logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » اقتصادی » مقایسه طلا، دلار و بیت کوین

مقایسه طلا، دلار و بیت کوین

یکشنبه, 21 ژانویه 2018 | 1104 بازدید | بدون دیدگاه | اقتصادی
سرمایه گذاری روی طلا، دلار یا بیت کوین

افرادی که می خواهند با سرمایه گذاری دارایی خود را دو برابر کنند به گزینه هایی همچون سکه، دلار، طلا، مسکن و ماشین فکر می کنند؛ اما در اقتصاد همه چیز غیر قابل پیش بینی است. برای انتخاب بهتر باید به درستی آنها را با هم مقایسه کرد.

سلام
به گذاشتن پول به امید سود سرمایه گذاری می گویند و به مقدار کالای خریداری شده که در واحد زمان مصرف نمی شود و علاوه بر حفظ وضعیت فعلی باعث افزایش دارایی و سود نیز می شود، سرمایه می گویند. برای سرمایه گذاری گزینه هایی همچون طلا، دلار، سکه و ارز دیجیتال وجود دارد. که نه تنها مردم عادی بلکه فعالان عرصه اقتصادی نیز نمی توانند با قطعیت اعلام کنند سرمایه گذاری در چه زمینه ای سودآوری بیشتری دارد. طلا یکی از پشتوانه‌های اصلی همه ارزهاست. دلار به عنوان ارز جهانی در مبادلات بین کشورها اهمیت زیادی دارد و بیت کوین ارزی مجازیست که اکنون متقاضیان آن در دنیا رو به افزایش هستند. در این مطلب قصد داریم با بررسی طلا، دلار و بیت کوین به این نتیجه برسیم که کدام یک سودآورتر هستند؟

طلا
طلا فلزی گرانبهاست که بیش از ۵۰۰۰ سال قدمت دارد و به خاطر شرایط خاص فیزیکی از بین نمی رود، مواد شیمیایی روی آن تاثیری ندارند و در مقابل حوادث طبیعی مقاوم است. این فلز گرانبها مهم ترین کالا برای سرمایه گذاری و محافظت از دارایی می باشد که ارزش ذاتی دارد و از مقبولیت عامه برخوردار است. قیمت آن به صورت جهانی تعیین می شود و دو عامل داخلی (عرضه و تقاضا) و عامل خارجی (قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، قیمت دلار، تغییرات نرخ بهره بانکی، تورم جهانی) روی قیمت طلا تاثیر گذار هستند. همچنین با توجه به اینکه استخراج طلا به انرژی مانند نفت نیاز دارد پس قیمت نفت هم روی قیمت تمام شده طلا موثر است، قیمت طلا با میزان عرضه و قیمت دلار رابطه معکوس دارد و با تورم ارتباط مستقیم دارد. در ایران چون برای تبدیل قیمت جهانی طلا به ریال باید از نرخ ارز استفاده کرد قیمت دلار هم تاثیر گذار است. اگر قصد دارید طلا را صرفا برای درآمد زایی خرید کنید بهتر است به بورس کالا بروید، قسمتی از معاملات بورس کالا به طلا اختصاص یافته است و برای افراد مبتدی کارگزارانی در نظر گرفته شده است.

عیار طلااما اگر می خواهید از جنبه زینتی طلا هم استفاده کنید بهتر است طلایی انتخاب کنید که در آن سنگهای زینتی به کار نرفته باشد و هزینه ساخت آن کم باشد. توجه کنید سکه با طلا فرق می کند، شمش، جواهرات و سکه اشکال گوناگون طلا هستند، شمش همان طلای ۲۴ عیار است (عیار سایر طلاها نیز روی آن و در کنار حرف K نوشته می شود). در جدول زیر تعدادی از مزایا و معایب طلا به عنوان سرمایه بیان شده است.

مزایا معایب
قدرت نقد شوندگی بالایی دارد و بالعکس بعضی کالاها به سرعت به پول نقد تبدیل می شود. به خاطر محدودیت در معادن طلا، عرضه آن محدود است.
 ذاتا ارزشمند است و ارزش آن با سیاست دولتها تغییر نمی کند. حمل طلا مشکل است، جابجایی آن هزینه بر و نیازمند به سطح بالای امنیت می باشد.
محدودیت زمانی در خرید طلا نداریم، البته ماه محرم و صفر به خاطر تقاضای کمتر مناسب تر است. هرچند نسبت به دلار نوسان قیمت کمتری دارد اما گاهی نوسانات آن بسیار زیاد است.

بیت کوین
بیت کوین
اولین پیاده سازی پول رمز دار است که معادل فیزیکی ندارد و از جالب ترین و مهم ترین اختراعات بشری است که توانسته تحولات زیادی در اقتصاد ایجاد کند. سامانه پرداخت آن خصوصی است و هیچ موسسه ای در تراکنش ها دست ندارد، برای جابجایی سریع پول به صورت ناشناس در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی آن را پول می دانند و گروهی به عنوان کالا از آن یاد می کنند، اما با توجه به مواضع دولتها در مقابل آن، بیشتر مانند طلا یک کالای سرمایه ای می باشد و هنوز فاصله زیادی با جایگاه ارز رایج جهانی (دلار) دارد. بیت کوین قابل تقسیم شدن است، هر یک بیت کوین معادل ۱۰۰ میلیون ساتوشی (کوچک ترین واحد بیت کوین) می باشد. ارزش آن مانند سایر ارزها به میزان تقاضا بستگی دارد و پوشش رسانه ای و تبلیغات، اقدامات دولتها و قانونگذاری روی آینده بیت کوین تاثیر گذار است. بیت کوین شباهت های زیادی به طلا دارد؛ منابع محدود و کمیاب، نیاز به استخراج، ارزشمند و پر کاربرد، افزایش قیمت در گذر زمان، ذخیره به عنوان ثروت و نیاز به مهارت برای استخراج از جمله این شباهت ها می باشند.

مزایا معایب
نبود مرکزیت در کنترل داد و ستد سبب حداقل شدن زمان تراکنش شده است. عمر اندک آن سبب شده از آن کمتر به عنوان ابزاری برای معامله استفاده کنند.
 به خاطر ماهیت مجازی و رمز نگاری پیشرفته نمی توان آنرا جعل کرد. نداشتن ظرفیت نقدینگی
دسترسی با سهولت بیشتر و قابل انتقال بین مرزها سهم بیت کوین در مبادلات دنیا بسیار کم است.
مصون ماندن ارزش آن از تغییرات سیاسی، تحریم ها و بحران مالی و بانکی کشورها چون قانونی در رابطه با بیت کوین وضع نشده است در صورت بروز مشکل امکان پیگرد وجود ندارد.
 تعداد بیت کوین محدود است (۲۱میلیون) و همین امر سبب شده این پول دچار تورم نشود. خیلی از ویژگی های پول را داراست اما از لحاظ سازگاری و قابل قبول بودن ضعف دارد.
برای خرید بیت کوین نیازی به ثبت نام یا افتتاح حساب در بانک نیست. برای استفاده از آن حتما باید به اینترنت وصل شد.
استفاده راحت به عنوان پول، انتقال سریع و امنیت بالا به خاطر کمبود اطلاعات در مورد فناوری بیت کوین و مبهم بودن بخشهایی از آن مورد نقد قرار گرفته است.
 تراکنش های بیت کوین در حالت عادی رایگان هستند اما افرادی که پرداخت سریعتری می خواهند مقدار کمی کارمزد باید پرداخت کنند. بازار آن قابل پیش بینی نیست و بسیار پر نوسان است (در ۱۰ سال اخیر چندبار افزایش و سقوط قیمت داشته است)


دلار
دلار آمریکا
واحد پول این کشور است که در سال ۱۷۸۵ به اتفاق آرا در کنگره ایالات متحده انتخاب شد و واحد پول بزرگترین اقتصاد جهان است که بیشترین شناوری نقدینگی در جهان را دارد. البته واحد پول کشورهای دیگری چون استرالیا، کانادا و نیوزلند نیز دلار میباشد اما دلار آمریکا بیشترین نقش را در بازارهای جهانی دارد. دلار پول بی پشتوانه ایست که در بازارهای خارجی و سیستم مالی بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند که زمان زیادی است دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی می باشد اما به خاطر سیاستهای یک جانبه موقعیت اقتصادی آن مناسب نیست و کشورهایی مانند چین و روسیه در تجارت های خارجی خود استفاده از یوآن و روبل را تشویق می کنند و جایگاه دلار به عنوان ارز جهانی در حال تضعیف شدن می باشد. دلار مثل طلا ارزش افزوده ایجاد نمی کند و سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا، افزایش یا کاهش قیمت دیگر ارزها، تغییر ناگهانی عرضه و تقاضا، افزایش قیمت نفت، دلایل روانی و سیاسی، تحریم های اقتصادی، جنگ و نوسانات قیمت طلا بر قیمت آن تاثیر گذار است. کشورهای گوناگون برای آن که از دلار در مبادلات بین المللی استفاده کنند می بایست پول خود را به دلار تبدیل کنند که این تبدیل ارز هزینه ای را به آنها تحمیل میکند، کشورها می توانند این هزینه ها را با یکسان سازی واحد مبادلات جهانی (مانند استفاده از بیت کوین) کاهش دهند.

طلا و دلار از رقبای سر سخت و دیرینه یکدیگر در بازار سرمایه هستند و اکنون رقیب تازه نفسی به نام بیت کوین پا به میدان بازار‌های جهانی گذاشته است و کار انتخاب را از قبل هم سخت تر کرده است. در این مطلب به مقایسه طلا، دلار و بیت کوین پرداختیم که امیدواریم با مطالعه آن بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید و به سود فراوان برسید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت