logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » ۱۰ جزیره بزرگ زمین

۱۰ جزیره بزرگ زمین

شنبه, 13 ژانویه 2018 | 907 بازدید | ۲ دیدگاه | مطالب عمومی
بزرگ ترین جزیره روی زمین

جزیره خشکی است که اطراف آن را آب احاطه کرده است و اغلب آنها محیطی منحصر به فرد دارند. جزایر از نطر وسعت تفاوت دارند.

سلام و درود بر شما عزیزان

به خشکی هایی که اطراف آن را آب فرا گرفته باشد جزیره می گویند. در کره زمین بیش از ۲۰۰۰ جزیره در اقیانوس ها وجود دارد که برخی از آنها ناشناخته هستند. اغلب جزایر آب و هوایی مرطوب و بارانی دارند و از تنوع زیستی برخوردار هستند. جزایر از لحاظ وسعت، موقعیت جغرافیایی و آب و هوا با هم تفاوت دارند. بزرگترین جزایر دنیا اغلب سرسبز و زیبا بوده و قابل سکونت می باشند. در این بخش سعی داریم چند تا از بزرگترین جزایر جهان را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

گرینلند

جزیره گرینلند

گرینلند بزرگترین جزیره دنیا
وسعت ۲/۱۶۶/۰۸۶ کیلومتر مربع
جمعیت ۵۶ هزار نفر
ویژگی بارز کم جمعیت ترین کشور دنیا در سال ۲۰۱۳
قاره آمریکای شمالی

گرینلند به معنای سرزمین سبز یا سبزستان می باشد و بزرگترین جزیره غیر قاره ای جهان است. گرینلند واقع در اقیانوس منجمد شمالی و شمال اقیانوس اطلس است و آب و هوایی قطبی و سرد و خشک دارد. اهالی گرینلند به خاطر وجود کوه های بزرگ یخ تنها در بخشی از آن زندگی می کنند و بخش های زیادی از جزیره خالی از سکنه است. البته پس از گرم شدن زمین و بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ بخش عظیمی از تاقچه های یخ  گرینلند از بین رفت. این جزیره متعلق به کشور دانمارک است و پایتخت آن شهر نووک می باشد که اغلب ساکنین آن بومی های اسکیمو و بقیه مهاجران دانمارکی هستند. شغل اکثر مردم ماهیگیری و صید نهنگ است و خرس‌ قطبی، گوزن‌ شمالی و نهنگ‌ها از مهم‌ترین جانوران این اقلیم قطبی می باشند. بزرگترین پارک ملی دنیا متعلق به این کشور است که این پارک به همراه خانه فرهنگ گرینلند (مهم‌ترین موزه‌ گرینلند) و توپیلاک (مجسمه ای از استخوان حیوانات) جزء جاذبه های گردشگری و صنایع دستی این کشور می باشد.

گینه نو

نقشه جزیره گینه نو

گینه نو دومین جزیره بزرگ دنیا
وسعت ۷۶۸/۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت حدود یازده میلیون نفر
ویژگی بارز زیستگاه متنوع ترین گونه گیاهان و جانوران است
قاره قاره اقیانوسیه

گینه نو در قرن ۱۶ میلادی کشف شد و در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد، نام قدیمی آن ایریان و پایتخت آن شهر مورسبی است. نقشه این جزیره شبیه یک پرنده است که نیمی از آن متعلق به اندونزی و نیمی دیگر تحت نظر پاپوآ گینه نو می باشد که پاپوا گینه نو جزء کشورهای فقیر و چند فرهنگی است. زنجیره ای از کوه های پوشیده از برف در تمام گینه نو به چشم می خورد. گینه نو منبع غنی طلا و الماس است که حیات وحش، پرندگان و گیاهان آن بسیار متنوع بوده و بیش از ۵ درصد کل گونه های سیاره زمین در اینجا قرار دارد. قهوه، کاکائو، روغن خرما، میگو، نفت، طلا و سنگ مس از مهم ترین صادرات گینه نو می باشند.

بورنئو

بزرگترین جزیره زمین

بورنئو سومین جزیره بزرگ روی زمین
وسعت ۷۵۰/۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت ۲۰ میلیون نفر
ویژگی بارز بزرگترین جزیره در آسیا
قاره قاره آسیا

بورنئو در آسیای جنوب شرقی و در مرکز مجمع الجزایر مالایی قرار دارد و به خاطر منابع غنی الماس آنرا کلمینانت (رودخانه الماس) نیز می نامند. این جزیره به ۳ کشور مالزی، اندونزی و برونئی تعلق دارد که بیش ترین بخش آن متعلق به کشور اندونزی می باشد و ثروتمند ترین کشور آسیای جنوب شرقی نیز می باشد. بورنئو جزیره ای بزرگ و جنگلی با آب و هوای مناسب و جنگل های انبوه استوایی که با وجود صدها نوع گونه گل ارکیده ، طبیعت خاص و منحصر به فرد از زیباترین مناطق آسیای شرقی به شمار می آید. بلند ترین نقطه بورنئو کوه کینبالو است و خط استوا دقیقا از وسط آن عبور می کند.

ماداگاسکار

درخت بائوباب در جزیره ماداگاسکار

ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ دنیا
وسعت ۵۸۷/۰۴۱ کیلومتر مربع
جمعیت ۲۲ میلیون نفر
ویژگی بارز از فقیرترین کشورهای دنیا به شمار می آید.
قاره قاره آفریقا

در جنوب شرقی قاره آفریقا و در اقیانوس هند قرار دارد که ۸۸ میلیون سال قبل با جدا شدن از قاره هند به وجود آمده است، جزء کشورهای اتحادیه آفریقا است و پایتخت آن شهر «آنتاناناریوو» است. ماداگاسکار آب و هوای سرد و بارانی دارد و مردم محلی به خاطر رنگ خاک آنرا جزیره قرمز می نامند. تنوع زیستی ماداگاسکار بی نظیر است و نزدیک به ۲۵۰ هزار گونه حیوان در آن زندگی می کنند که ۷۰ درصد این موجودات در هیچ جای دیگر یافت نمی شوند البته امروزه با توجه به خطرات زیست محیطی اغلب این اکوسیستم ها در حال نابودی است. این تنوع زیستی، جنگل های انبوه استوایی و اکولوژی منحصر به فرد سبب شده ماداگاسکار را قاره هشتم بنامند. پارک ملی لمورها و درخت بائوباب (Baobab) از مهم ترین جاذبه های آن می باشند.

بافینجزیره بافین

بافین پنجمین جزیره بزرگ زمین
وسعت ۵۰۷/۴۵۱ کیلومتر مربع
جمعیت ۱۱ هزار نفر
ویژگی بارز بزرگترین جزیره در کانادا
قاره آمریکای شمالی

بافین در اقیانوس منجمد شمالی و در شرق کانادا قرار دارد. جزیره ای فوق العاده سرد است که در اکثر روزها دما منفی ۸ درجه سانتیگراد می باشد، به همین دلیل اکثر مناطق آن غیر مسکونی است و تنها حمل و نقل هوایی امکان پذیر است. وجود حیواناتی چون خرس قطبی و گرگ قطبی و کوه اودین به عنوان بلندترین نقطه در بافین باعث جذب میلیون ها گردشگر شده است. بافین دارای معادن روی، سرب و نقره می باشد.

سوماترا
اورانگوتان جزیره سوماترا

سوماترا ششمین جزیره بزرگ دنیا
وسعت ۴۷۳/۴۸۱ کیلومتر مربع
جمعیت ۵۰ میلیون نفر
ویژگی بارز بزرگترین جزیره که کاملا در خاک اندونزی قرار دارد.
قاره اقیانوسه

سوماترا واقع در غرب اندونزی و بخشی از جزایر سوندا می باشد که به طور همزمان در دو نیمکره زمین قرار دارد. اکثر بخش های آن پوشیده از جنگل های گرمسیری است و زیستگاه جانورانی است که در حال انقراض هستند مانند ببر و اورانگوتان سوماترایی. آتشفشان، دریاچه، جنگل و صخره های مرجانی ساحل از جاذبه های سوماترا می باشند. با وجود اینکه بیشترین تعداد زمین لرزه و سونامی در این جا رخ میدهد اما جزء پرجمعیت ترین جزایر جهان می باشد.

هونشو
کوه فوجی یاما در جزیره هونشو

هونشو هفتمین جزیره بزرگ
 وسعت ۲۳۰/۵۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت بیش از ۱۰۰ میلیون نفر
ویژگی بارز دومین جزیره پر جمعیت پس از جاوه در کشور اندونزی
قاره قاره آسیا

هونشو در کشور ژاپن قرار دارد و اصلی ترین، بزرگ ترین و پر جمعیت ترین جزیره این کشور است. ۶۰ درصد از خاک ژاپن به هونشو تعلق دارد و پنج شهر مهم ژاپن (توکیو، کیوتو، هیروشیما، یوکوهاما، اوساکا) نیز در آن قرار دارند، همچنین وسیع ترین دریاچه این کشور نیز متعلق به این جزیره است. آب و هوای هونشو مرطوب است و بخش زیادی از این سرزمین کوهستانی است و بلندترین کوه ژاپن به نام قله فوجی یاما در این جزیره قرار دارد. تونل های بزرگی که هونشو را به جزایر دیگر متصل میکند از جاذبه های گردشگری آن می باشد.

ویکتوریا
ویکتوریا از بزرگترین جزایر زمین

ویکتوریا هشتمین جزیره بزرگ
وسعت ۲۱۷/۲۹۱ کیلومتر مربع
جمعیت ۱/۸۷۵ نفر
ویژگی بارز آب و هوای مطلوب و طبیعت بی نظیر
قاره آمریکای شمالی

ویکتوریا به عنوان هشتمین جزیره بزرگ دنیا معرفی شده است که در کانادا و در مجمع الجزایر قطبی و در کنار اقیانوس آرام واقع شده است. ویکتوریا دومین جزیره بزرگ کانادا نیز می باشد که اکثر زمین آن از سنگ های رسوبی تشکیل شده است. این جزیره به شهر باغ ها هم معروف است و به احترام ملکه ویکتوریا اینگونه نامگذاری شده است، این شهر مرکز استان بریتیش کلمبیا در کانادا می باشد. ویکتوریا به خاطر طبیعت سبز و بی نظیر و آب و هوای ملایم و مطلوب بهترین نقطه توریستی و گردشگری است، برخلاف دیگر مناطق کانادا هوای ویکتوریا فاقد رطوبت و هوای شرجی آزار دهنده است.

جزیره بریتانیای کبیر
جزیره بریتانیای کبیر

بریتانیای کبیر نهمین جزیره بزرگ جهان
وسعت ۲۰۹/۳۳۱ کیلومتر مربع
جمعیت بیش از ۶۱ میلیون نفر
ویژگی بارز بزرگترین جزیره اروپا
قاره اروپا

بریتانیا در اروپای غربی قرار دارد و پایتخت آن لندن است. این کشور دو جزیره اصلی دارد که بزرگترین آن بریتانیای کبیر می باشد. جزیره بریتانیای کبیر شامل ۳ سرزمین بزرگ بریتانیا یعنی انگلستان، اسکاتلند و ولز است. این جزیره در شمال غربی قاره اروپا و در کنار ایرلند و شمال اقیانوس اطلس واقع شده است. بریتانیای کبیر را با نام بریتانیا نیز می شناسند و علاوه بر نهمین جزیره بزرگ دنیا سومین جزیره پرجمعیت دنیا نیز می باشد. بریتانیای کبیر آب و هوای مطلوبی دارد به همین خاطر پر جمعیت ترین منطقه اروپا میباشد.

الزمیر

مناطق کوهستانی جزیره الزمیر

الزمیر دهمین جزیره بزرگ زمین
وسعت ۱۹۶/۲۳۵کیلومتر مربع
جمعیت ۱۵۰ نفر
ویژگی بارز بزرگترین جزیره تحت سلطه ملکه الیزابت
قاره آمریکای شمالی

یکی از جزایر مجمع الجزایر قطبی کانادا الزمیر است که سومین جزیره بزرگ کانادا می باشد و در ناحیه بافین و قلمرو نوناووت در شمال غربی گرینلند واقع شده است. الزمیر در شمالی ترین نقطه کشور کانادا قرار دارد و طبق نظر دانشمندان از آخرین عصر یخبندان باقی مانده است. الزمیر پوشیده از کوه است و جزیره ای کوهستانی به شمار می آید که باربو بلندترین قله آن نام دارد. گریس فورد، یورکا و آلرت از مناطق مسکونی آن هستند که به خاطر آب و هوای نامساعد جمعیت کمی دارند.

در این مطلب شما را با ۱۰ جزیره که بیشترین وسعت را داشتند آشنا کردیم، شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید جزیره ی دوون با مساحت ۵۵۲۴۷ کیلومتر مربعی بزرگترین جزیره ی خالی از سکنه ی دنیا است.

امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. Sama گفت:

    کاش در مورد جزایر کشور خودمون هم یکم مطلب میذاشتی

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت