logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » انواع بالش و مُتکا

انواع بالش و مُتکا

دوشنبه, 29 ژانویه 2018 | 10184 بازدید | بدون دیدگاه | برند یا کالای برتر, علمی, علوم پزشکی, مطالب عمومی
بالش-متکا

خوابیدن روی یک بالش نامناسب می تواند عوارضی ایجاد کرده و سلامتی شما را به خطر اندازد و شما را به بیماری هایی نظیر سردردها، بی حس شدن شانه و بازو و خروپف کردن دچار کند. در این مطلب به مقایسه متکا و بالش پرداخته و انواع آن را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد: متکا چیست؟ مُتکا نوعی بالش استوانه‌ای شکل و دراز می باشد. این وسیله هم اکنون در شرق و جنوب شرق آسیا برای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ایران نیز کمابیش مورد استفاده می باشد. در گذشته استفاده از متکا متداول‌تر بوده است. متکا […]

خوابیدن روی یک بالش نامناسب می تواند عوارضی ایجاد کرده و سلامتی شما را به خطر اندازد و شما را به بیماری هایی نظیر سردردها، بی حس شدن شانه و بازو و خروپف کردن دچار کند. در این مطلب به مقایسه متکا و بالش پرداخته و انواع آن را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد:

متکا چیست؟
مُتکا نوعی بالش استوانه‌ای شکل و دراز می باشد. این وسیله هم اکنون در شرق و جنوب شرق آسیا برای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ایران نیز کمابیش مورد استفاده می باشد. در گذشته استفاده از متکا متداول‌تر بوده است.

متکا یکی از لوازم خواب غربی است، به گونه‌ای که در تختخواب دو نفره، دو عدد بالش و یک متکا قرار داده می‌شود. این وسیله همچنین برای تکیه دادن هنگام نشستن روی زمین ویا مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واژه (کلمه) ریشه عربی دارد و به معنای محل تکیه یا تکیه گاه می باشد.
بالش چیست؟

بالش های مختلف

انواع بالش

بالش یا بالشت وسیله‌ای است که به شکل کیسه چهارگوش که آن را با ماده نرمی مثل :پنبه، پر،الیاف یا اسفنج پر کرده و در هنگام خواب یا استراحت سر را روی آن می‌گذارند.

;

امروز قصد دارم با این فیلم ۱۰ نوع از بهترین بالش ها را به شما عزیزان معرفی کنم تا با انتخاب درست آن خوابی راحت و همراه با آرامش داشته باشید.

بالش یا متکای خوب چیست؟
بیشتر ما اغلب روی بالش هایی می خوابیم که کهنه و قدیمی می باشند. متخصصان خواب توصیه کرده اند که هر ۱۲ یا ۱۸ ماه یک بار، بالش خود را عوض کنید. اگر عمر بالش شما بیش از دو سال است، مطمئنا زمان تعویض آن فرارسیده است.
یک بالشت کهنه وسیله ای مناسبی برای برطرف کردن نیاز شما به خواب نمی باشد، بلکه این بالشت ارزش ابتدایی خود را نیز از دست داده است و می تواند کوله باری از مواد آلرژن مانند قارچ، کپک و گرد وغبارهای بسیار ریزی باشد که نیمی از وزن بالش کهنه شما را اشغال کرده اند.

بررسی وضعیت مناسب هنگام خواب

روش خوابیدن صحیح و غلط

یک بالش مناسب باید به اندازه کافی سفت باشد تا سر و گردن شما را با ستون فقرات به طور موازی قرار دهد، درست مانند وقتی که در حال ایستاده هستیم.

بهترین مواد تشکیل دهنده بالشت چیست؟

بهترین مواد تشکیل دهنده بالش

بالشت

بالش های پر که از پرز لایه زیرین پرهای غاز یا اردک پر شده اند، نرم ترین و گران ترین نوع بالش می باشند. برای تعادل بیشتر، شما می توانید بالشت خود را از مخلوط پر و کرک یا پر خالص که کمی سفت تر هستند، انتخاب کنید.

بالش های پرشده از الیاف پلی استری، نازک و نرم بوده و قیمت مناسبی نیز دارند. اما ممکن است در اثر شست وشو در آن برآمدگی ایجاد شده و قلنبه قلنبه شوند.
بالش های اسفنجی نیز بسیار نرم و دارای اشکال گوناگون منحنی مانندی می باشند که از سرو گردن محافظت می کنند و خود به خود حالت سر را به خود می گیرند. اما حتی بالشت های اسفنجی ای که قیمت های بالاتری دارند نیز نسبت به آنها که ارزان ترند، از نظر راحتی هیچ گونه برتری ای ندارند.

بالش باید نرم باشد یا سفت؟
به شیوه خوابیدن خود توجه کنید. کسانی که به پشت ویا طاق باز می خوابند، باید یک بالشت متوسط و سفت را بدون اینکه سرشان به جلو متمایل شود، زیر سر خود بگذارند. همچنین آنها باید بالشی را بیابند که برای قرار گرفتن گردن، از قوس بیشتری نیز برخوردار باشد.
کسانی که عادت به پهلو خوابیدن دارند، یک بالشت نازک و سفت بهترین تکیه گاه برای آنها می باشد تا فضای خالی بین گوش و شانه آنها را پر کند.
کسانی هم که روی شکم یا دمر می خوابند، به یک بالشت نرم تر نیاز دارند تا از فشار وارد شده به گردن جلوگیری کنند.
شما باید خود را به پهلو یا به پشت خوابیدن عادت دهید، زیرا به روی شکم خوابیدن می تواند مشکلاتی جدی برای کمر و ستون فقرات شما به وجود آورد.
برای جلوگیری از درد کمر و گردن، کافی است یک بالشت بلند زیر سرتان قرار دهید.
بالش های طبی برای افراد و شرایط خاص

 

نوعی بالشت وجود دارد که برای افراد خاصی طراحی شده است. مانند بالش های ضدآلرژی که از مواد ترکیبی درست شده است و برای افرادی می باشد که به پر حساسیت دارند. پژوهش های متعدد نشان داده است که بالش های ضدآلرژی، بهترین محافظ در برابر گرد و غبارهای بسیار ریز و ذراتی که در پر وجود دارند، هستند.

از بالشی استفاده کنید که باعث گرم کردن سرتان و تعریق شما نشود. این نوع بالشت ها، بالشت های خنکی هستند که از دانه های ریزی پُر شده که گرما را جذب کرده و طوری از سطح آن خارج می کند که صورت را خنک نگه می دارند. با این بالشت ها شما مجبور نیستید برای خنک شدن، مرتب بالشت خود را برگردانید.

بالشت هایی وجود دارد که مخصوص کسانی هستند که از درد گردن رنج می برند. این بالش ها در طرح ها و اندازه های گوناگون در دسترس می باشند و برای محافظت بیشتر از گردن طراحی شده اند. با اینکه مطالعات زیادی مبنی بر کارآمد بودن این بالش ها صورت نگرفته است، اما شما پس از مدتی استفاده از آن، متوجه کارآیی خوب آن خواهید شد.

با استفاده از این بالش از گردن درد جلوگیری کنید

بهترین بالش طبی

بالش های شیبدار مثلثی شکلی هم موجود می باشد که برای افرادی که دچار سوزش معده (ترش کردن غذا) هستند، بسیار مناسب است. موقع طاقباز خوابیدن روی این بالشت ها، مری از شکم بالاتر قرار گرفته و مانع از برگشت اسید معده که موجب به وجود آمدن سوزش معده می شود می گردد. با این حال برخی از این افراد به این دلیل که روی این بالشت ها سر می خورند، از این نوع بالشت استفاده نمی کنند.

بالش مخصوص برای جلوگیری از ترش کردن معده هنگام خواب

بالش طبی

انواع بالش بارداری

 

اغلب خانم های باردار که به سه ماهه دوم بارداری خود می رسند، برای راحت خوابیدن دچار مشکل می شوند که برای حل آن بالش هایی مخصوص به مادران باردار طراحی شده است. این نوع بالشت ها چند نوع طرح مختلف دارند که از منحنی کوچک به شکل U و یا L تشکیل شده که برای تکیه دادن شکم و بدن به آن طراحی شده است و هنگام خوابیدن به پهلو از سر، ران ها، کمر و پاها نیز محافظت می کند.
بالش صوتی چیست؟

بالش موزیکال

نوع دیگری از بالشت ها از طراحی جالبی برخوردار هستند آنها بالشت های صوتی هستند که برای افرادی تهیه شده که هنگام خواب دوست دارند به موسیقی های آرامبخش گوش دهند. این بالشت ها با یک گوشی استاندارد به یک منبع صوتی وصل می شوند و دارای لایه ای است که رویه اسپیکرها را از آن درست می کنند تا موسیقی را با صدایی آرام پخش کند و فقط کسی که روی آن خوابیده می تواند صدای آن را بشنود. برخی از این بالش های صوتی مانند یک ساعت زنگدار عمل می کنند.

بالش شیردهی چیست؟

بالش مخصوص شیردهی

برای شیر خوردن مطلوب، نوزاد و مادر هردو باید در یک حالت کاملا آزاد و راحت قرار داشته باشند، تا با حفظ راه تنفس بینی نوزاد، مادر بتواند نوک سینه و هاله قهوه‌ای رنگ دور آن را داخل دهان نوزاد قرار دهد .بهترین شکل قرار گرفتن نوزاد به صورتی می باشد که از یک بالش شیردهی به منظور قرارگیری آرنج دست خود استفاده کند، همچنین لازم است سر و سینه نوزاد هنگام شیر خوردن بالا‌تر از شکم او قرار بگیرد که این کار با تنظیم بالش شیردهی انجام می شود. با استفاده از بالش شیر دهی ، دست مادر سر نمی شود (به خواب نمی رود) و مهمتر از آن گردن نوزاد عرق نمی کند. همچنین تغییر جایگاه دست مادر به راحتی و بین بالش اصلی و بالشتک جابجا شده و با تغییر دست ، سر و گردن نوزاد جابجا نمی شود.

بالش مخصوص فرم گرفتن سر نوزاد


استفاده از بالشت فرم دهی سر نوزاد، یکی از روش های طبی برای جلوگیری از صافی سر نوزادان و شکل دادن به سر نوزاد می باشد. این بالش ها دارای حفره ای در وسط می باشد که سر نوزاد در داخل آن قرار می گیرد.

بالش مخصوص مسافرت

انواع مختلف بالش های مسافرتی

انواع بالش مسافرتی

معمولا در مسافرت ها با گرفتیگی عضلات گردن مواجه شدید. بالش های متعددی طراحی شده که دور گردن شما قرار می گیرد و باعث می شود در طول سفر کمتر احساس خستگی کنید.

با استفاده از این نوع بالش در مسافرت احساس خستگی کمتری داشته باشید

 

این روزها همه به دنبال آرامش هستیم و قطعا قسمت اعظمی از این آرامش را ساعتی خواب آسوده تشکیل می دهد. بالشت اولین و مهمترین ابزار برای یک خواب لذت بخش است. امیدوارم با خواندن این مطلب خوابی همراه با آرامش داشته باشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت