logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » ورزشی » معرفی انواع توپ ورزشی و مقایسه آنها

معرفی انواع توپ ورزشی و مقایسه آنها

سه‌شنبه, 23 ژانویه 2018 | 21079 بازدید | ۶ دیدگاه | ورزشی
انواع توپ ورزشی

توپ جسمی است که اغلب به شکل کروی است. بازیهای فراوانی وجود دارند که توپ به آنها معنا می بخشد. توپها در رشته های مختلف جنس و اندازه متفاوتی دارند.

سلام دوستان

توپ جسمی است که معمولا گرد و گاهی تخم مرغ شکل است و کاربردهای گوناگونی مانند ورزش، انجام تمرینات نمایشی و حتی کاربرد نظامی دارد که البته جنس مواد تشکیل دهنده هر کدام متفاوت می باشد. در این مطلب قصد داریم انواع توپ های ورزشی را از نظر مشخصات کلی بررسی کنیم. شما در این مطلب خواهید فهمید بطور مثال نام  ورزشی تیمی که با چوب و توپ انجام میشود چیست و یا چیزهای بیشتر.

تاریخچه استفاده از توپ در ورزش به قرون وسطی برمی گردد که در آن زمان از جمجمه مدور حیوانات و گاهی انسانها برای تفریح و سرگرمی استفاده می کردند؛ تا اینکه با استفاده از پارچه و پوست حیوانات شکل آن تغییر کرد و امروزه هر کدام از رشته های ورزشی توپ مخصوص به خود را دارند و انواع توپ ورزشی وجود دارد. در دنیا، ورزش های زیادی وجود دارد که یکی از ابزار اساسی آن توپ می باشد؛ فوتبال، بسکتبال، والیبال، هندبال، واترپولو، راگبی، فوتبال استرالیایی، فوتبال آمریکایی، تنیس، سافت‌بال، بیسبال، هندبال، پینگ پنگ انواع ورزشهای با توپ هستند.

در ادامه بعد از آشنایی مختصر با این رشته ها به مقایسه انواع توپ ورزشی خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

فوتبالانواع ورزش های توپی

فوتبال پر طرفدارترین رشته ورزشی است و مسابقات جام جهانی فیفا نیز مهمترین رویداد ورزشی جهان می باشد. توپ از اصلی ترین عناصر فوتبال به شمار می آید و اولین توپ فوتبال در سال ۱۹۳۰ میلادی ساخته شد، هم اکنون نایک و آدیداس از برندهای برتر می باشند. توپ فوتبال در سه نوع پیشرفته مخصوص مسابقات حرفه ای، مخصوص مسابقه، و توپ تمرینی وجود دارد. همچنین توپ های فوتبال داخل سالن نیز وجود دارند که به آن ها توپ فوتسال می گویند.

اندازه آن با توجه به رده سنی بازیکنان به سه سایز تقسیم بندی می شود، برای بازیکنان ۱۲ سال به بالا سایز ۵ برای بازیکنان جوانتر بین ۸ تا ۱۲ سال سایز ۴ و برای سنین کمتر سایز ۳ استفاده میشود که توپ رسمی مسابقات حرفه ای بزرگسالان جزء سایز ۵ میباشد.
ورزش فوتبال انواع مختلفی دارد که هر کدام توپ مخصوص به خود را دارند و به طور کلی در دو شکل کروی و تخم مرغی وجود دارند .
– توپ کروی با شکلی کاملا گرد در ورزش فوتبال و فوتبال گیلیک از آن استفاده می شود.
– توپ تخم مرغی مدور که بیضی شکل هستند و به دو نوع تقسیم می شوند:
توپ هایی که انتهای آن زاویه دار است، در فوتبال آمریکایی و فوتبال کانادایی استفاده می شوند.
توپ هایی که کاملا مدور هستند، در راگبی فوتبال و فوتبال استرالیایی از آن استفاده می کنند.

وزن ۳۹۶ تا ۴۶۳ گرم
اندازه ۶۸ تا ۷۱ سانتی متر
رنگ سفید، سیاه به همراه نارنجی، قرمز و سبز
جنس pvc یا pu

رویه توپ ها از دو ماده اصلی (pvc (poly vinyl carbonate و (pu(poly urethane تشکیل می شوند، Pvc ماده ای مقاوم و ضد سایش با طول عمر بیشتر نسبت به pu است و برای تمرین، فوتبال خیابانی و فوتبال سالنی که در معرض سایش و خراش هستند مناسب است. ماده pu دارای قدرت واکنش گرایی و انعطاف بهتری نسبت به pvc دارد و به خاطر سطح لطیف و ضد آب بودن در توپ های مسابقات حرفه ای استفاده میشود، این رویه از اتصال پنل هایی تشکیل شده است که ۳۲ پنلی معمول ترین نوع آن است اما ۱۸ و ۲۶ پنل هم داریم.
تیوپ یکی دیگر از اجزای آن است و وظیفه نگه داشتن هوای داخل آن را بر عهده دارد و مانع از تغییر شکل میشود، latex و butyl رایج ترین و بهترین نوع جنسی است که در تیوپ بکار میرود، هم منعطف است و هم بخوبی فرم خود را حفظ می کند. Latex به خاطر آنکه نرمتر و منعطف تر است در توپ های حرفه ای و مسابقه بکار میرود اما نمی تواند مانند butyl هوا را برای مدت زیادی در خود نگه دارد و هر چند وقت یکبار باید آن را باد کنید.

بسکتبالسنگین ترین توپ ورزشی

بازی گروهی که پرطرفدارترین رشته ورزشی است و در ۱۸۹۱ توسط جیمز نای اسمیت ابداع شد. در این بازی دو تیم ۵ نفره در یک زمین مستطیل شکل که نباید خاکی یا چمن باشد و حتما باید آسفالت، سیمان یا چوب باشد در ۴ ست ۱۰ دقیقه ای بازی می کنند و NBA حرفه ای ترین لیگ آن است. در دو سال نخست ابداع بسکتبال از توپ فوتبال استفاده می کردند اما به خاطر اینکه سبک بود در ۱۸۹۴ یک کارخانه دوچرخه سازی اولین توپ بسکتبال را تولید کرد. توپ بسکتبال بزرگترین و سنگین ترین توپ بازیهای دسته جمعی است که از یک بادکنک هوای لاستیکی و تکه های چرم دوخته شده تشکیل شده است. میزان فشار هوای داخل آن باید به حدی باشد که پس از رها کردن از ارتفاع ۱/۸ متری و برخورد با زمین کمتر از ۱/۲ و بیش از ۱/۴ متر از زمین بلند نشود.

وزن ۶۰۰ تا ۶۵۰ گرم
اندازه محیط ۷۵ تا ۷۸ سانتی متر
رنگ قرمز و آبی و سفید
جنس چرم کامپوزیت یا پلاستیک pvc

این توپ بر اساس نوع مواد به دو دسته داخل سالن و بیرون از سالن تقسیم می شود که نوع داخل سالن از چرم یا مواد ترکیبی ساخته می شود که نرم است و هنگام گرفتن احساس خوبی ایجاد می شود، در برابر رطوبت دست مقاوم است و سطح بادوامی دارد اما نوع بیرون سالن از لاستیک و مواد ترکیبی چون کامپوزیت ساخته شده است که ارزانتر وبا دوام تر است اما احساس سخت و زبری ایجاد می کند. ساختار این توپ بدین شکل است: بادکنک هوای لاستیکی، رشته هایی از جنس پلی استر یا نایلون (سیم پیچ نخی) اطراف بادکنک و دو لایه ورقه ضخیم که سطح صاف و یکنواخت شود.

هندبالانواع بازی با توپ

ورزشی گروهی و سریع که در ۱۹۲۰ ابداع شد. دو تیم متشکل از ۷ بازیکن در زمینی مستطیل شکل با دست توپ را پاس می دهند و هدف قرار دادن آن در دروازه است که ورزشکاران دو نیمه ۳۰ دقیقه ای بازی می کنند. هندبال انواع مختلفی مثل داخل سالن، روی چمن، ساحلی، آمریکایی، چکی و گیلیک دارد که به نوع داخل سالن تیمی، اروپایی و المپیکی نیز می گویند.

وزن هندبال سایز ۳ ۴۲۵ تا ۴۷۵ گرم
محیط هندبال سایز ۳ ۵۸ تا ۶۰ سانتی متر
وزن هندبال سایز ۲ ۳۲۵ تا ۳۷۵ گرم
محیط هندبال سایز ۲ ۵۴ تا ۵۶ سانتی متر
وزن هندبال سایز ۱ ۲۹۰ تا ۳۳۰ گرم
محیط هندبال سایز ۱ ۵۰ تا ۵۲ سانتی متر
رنگ سفید و قرمز با ترکیبات دیگر
جنس چرم طبیعی یا مصنوعی یا پلاستیک

توپ هندبال یکی از انواع توپ ورزشی است که به شکل کروی است و سطح آن نباید براق و لغزنده باشد و اندازه آن برای رده های مختلف متفاوت است.

والیبالتوپ والیبال میکاسا اصل

ورزشی تیمی است که در ۱۸۹۵ توسط ویلیام جی. مورگان ۴ سال پس از اختراع بسکتبال با ترکیب ۴ بازی بسکتبال، بیسبال، تنیس و هندبال طراحی شده است. در ابتدا نام آن مینتونت اما بعدا تغییر نام یافت، volley به معنای شلیک به طور دسته جمعی و ball به معنای توپ است. در این بازی که در یک زمین مستطیل شکل توسط دو تیم ۶ نفره در ۳ ست یا ۵ ست انجام می شود، توپ باید از روی تور عبور کند و به زمین حریف برخورد کند. والیبال ششمین ورزش محبوب دنیاست که F.I.V.B  فدراسیون بین المللی آن می باشد و فاصله تور از زمین در این ورزش برای زنان و مردان متفاوت می باشد (مردان ۲/۴۳ متر و زنان ۲/۲۴ متر).

وزن ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم
محیط </td > ۶۵ تا ۶۷ سانتی متر
رنگ زرد، آبی و سفید به صورت تک رنگ یا ترکیبی
جنس چرم یا مواد مصنوعی

توپ والیبال کروی از جنس چرم انعطاف پذیر، چرم مصنوعی، لاستیک یا موارد مشابه است که با توجه به اهداف بازی نوع آن متفاوت است. چرم طبیعی نرمتر و باعث افزایش کیفیت بازی می شود، چرم کامپوزیت یا مصنوعی قیمت کمتری نسبت به چرم طبیعی دارد اما عملکردش یکسان است و نوع لاستیکی مناسب برای بازی در آسفالت و پارکها می باشد. در مجموع دو نوع توپ والیبال سالنی و ساحلی (غیر سالنی) داریم، که توپ والیبال ساحلی سنگین تر، بزرگتر، بادوام تر و بدنه ای ضخیم تر نسبت به والیبال سالنی دارد و ضد آب است.

سپک تاکراتوپ ورزشی

سپک تاکرا بومی جنوب شرق آسیاست که بازی خانواده سلطنتی مالزی بوده است. در آنجا سپک به معنای گذراندن و تاکرا به معنای توپ می باشد، در این بازی که شبیه والیبال است از پا برای گذراندن توپ از روی تور استفاده می کنند به هین دلیل به آن والیبال با پا نیز می گویند. هوپ تاکرا، دبل تاکرا و سپک تاکرای ساحلی ۳ نوع متفاوت از بازی سپک تاکرا هستند که در ۱۸۲۹ برای اولین بار قوانین آن وضع شد. اندازه زمین و ارتفاع تور مانند بازی بدمینتون است و هر تیم ۳ بازیکن دارد.

وزن توپ برای آقایان ۱۷۰ تا ۱۸۰ گرم
وزن توپ برای خانم ها ۱۵۰ تا ۱۶۰ گرم
اندازه محیط آن ۴۰ سانتی متر
رنگ انواع رنگها
جنس بامبو و خیزران یا پلاستیک و فایبر گلاس

توپ سپک تاکرا نیز یکی دیگر از انواع توپ ورزشی است که کروی شکل و دارای ۲۰ تقاطع می باشد و دو نوع دارد: پلاستیکی و فایبر گلاس یا خیزران و بامبو وجود دارد؛ که نوع پلاستیکی برای مسابقات استفاده می شود و اندازه آن از توپ هندبال کوچکتر و از سافت بال بزرگتر می باشد.

واترپلوعکس توپ ورزشی

ورزشی گروهی است که توسط دو تیم ۶ نفره در استخر انجام می شود. بازیکنان باید با دست توپ را وارد دروازه کنند و مهارت شنا کردن از الزامات این بازی می باشد. ترجمه تحت الفظی واترپلو، چوگان آبی است که درسال ۱۸۷۰ در بریتانیا ابداع شد. زمان بازی برای مردان و زنان متفاوت است؛ آقایان ۴ ست ۸ دقیقه ای و خانم ها ۴ ست ۶ دقیقه ای بازی می کنند. واترپلو یکی از ورزش های پر برخورد به شمار می آید و فینا فدراسیون بین المللی آن است.

وزن ۴۰۰ تا ۴۵۰ گرم
اندازه قطر ۶۷ تا ۷۱ سانتی متر
رنگ زرد
جنس رویه از جنس چرم یا پلاستیک

توپ واترپلو که یکی دیگر از انواع توپ ورزشی است از سه بخش بلیدر، نخ پیچ و رویه تشکیل شده است و در دو سایز ویژه مردان و زنان تولید می شود.

کریکتورزش با توپ

کریکت نام ورزشی تیمی با چوب و توپ است که در زمین چمن دایره ای یا بیضی شکل توسط دو گروه ۱۱ نفره انجام می شود و در بسیاری از جنبه ها شبیه به بازی بیسبال است. این بازی در قرن ۱۷ توسط انگلیسی ها ابداع شد و هم اکنون در انگلستان، هند و پاکستان بسیار مورد توجه است و در سه شکل تست، یک روزه و کریکت ۲۰-۲۰ وجود دارد. چوبی که با آن به توپ ضربه می زنند بت نام دارد و وزن آن ۱ تا ۱/۴ کیلو گرم می باشد.

وزن ۱۵۵/۹ تا ۱۶۳ گرم
اندازه قطری به اندازه ۴/۲۲ تا ۹/۲۲ سانتی متر
رنگ سفید، قرمز
جنس سطح آن چرم طبیعی یا مصنوعی و مرکز آن چوب چنبه

توپ کریکت دو نوع دارد، توپ قرمز که در بازی تست به خاطر سفید بودن لباس بازیکنان از آن استفاده می شود و دیگری توپ سفید که در بازی یک روزه و ۲۰-۲۰ که لباس بازیکنان رنگی است بهتر دیده می شود. توپ کریکت از پشم درست می شود و سپس روی آن نخ و بعد چرم می پوشانند که پوشش بعضی توپ ها از ۲ قسمت تشکیل شده است و آنها را با بخیه به یکدیگر وصل می کنند، ۶ ردیف بخیه اطراف بخیه مرکزی سبب می شود بازیکن آنرا بهتر در دست بگیرد. کشور پاکستان بزرگترین صادر کننده توپ کریکت صورتی رنگ می باشد که نه به خاطر رنگ بلکه به خاطر جنس خوب بیشترین طرفدار را دارد.

بیسبالنام ورزشی تیمی که با چوب و توپ انجام میشود

ورزش تیمی با چوب و توپ که توسط ۹ بازیکن در زمینی که مساحت آن دو برابر زمین فوتبال است انجام میشود. الکساندر کارترایت مخترع این بازی با الهام از ورزش انگلیسی کریکت آنرا در قرن ۱۹ طراحی کرد و اولین کشوری که از آن استقبال کرد ژاپن بود. ام ال بی (Major League Baseball) مهم ترین لیگ حرفه ای بیسبال در دنیاست که چهارمین لیگ پر تماشای جهان نیز می باشد.

وزن ۱۲۵ گرم
اندازه محیط ۲۲/۸۶ تا ۲۳/۴۹ سانتی متر
رنگ چرم سفید و بخیه قرمز
جنس چرم

توپ بیس بال از لایه هایی از مواد مختلف ساخته شده است، توپ های اولیه از یک هسته لاستیکی سخت با قطر ۱۳ اینچ ساخته شده بود که خاصیت ارتجاعی آنها زیاد بود و با یک ضربه مسافت زیادی را طی می کرد و بازیکن مجبور بود زیاد بدود اما با تکامل بازی توپ بیسبال سنگین تر با قابلیت ارتجاع کمتر طراحی شد که سرعت کمتری داشت و مسافت کمی را طی می کرد. در حقیقت توپ بیسبال توپر با هسته ای از جنس چوب پنبه پوشیده شده با لاستیک که با نخ احاطه شده و سپس روی آن چرم قرار گرفته است و گاهی روکش چرمی آن دو تکه است که به هم دوخته می شود. بهترین برند تولید کننده آن IVN و ساخت چین است.

سافت بالانواع ورزشهای با توپ

سافت بال ورزش با توپ و چوب است که مستقیما از روی ورزش بیسبال طراحی شده و در ایالات متحده آمریکا بیشترین طرفدار را دارد. جرج هنکوک در ۱۸۸۷ آنرا به عنوان ورزشی زمستانه و نوعی بیسبال که بتوان در سالن بازی کرد، ابداع کرد؛ چون بیس بال در تقابل سافت بال است به آن هارد بال هم می گویند.

وزن ۱۸۵ گرم
اندازه قطر ۲۸ تا ۳۰ سانتی متر
رنگ زرد و سفید با نخهای قرمز
جنس هسته چوب پنبه ای (پشم و لاستیک) و رویه pvc

سافت بال در سه نوع اِسلو پیچ، فست پیچ و مختلط (خانمها و آقایان با هم) برگزار می شود و توپ آن بزرگتر، نرمتر، سنگین تر و غیر متراکم تر از بیس بال می باشد که زیاد اوج نمی گیرد و به خاطر نرمی بدون دستکش هم می توان گرفت. مرکز آن از مخلوط چوب پنبه و لاستیک یا پلی اورتان یا الیاف مصنوعی تشکیل شده است.

بیلیاردتوپ بیلیارد

بیلیارد بازی سرگرم کننده و جالبی است که در فضای سرپوشیده روی میز مربع شکل پوشیده شده از پشم سبز با گوی و میله ای چوبی انجام می شود. بازی بیلیارد ۳ زیر شاخه ایت بال، ناین بال و اسنوکر دارد که در هر کدام تعداد توپها و روش بازی متفاوت است و برخلاف سایر رشته ها، بیلیارد توپ زیادی دارد.

وزن ۲۰۵ تا ۲۲۰ گرم
اندازه قطر ۵/۵۲ میلی متر
رنگ رنگبندی متنوع
جنس عاج یا پلاستیک یا رزین پلی استری

کیوبال (توپ سفید) تنها توپی است که از آن برای ضربه زدن استفاده می کنند، ۱۵ توپ هم که رنگی یکدست دارند از ۱ تا ۷ و آنها که دو رنگ دارند از ۹ تا ۱۵ شماره گذاری شده اند به همراه توپ سیاه با شماره ۸ در بازی استفاده می شوند. توپ بیلیارد سفت و محکم است و یک رنگ خاص ندارد و به آن گوی یا شار هم می گویند.

بدمینتونوزن انواع توپ های ورزشی

یک بازی مشارکتی که اغلب در جمع های خانوادگی انجام می شود، سریع ترین بازی انجام شده با راکت می باشد و به صورت انفرادی و دونفره برگزار میشود. بدمینتون چهارمین ورزش محبوب جهان و از ورزش های ارزان قیمت  است که در ابتدا پونا نام داشت اما با اجرای افسران انگلیسی در شهر بدمینتون تغییر نام یافت و در ۱۸۷۷ اولین قوانین آن نگاشته شد. زمین بدمینتون مستطیل شکل می باشد و ارتفاع تور از زمین ۱/۵۵ متر است، BWF نام فدراسیون جهانی بدمینتون می باشد. توپ بدمینتون به شکل کروی یا تخم مرغ شکل نیست و پردار است که به آن شاتل کاک می گویند و از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود، سر آن از جنس چوب پنبه است که روکش چرم دارد و ۱۶ پرک به آن وصل شده است که از بال غاز گرفته می شود و نحوه قرار گیری پرها به نحویست که آنها را بسیار آیرودینامیک می کند.

وزن ۴/۷۴ تا ۵/۵ گرم
اندازه پرهایی به طول ۶۲ تا ۷۰ میلی متر
رنگ سفید
جنس سر توپ چوب پنبه و پرها از بال غاز یا پلاستیکی

توپ بدمینتون دو نوع پری و پلاستیکی دارد؛ سرعت نوع پلاستیکی بیشتر است و ماندگارتر و پر کاربرد تر می باشد، همچنین با روغن مالی پرها می توان از پاره شدن زود هنگام آن جلوگیری کرد و برای بازی های معمولی مناسب است. برای رقابتهای جدی از توپ ساخته شده با پر غاز یا اردک استفاده می کنند که پرهای بال چپ غاز بهترین پر می باشد، آن ها گرانتر هستند بازی با آنها لذت بخش است اما به راحتی می شکنند. بزرگترین توپ بدمینتون در زمین چمن موزه کاتراس سیتی وجود دارد که ۴۸ مرتبه بزرگتر از توپ واقعی است ۱۸۰ فوت درازا و ۲۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

راگبیتصاویر انواع توپ های ورزشی

راگبی یک بازی تیمی است که در قرن ۱۹ میلادی بوجود آمد و نوعی بازی فوتبال است، اولین بار ویلیام وب الیس دانش آموز مدرسه راگبی انگلستان در هنگام یک مسابقه فوتبال، توپ را با دست برداشت و شروع به دویدن با آن کرد که همین کار سبب طراحی راگبی شد البته ورزش هارلینگ هم در پیدایش راگبی موثر بود. راگبی ۱۵ نفره و ۱۳ نفره شناخته شده ترین انواع این ورزش هستند که در یک زمین چمن مستطیل شکل به طول ۱۴۴ متر و عرض ۷۰ متر در دو ست ۴۰ دقیقه ای انجام میشود. بازیکنان از پیراهنی مخصوص و کلاه ایمنی و دهان ساز ساخته شده با مواد سیلیکونی برای حفاظت از خود استفاده می کنند.

وزن ۴۱۰ تا ۴۶۰ گرم
اندازه محیط طولانی ترین قسمت ۵۶ سانتی متر و
محیط عریض ترین قسمت ۳۰ سانتی متر
رنگ سیاه و سفید و قرمز
جنس چرم یا نوعی مواد مصنوعی

هم اکنون راگبی به دو شکل آماتور و حرفه ای در اکثر نقاط دنیا برگزار میشود. راگبی با فوتبال آمریکایی تفاوت دارد، میزان ضربات وارد شده در فوتبال آمریکایی بیشتر از راگبی است. توپ راگبی بیضی شکل است و معمولا از چرم یا نوعی مواد مصنوعی ساخته میشود.

پینگ پنگانواع توپ‌های ورزشی و مقایسه آن ها

پینگ پنگ ورزشی انفرادی است که در آن ۲ یا ۴ بازیکن شرکت دارند و اغلب در محیط سرپوشیده برگزار میشود. این بازی روی میزی از جنس چوب سخت که وسط آن توری قرار دارد انجام می شود و در آن ورزشکاران باید با راکت به توپ ضربه بزنند. خاستگاه پینگ پنگ بریتانیا است و در ۱۹۲۶ فدراسیون جهانی آن ITTF تاسیس شد. پینگ پنگ با تنیس روی میز تفاوت دارد که اصلی ترین تفاوت آن در ضربه است، در پینگ پنگ باید بعد از برخورد به زمین به توپ ضربه زد همچنین زمین، راکت و توپ آن از تنیس کوچکتر می باشد همچنین راکت تنیس سایز بندی دارد اما اندازه راکت پینگ پنگ ثابت است.

وزن ۲/۷ گرم
اندازه قطر ۴۰ میلی متر
رنگ سفید یا نارنجی رنگ بدون انعکاس
جنس سلولوئید یا پلاستیک

توپ پینگ پنگ کروی شکل است و ضریب ارتجاع آن ۰/۹۴ بوده و در مقابل ضربات محکم مقاوم است، جنس آن از سلولوئید با مواد پلاستیکی مشابه بود که از سال ۲۰۱۴ به خاطر جلوگیری از خطرات سلولوئید استفاده از نوع پلاستیکی با جنس مواد pvc پلاستیکی اجباری شد و هم اکنون محصولات شرکت نیتاکو PREMIUM بهترین توپ پلاستیکی می باشد و در دو نوع مسابقه ای (۳ ستاره) مورد تایید فدراسیون جهانی و نوع تمرینی تولید می شوند.

چوگانورزش‌های توپی

ورزشی ایرانی که ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و زمان هخامنشیان توسط بزرگان و شاهان انجام میشد و به همین دلیل به بازی شاهان معروف است. این ورزش باستانی امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده است، هر تیم ۴ بازیکن دارد و بازی در شش دوره ۷ دقیقه ای در زمینی به طول ۲۷۴ و عرض ۱۴۵ متر انجام میشود، آمادگی سوار و اسب در چوگان الزامی است و سوار به کمک چوبی توپ را به سمت دروازه هدایت می کند.

وزن ۱۲۷ تا ۱۴۱ گرم
اندازه قطر ۲۶ سانتی متر
رنگ سفید
جنس پلاستیک یا چرم کامپوزیت

در چوگان از اسبهای کوتاه قد استفاده می کنند به همین دلیل پونی ها جایگاه ویژه ای در چوگان دارند. نکته جالب در مورد بازی چوگان ثبت جهانی آن است که در سال ۱۳۹۲ جمهوری آذربایجان تصمیم داشت آنرا به نام خود در یونسکو ثبت کند اما با پیگیری های دولت ایران این اتفاق نیفتاد و هم اکنون این ورزش به نام ایران ثبت جهانی شده است.

گلفتوپ گلف

گلف یا گوی چال یکی از پر طرفدار ترین بازی ها در فضای آزاد می باشد که خاستگاه آن اسکاتلند است و به صورت انفرادی یا تیمی انجام می شود در این ورزش بازیکن باید از آمادگی جسمی و ذهنی خوبی برخوردار باشد. در گلف ورزشکار به کمک چوبی توپ را با سرعت درون گودالی کوچک می فرستد. اولین زمین گلف ایران را انگلیسی ها در شهر مسجد سلیمان برای پرسنل خود ساختند.

وزن ۸۵ تا ۹۰ گرم
اندازه قطر ۱/۶۸ اینچ
رنگ سفید و زرد
جنس زینک آکریلیت و بنزویل پروکسید و پلی بوتادین

توپ گلف تقریبا به اندازه نصف توپ بیسبال یا تنیس است، در ابتدا آنرا از چرم سنگین ساختند اما امروزه آنرا از پیچاندن یک نوار لاستیکی به دور هسته می سازند. بیشتر جرم توپ گلف را پلی بوتادین که یک حالت لاستیکی دارد تشکیل داده است به همین خاطر از استحکام و دوام زیادی برخوردار است و به گونه ای که اصلا نمی شکند، همچنین برای افزایش انعطاف پذیری مواد شیمیایی دیگری مانند زینک آکریلیت و بنزویل پروکسید نیز به پلی بوتادین اضافه شد که به طول عمر آن نیز افزود. فرورفتگی های توپ گلف باعث متلاطم شدن جریان هوا شده و سرعت آن را افزایش میدهد و مسافت بیشتری طی می شود. شرکت Dunlop  توپ گلف ماکسلی را در سال ۱۹۲۲ معرفی کرد.

توپ پیلاتس
توپ پیلاتس یک ابزار ورزشی – درمانی است که در رنگ و طرح های مختلفی وجود دارد، این توپ ابتدا در کشور سوئیس و برای درمان کودکان معلول، فیزیوتراپی آنان، کمک به توانبخشی آنها و افرادی که دچار اختلالات عصبی بودند، بکار می رفت تا اینکه یک کارخانه اسباب بازی سازی ایتالیایی این توپ را به نام توپ ژیمناستیک تولید کرد. این توپ به سرعت به یکی از محبوب ترین وسایل ورزشی تبدیل شد و با نام های دیگری چون توپ بدنسازی، توپ تناسب اندام، توپ سوئیسی، توپ تعادل، فیزیو بال و توپ ژیمناستیک هم شناخته می شود. این توپ در دو نوع ساده و خاردار وجود دارد که نوع خاردار آن خاصیت ماساژ هم دارد؛ برندهای مختلفی این توپ را تولید می کنند که چون اولین و یکی از بهترین مارک های آن جیم بال Gym Ball بوده برخی فروشندگان آن را جیم بال می نامند.

توپسازی بدنسازیتوپ پیلاتس (تونینگ بال) هرچه پربادتر و سفت تر باشد بهتر است زیرا در هنگام تمرین ورزشی بدن را بیشتر به چالش می کشد، از این توپ می توان به عنوان صندلی هم استفاده کرد. افراد می توانند به کمک آن و انجام تمرینات کششی، بالا تنه و نیم تنه خود را فرم دهند، برای قوی کردن ماهیچه ها و تمرین حفظ تعادل بسیار مفید است، از این توپ در یوگا، ژیمناستیک و دو میدانی هم استفاده می کنند، مربیان بدنسازی و متخصصین ارتوپدی آن را به ورزشکاران و بیماران توصیه می کنند، همچنین خانم های باردار نیز می توانند برای داشتن یک وضع حمل آسان تمریناتی را با توپ پیلاتس انجام دهند. ابعاد و اندازه این توپ به تناسب اندام هر فرد بستگی دارد و تا وزن بالایی هم تحمل می کند.
این توپ یکی از مناسب‌ترین وسایل ورزشی خانگی است که به کمک آن و به آسانی می توان عضلات گردن، کمر، پشت، باسن، پاها، شکم، دست‌ها و سایر نقاط بدن را ماساژ داد و در تسکین درد و پیشگیری کمر درد هم بسیار موثر است. توپ بدنسازی اغلب از جنس پلاستیک فشرده با چگالی بالا است که در برابر ساییدگی مقاوم است اما گرمای شدید، اشیای تیز و قسمت های تیز لباس مثل زیپ می توانند به آن آسیب وارد کنند.

ورزش با توپ پیلاتس

انواع حرکات ورزشی با توپ بدنسازی

مزایای توپ پیلاتس
انجام دادن تمرینات ورزش پیلاتس و داشتن تناسب اندام، چربی سوزی و لاغری، بالا بردن انعطاف پذیری بدن، انجام حرکات شکم، افزایش ثبات و پایداری بدن، قیمت ارزان تر از دیگر دستگاه های ورزشی، سبک و قابل حمل، مناسب برای هر جنس و سنی، قابل شستشو، ورزش با آن آسان است و نیاز به آموزش طولانی مدت ندارد، مکان زیادی را نیز اشغال نمی‌کند، به‌ راحتی در ساک قرار می‌گیرد، بسیاری از بیماری و اختلالات را برطرف می کند.
یکی دیگر از مزایای بازی با توپ بدنسازی این است که فرد برای حفظ تعادل خود هنگام نشستن روی توپ مجبور می شود از ماهیچه هایی استفاده کند که در حالت عادی کاری نمی کنند در نتیجه انعطاف پذیری بدن افزایش می یابد، عضلات پشت و شکم تقویت می شود وعضلات بدن به صورت صحیح تنظیم می شود.

حداقل و حداکثر قد فرد ابعاد توپ پیلاتس
قد ۱۵۲ سانتی متر و کمتر ۴۵ سانتی متر
۱۵۵ تا ۱۶۷ سانتی متر ۵۵ ساننتی متر
۱۷۰ تا ۱۸۵ سانتی متر ۶۵ سانتی متر
۱۸۸ سانتی متر و بیشتر ۷۵ سانتی متر

توپ بدنسازی در ۴ سایز تولید می شود که هنگام خرید اینترنتی توپ باید با توجه به قد خود سایز مناسب را انتخاب کنید و اگر به صورت حضوری توپ می خرید روی توپ بشینید و پاهای خود را کمی باز بگذارید اگر زانوهای شما حالت ۹۰ درجه بگیرد و باسن و ران های شما با سطح زمین موازی باشند این توپ برای شما مناسب است.

توپ ضد استرس

بهترین فانتزی مارک توپ

توپ ضد استرس یکی از انواع توپ ورزشی نیست اما فواید زیادی دارد؛ از بین بردن تنش، تحریک اعصاب، استرس زدا و آرامش بخش، منحرف کردن ذهن، جلوگیری از آسیب های دست یا مچ یا آسیب های فشار تکراری (RSIs)، سهولت استفاده در هر مکان و زمانی، درمان سریع و قیمت مناسب، از مزایای توپ استرس می باشند. برای داشتن یک توپ استرس حتما نیازی نیست به فروشگاه اینترنتی یا بازار سر بزنید بلکه در خانه و با وسایلی ارزان قیمت می توانید یک نمونه از این توپ را برای خود بسازید. در ویدئو زیر آموزش ساخت یا توپ ضد استرس را مشاهده می کنید.

اگر قصد خرید یکی از انواع توپ ورزشی را دارید توجه کنید توپی متناسب با جنسیت و سن خود تهیه کنید و برای نگهداری از توپ خود آن را بیرون منزل و زیر نور خورشید قرار ندهید، آنرا با آب گرم و صابون بشویید، از مواد شیمیایی دور نگه دارید و آنرا در مکانی خشک نگه داری کنید.

امیدوارم مطلب مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد، لطفا نظرات خود را در مورد انواع توپ ورزشی برای ما ارسال کنید.

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. جعفر گفت:

  تشکر از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادید. ۵۰ درصدش رو نمیدونستم.

 2. لیمو گفت:

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

  • دوست خوبم سلام؛
   بارها و بارها به همکارانم در سایت این یا اون گفته ام که به عنوان مدیر سایت هیچ چیز برایم آرامش بخشتر از پیام گرم یکی از کاربران نیست.
   از اینکه به سایت این یا اون ارادت نشان دادید سپاسگذارم.

 3. Sama گفت:

  بسیار جالب بود

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت