logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » عقیدتی » گوشت گراز حلال است یا حرام؟

گوشت گراز حلال است یا حرام؟

چهارشنبه, 17 ژانویه 2018 | 21191 بازدید | ۲۶ دیدگاه | عقیدتی
گوشت گراز حلال است یا حرام

گوشت گراز به تازگی به سبد غذایی مردم ایران افزوده شده است و به خاطر طعم و مزه خاصی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده است. این افراد بدون توجه به مضرات این گوشت و اطلاع از اینکه گوشت گراز حلال است یا حرام، آن را مصرف می کنند.

دوستان سلام

متاسفانه شکار گراز  در بخش هایی از ایران در حال افزایش است و گروهی از مردم با تصور این که گراز با خوک فرق می کند، بدون اطلاع از حکم اسلام درباره گوشت گراز، آن را مصرف می کنند.

در این مطلب قصد داریم در مورد حکم گوشت گراز، خواص و مضرات گوشت گراز و اینکه گوشت گراز حرام است یا حلال؟ مطالبی ارائه دهیم.

گراز یکی از بهترین حیوانات برای طبیعت

گراز یک پستاندار همه چیز خوار است که با خوک کمی تفاوت دارد، گرازها دارای ۱۶ گونه شناخته شده هستند که گراز وحشی، زگیل داران، گراز کوتوله و خوک های اهلی چند نمونه از آن هستند. گراز وحشی جد وحشی خوک اهلی است و تفاوت خوک با گراز بیشتر به خاطر اصلاح نژادی است که صورت گرفته و شکل ظاهری آنرا تغییر داده است.

گراز بومی شمال و مرکز اروپا و مناطق مدیترانه ای و آسیا است و و در مراتع، تالاب ها، جنگل های بارانی، دشت ها و جنگل های معتدل زندگی می کند. وجود این حیوان برای محیط زیست بسیار مفید است و با توجه به اینکه از ریشه درختان بیشتر تغذیه می کند و برای یافتن غذا زمین را شخم می زند در نتیجه روی دانه گیاهان خاک می پاشد، این ویژگی گراز سبب شده مناطقی که او در آن زندگی می کند رویش و تنوع بیشتری داشته باشند و به همین دلیل به این حیوان تراکتور طبیعت می گویند.

از جمله فواید گراز برای طبیعت: زیر و رو کردن خاک که موجب هوادهی، دفن بذر گیاهان، نابودی لارو برخی حشرات، کنار زدن برف از روی گیاهان در فصول سرد، فراهم آوردن امکان تغذیه برای چرندگان، گیاه خواران و پرندگان و حتی تامین غذا برای گوشت خواران و راس هرم غذایی در طبیعت با شکار شدن توسط آنها

این حیوان  20 سال عمر می کند و وزن گونه های مختلف آن بین ۹ تا ۳۰۰ کیلوگرم می باشد. گراز در هر بار بارداری بین ۶ تا ۱۴ بچه به نیا می آورد و مانند خوک اجتماعی نیست و بد اخلاق تر است.

 خوک ها یکی از اولین حیواناتی هستند که حدود ۶۰۰۰ سال قبل در چین اهلی شدند و از آن ها در مزارع برای تولید مثل و استفاده از گوشت نگهداری می کنند. این حیوانات بسیار باهوش و اجتماعی هستند، پوزه ای صاف، چشم های کوچک و گوش هایی بزرگ دارند و در مزارع از ذرت، گندم، سویا و جو تغذیه می کنند.

 ۳۸ درصد از کل پروتئین مصرفی روزانه در جهان به گوشت خوک اختصاص دارد و مردم چین بیشترین میزان مصرف این گوشت را دارند که تولید مقرون به صرفه گوشت خوک مهم ترین علت استفاده از آن می باشد.


حکم گوشت گراز


تفاوت های ظاهری خوک با گراز سبب شده است که افراد تصور کنند حکم آن با گوشت خوک متفاوت است. اما در اسلام خوردن گوشت گراز حرام است و چنانچه به حرمت آن علم داشته باشید، معصیت کرده اید.

بعضی از دوستان سوال می کنند چرا با وجود آنکه گراز مانند گوسفند سم دارد و گیاهخوار می باشد گوشت آن حرام است؟

برای پاسخ به این پرسش به اثرات منفی این گوشت بر جسم و روح اشاره می کنیم. دلایلی که برای حرام بودن گوشت خوک و گراز بیان می گردد برگرفته از قرآن، احادیث و نتیجه تحقیقات علمی می باشند.

در ویدئو زیر نیز برخی از دلایل علمی منع مصرف گوشت گراز به تصویر کشیده شده است.


الف) در قرآن کریم انواع غذاهایی که برای جسم و روح مفید هستند به عنوان غذای حلال و غذاهای مضر، پلید و غیر بهداشتی به عنوان غذای حرام معرفی شده اند. که این امر یکی از خدمات دین الهی به بشریت است زیرا در زمانیکه هنوز به خاطر پیشرفت علم میکروب و بیماری های ناشی از مصرف برخی غذاها کشف نشده بودند، ممنوع شدن مصرف غذاها گام  بزرگی در جهت تامین سلامتی انسان ها بوده است.

گراز نیز یکی حیواناتی است که نامش در لیست غذاهای حرام قرآن آمده است و قرآن از آن به لحم خنزیر یاد می کند. «إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ…: بر شما حرام شد: گوشت مردار، خون و گوشت خوک و هر حیوانی که به نام غیر خدا کشته شده باد و…..»  (سوره مائده آیه ۳)

ب) در مطلب قبل برای تعیین حکم گوشت پرندگان گفتیم که اگر یکی از ائمه در روایتی حکم گوشتی را مشخص کند دیگر نیاز به بررسی نیست، در مورد خوک نیز روایات زیادی وجود دارند که صراحتا مصرف آن را حرام می دانند از جمله:

امام صادق (ع) فرمودند: یکی از چهار چیز که سبب پیری زودرس می شود، خوردن گوشت خوک است.

حضرت امام رضا (ع) نیز فرمودند: خداوند خوردن گوشت خوک را حرام فرموده چون حیوانی است مهیب و زشت صورت، که خداوند او را برای پند و عبرت گرفتن خلق آفریده است.

ج) آسیب های جسمی و معنوی: با توجه به اینکه حرام و حلال بودن بر اساس مصلحت هایی است پس بی شک مصرف آن تاثیراتی روی جسم، روحیه و اخلاق فرد می گذارد. به همین خاطر فلسفه حرمت گوشت گراز را از دو جهت تاثیرات روانی و ضرر های بهداشتی و بیماری هایی که منتقل می کند، بررسی می کنند.

آیا گوشت گراز خواصی هم دارد؟

خوک حیوان کثیفی است و حتی نزد اروپاییان هم سمبل بی غیرتی است. گراز هم مانند خوک از فضولات و پسماند ها تغذیه می کند که این قضیه اثرات منفی زیادی دارد.

 گوشت گراز و خوک یکی از دیر هضم ترین گوشتها ست که برای هضم به ۵ ساعت زمان نیاز دارد.

یکی از دلایلی که برخی افراد برای حرام بودن گوشت خوک و گراز می آورند پخته نشدن این گوشت است که برخلاف این ادعا گوشت گراز هم سرخ می شود و هم کباب پز می گردد اما درجه حرارت پخت آن برای از بین بردن آلودگی ها ۱۴۵ تا ۱۶۰ درجه می باشد. و طبق تحقیقات میکروب هایی مثل انگل تریشین،  هاگ‌هایی تولید می‌کنند که تا دمای ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت می‌کنند و با حرارت پخت غذا از بین نمی‌روند.

گوشت گراز محل مناسبی برای رشد و تجمع انواع انگل و کرم ها می باشد که باعث بیماری های فراوانی می شود، برخی از بیماری هایی که از جمله عوامل ابتلا به آن مصرف گوشت گرا و خوک است بدین ترتیب می باشند:

تریشینوزیس (عفونتی انگلی)، اسهال، کم خونی، بیماری‌های کبدی و هپاتیت عفونی، دردهای مفصلی از قبیل روماتیسم ، خارش داخلی بدن، کوفتگی و خستگی، مسمومیت، تصلب شرایین، بروز بیماری‌های قلبی، انسداد عروق و باد سرخ (لکه‌های قرمز و دردناک روی پوست دست که به طور مداوم سوزش دارد).

مصرف گوشت خوک از نظر پزشکی باعث انتقال کرم هایی به بدن می شود که ایجاد کیست های مغزی از عوارض آن می باشد. کرم کدو و تری شینوز باعث نارسایی در دستگاه گوارش، پیدایش جوش و دمل در بدن، درد شدید عضلانی، تنگی نفس، ناتوانی در سخن گفتن و جویدن غذا می شود.

در ایران به خاطر مصرف کم گوشت گراز این بیماری ها نیز کمتر دیده می شوند، اما در  کشورهای غربی به وفور وجود دارند برای همین برخی از کشورها مانند روسیه مصرف آن را ممنوع کرده اند.

از نظر طب سنتی نیز گوشت گراز و خوک مضراتی دارد؛ تولید خلط‌های چهارگانه (چهار مایع خون، صفرا، سودا و بلغم) به شدت غلیظ، لزج و بدهضم در بدن که باعث به وجود آمدن بیماری‌های روانی مانند خودخوری، سر درد مزمن و میگرن می‌شود؛ از مضرات گوشت گراز می باشند.


فواید گوشت گراز

گوشت گراز در مقایسه با گوشت خوک تیره تر و قرمز است و چربی و کلسترول بسیار کمی دارد.

این گوشت حاوی مواد غذایی و مواد معدنی ارزشمندی است، سرشار از پروتئین، چربی های غیر اشباع و روی (زینک) است و سدیم موجود در آن بسیار اندک است.

این گوشت دارای امگا ۳ است و جایگزین خوبی برای روغن ماهی می باشد.

علاوه بر گوشت گراز، روغن آن هم برای کمر درد مفید است.

با توجه به مطالب فوق و ذکر خواص و مضرات گوشت گراز این سوال مطرح می شود که بالاخره گوشت گراز مفید است یا مضر؟

حتی اگر گوشت گراز بیشترین خواص را هم داشته باشد ولی مصرف آن به دلیل احتمال آلودگی به انگل تریشن ممنوع است. زیرا  گراز ها همه چیز خوار هستند و هرچه در طبیعت پیدا کنند می خورند به همین دلیل بیشترین میزان آلودگی به انگل تریشین را دارند ( حتی بیشتر از خوک) و به همین دلیل مصرف گوشت گراز ممنوع بوده و توصیه نمی شود.   

مضرات گوشت گراز برای انسان

حکم گوشت گراز و خوک در اسلام و یهود حرام است و در انجیل حضرت عیسی (ع) نیز گناهکاران به خوک تشبیه شده اند.

بیان دلایل پزشکی در رابطه با این حکم ممکن است این سوال را به همراه داشته باشد که آیا با پیشرفت علم و برطرف شدن این آلودگی ها حرمت آن نیز از بین می رود؟

منع مصرف برخی از خوراکی ها تنها به خاطر میکروب و انگل موجود در آن نیست که با روش های بهداشتی چون فریز کردن یا استریلیزه کردن بتوان آلودگی آن را از بین برد. مسأله حرمت یک خوراکی با بهداشتی بودن آن دو مطلب کاملا جدا است و هرچند بیان ضررهای بهداشتی و اخلاقی به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح میشود اما اصلی ترین دلیل برای حرام بودن گوشت خوک و گراز نیست.


این یک حکم تعبدی است و حکمت آن بر ما معلوم نیست، میتوان گفت حکمت تحریم این گوشت پیشگیری از زیان ناشی از گوشت خوک و گراز است.

با توجه به نکات ارائه شده دریافتیم که گراز نجس العین و جز حرام گوشتان است و ذبح آن درست نیست چون قابل تذکیه نمی باشد و نه تنها دین بلکه عقل نیز مصرف آن را جایز نمی داند.

لطفا دیدگاه های خود را در رابطه با این مطلب با ما در میان بگذارید.

۲۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. حسین گفت:

  آقای مدیر شما جواب درست به آن آقا در مورد غذای چینی ها ندادید،در اسلام فقط به دلیل ضرر های انگلی گوشت خوک حرام نشده،در ژاپن و چین هم کرم و حشرات غذای اصلی نیستند و بیشتر تفننی هستند و هم چنین برای جذب توریست،سوما در اسلام هم ملخ حلال هست و می بینیم که در شهرهای جنوبی ایران با علاقه خاصی خورده می شود.جواب اون آقا را شما به صورت توهین آمیز دادید،این جواب از شان یک مبلغ اسلام به دور هست،اگر شما قرار باشه به یک مسیحی یا بودایی اینطوری جواب بدهید،نه تنها جواب شما را قبول نمی کنند بلکه به نوعی با تمسخر آنها مواجه می شوید،هم چنین اگر تمایلی به اسلام داشته باشند این رفتار شما آنها را از اسلام دور می کند وگناه این انحراف بر گردن شماست،اگر جواب سوالی را نمی دانید پرخاش نکنید و یا با تمسخر جواب ندهید،به راحتی بگویید من نمی دانم و باید تحقیق کنم،من بارها جواب های توهین آمیز را از مبلغان دیده ام که به دلیل اینکه جوابی برای گفتن ندارند اینطور برخورد می کنند،شما با این نوع جواب دادن به اسلام خدمت نمی کنید بلکه به ضرر مسلمانان و اعتقادات آنها اقدام می کنید،این یک انتقاد دوستانه بود،که اگر رفتار شما اصلاح نشود مطمئن باشید این کارهای شما هیچ ثوابی ندارد که هیچ بلکه باعث معصیت هم می شوید،خدا به همه ما توفیق بدهد.

  • همراه عزیز جناب حسین آقای بزرگوار؛
   از اینکه زحمت کشیدید و نکاتی گوشزد کردید از شما سپاسگزارم- اما برخی از فرمایشات شما در حق بنده درست نیست- در پاسخ کلی به فرمایشات شما بایستی عرض کنم بنده ابدا قصد تبلیغ اسلام ویا مکتب دیگه ای نداشته و ندارم و تاکید استراتژی تیم تحریریه سایت این یا اون را هم به دور از اینگونه رفتارها نهاده ام، اما از آنجا که بنیاد این مطلب بحث حلال یا حرام بودن یک مسئله در دین اسلام است باید از این دین و شاستگی های این دین دفاع کنم.در ضمن اگر دوباره جوابیه من را در همین مطلب بخوانید هیچگاه تاکیدی مبنی بر اینکه غذای اصلی چین و ژاپن چیست نخواهید دید.و نمی دانم کجای جوابیه من خدایی ناکرده تمسخر،توهین ویا پرخاش بوده.اگر منظور شما از این سه عبارت گوشزد بر رفتار بی خردانه است باید عرض کنم که اگر روزی هم بنده با قصد پیشرفت ، تقلید از جوامع دیگر را سرلوحه قرار دهم ، این رفتار از منظر هر انسان هوشمندی بی خردانه تلقی میشود، مگر نظر شما غیر این است؟
   باز هم تاکید میکنم تمامی مطالب سایت این یا اون برگرفته از تحقیقات است و هیچ گرایش دینی مذهبی سیاسی در آن دخیل نیست. و هر کجا این مسئله برای مخاطبان نمود کرد، حتما از گوشزد استقبال میکنیم.
   از همراهی تمامی عزیزان خوشحالیم

 2. آرام گفت:

  سلام سوالم این بود چینی ها و ژاپنی ها که این همه از نظر علمی پیشرفته هستند ایا به این مهم پی نبردند که گوشت خوک جای مناسبی برای پرورش انگله؟و آیا بااستفاده از علمشون جلوی زیان گوشتو گرفتن؟اگر خیر پس چرا بیمار نمیشن و جز بهترین غذاشون تبدیل شده ؟؟۱۰۰ درصد مردم ژاپن بهترین نوع گوشت رو گوشت خوک میدونند آیا این به پیشینه ی تاریخیشون برمیگرده؟؟

  • آرام عزیز سلام؛
   اجازه دهید جواب سوال شما را با طرح این سوال پاسخ دهم.شما که به علم سرشار چینی ها و ژاپنی ها ایمان دارید پس چرا از دیگر وعده های غذایی آنها پیروی نمیکنید و رو به خوردن کرم و حشرات دیگر نمی آورید.ما در بین اعراب جاهل که این روزها بیش از پیش مورد تحقیر ایرانیان هستند دانشمندانی گران داشتیم و در بین همان غربی های متمدن و پیشرفته کم از افرادی نداریم(از طرح نام آنها امتناء میکنم شاید بحث جدید و بی موردی پیش آید) که مورد لعن و نفرین خود غربی ها هستند. خط گرفتن از جوامع پیشرفته و مدرن و جا پای آنها نهادن به امید پیشرفت نشات گرفته از بی خردی خودمان است.

 3. رضا گفت:

  سلام.خیلی مطالب عالی،علمی،ویه جورایی عقیدتی نوشته اید.ببینید،اینکه درادیان خصوصاً اسلام،یه سری امرونهی ازجهات مختلف،ودراین رابطه-منع خوردن گوشت خوک-شده،تمام امریادستورات،درش یه سودهایی،ودرتمام نهی هایاجلوگیریها،درش یه ضررهایی بوده که خداخواسته به جامعه وافرادآگاهی داده باشه وتمامشون،چه امروچه نهی،فقطبخاطرحفظ سلامتی جسم وروح آنسانهاست.حالاهرکسی آزاده بپذیره یه نه،دراین اجباری نیست.خداکندحتی دستورات امری ونهی ایش هم دراصل یه پیشنهاده آدمااختیاردارن بپذیرن یانپذیرن سودوزیانش مطابق انتخابشون بخودشون برمی گرده.بیاییم خواهشادست ازلجاجت برداریم چون لجاجت،یه انتخاییه که نتیجه ای جز پشیمانی نداره گواه این حرف سرنوشت تمام مردم وامتهاییست که درکتابهای آسمانی خصوصاً قرآن وحتی درتاریخ وکتابهای تاریخی اومده.موفق باشید

  • سلام- از اینکه دیدگاه و نظر خود را برای ما ارسال کردید سپاسگزارم و خوشحالم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.
   برای شما آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

 4. * گفت:

  با سلام و ادب
  بسیار بسیار عااااالی بود مخصوصا جوابیه ها
  خدا خیرتون بده که دل امام زمانتون رو شاد کردید
  بازم ممنون

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت