پنیرهای شور است.

محصولی که با ترکیب شیر گوسفند و بز تهیه می شود و از پنیرهای شور به حساب می آید که در قرن ۱۷ برای اولین بار تهیه شد. هرچند سالهاست که فتا در ایران تولید می شود و مردم آنرا با نام گچی می شناسند که شبیه لیقوان است اما اصالت آن مربوط به یونان می باشد. البته در گذشته نوع بهتر آن با نام پنیر بلغاری وارد ایران میشد. فتا دایره ای شکل و سفید رنگ است و بافتی ترد و شکننده یا خامه ای و کشدار دارد و آنرا داخل آب نمک یا آب پنیر به مدت ۳ ماه و در یخچال می توان نگه داشت. فتا را با میوه های تابستانه یا درون سالاد، ساندویچ، غذاهای سرد، دسر و انواع پاستا مصرف می کنند ( به جای پنیر کوتیجا در غذاهای مکزیکی و تاکو)

 بوترکیزهبوترکیزه

نام بوترکیزه
خاستگاه آلمان
نوع شیر گاو
ارزش غذایی معادل ۱۱ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز طعم کره می دهد و ظاهری زیبا دارد.

پنیر چرب نیمه سفت که برای اولین در ۱۹۲۷ در آلمان تولید شد. بافتی نرم، خامه ای و کشسانی که قابل برش بوده و سطحی صاف دارد به همراه طعم ملایم و مطبوع که همین عطر خاص باعث شده آن را هنگام پخت با پنیر دیگری مخلوط نکنند و جزء معروف ترین پنیرهای جهان به شمار رود. هر یک کیلو بوتوکیزه معادل ۱۱ کیلو شیر گاو است و حجم چربی آن ۵۰ درصد می باشد؛ این پنیر منبع غنی ویتامین و کالری است و در عرض یک ماه می رسد. این پنیر دو ویژگی جالب دارد: بوتوکیزه طعم کره می دهد اما حاوی کره نیست و به آن پنیر کره ای می گویند، دوم اینکه سطح آن قرمز رنگ و درون آن زرد کمرنگ است. این پنیر نیز همانند لیقوان خارج آب نمک سفت میشود و برای غذاهایی که برای پخت به فر نیاز دارند مناسب است. به خاطر بافت نرم بهترین انتخاب برای تهیه سوفله سبزیجات می باشد و درون انواع غذاهای سرد و گرم، غذای گوشتی، املت، سوپ، سالاد و ساندویچ استفاده می شود.

هالومیپنیر هالومی

نام هالومی
خاستگاه خاورمیانه/ قبرس
نوع شیر گوسفند و بز
ارزش غذایی معادل ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز تنها پنیری که می توان سرخ یا کباب کرد

پنیری است که منشا آن خاورمیانه و قبرس بوده و امروزه بیشتر در سوریه و لبنان تهیه می شود. در روش سنتی از شیر گوسفند و بز استفاده می کردند اما امروزه از شیر گاو بدست می آید. بافت هالومی شبیه موتزارلا لایه لایه یا شبیه فتا سفت است در واقع پنیری نیمه سفت به شمار می آید که به خاطر نگهداری در آب نمک طعم شور و قوی دارد که البته با پختن شوری آن از بین می رود. ارزش غذایی آن معادل ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم شیر تازه می باشد و بهترین حالت نگهداری درون فریزر است. در تهیه هالومی از هیچ گونه اسید یا باکتری تولید کننده اسید استفاده نمی شود به همین خاطر نقطه ذوب بالایی دارد و تنها پنیری است که می توان به راحتی سرخ یا کباب کرد و به پنیر کبابی هم معروف است و نکته جالب اینکه هنگام کباب کردن بوی ماهی کبابی می دهد؛ به همین دلیل از معروف ترین پنیرهای جهان است. هالومی به صورت خام برای عصرانه و صبحانه و به صورت سرد در انواع سالاد و سس به عنوان طعم دهنده استفاده می شود، همچنین می توانید در پلو آنرا جایگزین گوشت کنید.

فیلافیلااز معروف ترین پنیرهای جهان، فیلا فیلا

نام فیلافیلا
خاستگاه انگلستان
نوع شیر گاو
ارزش غذایی از ترکیب چند پنیر تولید میشود و ۲۲ درصد چربی دارد.
ویژگی بارز جزء پنیرهای غیر انجمادی است.

معنای فیلافیلا کشدار بودن است و به پنیر پیتزای انگلیسی شهرت دارد. نوعی پنیر عمل آوری شده است که بافتی نرم و اسفنجی و طعمی ملایم دارد. طعم و رنگ آن از موزارلا بهتر است اما موارد مصرف یکسانی دارند. فیلافیلا ۲۲ درصد چربی دارد و آنرا باید در یخچال و دمای ۸-۴ درجه نگهداری کرد و با توجه به اینکه از انواع پنیر های غیر انجمادی می باشد و به خاطر بافت امولسیونی نباید آنرا درون فریزر نگه داشت چون خواصش از بین می رود. فیلافیلا خواص بهتری نسبت به سایر پنیرهای پیتزا دارد، به عنوان مثال:
۱- قدرت ذوب شدگی بالایی دارد که به راحتی روی پیتزا پخش می شود و هیچگاه آب نمی اندازد.
۲- به خاطر شرایط بهداشتی و نحوه فرآیند انجام شده روی آن، طول عمر بالایی دارد.
۳- حاوی پنی سیلیوم خوراکی است که برای دستگاه گوارش مناسب است و به آن پنیر پروسس روده هم می گویند.
همانطور که گفتیم موارد استفاده فیلافیلا مانند موتزارلا در انواع پیتزا، پاستا، لازانیا و سوپ است.

بلوچیز

پنیر بلوچیز

نام بلوچیز
فرانسه
نوع شیر شیر گاو، گوسفند یا بز
ارزش غذایی معادل ۹ تا ۱۰کیلوگرم شیر تازه گاو
ویژگی بارز یکی از بهترین پنیرها برای تهیه سس سالاد است

بلوچیز نامی است که به تمام پنیرهای رگه آبی اطلاق می شود و در کشورهای مختلف و با روش های گوناگون ساخته می شود اما اصالت فرانسوی دارد. بلوچیز یکی از معروف ترین پنیرهای جهان است که در هر کشور نام مخصوص دارد؛ در ایالات متحده استیلتون، در اسپانیا گورگونزولا و کالابراس و در فرانسه راکفورت نام دارد و در هر منطقه طعم و بافت متفاوتی دارد.

رگه های آبی موجود در این نوع پنیر به خاطر تزریق یک نوع کپک خوراکی (یک نوع کپک ابی رنگ از خانواده پنی سیلین) و مفید برای دستگاه گوارش به وجود آمده است. با توجه به نوع پنیر، باکتری را در زمان دلمه بستن پنیر یا پس از سفت شدن پنیر اضافه می کنند.

این پنیر سرشار از مواد معدنی، فسفر و کلسیم است و طعمی مشابه پنیر خیکی خودمان دارد و می توان آن را به مدت  ماه در یخچال نگه داشت. از بلوچیز بیشتر در انواع سالاد، پیش غذا و ساندویچ استفاده می کنند و آن را به صورت تنها، خرد شده روی غذا و گرم کردن همراه غذا مصرف می کنند.

اسرمپنیر اسرم

نام ارسم
دانمارک
نوع شیر شیر گاو
ارزش غذایی معادل ۱۵ کیلوگرم شیر
ویژگی بارز عطر و طعم خوبی دارد و برای استفاده در ساندویچ بی نظیر است.

پنیر اسرم یا پنیر دانیش پورت سلوت یک پنیر خامه ای و نیمه سفت است که تولید آن به قرن ۱۶ میلادی باز می گردد و از معروف ترین پنیرهای جهان است. این پنیر متعلق به دانمارک است و مانند danblu یا بلوچیز دانمارکی از معروف ترین پنیرهای این کشور است. پنیر اسرم نام خود را از صومعه ای به همین نام در دانمارک، جایی که راهبان آن برای اولین بار دست به تلید این پنیر زدند، گرفته است.
پنیر اسرم زرد رنگ و روغنی است، بافت کره ای و سوراخ دار دارد و عطر و طعم کره ای دارد و به خاطر بافت بسیار لطیف آن سریع آب می شود. اسرم را می توان به مدت ۳ ماه با وکیوم در یخچال نگه داشت؛ دوره عمل آوری آن بین ۱۰ تا ۱۲ هفته است و هرچه دوران رسیدن آن طولانی تر شود عطر و طعم آن بهتر و قویتر می شود.
پنیر اسرم شبیه به پنیر بوترکیزه است و از آن در تهیه صبحانه، انواع خوراک، استفاده در انواع گوشت، مرغ و ماهی، انواع دسر، غذاهای فرنگی و ساندویچ گرم و سرد استفاد می کنند. پنیر اسرم پس از حرارت دیدن مانند پنیر پیتزا حالتی کشسانی پیدا می کند و در تزئین و شکل دهی غذا به کار می رود.

در این مطلب با چند نوع از معروف ترین پنیرهای جهان آشنا شدیم که اکثر آنها در بازار ایران هم وجود دارد و حتی انواعی چون پنیر پیتزا در ایران تولید هم می شوند. البته پنیرهای دیگری چون کممبر، کوتیجا، شِوغ، امنتل، تالجیو، مانچگو، مونتری جک، ریکوتا و پنیر خامه ای نیز از بهترین پنیرهای دنیا به شمار می روند. تهیه اغلب پنیرهایی که از آن ها نام بردیم به مقدار زیادی شیر نیاز دارند بنابراین جزء کالاهای لوکس به حساب می آیند.

بهترین پنیر دنیا

اگر دوست دارید با گران ترین پنیر جهان آشنا شوید این مطلب را مطالعه بفرمایید.
گران ترین پنیر جهان

جالب است بدانید که علاوه بر پنیر مصرف آب پنیر هم خواصی دارد؛ بالا برنده سرعت هضم غذا، بهترین ضد یبوست، بهترین کاهش دهنده وزن، بهترین از بین برنده سلولیت، بهترین پایین آورنده چربی خون، بهترین تنظیم کننده قند خون، بهترین تنظیم کننده فشارخون بالا، بهترین مکمل غذایی برای ورزشکاران و سالمندان، مفید در رشد و تقویت استخوان، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به دفع سنگ کلیه و سنگ صفرا و درمان تورم مفاصل، دست و پا از خواص درمانی آب پنیر می باشند.

دوستان امیدوارم مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. آیا شما تاکنون تجربه مصرف یکی از این نوع پنیر ها را داشته اید؟ لطفا نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. ا گفت:

  پنیر camembert رو جا انداختید هرچند طعم خاصیه

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   چون هدف ما معرفی ۸ نوع پنیر معروف جهان بود سعی کردیم انواعی که شهرت بیشتری دارند را در مطلب بیاوریم. به هر حال از اظهار نظر شما متشکرم.

 2. شهرام گفت:

  پنیر تبریز رو هم باید اضافه کنید. چون واقعا از سال های پیش در ایران استفاده می شود.

  • متاسفانه از آنجا که پنیر تبریز در ایران شناخته شده و ثبت جهانی ندارد از نشر در مورد این پنیر امتناع کردیم ولی در پاسخ شما توضیحاتی در مورد این پنیر پرطرفدار ایرانی خدمتتان عرض میکنم:
   پنیر تبریز زیر مجموعه انواع پنیر لیقوان میباشد که با شیر گوسفنده ویا مخلوطی از گاو و گوسفند تهیه میگردد.این پنیر به دلیل عدم ثبات در شکل و شکننده بودن آن خارج از این مرز وبوم طرفداری ندارد (این مسئله نشان دهنده آن است که چه میزان در دنیا شکل وظاهر غذا اهمیت دارد) و تاجران از صادرات این پنیر هیچگاه استقبال نکردند. خاطر نشان میکنم که از بین پنیر های نام برده شده در مطلب “پنیر فتا” بیشترین شباهت به پنیر لیقوان را دارد .

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت