logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » حادثه کشتی سانچی:مقایسه تلفات ۱۰۰% ایران و ۰% چین

حادثه کشتی سانچی:مقایسه تلفات ۱۰۰% ایران و ۰% چین

پنج‌شنبه, 18 ژانویه 2018 | 854 بازدید | بدون دیدگاه | سیاسی اقتصادی, مطالب عمومی
حادثه دلخراش کشتی سانچی

بعد از دریافت خبر کشته شدن هم وطنان در حادثه دلخراش کشتی سانچی حسابی شکه شدم و بعد از بررسی دقیقتر حادثه یک سوال بزرگ ذهنم را بخود مشغول کرد: چرا در این حادثه مشترک بین ایران و چین تلفات کشتی ایرانی ۱۰۰ درصد و تلفات کشتی چینی ۰ درصد بود. در این مطلب قصد داریم به مقایسه نجات سر نشینان کشتی چینی و مرگ تمامی خدمه نفت کش ایرانی بپردازیم: مسئولان اجرایی و قضایی ایران روز دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرده و وعده داده اند که علت حادثه کشتی نفتکش سانچی را بررسی خواهند کرد. حادثه تصادف کشتی […]

بعد از دریافت خبر کشته شدن هم وطنان در حادثه دلخراش کشتی سانچی حسابی شکه شدم و بعد از بررسی دقیقتر حادثه یک سوال بزرگ ذهنم را بخود مشغول کرد:

چرا در این حادثه مشترک بین ایران و چین تلفات کشتی ایرانی ۱۰۰ درصد و تلفات کشتی چینی ۰ درصد بود.
در این مطلب قصد داریم به مقایسه نجات سر نشینان کشتی چینی و مرگ تمامی خدمه نفت کش ایرانی بپردازیم:
مسئولان اجرایی و قضایی ایران روز دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرده و وعده داده اند که علت حادثه کشتی نفتکش سانچی را بررسی خواهند کرد. حادثه تصادف کشتی «سانچی» ساعت حدود هشت شب رخ داد، زمانیکه اغلب نوبت کشیک افسر سوم کشتی و یا به عبارتی کم تجربه ترین افسر کشتی می باشد.

معمولا در این چنین زمان کاپیتان کشتی هوشیار و در وضعیت آماده باش کامل قرار دارد و حتی در جهت یابی نظارت دقیق دارد. اینکه در کشتی سانچی به وضوح چه اتفاقاتی رخ داده که در نهایت منجر به این حادثه شده، متاسفانه تا باز نشدن و بررسی دقیق جعبه سیاه نمی توان اظهار نظر نمود.

راز نجات خدمه کشتی چینی و کشته شدن خدمه نفتکش ایرانی
نفتکش ایرانی سانچی پس از حدود ۸ روز سوختن به روی آب، به‌طور کامل در آب‌های چین غرق شد.
کانال شانگهای کابوس دریانوردی
کاپیتان سعید مایلی به اسپوتنیک گفت:
مکانی که نفتکش ایرانی دچار حادثه شد دقیقا در ورودی کانال «شانگهای» می باشد جاییکه بدترین ناوبری را برای کشتیها در چین دارد. این کانال بسیار پرتردد بوده و صدها کشتی و قایقهای بزرگ و کوچک در مسیرهای مختلف در حرکت هستند، در اینجا همیشه نقطه به نقطه کشتیهای ماهیگیری حضور دارند. تمام این عوامل باعث می شود که امکان مانور کمتر و هدایت سختر شود، مسیر این نفت کش نیز کمی مایل به شمال شرقی حرکت کرده بود و به احتمال قوی به دلیل همین عوامل امکان تغییر مسیر ناگهانی و شدید را نداشته، در چنین شرایطی هر لحظه احتمال می رود که کشتی از یک مانع عبور کند و به مانع دیگری برخورد نماید. کشتی فله‌بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین حاوی ۶۴ هزار تن غله بود که از آمریکا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین می‌رفت که در بین راه به کشتی سانچی با مالکیت شرکت «برایت» از ایران برخورد کرد.

کاپیتان مایلی در مورد چگونگی عملکرد رادار و امکان محو شدن مانع بزرگی مانند کشتی در این حادثه توضیح داد:

امکان محو شدن مانعی تا این اندازه بزرگ در رادار طرفین به هیچ وجه امکان نداشته است و بی شک دو کشتی یکدیگر را دیده اند. در کل با اینکه موانع در رادارها اغلب شناسایی می شوند، اما به هر حال وقوع تصادمها نیز گریز ناپذیر می باشد.

در اصلاح تخصصی وضعیتی به نام«close quarter situation» داریم یعنی وضعیت تقریبا تنگاتنگ که در این شرایط یک کشتی به تنهایی قادر به عمل نمی باشد و لازم است که دو کشتی و با هماهنگی هم اقدام نمایند. این وضعیت بسیار پیچیده بوده و مشکل چند برابر نیز می شود، با اینکه دریانوردان چینی بسیار دریانوردان ضعیفی هستند و از دانش زبان انگلیسی کمی برخوردار هستند. دراینجا باید منتظر نتایج بررسی جعبه سیاه بود تا مکالمات بین دو کشتی روشن شود و ببینیم که اساسا دو کشتی در این وضعیت تلاشی برای ارتباط گیری و تغییر مسیر با هماهنگی یکدیگر داشتند یا خیر؟

خدمه کشتی چینی جان خود را نجات داد اما…
جلوی کشتی مستحکم ترین بخش آن بحساب می آید و دیواره های عمودی بالاترین مقاوت را در تصادفات دارد . نکته قابل توجه اینجاست که کشتی چینی با نوک به بدنه نفتکش سانچی اصابت کرده است و این وضعیت حکایت از آن دارد که احتمالا تلاش کرده با جلوی کشتی به نفتکش برخورد نماید تا میزان آسیب وارده به خود را به حداقل برساند، که این مورد واقعا اسفناک می باشد. اگر هر دو تلاش می کردند تا با کمترین زاویه به هم برخورد نمایند، هرگز این اتفاق رخ نمی داد و نهایتا دیوارهای کشتیها فرو می رفت.
بدنه نفتکشها دو جداره می باشند و بعد از دیواره اولیه شدت ضربه وارد شده بسیار بالا بوده، تا آنجا که لایه های محافظتی را از بین برده و به محفظه اصلی بار که حاوی ۱۳۶ هزار تن نفت خام و میعات گازی بوده برخورد کرده و گاز قابل اشتعال بلافاصله نشت کرده است.
اشتباه دیگری که احتمالا از سوی کشتی چینی انجام گرفته و صحت آن بعد از بررسی جعبه سیاه مشخص می شود، اقدام به جداشدن از بدنه نفتکش ایرانی بعد از تصادم می باشد. با جداکردن بدنه کشتیها از یکدیگر و ساییده شدن دو جداره آهنی جرقه زده می شود و اشتعال ایجاد می گردد و در نتیجه انفجار صورت گرفته است.
برخی همکاران دریانورد در واحد تحقیقات که در آن منطقه حضور داشتند انفجارهای پراکنده در نفتکش را گزارش داده اند در کل نفتکش یکجا منفجر نشده است، اما در پاسخ به این سوال که خدمه کشتی چقدر فرصت داشته اند تا جان را نجات دهند باید بگویم تمام آن بستگی به انفجار اولیه داشته در این مورد نیز متاسفانه انفجار اول بقدری مهیب بوده که در همان انفجار اول تمامی سرنشینان کشتی متاسفانه جان خود را از دست داده اند و در این مدت نیز ما تنها با امید به معجزه دلگرم بوده ایم.

به طور مثال اگر زمانی که برخورد دوکشتی تا زمان وقوع انفجار بیشتر از نیم ساعت باشد، سرنشینان کشتی می توانسته اند با استفاده از قایهای نجات که حدود بیست دقیقه زمان می برد جان خود را نجات دهند البته دستور کاپیتان در این اقدام تعین کننده است و تا قبل از این دستور همه تلاش می کنند تا کشتی را حفظ کنند. این تصمیم حقیقتا برای کاپیتان بسیار سخت می باشد…
اینکه چرا سرنشینان سانچی موفق به گریز از کشتی نشدند با بررسیهای بیشتر روشن می شود، آیا زمان کافی برای فرار از کشتی بوده و یا به اشتباه در نفتکش مانده اند، یا انفجار بقدری سریع رخ داده است که دیگر زمانی برای اقدام به گریز باقی نمانده همه این ها مواردی است که بررسی خواهد شد.

نیروهای امداد رسان
کاپیتان مایلی در ادامه افزود، چند روز اول حادثه نیروهای امدادهای چین حضور داشتند، و از روز پنجم امداد رسانهای ژاپن نیز وارد عمل شده اند و به گفته دوستانی که در آن منطقه حضور داشتند، علی رغم تعداد کم کشتیهای امداد رسان، که بشدت برای کنترل آتش تلاش می کردند. متاسفانه حجم آتش زیاد بوده و امکان نزدیک شدن به منبع آتش بسیار سخت بوده، و بعلاوه افنجارهای پی در پی تلاش امدادگران را بی ثمر گذاشت.
مفاهیم غیرت و از خود گذشتگی نزد اقوام و ملتهای مختلف تعاریف گوناگونی دارد، و ما نمی توانیم بگوییم که چینی ها در امدادرسانی کم گذاشتند یا خیر. به هر حال آنها نیز انسان هستند و هر انسانی طبیعتا از آن حجم آتش و کشتی که هر لحظه دچار یک انفجار جدید می شود دچار هراس خواهد شد. آنها تنها توانستند در بخشی که هنوز در آتش فرو نرفته نبود، وارد شده و دو جسد در بخش عرشه به همراه جعبه سیاه را بیرون بکشند.بنا به گزارشها پیکر دو دریانورد ایرانی و جعبه سیاه نفت‌کش سانچی به بندر شانگهای چین منتقل شده است و قرار است که برای تعیین تعیین هویت آزمایش‌های دی ان ای بر روی اجساد انجام شود. همچنین جعبه سیاه نیز برای تحقیقات به پاناما، کشور صاحب پرچم نفت‌کش منتقل شد.

کشتی های امداد رسان به کشتی نفتکش سانچی

امداد رسانی به سانچی

تمام خدمه کشتی شاهدان عینی این ماجرا می باشند و از آنجایی که کشتی متعلق به کمپانی دولتی بوده و چین می خواهد که خود را هرچه بیشتر از تقصیرات مبری نماید، تا به این لحظه اجازه مصاحبه و درج خبر به هیچ یک از این افراد داده نشده است.
واقعیت حادثه هنوز در هاله ای از ابهام قرار داشته و شایعات اطراف این ماجرا مثل هدف قرار گرفتن از سوی موشکهای آمریکایی واقعا تنها در حد همان شایعه می باشد.

بنا به اعلام هادی حق شناس، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران زمان تقریبی بررسی جعبه سیاه نفت کش سانچی را «یک ماه» اعلام کرد هر چند به گفته وی این زمان ممکن است «کمتر ویا بیشتر»شود.

نتیجه گیری:

متاسفانه با اتفاقاتی که اخیرا در کشور ما اتفاق می افتد جای بحث های زیادی دارد. حتما سانحه آتش سوزی ساختمان پلاسکو را به خاطر دارید که تقریبا یک سال از آن فاجعه می گذرد و از اینگونه حوادث در کشور ما زیاد اتفاق می افتد .متاسفانه مسئولین کشور ذهنشان درگیر مسائل دیگری می باشد و کمتر به اینگونه حوادث رسیدگی می کنند. در کشورهای غربی برای هر چیزی مانور اجرا می کنند که اگر دچار سانحه ای شدند خسارت های ناشی از آن را به حداقل برسانند اگر در ایران هم به اینگونه مسائل اهمیت بیشتری داده شود شاید این همه خانواده عزیزانشان را از دست نداده بودند.

کشته شدگان نفت کش سانچی

تصاویر کشته شدگان کشتی سانچی

با اعلام نظر کارشناسی علت این فاجعه را به شما عزیزان اعلام خواهیم کرد و برای همه خانواده های داغدارآرزوی صبر می کنیم .

با این یا اون همراه باشید…

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت