logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » اقتصادی » پول مجازی و انواع آن

پول مجازی و انواع آن

پنج‌شنبه, 11 ژانویه 2018 | 2867 بازدید | ۲ دیدگاه | اقتصادی
پول مجازی چیست

انجام معاملات با پول دیجیتال امروزه به عنوان یکی از روش های انتقال پول در تبادلات اقتصادی در حال رواج است. شاید در آینده ای نزدیک آشنایی با این ارز مفید باشد.

سلام مخاطب گرامی

پول مجازی یکی از نمونه های پول دیجیتال (Digital currency) است که ویژگی های آن مشابه پول فیزیکی است و با هدف مبارزه با نظام سرمایه داری، زیر پا گداشتن تحریم ها، دستیابی به سود بیشتر در معاملات و از بین بردن مرزها به وجود آمده است. این پول در خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد و تراکنش های انتقال آن به صورت آنی و بدون مرز انجام می شود، اما استفاده از آن مختص افراد و جوامع خاصی می باشد و هنوز عمومیت پیدا نکرده است.
پول مجازی، رمز نگاری شده است و شکلی از پول است که فقط در قالب دیجیتال وجود دارد، نوع فیزیکی ندارد و واسطه تبادلات آن بر پایه اینترنت است. پول مجازی با پول الکترونیکی تفاوت دارد؛ این پول پشتوانه قانونی ندارد و پول های آن درون کیف پول ذخیره شده در کامپیوتر وجود دارند.
این پول با نام های دیگری چون پول اینترنتی، پول کامپیوتری، ارز مجازی و ارز دیجیتال نیز شناخته می شود و به وسیله توسعه دهندگان صادر و کنترل می شود و توسط یک جامعه مجازی مورد استفاده قرار می گیرد. پول کامپیوتری توسط هیچ دولت یا حکومتی نظارت، کنترل و رهگیری نمی شوند، نیاز به ثبت نام و مدارک ندارند و همه افراد با داشتن سخت افزار و نرم افزار مناسب می توانند آنرا استخراج کنند.
پول دیجیتال به عنوان پدیده نوظهور پولی- اینترنتی تاکنون توسط هیچ دولتی به رسمیت و قانونی شناخته نشده است و کشورهایی مثل آمریکا و چین آنرا کالا می دانند که میتوان همانند سهام شرکت ها خرید و فروش کرد.
ارز دیجیتالی فوق العاده انعطاف پذیر می باشد و با سایر دارایی ها تفاوت دارد، اما با وجود تمام موارد گفته شده این پول معایبی نیز دارد که بدین شرح می باشند:
۱- به خاطر عدم وجود معادل فیزیکی پشتوانه قانونی ندارد.
۲- عدم نظارت و کنترل توسط دولت ها و وابستگی آن به شبکه غیر متمرکز سبب شده است قابلیت اطمینان آن کاهش یابد و بعضی افراد آنرا به عنوان سرمایه گذاری انتخاب نکنند.
۳- شیوه پرداخت و نقل و انتقال آن باعث شده است به طور عمده در معاملات غیر قانونی و مجرمانه (خرید و فروش مواد مخدر) و پولشویی از آن استفاده کنند.
۴- با توجه به اینکه درک کار پول مجازی مشکل است اغلب افراد آنرا به درستی نمی شناسند و درجه پذیرش آن نسبت به انواع دیگر ارزها کمتر است.
۵- این ارزها در معاملات مجازی با نوسانات زیادی روبرو هستند چون طبق یک اصل اگر مردم ارزی را بخرند گران می شود و اگر آنرا بفروشند ارزان می شود.
۶- لزوم توسعه و بهینه سازی نرم افزارها و نیاز به یک سیستم کامپیوتری قوی برای نصب کیف پول و استخراج آن
۷- این ارز تنها در کامپیوتر افراد ذخیره است که دزدیده شدن سیستم یا هک آن به معنای نابودی سرمایه است به همین دلیل امنیت پول کامپیوتری پایین است اما مزیت این روش این است که اگر فرد در اثر عواملی مجبور به مهاجرت شود تنها با داشتن هارد سیستم سرمایه خود را نیز به همراه دارد.

انواع پول مجازیپول مجازی در دو شکل متمرکز و غیر متمرکز وجود دارد، نوع متمرکز آن ارزی است که توسط یک نظام متمرکز مانند یک شرکت خصوصی ارائه می شود و توسط یکی از ارزهای سنتی پشتیبانی می شود، کیف پول آن روی چند سایت مخصوص قابل دسترسی است و حتما باید ثبت نام کنید مانند دلار لیندن
در نوع غیر متمرکز تراکنش ها توسط پایگاه داده توزیع شده بلاک چین انجام می شود و معاملات از طریق شبکه ای از کاربرها تایید و انجام می شود. برای دریافت پول نیازی به ثبت نام کاربر نیست و تنها با نصب کیف پول می توان تراکنش ها را بدون واسطه و به صورت همتا به همتا انجام داد مانند بیت کوین. ارزهای رمز پایه پشتوانه ارزی ندارند.

دسته بندی دیگری که در مورد پول مجازی انجام می شود بر اساس نوع تعامل بین پول بدون پشتوانه و پول واقعی است که به سه دسته بسته، جریان یکطرفه و جریان دوطرفه تقسیم می شوند. نوع بسته به پول درون بازی معروف است و با اقتصاد دنیای حقیقی ارتباطی ندارد کاربر از طریق کسب امتیاز در بازی رایانه ای پول را بدست می آورد و در بازی هم خرج می کند. در نوع یکطرفه پول دیجیتال با پول واقعی خریداری می شود اما قابل بازگشت و قابل تبدیل نیست (سکه آمازون) اما در نوع جریان دو طرفه میتوان پول مجازی را دوباره به ارز حقیقی تبدیل کرد (بیت کوین).

اکنون که با پول اینترنتی و دسته بندی آن آشنا شدید به معرفی چند ارز رمز پایه که در بازار سرمایه جایگاه خوبی دارند، می پردازیم.

بیت کوینپول مجازی بیت کوینبیت واحد اطلاعات کامپیوتر و کوین به معنای سکه می باشد. بیت کوین (BTC) اولین پول دیجیتال تمرکز زدایی شده که تماما در اینترنت قرار دارد و از سیستم رمز نویسی خاصی استفاده می کند، در سال ۲۰۰۹ توسط فردی که خود را ساتوشی ناکاماتو معرفی کرده است با هدف تبدیل شدن به ارز رسمی جهانی و تسهیل پرداخت آنلاین طراحی شدده است. طبق ساختاری که طراحان در نظر گرفته اند حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین قابل تولید است که افراد با حل مسائل ریاضی می توانند آنرا استخراج (ماینینگ Minig) کنند که SHA- 256  الگوریتم استخراج بیت کوین می باشد. علاوه بر استخراج می توان آن را از فروشگاه های معتبر سراسر جهان خریداری کرد یا در ازای خدمات یا کالای ارائه شده از مشتریان بیت کوین دریافت کرد. تمام تراکنش های بیت کوین قابل مشاهده و ردیابی هستند و در دفتر کل عمومی که تمام کاربران مشاهده می کنند ثبت می شود البته اطلاعات شخصی افراد فاش نمی شود. برای ورود به شبکه آن نیاز به کیف پول است که از طریق نرم افزار های Multi Bit یا Bit coin wallet  به شما مالکیت آدرس بیت کوینی داده می شود و این کیف پول شامل کلید های خصوصی است که به شما اجازه خرج کردن بیت کوین ها را می دهد. البته مفهوم کیف بیت کوین با کارتهای اعتباری (لینک مستر کارت) متفاوت است، زیرا بدون تایید شما برای هر تراکنش هیچ فروشنده ای حق برداشت از حساب شما را ندارد. این ارز دیجیتالی بدون واسطه فعالیت می کند و خود مردم بر تولید و تراکنش های مالی نظارت دارند و رمز نگاری اطلاعات مبادله شده مانع از حمله هکرها میشود. ارزش بیت کوین بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود و شاخص قیمت آنرا با میانگین تبادلات عمده ارزی با این واحد پولی می سنجند. در مجموع پایگاهی امن برای سرمایه گذاری در وضعیت بی ثبات اقتصاد جهانی است امکان سوء استفاده و پولشویی از معایب آن و تراکنش فوری، قابل ردگیری و بدون مدیریت مرکزی، شبکه همتا به همتا و برنامه متن باز، محفوظ از تورم و تحریم، عدم دسترسی نهادهای مرکزی به اطلاعات شخصی و کارمزد پایین از ویژگی های بیت کوین می باشد.

بیت کوین کشبیت کوین کش یک پول مجازی جدید است

یکی از نگرانی های اعضای جامعه بیتکوین، مقیاس‌پذیری (قابلیت استفاده از آن در ابعاد گسترده‌تر، با تعداد کاربران و تراکنش‌های بیشتر) این ارز می باشد. حجم هر بلوک بیت کوین یک مگا بایت است و این محدودیت باعث کاهش سرعت پردازش تراکنش های جدید می شود که برخی کاربران تصمیم گرفتند این محدودیت را برطرف کنند. با توجه به اینکه کدهای بیت کوین توسط یک مرکز خاص کنترل نمی شوند؛ تغییراتی که توسط توسعه دهندگان و ماینر ها بکار گرفته شود، قبول می شود. فورک بیت کوین اکس‌تی (Bitcoin XT) و بیت کوین آنلیمیتد (Bitcoin Unlimited) نمونه هایی از فورک هایی هستند که قبل از سال ۲۰۱۷ ایجاد شدند اما به دلیل عدم پذیرش کاربران شکست خوردند. بیت کوین کش (BCH) یک ارز دیجیتال و یک فورک برای بیت کوین است که در آگوست سال ۲۰۱۷ ایجاد شد و با افزایش حجم هر بلوک به ۸ مگا بایت و حذف کد موسوم به «سگ‌ویت» (SegWit) امکان پردازش تعداد بیشتری تراکنش را فراهم کرد. بیت کوین کش یک واحد پول جدید است که با جدایی از بیت کوین سومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا به شمار می رود و ممکن است ارزش آن از بیت کوین نیز بیشتر شود. البته افزایش حجم بلوک ها در Bitcoin Cash باعث شده است شرکت های بزرگ با توان پردازشی بالا انحصار استخراج این ارز دیجیتال را بدست بگیرند.

اتریومخرید پول مجازی اتریوم

یک پلتفرم نرم افزاری متن باز است که قابل برنامه ریزی می باشد و رقیب بیت کوین به شمار می آید که در سال ۲۰۱۳ به وجود آمده است. به وسیله آن میتوان اپلیکیشن های غیر متمرکز (DAPP) ایجاد کرد که این اپلیکیشن ها از بلاک چین مخصوصی (بلاک چین دوم) برای تراکنش های مالی خود استفاده می کنند. اتریوم تنها یک روش پرداخت نیست بلکه پلتفرم محاسبه مجازی بوده و چیزی فراتر از انتقال پول است. تراکنش ها همانند بیت کوین قابل ردیابی است. مسئله نگران کننده در اتریوم ابهام در مورد تعداد سکه های در گردش می باشد اینکه مشخص نیست چه تعداد قرار است تولید شود. (در یک ماه اخیر بازی به نام CryptoKitties که از اتریوم استفاده می‌کند بسیار طرفدار پیدا کرد)

مونروپول مونرو یکی از انواع ارز دیجیتال

ارز دیجیتال رمز پایه متن باز که نام ارز آن XMR است، بر پایه پروتکل Crypto node و در سال۲۰۱۴ راه اندازی شد. مونرو پولی سریع و امن که مالک خصوصی ندارد، از مشتقات بیت کوین نمی باشد و برخلاف آن غیر قابل ردیابی و کاملا ناشناس است. هیچ کاربری با هیچ ابزاری نمی تواند مبدا، مقصد و مبلغ یک تراکنش را ردیابی کند (به جزفرستنده و گیرنده) به همین خاطر هویت ارسال کننده و گیرنده مخفی می ماند. قابلیت تعویض به ارز واقعی در مونرو نسبت به سایر ارزهای رمزی بهتر است و امکان استخراج آن نیز راحت تر می باشد. حریم خصوصی، مقیاس پذیری، قابلیت معاوضه و غیر متمرکز بودن از ویژگی های آن است.

ریپلانواع پول الکترونیکی

نام یک پول دیجیتال (Ripple XRP) و یک شبکه پرداخت آزاد (Ripple Net) است که به جای مبارزه با بانکها به رشد و تثبیت جایگاه آنها کمک می کند و از حامیان جریان آزاد گردش مالی است. ریپل نت به بانک ها و موسسات بزرگ متصل می شود و انتقال پول را می توان در بستر شبکه آن انجام داد. در واقع این شبکه برای ارتباط بین بانکهای جهان ارائه شده است و ارز آن XRP نام دارد که مانند سهام معامله می شود. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف راحت شدن پرداخت های آنلاین معرفی شد و یک سیستم پرداخت توزیع شده و متن باز می باشد. ریپل نوعی پول اینترنتی مبتنی بر فرمولهای ریاضی است که در ثانیه ۱۵۰۰ تراکنش انجام میدهد و هر تراکنش پس از ۴ ثانیه تایید می شود. تعداد واحدهای پول آن محدود است  ۱۰۰ میلیارد واحد ریپل وجود دارد که تاکنون ۴۰ درصد آن در گردش است. تراکنش مالی سریعتر، قابلیت اطمینان بالاتر، هزینه های کمتر و شبکه همتا به همتا از ویژگی های این پول مجازی میباشد.

لایت کوینلایت کوین یکی از انواع پول های الکترونیکی استلایت کوین (LTC) از شبکه های قوی پول اینترنتی که توسط فارغ التحصیل دانشگاه MIT  و مهندس سابق گوگل (چارلز لی) در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد. این پروژه نرم افزاری متن باز الهام گرفته از بیت کوین است و از لحاظ فنی نیز با آن مشابه است اما الگوریتم استخراج آن Scrypt می باشد. لایت کوین ارزی همتا به همتا (P2P) است که به خاطر امنیت شبکه ناشی از معادلات ریاضی پیشرفته و حمایت گسترده مردمی جزء ارزهای دیجیتالی معتبر می باشد. ایجاد و انتقال لایت کوین فاقد کنترل مرکزی است و در مجموع ۸۴ میلیون از این واحد پولی استخراج خواهد شد. تایید تراکنش این ارز دیجیتال ۳ دقیقه است که سریعتر از بیت کوین می باشد. افزایش تعداد سکه ها، تغییر رابط کاربری گرافیکی، سرعت بیشتر و انتقال آنی از تفاوت های لایت کوین با بیت کوین می باشد.

داگ کوینپول دیجیتال چیست

داگ کوین یا دوج کوین (Doge coin) ارز دیجیتال امن، سریع، خصوصی و غیر متمرکز می باشد که در سال ۲۰۱۳ به وجود آمد. الگوریتم آن بر پایه لایت کوین بوده و از لحاظ فنی نوع دیگری از لایت کوین است. استخراج آن دائمی است و متوقف نمی شود و نسبت به بیت کوین راحت تر انجام میشود. این ارز دیجیتال دارای تکنولوژی رمز گذاری است که زمان تراکنش در آن نسبت به بیت کوین کمتر می باشد. هر چند امروزه این پول اینترنتی ارزش کمی دارد اما طبق پیش بینی ها در آینده ای نزدیک جزء ارزهای برتر خواهد شد.

پول مجازی ایرانی
با توجه به اینکه تکنولوژی بلاک چین در آینده تمام دنیا را در برخواهد گرفت و تمام مبادلات جهانی با پول های رمز گذاری شده انجام خواهند شد؛ تمام دولت ها تلاش می کنند پولی مجازی تولید کنند. در ایران نیز با همکاری وزارت ارتباطات و بانک مرکزی، مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی آماده شده است اما از آنجا که عدم دخالت دولت ها در ارز مجازی سبب ارزش آن ها شده است بهتر است دولت زیر ساخت هایی را برای بلاک چین آماده کند و شرکت های خصوصی پروژه تولید پول مجازی را دنبال کنند.

در این مطلب با تعدادی از پول های مجازی آشنا شدیم، اما اگر بخواهیم لیست ارز مجازی را به طور کامل بیاوریم مطلب بسیار طولانی و شاید خسته کننده خواهد شد. EOS، Stellar، Cardano، IOTA Tether، TRON، NEO، Ethereum Classic، Tezos، Binance Coin، پیر کوین، بیت کوین دارک (BTCD) ، پرایم کوین، پول دیجیتال wcx، زیرو اکس چند نمونه از انواع پول مجازی هستند.
اگر قصد خرید بیت کوین یا دیگر ارزهای مجازی را دارید باید قبل از ورود به دنیای ارزهای دیجیتال به این دو نکته دقت کنید که بازار ارزهای دیجیتال نیز با نوسانات شدیدی همراه هستند و توجه به نکات امنیتی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری به خوبی در رابطه با خرید آنلاین بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، اطلاعاتی بدست آورید.

اگر با وجود توضیحات ارائه شده هنوز بین سرمایه گذاری دلار، طلا و ارز دیجیتال مردد هستید، پیشنهاد می کنم مطلب مقایسه طلا، دلار و بیت کوین را نیز مطالعه بفرمایید.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد، لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه ثبت بفرمائید.

 

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. Sama گفت:

    بهار عزیز ممنون بابت مطالبی که بسیار ظریف و مفید هستند

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت