logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » انواع ماهی شمال

انواع ماهی شمال

شنبه, 27 ژانویه 2018 | 6701 بازدید | ۸ دیدگاه | اغذیه و سلامت
انواع ماهی شمال

یکی دیگر از گروه ماهی خوراکی، ماهی شمال است. قزل آلا، سفید و اوزون برون معروفترین ماهی های شمال می باشند.

در ایران ماهی خوراکی از دریای شمال یا جنوب تامین می شود، در مطلب گذشته انواع ماهی جنوب را معرفی کردیم اما اگر به دنبال شناخت انواع ماهی شمال، بهترین ماهی دریای خزر و خوشمزه ترین ماهی شمال هستید ما را همراهی کنید.

بهترین ماهی شمال

دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان است که یکی از غنی ترین ذخایر ماهی جهان نیز به شمار می رود.دریای خزر در شمال کشور ایران قرار دارد و ۴ کشور دیگر هم از این دریا استفاده می کنند. این دریا دارای ماهی های خاص و ارزشمندی است که بعضی از آن ها تنها در این دریاچه وجود دارند؛ ماهی سفید و ازون برون این دریا شهرت زیادی دارد. ماهیان خاویاری این دریاچه نیز شهرت جهانی دارند و ۹۰ درصد خاویار دنیا از این دریا بدست می آیند.

ماهی از بهترین غذاهای دریایی بوده و ارزش غذایی زیادی دارد، مصرف آن در پیشگیری از بیماری هایی چون بیماری قلبی، آلزایمر، سرطان، آسم کودکان و افسردگی مفید بوده و باعث شادابی پوست نیز می شود.


ماهی اوزون برون، اردک ماهی، پوزانک خزری، تاس ماهی ایرانی، روشن ماهی، سوف ماهی،سوف دریایی، سه خاره نما، شگ ماهی چشم درشت، شیشه ماهی، فیل ماهی، کولمه، کیلکای آنچوی، کیلکا چشم درشت، گاو ماهی شفاف، گاو ماهی گرد خزری، ماش ماهی، ماهی سفید وماهی سیم چند مورد از انواع ماهی شمال هستند.

انواع ماهی شمال بسیار متنوع هستند و بیشتر افراد هنگام خرید ماهی سردرگم می شوند زیرا نمی دانند کدام ماهی خوش طعم تر است. در ادامه با ۱۰ نوع از انواع ماهی شمال آشنا می شویم.

۱- ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا خوش مزه ترین ماهی شمال
وزن۵ کیلو گرم
طول
۱۴۰ سانتی متر
گوشتصورتی یا قرمز با خطوط سفید چربی
ویژگیجواهر دریای خزر

قزل آلا از نوع ماهی های سرد آبی و زیر گروه ماهی آزاد می باشد، از ارزشمندترین ماهیان ورزشی به شمار می آید که هوش و ظرافت زیادی دارد. این ماهی شمال انواع و اقسام گوناگونی دارد از جمله: قهوه ای، طلایی، خال قرمز، پشت آبی، گاوی، ببری، پولاد سر، رنگین کمان که هر کدام ویژگی خاصی دارند.
ماهی قزل‌آلا در آب‌های شمالی و برخی ازرودخانه‌های داخلی پیدا می‌شود و از بین انواع قزل آلا، قزل‌آلا با خال قرمز مرغوب ترین و قزل رنگین کمانی پرفروش ترین است.گوشت قزل آلا چرب است، بیشترین امگا ۳ را دارد و برای افراد با فشار خون بالا مناسب است.

کرم خاکی، بچه ماهی های کنار آب و حشرات بومی منطقه بهترین طعمه قزل آلا می باشند و سازش با شرایط پرورش متراکم و سرعت خوب رشد هم از ویژگی های قابل توجه این ماهی است.

شکل ظاهری: بدنی دوکی شکل و فشرده، باله دمی بزرگتر از ماهی آزاد، فلس های ریز و دایره ای نقره ای رنگ، خط جانبی نازک و برجسته از سر تا دم ، پوست خالدار شامل رنگدانه هایی که به استتار ماهی کمک می کند.
سرخ کردن، کباب کردن و گریل، روش های طبخ این ماهی است و اگر به دنبال یک ماهی بدون بو یا کم بو هستید، قزل آلا گزینه مناسبی است.

۲- ماهی کپور

ماهی کپور بوی مطبوعی ندارد
وزنتا ۳۰ کیلو گرم
طولتا ۱۵۰ سانتی متر
گوشتسفید و سفت و گاهی بوی نامطبوع دارد
ویژگیبزرگترین خانواده ماهی‌ها و شامل ۲۴۲۰ گونه است.

خانواده کپورماهیان(Cyprinidae) یکی از مهمترین خانواده‌های ماهی‌های آب شیرین هستند که در ناحیه مصبی و آب‌های لب شور نیز دیده می‌شوند. به زبان فرنگی کارپ نوعی ماهی مرداب است واز آب های ساحلی دریای خزر و مرداب های اطراف آن شکار می شود. کپور همه چیزخوار است و موجودان ریز بستر آب، کرم ها، سخت پوستان و نوزاد حشرات از تغذیه او به شمار می آیند، او در آبهای گرم زندگی می کند و در زمستان به خواب میرود. بهترین فصل شکار فصل گرماست زیرا که تابش خورشید باعث تحریک آن میشود و انواع حبوبات، خمیر و کرم خاکی بهترین طعمه برای ماهی کپور می باشد. کپور فلس دار، آئینه ای، فلس یک ردیفی وچرمی ۴ نوع کپور بر حسب قرار گرفتن فلس هستند.

شکل ظاهری: دوکی شکل و پهن با پوزه تیز نقره ای و سر بزرگ، فلس درشت، باله پشتی ممتد، دو جفت سبیلک،رنگ طلائی مایل به قهوه ای

کپور در گل و لای کف رودخانه یا مرداب حرکت می کند و از گیاهان آن تغذیه می کند به همین دلیل گوشت آن گاهی طعم ناخوشایندی میدهد که برای از بین بردن این طعم پس از تمیز کردن، به مدت نیم ساعت در آب سرد به همراه ۶ قاشق سرکه بخوابانید.

۳- ماهی کیلکا

کیلکا ماهی مخصوص کنسرو
وزنبین ۷ تا ۱۰ گرم
طولبین ۷ تا ۱۳ سانتیمتر
گوشت
صورتی که بوی زهم شدیدی می دهد
ویژگیارزش تغذیه بالا و همردیف با گوشت قرمز

مهم ترین ماهی اقتصادی دریای خزر و از خانواده شگ ماهیان یا هرنیگ ها که به صورت محدود صید می شود؛ در طول روز به صورت گروهی و متراکم یافت می شود و در شب پراکنده میشوند. آنچوری، چشم درشت و معمولی ۳ نمونه کیلکا خزر می باشند. کیلکا به صورت کنسرو، دودی یا منجمد به بازار عرضه میشود و برعکس جثه کوچک از نظر ارزش غذایی بسیار غنی می باشد.
کیلکا در عمق ۶ تا ۳۰ متری آب زندگی می کند و ۵ سال عمر می کند. خواص ماهی کیلکا عبارتند از: منبع عالی کلسیم و ویتامین B و مناسب برای پوکی استخوان، هضم چربی آن سریع است و مناسب افراد با اضافه وزن، منبع انواع ویتامین مثل A، E، D، کنسرو آن چون با استخوان است سرشار از فسفر می باشد.
ماهی کیلکا به صورت گله ای حرکت می کند، به خاطر تعداد زیاد ارزان قیمت است، فلس های آن به راحتی از بدن جدا می شوند.

شکل ظاهری: جثه ای کوچک و کشیده، فاقد پلک سوم، فلس دایره ای شکل و نقره ای رنگ، سر کوچک و عریض

۴- ماهی سفید

ماهی سفید یکی از معروف ترین انواع ماهی شمال
وزنتا ۴ کیلوگرم
طولتا ۷۰ سانتی متر
گوشتسفید و لطیف
ویژگیاستخوان ریز زیادی دارد و خوردن آن سخت است.

ماهی سفید یا جواهر دریای خزر یکی از انواع ماهی شمال و از تیره کپور و از مرغوب ترین ماهی های دریای خزر می باشد که به دو صورت پرورشی و دریایی وجود دارد. نوع دریایی این ماهی مرغوب تر است و جزء ماهیان لذیذ و گران قیمت دریای خزر است. ماهی سفید از مهم ترین ماهی های استخوانی دریای خزر می باشد و ۶۵ درصد از صید آن را به خود اختصاص داده است. در زمستان در بخش های عمیق دریا زندگی می کند و از ساحل دور میشود اما در فصل بهار به سمت ساحل می آید.
ماهی سفید از نظر اقتصادی بسیار ارزشمند است و همه چیز خوار می باشد، اما به خاطر آنکه طول روده کوتاهی دارد میزان کمی غذا می خورد و بیشتر از لارو حشرات وپلانکتون ها تغذیه می کند. این ماهی به صورت کبابی، بخارپز و دودی مصرف می شود و ارزش غذایی آن با توجه به جنس، وزن و سن متفاوت می باشد. صدف، مغز صدف، حشرات آبی،کرم خاکی و گوشت میگو و خرچنگ بهترین طعمه برای ماهی سفید می باشد.

شکل ظاهری: دوکی شکل و از طرفین فشرده که جنس نر آن کشیده تر است، دم دو فاق، فلس دایره ای و نقره ای روشن و سربی تیره، فاقد سبیلک، خال های درشت و سفید روی سر، رنگ قسمت پشت تیره است

ماهی سفید گوشتی است و جنس نر آن گوشت بیشتری دارد اما گوشت آن استخوان های ریز زیادی دارد که خوردن آنرا سخت می کند.

۵-ماهی ازون برون

ماهی خاویاری دریای خزر
وزنبا توجه به اندازه متفاوت است، حتی تا ۱۰۰ کیلو هم دیده شده است
طولبین ۱۲۳ تا ۲۴۱ سانتیمتر
گوشتسفید و سفت و بدون خار
ویژگیخاویار ارزشمند

از بین سه نوع ماهی دریای خزر که خاویار دارند (بلوگا استروژن، آسترا استروژن و سورگا استروژن) سورگااستروژن که به زبان ترکی ازون برون می شود از همه معروفتر می باشد، متاسفانه به دنبال صید بی رویه آن توسط کشورهای همسایه ازون برون در حال انقراض است. خاویار ازون برون شهرت جهانی دارد و ۶۰ درصد خاویار ایران را هم تامین می کند به همین دلیل از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار می باشد؛ همچنین بر اساس رنگ و اندازه به ۶ دسته خاکستری، سیاه، بور، ریز، درشت و بسیار درشت تقسیم می شود که از این بین خاویار بور بسیار درشت گران ترین نوع آن می باشد.
ازون برون ماهی مهاجری است که در رودخانه گرم و در بستر ماسه ای و شنی که بتواند راحت حرکت کند و در عمق ۵۰ تا ۳۰۰ متری زندگی می کند. ازون برون به صورت گروهی مهاجرت می کند و از سگ ماهی و گاو ماهی تغذیه می کند. علاوه بر گوشت و خاویار کیسه شنای آن هم قابل استفاده است، از کیسه شنای ازون برون در صنعت تولید چسب استفاده می کنند.

شکل ظاهری: بدنی کشیده، پوزه ای باریک و کشیده، پوست کلفت و خشن، سبیلک های کوتاه، رنگ پشت و پهلو تیره و شکم به رنگ روشن، روی لب پایینی و سر ماهی بریدگی وجود دارد، روی بدن ماهی ستاره های روشنی به چشم می خورد.

هنگام تمیز کردن ازون برون باید پوست آن را جدا کنید و بافت قهوه ای زیر پوست را هم بگیرید؛ ازون برون تازه گوشت سفید مایل به صورتی دارد و بوی زهم نمی دهد. کبابی کردن بهترین روش مصرف آن می باشد.

۶- اردک ماهی

گوشت اردک ماهی حرام نیست
وزنماده: ۳۵ کیلوگرم
نر: ۵ تا ۸ کیلوگرم
طولماده: ۱/۵ متر
نر: ۹۰ تا ۱۰ سانتیمتر
گوشتسفید
ویژگیشکاری و مهاجم

اردک ماهی شکارچی و مهاجم است و در مازندران سوپ نامیده می شود، دو نوع ببری و پلنگی آن در ایران دیده شده است. شکل ظاهری آن شبیه ماهی های شکارچی دریا مانند باراکودا می باشد؛ اردک ماهی گوشتخوار است و از مار ماهی، کولمه، کپور و انواع ماهی ها تغذیه می کند. همچنین یک ماهی همخوار نیز می باشد و گاهی هم نوع خود را میخورد به همین دلیل اجتماعی نیست و به صورت انفرادی زندگی میکند و تنها در فصل جفت گیری به صورت گروهی دیده می شود.
این ماهی در دریاچه و رودخانه آب شیرین که دارای آب ساکن و راکد، گرم و زلال بابستر شنی و یا گیاهان آبزی فراوانی است زندگی می کند و در فصل گرما در مناطق کم عمق و دهانه رودها به دریا و در فصل سرما به مناطق عمیق مهاجرت می کند.

شکل ظاهری: بدنی کشیده و فشرده از دو طرف، سری نوک تیز با پوزه ای کشیده، دهانی بزرگ، دندان هایی قوی و زبانی برنده، فلس ریز به رنگ خاکستری زیتونی، باله هایی پهن و کوتاه، تراکم و تجمع باله ها به گونه ای است که می تواند مسافت طولانی را در مدت کم طی کند، رنگ بدن آن با توجه به موقعیت و سن جانور متفاوت است و خطوطی جانبی در دو طرف بدن دارد، اشکال روی بدن آن مثل اثر انگشت می باشد الگو و رنگ هر کدام متفاوت است.

اردک ماهی بویایی بسیار قوی دارد و محل تجمع ماهی ها را از دور حس می کند. آنرا میتوان به صورت کبابی، بخار پز و سرخ کرده مصرف کرد و گوشت آن نیز حرام نیست اما طرفدار چندانی ندارد و بیشتر از کاربرد خوراکی در صید ورزشی بکار می رود.

۷- ماهی آزاد

وزنگاهی بیش از ۴۵ کیلو هم وزن دارد
طولتا ۱۰۵ سانتیمتر
گوشتنارنجی و سفید و چرب
ویژگیگران قیمت ترین ماهی دریای خزر

ماهی آزاد که نام فرنگی آن سمن یا سالمون است، گونه ای با ارزش تجاری فراوان است که مرغوب ترین و عالی ترین ماهی جهان به شمار می رود. این ماهی در آب های شیرین دریا به دنیا می آید و در سالهای اخیر به خاطر صید کمتر قیمت آن افزایش یافته است. سالمون یک ماهی مهاجر است و در آب هایی با دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد زندگی می کند و در نواحی ساحلی و اعماق ۴۰ تا ۵۰ متری دیده می شود.
این ماهی گوشتخوار است و از لارو حشرات، کیلکا، آترینکا ماهیان و کفزیان تغذیه می کند. سالمون علاوه بر گوشت لذیذ و خوشمزه، خاویاری درشت و نارنجی مایل به قهوه ای دارد و گوشت آن منبع مقدار قابل توجهی کلسترول، پروتئین و ویتامین D میباشد؛ کاهش سطح استرس، پیشگیری و کنترل فشار خون، کاهش سطح کلسترول بد و تقویت عملکرد مغز از خواص ماهی آزاد دریای خزر می باشد.

شکل ظاهری: دوکی شکل، پوزه ای تیز، بدنی درشت و کشیده، رنگ اطراف بدن روشن همراه بنفش تیره، قسمت پشت بدن و روی سر خاکستری تیره، فلس های ریز به رنگ نقره ای ، لکه یا خال هایی تیره و نامنظم به شکل صلیب اطراف بدن وجود دارد.

ماهی آزاد اسیدهای چرب مفید دارد و تهیه آن به روش شکم پر و سرخ شده بهتر است. گوشت این ماهی نرم ولذیذ است و در سال های اخیر به خاطر تعداد کم قیمت آن بسیار گران شده است.

۸- ماهی کفال

وزن۵۰۰ گرم
طول۷۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر
گوشتسفید و سفت
ویژگیتحمل بالایی نسبت به تغییرات شوری دارد و ۱۰۰گونه دارد

ماهی کفال یکی ازانواع ماهی شمال است که توسط روس ها وراد دریای خزر شده و از مرغوب ترین انواع ماهی است. این ماهی با نام علمی (Mugilidae) جزء ماهیان طویل است که سر پهن، پوزه ای تیز، بدنی به شکل استوانه که کمی از دو پهلو فشرده شده، دهانی کوچک، دندان هایی کوچک و ضعیف، دو باله پشتی جدا از هم و فلس هایی درشت و به رنگ نقره ای دارد. سطح پشتی بدن کفال به رنگ آبی یا سبز زیتونی است و پهلوها و شکم نقره‌ای دارد که اغلب ۳ الی ۹ رگه طولی بر روی پشت، پهلو و شکم آن‌ها دیده می‌شود.

کفال دارای ۱۰۰ گونه است که کفال طلایی، کفال پوزه باریک، کفال راه راه، کفال لکه آبی و کفال پشت سبز از انواع ماهی کفال هستند. این ماهی خوراکی در اندازه متوسط تا بزرگ وجود دارد و در آب‌های کرانه‌ای دریاها، خلیج‌ها و آب های شیرین زندگی می‌کند.

این ماهی شمال نسبت به تغییرات شوری بیشترین تحمل را دارد و یوری هالین است اما نسبت به تغییرات درجه حرارت حساس است و اکسیژن کمتر از ۲ میلی گرم در لیتر را تحمل نمی کند.

کفال را می توان بهترین ماهی شمال برای کباب کردن نامید؛ هرچند مردم شمال کفال را دودی یا شور می کنند یا به صورت سرخ کرده همراه با نارنج و لیمو مصرف می کنند. این ماهی هر چه درشت تر باشد طعم بهتری دارد.

۹- ماهی کولی

ماهی شمال و دریای خزر
وزنمیانگین ۴۵ گرم
طولمیانگین ۱۸ سانتی متر
گوشتصورتی مایل به قرمز و نرم
ویژگیمناسب برای خانم های باردار

ماهی کولی  (Anchovy) ماهی کوچک با فلس های ریز نقره ای است که در دریای خزر، جنوب شرقی اروپا و آسیا زندگی می کند. این ماهی دارای زیر گونه های متعددی است که کاس کولی، سیاه کولی و شاه کولی از انواع اصلی ماهی کولی هستند. این ماهی یک میان وعده خوشمزه و شور است که سرشار از پروتئین، اسید چرب امگا ۳، کلسیم و آهن است و برای مادران باردار بسیار مناسب است. همچنین مصرف این ماهی برای جلوگیری از حالت تهوع و بهبود خلق وخوی خانم باردار در این دوران مناسب است. 
ماهی کولی سدیم زیادی دارد و باید مصرف سدیم را در دیگر غذاها کاهش دهید و مقدار زیادی آب بنوشید.

ترکیب ماهی کولی با پنیر سفید، سالاد یونانی نام دارد که از روغن زیتون تازه و کمی سرکه به عنوان سس برای درست کردن این سالاد استفاده کنید. این ماهی نیز بهترین ماهی برای کباب کردن است که در ۱۰۰ گرم آن ۱۳۰ کیلوکالری انرژی وجود دارد.

۱۰- ماهی سوف

بهترین ماهی شمال برای کباب کردن
وزن۲۰ کیلوگرم
طولبیش از ۱۰۰ سانتی متر
گوشتسفید و نرم
ویژگیشباهت زیادی به اردک ماهی دارد

سوف (Sander lucioperca) بزرگترین عضو خانواده گسترده (Percidae) است که زیرگونه های زیادی دارد. سوف سفید یا معمولی، سوف دریایی یا سیاه، سوف حاج طرخان یاسوف آب شیرین، سوف سر بزرگ، سوف رمان، سوف سر پهن، سوف سر تیز، سوف پوزه دار، سوف بزرگ سر شراتزر، سوف ولگا، انواع گونه های ماهی سوف هستند که از این ده گونه تنها سه گونه اول در حوزه جنوبی دریای خزر زندگی می‌کنند.

ماهی سوف که از بهترین و با کیفیت ترین انواع ماهی شمال کشور است، پس از ماهی سفید شمال پرطرفدارترین ماهی دریای خزر نیز می باشد و جایگاه ویژه ای دارد. سوف شباهت زیادی به اردک ماهی دارد اما اردک ماهی و سوف دو گونه متفاوت هستند که از لحاظ شکل ظاهری جزء یک دسته هستند. این ماهی مرغوب بی خار است، فلس های ریز نقره ای رنگ و بدنی کشیده و دوکی شکل دارد. پشت بدن سوف معمولاً به رنگ خاکستری یا قهوه‌ای و با خال‌های مشکی در نوارهای تیره می‌باشد که این نوارها در ماهیان جوانتر واضح تر بوده و با رسیدن به سن بلوغ کاملاً ناپدید می‌شوند.

ماهی سوف بومی اروپای شرقی و آسیای مرکزی است، این ماهی در قسمت‌های کم عمق مناطق بالا دست رودخانه و در نزدیکی کف در قسمت‌های مرکزی و پست رود خانه زندگی می‌کند.

تا اینجا با انواع ماهی خوراکی شمال آشنا شدید اما ماهی مصرفی ما تنها از دریا تامین نمی شود بلکه بخش زیادی از آن هماز طریق پرورش ماهی در استخرها بدست می آید؛ کپور، کفال، قزل آلا، سفید و تیلاپیا انواعی هستند که پرورش داده میشوند.

بعضی افراد معتقدند ماهی دریایی بهتر از پرورش یافته است، اما نمیتوان به طور قطع در این مورد اظهار نظر کرد. ماهی پرورشی لاغرتر و کم بنیه تر از نوع دریایی است اما این شانس را دارید که ماهی تازه خریداری کنید، تغذیه نوع پرورشی کنترل شده است پس طعم گوشت آن با نوع دریایی فرق میکند، برخی املاح همچون ید منشا دریایی دارند و فقط در ماهی دریا وجود دارد اما حمل و نقل و صید ممکن است به آن آسیب وارد کند و از طرفی آلودگی دریا روی گوشت تاثیر میگذارد، میزان امگا ۳ در هر دو نوع تقریبا برابر است.

با توجه به موارد ذکر شده تصمیم گیری در مورد اینکه نوع دریایی بهتر است یا پرورشی به عهده شما است؛ اما نکته ای که از دریایی یا پرورشی بودن آن هم مهم تر است تازه بودن ماهی است. در جدول زیر فاکتورهایی برای تشخیص ماهی تازه از مانده بیان شده است.

علائم ظاهری
تازهفاسد
جلاظاهری درخشنده و شفاففاقد درخشندگی- کدر و تیره
آبششقرمز روشن و عاری از ماده لزجقهوه ای تیره و مملو از ماده لزج
چشمشفاف، روشن، درخشانگود و فرو رفته
سرپوش آبششی
کاملا برجسته و بسته
کاملا باز
فلس ها
درخشان،براق، محکم به بدن
چسبیده
سست و نرم، به راحتی کنده میشود
بوطبیعی و عاری از بوی گندیدهبوی نامطبوع و غیرطبیعی
دهانبسته است
باز است
دیواره شکمی
محکم و دارای قابلیت ارتجاعیشکل خمیری شکل، به راحتی پاره
می شود
غوطه وری
در آب فرو می رود
شناور در آب
عضلاتاثر انگشت روی عضلات
نمی ماند
در اثر فشار انگشت بر روی عضله
فرورفتگی ایجاد میشود

در ویدئو زیر نیز بهترین روش تشخیص تازه بودن ماهی را مشاهده می کنید.

در آخر این نکته را هم در نظر بگیرید که همیشه ماهی تازه از منجمد بهتر نیست، اگر شهر شما با دریا فاصله زیادی دارد، نوع منجمد شده انتخاب بهتری می باشد.

امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید، منتظر نظرات شما خوبان هستیم…


۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. هیراد گفت:

  س.میشه توماکارونی ازماهی استفاده کرد؟؟یعنی باهم جوردرمیاد

  • بهار گفت:

   دوست عزیز سلام
   ماهی به خاطر طبعی که دارد (طبع سرد) با بعضی مواد سازگار نیست مانند تخم مرغ و لبنیات و بهتر است با سبزی های خام یا بخارپز شده یا خرما مصرف شود.
   اما پخت ماکارونی به همراه ماهی اشکالی ندارد، پس با خیال راحت مصرف کنید.

 2. سپیده گفت:

  سلام الان مظنه قیمت ماهی چنده؟
  نظر طب اسلامی راجع به تغذیه ماهی هم خوبه …سپاس از مطلب

  • بهار گفت:

   سلام و درود بر شما دوست گرامی
   در مورد قیمت ماهی باید عرض کنم عوامل زیادی در تعیین قیمت نهایی تاثیر گذار است مثل: فصل خرید، هزینه حمل و نقل، فاصله شهر شما تا محل پرورش ماهی یا دریا، نوع ماهی، میزان عرضه و تقاضا و …
   و اما در مورد نظر طب اسلامی، من مطالعه کتاب طب الرضا {مجموعه ای گرانقدر از بیانات علمی و پزشکی امام رضا(ع)} را به شما پیشنهاد می کنم، به عنوان نمونه ایشان در مورد مصرف گوشت ماهی فرموده اند: هر کس از درد شقیقه و شکم‌ درد مى‏‌ترسد، نباید در تابستان و زمستان، خوردن ماهى تازه را به تأخیر افکند.

 3. هیراد گفت:

  به به بهاااارخانوم
  چع جدولی
  چه مطلبی عالی بود

  • بهار گفت:

   ممنون از شما
   آیا مایلید که جداول بصورت رنگی در مطلب انتشار یابند یا به همین صورت جداول را می پسندید

 4. Sama گفت:

  بسیار خوب

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت