logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » عقیدتی » گوشت گراز حلال است یا حرام؟

گوشت گراز حلال است یا حرام؟

چهارشنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۶ | 19886 بازدید | ۲۶ دیدگاه | عقیدتی
گوشت گراز حلال است یا حرام

گوشت گراز به تازگی به سبد غذایی مردم ایران افزوده شده است و به خاطر طعم و مزه خاصی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده است. این افراد بدون توجه به مضرات این گوشت و اطلاع از اینکه گوشت گراز حلال است یا حرام، آن را مصرف می کنند.

دوستان سلام

متاسفانه شکار گراز  در بخش هایی از ایران در حال افزایش است و گروهی از مردم با تصور این که گراز با خوک فرق می کند، بدون اطلاع از حکم اسلام درباره گوشت گراز، آن را مصرف می کنند.

در این مطلب قصد داریم در مورد حکم گوشت گراز، خواص و مضرات گوشت گراز و اینکه گوشت گراز حرام است یا حلال؟ مطالبی ارائه دهیم.

گراز یکی از بهترین حیوانات برای طبیعت

گراز یک پستاندار همه چیز خوار است که با خوک کمی تفاوت دارد، گرازها دارای ۱۶ گونه شناخته شده هستند که گراز وحشی، زگیل داران، گراز کوتوله و خوک های اهلی چند نمونه از آن هستند. گراز وحشی جد وحشی خوک اهلی است و تفاوت خوک با گراز بیشتر به خاطر اصلاح نژادی است که صورت گرفته و شکل ظاهری آنرا تغییر داده است.

گراز بومی شمال و مرکز اروپا و مناطق مدیترانه ای و آسیا است و و در مراتع، تالاب ها، جنگل های بارانی، دشت ها و جنگل های معتدل زندگی می کند. وجود این حیوان برای محیط زیست بسیار مفید است و با توجه به اینکه از ریشه درختان بیشتر تغذیه می کند و برای یافتن غذا زمین را شخم می زند در نتیجه روی دانه گیاهان خاک می پاشد، این ویژگی گراز سبب شده مناطقی که او در آن زندگی می کند رویش و تنوع بیشتری داشته باشند و به همین دلیل به این حیوان تراکتور طبیعت می گویند.

از جمله فواید گراز برای طبیعت: زیر و رو کردن خاک که موجب هوادهی، دفن بذر گیاهان، نابودی لارو برخی حشرات، کنار زدن برف از روی گیاهان در فصول سرد، فراهم آوردن امکان تغذیه برای چرندگان، گیاه خواران و پرندگان و حتی تامین غذا برای گوشت خواران و راس هرم غذایی در طبیعت با شکار شدن توسط آنها

این حیوان  20 سال عمر می کند و وزن گونه های مختلف آن بین ۹ تا ۳۰۰ کیلوگرم می باشد. گراز در هر بار بارداری بین ۶ تا ۱۴ بچه به نیا می آورد و مانند خوک اجتماعی نیست و بد اخلاق تر است.

 خوک ها یکی از اولین حیواناتی هستند که حدود ۶۰۰۰ سال قبل در چین اهلی شدند و از آن ها در مزارع برای تولید مثل و استفاده از گوشت نگهداری می کنند. این حیوانات بسیار باهوش و اجتماعی هستند، پوزه ای صاف، چشم های کوچک و گوش هایی بزرگ دارند و در مزارع از ذرت، گندم، سویا و جو تغذیه می کنند.

 ۳۸ درصد از کل پروتئین مصرفی روزانه در جهان به گوشت خوک اختصاص دارد و مردم چین بیشترین میزان مصرف این گوشت را دارند که تولید مقرون به صرفه گوشت خوک مهم ترین علت استفاده از آن می باشد.


حکم گوشت گراز


تفاوت های ظاهری خوک با گراز سبب شده است که افراد تصور کنند حکم آن با گوشت خوک متفاوت است. اما در اسلام خوردن گوشت گراز حرام است و چنانچه به حرمت آن علم داشته باشید، معصیت کرده اید.

بعضی از دوستان سوال می کنند چرا با وجود آنکه گراز مانند گوسفند سم دارد و گیاهخوار می باشد گوشت آن حرام است؟

برای پاسخ به این پرسش به اثرات منفی این گوشت بر جسم و روح اشاره می کنیم. دلایلی که برای حرام بودن گوشت خوک و گراز بیان می گردد برگرفته از قرآن، احادیث و نتیجه تحقیقات علمی می باشند.

در ویدئو زیر نیز برخی از دلایل علمی منع مصرف گوشت گراز به تصویر کشیده شده است.


الف) در قرآن کریم انواع غذاهایی که برای جسم و روح مفید هستند به عنوان غذای حلال و غذاهای مضر، پلید و غیر بهداشتی به عنوان غذای حرام معرفی شده اند. که این امر یکی از خدمات دین الهی به بشریت است زیرا در زمانیکه هنوز به خاطر پیشرفت علم میکروب و بیماری های ناشی از مصرف برخی غذاها کشف نشده بودند، ممنوع شدن مصرف غذاها گام  بزرگی در جهت تامین سلامتی انسان ها بوده است.

گراز نیز یکی حیواناتی است که نامش در لیست غذاهای حرام قرآن آمده است و قرآن از آن به لحم خنزیر یاد می کند. «إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ…: بر شما حرام شد: گوشت مردار، خون و گوشت خوک و هر حیوانی که به نام غیر خدا کشته شده باد و…..»  (سوره مائده آیه ۳)

ب) در مطلب قبل برای تعیین حکم گوشت پرندگان گفتیم که اگر یکی از ائمه در روایتی حکم گوشتی را مشخص کند دیگر نیاز به بررسی نیست، در مورد خوک نیز روایات زیادی وجود دارند که صراحتا مصرف آن را حرام می دانند از جمله:

امام صادق (ع) فرمودند: یکی از چهار چیز که سبب پیری زودرس می شود، خوردن گوشت خوک است.

حضرت امام رضا (ع) نیز فرمودند: خداوند خوردن گوشت خوک را حرام فرموده چون حیوانی است مهیب و زشت صورت، که خداوند او را برای پند و عبرت گرفتن خلق آفریده است.

ج) آسیب های جسمی و معنوی: با توجه به اینکه حرام و حلال بودن بر اساس مصلحت هایی است پس بی شک مصرف آن تاثیراتی روی جسم، روحیه و اخلاق فرد می گذارد. به همین خاطر فلسفه حرمت گوشت گراز را از دو جهت تاثیرات روانی و ضرر های بهداشتی و بیماری هایی که منتقل می کند، بررسی می کنند.

آیا گوشت گراز خواصی هم دارد؟

خوک حیوان کثیفی است و حتی نزد اروپاییان هم سمبل بی غیرتی است. گراز هم مانند خوک از فضولات و پسماند ها تغذیه می کند که این قضیه اثرات منفی زیادی دارد.

 گوشت گراز و خوک یکی از دیر هضم ترین گوشتها ست که برای هضم به ۵ ساعت زمان نیاز دارد.

یکی از دلایلی که برخی افراد برای حرام بودن گوشت خوک و گراز می آورند پخته نشدن این گوشت است که برخلاف این ادعا گوشت گراز هم سرخ می شود و هم کباب پز می گردد اما درجه حرارت پخت آن برای از بین بردن آلودگی ها ۱۴۵ تا ۱۶۰ درجه می باشد. و طبق تحقیقات میکروب هایی مثل انگل تریشین،  هاگ‌هایی تولید می‌کنند که تا دمای ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت می‌کنند و با حرارت پخت غذا از بین نمی‌روند.

گوشت گراز محل مناسبی برای رشد و تجمع انواع انگل و کرم ها می باشد که باعث بیماری های فراوانی می شود، برخی از بیماری هایی که از جمله عوامل ابتلا به آن مصرف گوشت گرا و خوک است بدین ترتیب می باشند:

تریشینوزیس (عفونتی انگلی)، اسهال، کم خونی، بیماری‌های کبدی و هپاتیت عفونی، دردهای مفصلی از قبیل روماتیسم ، خارش داخلی بدن، کوفتگی و خستگی، مسمومیت، تصلب شرایین، بروز بیماری‌های قلبی، انسداد عروق و باد سرخ (لکه‌های قرمز و دردناک روی پوست دست که به طور مداوم سوزش دارد).

مصرف گوشت خوک از نظر پزشکی باعث انتقال کرم هایی به بدن می شود که ایجاد کیست های مغزی از عوارض آن می باشد. کرم کدو و تری شینوز باعث نارسایی در دستگاه گوارش، پیدایش جوش و دمل در بدن، درد شدید عضلانی، تنگی نفس، ناتوانی در سخن گفتن و جویدن غذا می شود.

در ایران به خاطر مصرف کم گوشت گراز این بیماری ها نیز کمتر دیده می شوند، اما در  کشورهای غربی به وفور وجود دارند برای همین برخی از کشورها مانند روسیه مصرف آن را ممنوع کرده اند.

از نظر طب سنتی نیز گوشت گراز و خوک مضراتی دارد؛ تولید خلط‌های چهارگانه (چهار مایع خون، صفرا، سودا و بلغم) به شدت غلیظ، لزج و بدهضم در بدن که باعث به وجود آمدن بیماری‌های روانی مانند خودخوری، سر درد مزمن و میگرن می‌شود؛ از مضرات گوشت گراز می باشند.


فواید گوشت گراز

گوشت گراز در مقایسه با گوشت خوک تیره تر و قرمز است و چربی و کلسترول بسیار کمی دارد.

این گوشت حاوی مواد غذایی و مواد معدنی ارزشمندی است، سرشار از پروتئین، چربی های غیر اشباع و روی (زینک) است و سدیم موجود در آن بسیار اندک است.

این گوشت دارای امگا ۳ است و جایگزین خوبی برای روغن ماهی می باشد.

علاوه بر گوشت گراز، روغن آن هم برای کمر درد مفید است.

با توجه به مطالب فوق و ذکر خواص و مضرات گوشت گراز این سوال مطرح می شود که بالاخره گوشت گراز مفید است یا مضر؟

حتی اگر گوشت گراز بیشترین خواص را هم داشته باشد ولی مصرف آن به دلیل احتمال آلودگی به انگل تریشن ممنوع است. زیرا  گراز ها همه چیز خوار هستند و هرچه در طبیعت پیدا کنند می خورند به همین دلیل بیشترین میزان آلودگی به انگل تریشین را دارند ( حتی بیشتر از خوک) و به همین دلیل مصرف گوشت گراز ممنوع بوده و توصیه نمی شود.   

مضرات گوشت گراز برای انسان

حکم گوشت گراز و خوک در اسلام و یهود حرام است و در انجیل حضرت عیسی (ع) نیز گناهکاران به خوک تشبیه شده اند.

بیان دلایل پزشکی در رابطه با این حکم ممکن است این سوال را به همراه داشته باشد که آیا با پیشرفت علم و برطرف شدن این آلودگی ها حرمت آن نیز از بین می رود؟

منع مصرف برخی از خوراکی ها تنها به خاطر میکروب و انگل موجود در آن نیست که با روش های بهداشتی چون فریز کردن یا استریلیزه کردن بتوان آلودگی آن را از بین برد. مسأله حرمت یک خوراکی با بهداشتی بودن آن دو مطلب کاملا جدا است و هرچند بیان ضررهای بهداشتی و اخلاقی به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح میشود اما اصلی ترین دلیل برای حرام بودن گوشت خوک و گراز نیست.


این یک حکم تعبدی است و حکمت آن بر ما معلوم نیست، میتوان گفت حکمت تحریم این گوشت پیشگیری از زیان ناشی از گوشت خوک و گراز است.

با توجه به نکات ارائه شده دریافتیم که گراز نجس العین و جز حرام گوشتان است و ذبح آن درست نیست چون قابل تذکیه نمی باشد و نه تنها دین بلکه عقل نیز مصرف آن را جایز نمی داند.

لطفا دیدگاه های خود را در رابطه با این مطلب با ما در میان بگذارید.

۲۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. علی گفت:

  دیدگاه مذهبی بود و نه علمی
  و مسائل مذهبی از لحاظ علمی بی اعتبارند
  لطفا افکار مذهبی خودتون رو برای همگان نسخه پیچی نفرمائید

  • دوست محترم علی عزیز؛
   با این جمله شما که “مسائل مذهبی از لحاظ علمی بی اعتبارند” کاملا مخالفم. قبول دارم که این روزها برای خیلی ها اغلب مسائل مذهبی شکل دکان دستگاه به خود گرفته اند. اما شما نمیتوانید مسائل مذهبی را به این شکل بی خردانه رد کنید.
   این سایت با تبعیت از قوانین مملکتی بر ستون یک دموکراسی مطالب خود را منتشر میکند. و اگر فردی چون شما انتشار مطالب ما را یک نسخه درمانی برداشت نمایید از خرد و اندیشه شما نشات دارد.
   برای شما خرد بیشتر آرزومندم.

 2. فرهاد گفت:

  متاسفانه قانع نشدیم لطفا باذکر منبع عنوان کنیم شاید ماهم قانع شدیم و به خیل اگاهین پیوستیم.انشااله

 3. فرهاد گفت:

  سلام.خیلی دوست داشتم قانع بشم.که نشدم ادله محکمی باب حرام بودنش نیست.فرمودند تعبدیست.اگر دلیل محکم و محکمه پسندی دارید لطفا با ذکر منبع اعلام کنید تا اگاه شویم.تشکر

  • بهار گفت:

   سلام
   اولا مواردیکه در مطلب به آن اشاره شد ادله های محکمی هستند برای خودداری از مصرف گوشت خوک اما چون فرمودید با ذکر منبع می توانید به این سایت مراجعه کنید.

   https://draxe.com/why-you-should-avoid-pork

   این سایت یکی از منابع خارجی است که به مضرات گوشت خوک اشاره کرده است مانند اینکه خوک عرق نمی کند و همانطور که می دانید غدد عرق ابزاری برای از بین بردن سموم بدن است. یا اینکه ساختار بدنی خوک دارای مقداری کمی ماهیچه و مقدار زیادی چربی است (گوشت خوک چرب است) و این چربی در رگ ها ته نشین می شود و باعث فشار خون و حمله قلبی می شود.

   با وجود مضرات ثابت شده باز هم اگر فرد به خدا و دستور او باور و ایمان نداشته باشد ممکن است بهانه جویی کند. به عنوان مثال از دوستی که رشته مهندسی هسته ای بود شنیدم که به کمک پرتو گاما می توان از مواد غذایی عفونت زدایی و میکروب زدایی کرد که در خارج و برای گوشت خوک هم بکار می رود اما اثرات روحی آن را چگونه می توان از بین برد؟

   امیدوارم قانع شده باشید و باور کنید که اگر خداوند چیزی را ممنوع کرده بدون شک برای حفظ سلامتی خود ما است و البته امتحان کردن اینکه چه قدر بنده هستیم!!

 4. مرتضی گفت:

  مرسی ممنون

 5. مسعود گفت:

  بابا بسه خداوکیل اخه ای طرز فکر لعنتییه وارد ذهن ایرانیای به یغما رفته شده.گوسفند گاو همه انگل دارن حالا خوک بدترش.ولی با فریز یا حرارت از بین میره.این همه کشور که خیلی از نظر پزشکی و علمم از ما جلوترن میگن مشکل نداره.نگاه چینیا خود انگل و کرمم جز منو غذایشونه هر نوع حشرو لجنی مخورن چیزیشون شده درضمن دومین اقتصاد جهان و دارن فک کنم بخاطر سوسکه.بابا اهو مار میخوره.اکثر ماهی ها که مخوریم همه نوع آشغال و میخورن.مرغ که بماند کرم و موش و هر کوفتی و مخور.ولی ربطی نداره بسه

  • بهار گفت:

   سلام
   ابتدا از شما تشکر می کنم که نظر و دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید.
   درست است که هر کس می توان نظر و عقیده ای داشته باشد و قابل احترام است اما در این مورد خاص با شما اصلا موافق نیستم.
   همانطور که در مطلب هم ذکر کردیم مسأله حرمت یک خوراکی با بهداشتی بودن آن کاملا متفاوت است؛ هرچند راه هایی وجود دارد که بتوان انگل و کرم های درون گوشت خوک را از بین برد اما این موضوع تنها دلیل منع مصرف این گوشت نمی باشد و حکمت و فلسفه ای دارد که ما از آن آگاه نیستیم.
   در ضمن همانطور که می دانید علم انسان، علم تجربی است و به مرور زمان بدست می آید شاید با پیشرفت علم، دانشمندان به نکات جدیدی در مورد مصرف این گوشت دست پیدا کنند.
   حتی اگر به فرض محال این گوشت هیچ مشکلی هم نداشته باشد باز هم به خاطر آنکه خداوند مصرف آن را ممنوع کرده است و ما به خداوند معتقد هستیم، باید از مصرف آن اجتناب کنیم زیرا این یک حکم تعبدی است مگر آنکه …
   در آخر به این نکته هم اشاره کنم که دلیل موفقیت چینی ها خوردن گوشت خوک، گراز یا سوسک نیست [هرچند بدون شک در بین این یک میلیاد و ۴۱۳ میلیون نفر هستند افرادیکه از خوردن این گوشت بیمار هستند و شما در جریان نیستی] بلکه چینی ها به خاطر داشتن روحیه کار تیمی، صداقت در کار، فرهنگ بالای کار و تلاش، انتقال و بومی سازی فناوری های جدید، پشتیبانی از تولید ملی و تقویت آن، داشتن بخش غیر دولتی فعال، نداشتن روحیه دزدی و اختلاس و کلاهبرداری و ….به قدرت اقتصادی جهان دست یافته اند.

 6. mojtaba گفت:

  سلام بسیار مفید بود. چون من خیلی متعجب از این بودم که این گراز چون پشم داره حتما با خوک فرق میکنه
  پس اینم از سبد غذایی حذف میکنم

 7. mojtaba گفت:

  سلام بسیار مفید بود. چون من خیلی متعجب از این بودم که این گراز چون پشم داره حتما با خوک فرق میکنه
  پس اینم از سبد غذایی حذف میکنم😎😎

  • بهار گفت:

   سلام بر شما- ممنونم که مطلب را مطالعه کردی و خوشحالم که برای شما مفید واقع شده است.
   بله همانطور که ذکر شد گراز با خوک تفاوتی ندارد و حکم مصرف گوشت هر دو از نظر اسلام حرام است و باید آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید تا به عوارض آن دچار نشوید.

   باز هم از شما دوست گرامی متشکرم که دیدگاه خود را ارسال کردید، منتظر نظرات شما در دیگر مطالب سایت نیز هستم…

 8. هادی گفت:

  اون ویدیو رو حداقل زیرنویس میکردید یا مواردشو تو متن مطلبتون می اوردید

  • بهار گفت:

   سلام بر شما دوست گرامی- بسیار متشکرم که دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید.
   البته که فرمایش شما متین است و اگر ویدئو فارسی بود برای همه دوستان قابل فهم تر بود اما اولا مواردی که در ویدیو آمده در متن هم ذکر شده بودند؛ ثانیا هدف ما از انتشار ویدیوهای زبان اصلی آشنایی دوستان با فیلم هایی است که در سایت های دیگر پخش نشده باشد.

   hepatitis E (هپاتیت E)، worm infestation (عفونت کرمی)، multiple sclerosis ( بیماری ام اس)، bacterial infection (عفونت باکتریایی)، Liver cancer (سرطان کبد) مواردیست که در فیلم و البته در متن از آن به عنوان عوارض مصرف گوشت خوک و گراز نام برده است.

   باز هم از اظهار نظر خوب شما سپاسگزارم و منتظر نظرات شما در دیگر مطالب سایت هستم…

 9. 666 گفت:

  ممنون دوست عزیز.خیلی جالب بود.موفق باشین.

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست عزیز- بابت اینکه دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید، بسیار سپاسگزام و برای شما بهترین ها را آرزومندم.
   خوشحالم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفت و منتظر نظرات ارزشمند شما در دیگر مطالب سایت نیز هستم.

 10. Sama گفت:

  خیلی جالب بود

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت