logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » سیاسی » اپوزیسیون های ایران

اپوزیسیون های ایران

جمعه, 19 ژانویه 2018 | 700 بازدید | ۲ دیدگاه | سیاسی
اپوزیسیون های ایران

جمهوری اسلامی نیز مانند اغلب کشورها پس از انقلاب با تعدادی از مخالفان مواجه شد. موقعیت ایران در منطقه سبب شده افراد زیادی چشم به حکومت بر آن داشته باشند.

سلام

به احزاب و گروه های سیاسی ساختار یافته ای که حکومت مستقر را قبول ندارند و تا براندازی آن به مخالفت ادامه می دهند اپوزیسیون می گویند؛ احزابی همچون سلطنت طلبان و مجاهدین خلق که در ایران اجازه فعالیت رسمی و قانونی ندارند.جایگاه اپوزیسیون و شکل آن در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در ایران اپوزیسیون قانونی نداریم. علاوه بر احزاب و گروه ها کشورهای زیادی نیز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران هستند، که آمریکا، اسرائیل و انگلیس از سردمداران این گروه می باشند. با توجه به هدف اپوزیسیون (براندازی حکومت) و نقش آن در اعتراضات ۸۸ و ۹۶ در این مطلب قصد داریم به معرفی اپوزیسیون های ایران بپردازیم.

کشورهای غربی به عنوان اولین مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران کاملا شناخته شده هستند پس به معرفی شخصیت هایی از گروه سلطنت طلبان، مجاهدین خلق و ایرانیانی که به جمع اپوزیسیون ها پیوسته اند می پردازیم.

سید محمد حسینی

محمد حسینی اپوزیسیون میلیونی

تاریخ تولد ۱۳ تیر ۱۳۴۸
محل تولد تهران
نام همسر —–
تعداد فرزندان ——

مجری رادیو، تلویزیون و فعال سیاسی که زادگاهش تهران است و فارغ التحصیل رشته فیزیک از دانشگاه اصفهان می باشد. در سال ۱۳۶۸ با اجرای ۲ تئاتر به عنوان نویسنده و بازیگر شناخته شد و از سال ۷۳ تا ۸۴ کار خود را به عنوان مجری، نویسنده، بازیگر و کارگردان در شبکه سوم سیما ادامه داد. در دی ۱۳۸۹ طی مصاحبه ای با برنامه پارازیت از جنبش سبز حمایت کرد و در صفحه فیس بوک خود نیز ویدئویی با همین مضمون منتشر کرد، بعد از حمایت از اعتراضات مجبور به ترک وطن شد و به آمریکا گریخت. در آنجا به تولید برنامه های طنز و کمدی برای شبکه های ماهواره ای ، دوبله، برنامه رادیویی و تئاتر مشغول شد، ام شو M show، شب بخیر ایران، برنامه INBOX تعدادی از این برنامه هاست. مواضع حسینی در برابر ایران به شدت تند است تا جایی که از سخنان و استراتژی ترامپ درباره ایران حمایت کرده و میکند. وی معتقد است مواضع او درست و منطقی هستند. حسینی در آمریکا رادیو پستو را تاسیس کرد و با اجرای برنامه ری استارت باعث جذب میلیون ها مخاطب شد. ری استارت برنامه ای است که از سال ۹۴ تولید آغاز شده و  نماد آن شیر و خورشید به همراه شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند و گروهی اپوزیسیونی هستند که خواهان اصلاحات بنیادی هستند. به نظر حسینی ری استارت بزرگترین، قدرتمندترین و مردمی ترین اپوزیسیون ایران است . در این برنامه مباحث فلسفی و عرفانی با مایه طنز و الهام از منابع تاریخی، دانشمندانی چون سقراط و شعرایی مثل مولوی ، عطار ، حافظ و سعدی مطرح می شود. در این برنامه چالش هایی چون چالش فحش (با هدف صفحات افراد سیاسی)، چالش سنگ (مسجد جوادالائمه تهران) و چالش آتش ( آتش زدن ساختمان باشگاه پرسپولیس در ۵ آذر) را راه اندازی کرد و در یک کانال تلگرامی که ۱۲۰ هزار نفر عضو دارد ویدئو مربوط به هر چالش و خرابکاری را پخش می کند. حسینی با اجرای این برنامه جوانان را تشویق به ایجاد شلوغی می کند و از آنها خواسته با سنگ و آتش خرابکاری و آشوب ایجاد کنند و معتقد است زمان نظام جمهوری اسلامی به اتمام رسیده و زمان ری استارت می باشد.

رضا پهلوی

اپوزیسیون رضا پهلوی

تاریخ تولد ۹ آبان ۱۳۳۹
محل تولد تهران
نام همسر یاسمین اعتماد امینی
تعداد فرزندان ۴ دختر

فعال سیاسی، سخنگوی شورای ملی ایران، بزرگترین فرزند آخرین پادشاه ایران، ولیعهد پیشین ایران، مخالف جدی و سرشناس نظام ایران است که در تهران متولد شد و از سن ۶ سالگی کاخ اختصاصی داشت و یکسال بعد بر اساس قانون مشروطه به عنوان ولیعهد شناخته شد. در جریان انقلاب، رضا تازه دیپلم گرفته بود و ۱۸ سال داشت و به خاطر خلع پدر و پیروزی انقلاب مجبور به ترک میهن در سال ۵۷ شد. رضا پهلوی فارغ التحصیل رشته خلبانی هواپیمای جنگنده از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بود و به صورت حرفه ای عکاسی را دنبال کرد. در ۲۲ خرداد ۱۳۶۵ ازدواج کرد و در زمان جنگ ایران و عراق به مقامات ایرانی پیشنهاد داد به عنوان خلبان جنگنده شرکت کند اما این تقاضا بی پاسخ ماند. رضا پهلوی از رهبران اپوزیسیون ایران است که با کمک مالی به رادیو نجات ایران فعالیت های خود علیه جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرد. او در کتاب هایی با نام نسیم دگرگونی، میثاق با مردم، آزادی برای هم میهنانم و زمان ایده ها و نظریات خود را به رشته تحریر در آورد.
برپایی نظام سکولار و مردم سالاری در ایران و نوشتن قانون اساسی منطبق بر اعلامیه جهانی حقوق بشر از اهداف سیاسی رضا پهلوی است، همچنین او معتقد است مسئله اصلی رژیم است و تا وقتی سرکار است مانع پیشرفت و آزادی مردم می باشد و باید حکومت با رای و از طریق همه پرسی تغییر یابد. ۵ تیر ۸۸ در مصاحبه ای خبرنگار نشریه نیویورک تایمز از دین او سوال کرد و رضا پهلوی در جواب گفت دین یک مسئله خصوصی است اما من خودم را مسلمان شیعه و فردی با ایمان می دانم.
رضا پهلوی در سال ۸۹ حمایت خود را از رهبران جنبش سبز اعلام کرد. او در آذر ۹۰ از رهبر ایران به جرم جنایت علیه بشریت شکایت کرد و در خرداد ۹۱ در سفر به هلند در دیدار دادستان دادگاه بین المللی لایحه شکایت خود را به دادگاه ارئه کرد اما با توجه به اینکه ایران از امضا کنندگان اساس نامه دیوان بین المللی کیفری نیست آنها حق نداند علیه مقامات ایران کیفر درخواست صادر کنند. رضا پهلوی از هر فرصتی استفاده می کند تا به نظام ایران ضربه بزند، در حرکت اعتراض آمیز ۹۶ نیز از اغتشاشگران حمایت کرد اما عملکرد او نه تنها ایرانیان بلکه شماری از سلطنت طلبان را نیز نا امید کرد. در بیانیه آخرین هشدار به آخرین ولیعهد که در پاییز ۹۵ منتشر شد ۵۴ شخصیت مشروطه خواه و سلطنت طلب از عملکرد و مواضع ملی پهلوی سوم انتقاد کردند.
فرح دیبا

فرح پهلوی

تاریخ تولد ۲۲ مهر ۱۳۱۷
محل تولد تهران
نام همسر محمدرضا پهلوی
تعداد فرزندان ۲ پسر و ۲ دختر

معمار، نقاش، نویسنده و مترجم و تنها فرزند فریده قطبی و سهراب دیبا که در کودکی پدر خود را در اثر بیمار از دست داد. دختری که به زبان های انگلیسی و فرانسه تسلط داشت و از یک خانواده سرشناس بود که همین امر موجب آشنایی او با محمد رضا شد. فرح دیبا در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ با محمد رضا پهلوی ازدواج کرد و از آن تاریخ به بعد به نام فرح پهلوی شناخته شد. او سومین و آخرین همسر شاه ایران است که دارای ۴ فرزند با نامهای رضا ( ۱۳۳۹)، فرحناز (۱۳۴۲)، علیرضا (۱۳۴۵) و لیلا (۱۳۴۹) می باشد (۲ تا از فرزندانش علیرضا و لیلا در سالهای ۸۹ و ۸۰ خودکشی کردند). فرح در ۵ آبان ۴۶ در یک مراسم تاج گذاری به عنوان شهبانوی ایران معرفی شد و در مدتی که شهبانوی ایران بود در چهارچوب مسئولیتش دفتر مخصوصی با ۴۰ کارمند داشت و حوزه فعالیت او شامل ۴ بخش آموزش و پرورش، بهداشت، رفاه اجتماعی و فرهنگ و هنر بود؛ همچنین ریاست چند موسسه خیریه را نیز به عهده داشت. فرح پهلوی در ۲۶ دی ۵۷ ایران را به اتفاق همسر و فرزندانش ترک کرد و تا زمان مرگ محمد رضا در مصر بود اما بعد از آن به آمریکا رفت. اکنون زمانی در آمریکا و گاهی در فرانسه زندگی می کند. اپوزیسیون ها از فرح به عنوان خانمی پاکدامن یاد می کنند. فرح به عنوان یکی از سلطنت طلبان در فتنه های ایران نقش آفرینی کرده و سعی در براندازی حکومت داشته است.

 

سید ابوالحسن بنی صدر

ابوالحسن بنی صدر

تاریخ تولد ۲ فروردین۱۳۱۲
محل تولد روستای باغچه از توابع همدان
نام همسر عذرا حسینی
تعداد فرزندان ۱ پسر و ۲ دختر

سیاستمدار و اقتصاد دانی که نخستین رئیس جمهور پس از انقلاب اسلامی بود. پدر او از روحانیون با نفوذ همدان بود و با آیت الله خمینی ارتباط دوستانه ای داشت. بنی صدر فارغ التحصیل رشته اقتصاد و حقوق اسلامی از دانشگاه تهران که در سال ۱۳۳۸ و پس از فارغ التحصیلی به مدت یکسال در موسسه مطالعات و تحقیقات علمی فعالیت کرد و بعدها برای تکمیل تحصیلات به دانشگاه پاریس رفت. او در ۷ آذر ۱۳۴۰ از سوی اسرائیل جهت شرکت در سمینار سازمان جهانی جوانان به سرزمین اشغالی دعوت شد و به شهر حیفا رفت و در همان سال با خانم حسینی که بعدا عذرا بنی صدر نامیده شد ازدواج کرد. در سال ۴۲ طی یک قیام ناموفق علیه حکومت شاه مجروح شد و مجبور به ترک کشور شد و به فرانسه رفت و در ۱۲ بهمن جزء افرادی بود که همراه خمینی به ایران بازگشت و تا قبل از سمت ریاست جمهوری چند منصب حکومتی داشت. وی بعنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان در سال ۱۳۵۸ که در تدوین قانون اساسی نقش داشت و به نظر او باور و متقی بودن شرط لازم برای ریاست جمهوری نیست و توان و تخصص مدیریتی کفایت می کند، همین نظریه سبب اختلاف او با افردی چون آقای شهید بهشتی شد.معاونت وزارت اقتصاد در تیر ۵۸ و مدتی بعد وزیر اقتصاد شد، عضویت در شورای انقلاب در بهار ۵۹، اولین رئیس جمهور در ۵ بهمن ۱۳۵۸
اولین بحران بنی صدر انتخاب نخست وزیر بود، تمام افراد معرفی شده توسط او رد صلاحیت شدند تا جایی که آیت الله خمینی در سال ۵۹ از ایشان خواست فردی ضد انقلابی را انتخاب نکند تا اینکه در یک کمیته مشترک از دولت و مجلس محمد علی رجایی انتخاب شد. بنی صدر اهدافی چون از دور خارج کردن تدریجی سپاه، دادگاه انقلاب و کمیته امداد، کاهش نفوذ روحانیون و تحت کنترل درآوردن قوه قضاییه را دنبال می کرد و مسیر اختلاف را پیش گرفته بود و دوست داشت  تمام نهادهای قانونی نظام را تحت امر خود درآورد. اما خمینی به خاطر مصالحی از ایشان حمایت می کرد تا اینکه بعد از سخنرانی او در اسفند ۵۹ در دانشگاه تهران و افشای شکنجه زندانیان سبب جنجال های سیاسی زیادی شد که پس از آن دیگر خمینی حامی او نبود و در ۳۰ خرداد ۶۰ او را برکنار کرد. آیت الله خلخالی  و چند تن از نمایندگان مجلس نیز او را به نقض قانون اساسی متهم کردند و در ۳۱ خرداد ۶۰ بعد از یک سال و ۳ ماه به خاطر عدم کفایت سیاسی از مقام ریاست جمهوری خلع شد. مردم در یک راهپیمایی خواستار اعدام او شدند اما او با مسعود رجوی به فرانسه گریخت و در آنجا دختر خود را به عقد رجوی درآورد. بنی صدر و رجوی در فرانسه شورای ملی مقاومت را تشکیل دادند که بنی صدر با حضور مجاهدین در سال ۶۲ در عراق مخالف بود و به خاطر اعتراض به این حرکت از این گرو جدا شد. بنی صدر معتقد است روح‌الله خمینی دانش و درایت لازم برای اداره کشور را نداشت و مخالف نظریه ولایت فقیه است. به نظر وی انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی کار مجاهدین نمی باشد بلکه توسط سپاه پاسداران انجام شده‌ است. بنی صدر از جنبش سبز حمایت کرد و دفاع از حقوق میرحسین موسوی و مهدی کروبی را وظیفه مردم دانست.

مریم رجوی

مریم رجوی

تاریخ تولد سال ۱۳۳۲
محل تولد تهران
نام همسر مسعود رجوی
تعداد فرزندان یک دختر به نام اشرف

مریم قجر عضدانلو در خانواده ای مسلمان و غیر سنتی که از بقایای قاجار بود به دنیا آمد، بعد از گذراندن دوره دبیرستان در دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی متالورژی فارغ التحصیل شد. با توجه به اینکه اعضای خانواده مریم رجوی در سازمان مجاهدین خلق فعالیت می کردند او نیز جذب سازمان شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مسئولان بخش اجتماعی سازمان بود. مریم قجر عضدانلو در سال ۱۳۵۸ با مهدی ابریشم چی ( مسئول رده بالای سازمان) ازدواج کرد که تنها ماحصل این ازدواج دختری به نام اشرف بود. مریم رجوی در سال ۱۳۶۲ از ایران خارج شد و ابتدا به آلمان و سپس به فرانسه رفت. در سال ۶۳ توسط مسعود رجوی که مسئول اول سازمان بود به عنوان هم ردیف مسئول اول انتخاب شد و در سال ۱۳۶۴ از همسرش جدا شد و به عقد مسعود رجوی درآمد. یکسال بعد به عنوان فرمانده نظامی حملات علیه ایران برگزیده شد و مرداد ۶۷ در عملیات فروغ جاویدان فرمان حمله و آتش داد. مریم رجوی در سال ۱۳۷۳ از مقر سازمان در عراق به سوی فرانسه گریخت و از آن سال تا هم اکنون هر گاه فتنه یا حادثه ای تروریستی در ایران به وقوع پیوست ردپایی از وی نیز مشاهده می شود. او در سال ۱۳۸۹ در گردهمایی بزرگ ایرانیان در پاریس خطاب به دولت ایران گفته باید گورش را گم کند. رجوی طی ۱۴ ماده دیدگاه خود را  برای ایران آزاد فردا ترسیم کرده است؛ مخالفت با حجاب اجباری، برابری زن و مرد، تشدید تحریم ها و قطع روابط دنیا با ایران و داعشی خواندن روحانیون حاکم بر ایران گوشه ای از نظریات این بانوی آزادی خواه می باشد.

میر حسین موسوی خامنه

میر حسین موسوی

تاریخ تولد ۱۱ اسفند ۱۳۲۰
محل تولد خامنه در آذربایجان
نام همسر زهرا رهنورد
تعداد فرزندان ۳ دختر

سیاستمدار، نقاش، معمار و اصلاح طلب که آخرین نخست وزیر ایران بود. میر اسماعیل موسوی پدر میر حسین بازرگان چای در تبریز بود همچنین از اقوام آقای سید علی خامنه ای  نیز میباشد. میر حسین پس از اتمام دوره دبیرستان در سال ۱۳۳۷ به تهران آمد و بهار ۴۸ موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معماری و شهر سازی از دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) شد و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درآمد. طرح اداره مرکزی آب و فاضلاب اصفهان نیز طراحی مهندس موسوی است که تا سال ۱۳۵۰ اجرایی شد. میر حسین موسوی در زمینه هنر نیز بسیار فعال بود و ۱۸۰ اثر نقاشی دارد، در جشن فارغ التحصیلی خود که در یک نمایشگاه نقاشی برگزار شد با زهرا رهنورد (دانشجوی مجسمه سازی) آشنا شد و با او ازدواج کرد. موسوی از مبارزان زمان انقلاب بود و چندین بار دستگیر و به زندان سیاسی فرستاده شد و بالاخره در سال ۱۳۵۵ به خاطر اینکه تحت تعقیب ساواک بود با همسرش ایران را ترک کرد و به مدت ۱۰ ماه در آمریکا زندگی کرد. موسوی پس از بازگشت با عضویت در کنفدراسیون دانشجویان ایرانی ضد حکومت پهلوی به مبارزات خود ادامه داد و پس از انقلاب فعالیت های سیاسی خود را بدین شرح ادامه داد:
وزیر امور خارجه در دولت رجایی ۶۰ تا ۶۱
دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلامی و سر دبیر روزنامه جمهوری اسلامی و عضو شورای انقلاب اسلامی
نخست وزیر در سال ۶۰ تا ۶۸ در زمان ریاست جمهوری سید علی خامنه ای
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از ۶۳ تا ۹۰
تدریس در دانشگاه تربیت مدرس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۶۸
مشاور عالی محمد خاتمی از ۷۶ تا ۸۴
مشاور سیاسی آقای رفسنجانی ۶۸ تا ۷۶
تاسیس فرهنگستان هنر و رئیس فرهنگستان با حکم آقای خاتمی ۷۷ تا ۸۸
رئیس بنیاد مستضعفین ۶۰ تا ۶۸
عضو مجمع تشخیص مصلحت نطام ۶۸ تا ۸۸ (اکثرا در جلسات آن شرکت نمی کرد)

آقای موسوی در دوره نخست وزیری خود با رئیس جمهور وقت اختلافات زیادی داشت و چند بار هم استعفا داد اما به خاطر مصلحت نظام مورد پذیرش قرار نگرفت؛ تا اینکه در سال ۱۳۶۸ با بازنگری قانون اساسی و حذف مقام نخست وزیری از ساختار سیاسی ایران از سیاست کناره گرفت و بیشتر وقت خود را به هنر اختصاص داد. در ۲۰ اسفند ۸۷ و پس از ۲۰ سال سکوت نامزدی خود را در ریاست جمهوری اعلام کرد و در انتخابات جنجال برانگیز دوره دهم شرکت کرد اما رای کافی را بدست نیاورد. میر حسین موسوی نسبت به نتیجه انتخابات اعتراض داشت و بیانیه ای با مضمون تقلب در انتخابات، مخالفت با دولت احمدی نژاد، اعتراض به عملکرد شورای نگهبان، حمایت از حرکت ها و اعتراضات مسالمت آمیز مردم، اعتراض به اعدام های سیاسی پس از انتخابات و احقاق حقوق معترضان و جان باختگان انتشار داد. در نهایت در ۵ بهمن ۱۳۸۹ میر حسین موسوی به اتهام برپایی انقلاب مخملی و ارتباط با بیگانه و بر هم زدن امنیت ملی در حصر خانگی قرار گرفت و تا به امروز به هیچ گونه وسیله ارتباطی دسترسی ندارد، از اینرو بعید است در اعتراضات ۹۶ نقش بسزایی را ایفا کرده باشد.

مهدی کروبی

مهدی کروبی

تاریخ تولد ۴ مهر ۱۳۱۶
محل تولد الیگودرز لرستان
نام همسر فاطمه کروبی
تعداد فرزندان ۴ پسر

مهدی کروبی روحانی شیعه، سیاستمدار، اصلاح طلب و دبیر کل حزب اعتماد ملی است که در خانواده ای متدین به دنیا آمد و پدرش از روحانیون مبارز و زندانیان سیاسی بود. او نیز همچون پدر به دنبال تحصیلات حوزوی بوده و در سال ۱۳۳۳ به قم رفت. در حوزه از شاگرد حسنعلی منتظری و روح الله خمینی بود و همچنین موفق به اخذ لیسانس فقه و حقوق اسلامی از دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران شد. وی در سال ۱۳۴۱ با خانم کروبی (مبارز سیاسی پیش از انقلاب) ازدواج کرد و صاحب ۴ پسر با نامهای محمد حسین (۱۳۴۴)، محمدتقی (۱۳۴۶)، علی (۱۳۵۱) و یاسر (۱۳۵۷) شد. آقای کروبی طی سالهای مبارزه با نظام شاه چندین بار دستگیر شد و در زندان قزل قلعه، اوین و قصر مورد شکنجه و بازجویی قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب سمت دولتی داشت . نماینده مجلس (۱۳۵۸)، سرپرست سازمان حج و زیارت (۱۳۶۴)، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و ریاست مجلس سوم و ششم، رهبر مجمع روحانیون مبارز (۱۳۶۶) ، از جمله سمت های وی میباشد.
کروبی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ شرکت کرد و با شعار اعطای ۵۰ هزار تومان در ماه به هر ایرانی بالای ۱۸ سال به دنبال کسب رای بود اما در پی عدم موفقیت با تشکیل حزب اعتماد ملی برای دوره دهم برنامه ریزی کرد. مهدی کروبی در انتخابات ۱۳۸۸ نیز رای کافی را بدست نیاورد و همین امر سبب شد به نتیجه اعتراض کند و در روزنامه اعتماد ملی به افشاگری درباره تقلب بپردازد و در ۲۲ بهمن همان سال در بیانیه ای مشترک با آقای میر حسین موسوی به عنوان رهبران جنبش سبز از مردم خواستند که به خیابانها آمده و به نتیجه اعتراض کنند. اعتراض به نتایج انتخابات ۸۸، درخواست ابطال آن، نظارت مجلس خبرگان رهبری بر رهبر، محدود کردن اختیارات رهبری و تعیین نوع حکومت از جانب مردم خواسته های آقای کروبی بود . در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تعداد ۲۳۳ نماینده مجلس خواهان اعدام کروبی و میر حسین موسوی شدند که در نتیجه حصر خانگی و تعطیلی دفتر حزب روزنامه اعتماد ملی سرانجام کار آقای کروبی بود.

 

محمود احمدی نژاد

اپوزیسیون محمود احمدی نژاد

تاریخ تولد ۶ آبان ۱۳۳۵
محل تولد آرادان گرمسار
نام همسر اعظم السادات فراحی
تعداد فرزندان ۲ پسر و ۱ دختر

احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور اسلامی ایران است که در شهر آرادان از توابع استان سمنان متولد شد، خانواده او در سال ۱۳۳۶ به تهران مهاجرت کردند و او در سال ۱۳۵۴ برای تحصیل در رشته مهندسی راه و ساختمان به دانشگاه علم و صنعت رفت؛ در سال ۶۸ موفق به اخذ مدرک دکترای مهندسی عمران شد و به عضویت هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت درآمد. احمدی نژاد در ۱۳۵۹ ازدواج کرد و صاحب سه فرزند با نامهای مهدی، علیرضا و فاطمه شد. بعضی از فعالیت های سیاسی او بدین شرح است:
فرمانداری ماکو و خوی، اولین استاندار اردبیل، نماینده ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، پنجاه و سومین شهردار تهران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانش یار دانشگاه علم و صنعت

این سیاستمدار ۱۵۷ سانتی متری توانست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ در رقابت با آقای رفسنجانی بیشترین آراء را کسب کند؛ طرح تحول اقتصادی و مسکن مهر از دستاوردهای این رئیس جمهور بود. در سال ۸۸ نیز برای بار دوم توانست این سمت را بدست آورد اما عملکرد او در سالهای آخر ریاستش چندان رضایت بخش نبود و بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری نیز بعضی از اقدامات ایشان با مصلحت نظام در تضاد بود. در۲۷ خرداد ۱۳۹۲ به عنوان اولین رئیس جمهور پس از انقلاب به خاطر شکایت آقای علی لاریجانی به دادگاه احضار شد اما طبق انتظار از رفتن به دادگاه امتناع کرد. در ۴ مرداد ۱۳۹۴ احمدی نژاد از آقای اسحاق جهانگیری به اتهام افترا و نشر اکاذیب شکایت کرد اما قوه قضائیه قرار منع تعقیب صادر کرد. هر چند ایشان در سال ۹۵ سمت دولتی نداشتند اما برای جلب افکار عمومی به سفرهای استانی می رفتند، تا اینکه در اواسط همان سال با مخالفت سید علی خامنه ای در راستای حضور ایشان در صحنه رقابت انتخاباتی مواجه شد. احمدی نژاد در ابتدا اعلام کرد در راستای عمل به منویات رهبری برنامه ای برای حضور ندارد اما در ۲۳ فروردین ۹۶ به وزارت کشور رفت و برای ریاست جمهوری ثبت نام کرد که البته صلاحیت ایشان تایید نشد. احمدی نژاد در اوایل اعتراضات دیماه ۹۶ ، چند تن از مقامات دولتی را غاصب خواند و مجلس را مورد حمله قرار داد و در سخنرانی که سایت دولت بهار آنرا منتشر کرد گفت: «هر کسی در هر مقام و منصبی که باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است. روشن است که غاصب است. هر اقدامی انجام دهد، تخلف است. هر تصرفی در بیت المال انجام دهد، بعدا باید پاسخگو باشد.» همچنین در پیامی ویدئویی عملکرد قوه قضائیه را در رسیدگی به برخی پرونده ها زیر سوال برد و  صادق لاریجانی را به خاطر عدم آشنایی با قانون اساسی و آیین دادرسی شایسته قضاوت نمی دانست.

تعداد مخالفان نظام بیش از چیزی است که در این مطلب ذکر شده است اما ما سعی کردیم شما را با مهم ترین اپوزیسیون های ایران آشنا کنیم.

شما نیز با ارسال اسامی دیگر اپوزیسیون ها و دیدگاه خود درباره این مطلب به ارتقا کیفیت آن کمک کنید..

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. Sama گفت:

  وای چقدر سخته تجزیه تحلیلش…مرسی از مطالب خوبت

  • بهار گفت:

   از اظهار نظر شما متشکرم
   اگر دقیقتر بفرمایید تجزیه و تحلیل کدام بخش از مطلب سخته بهتر میتونم کمکتون کنم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت