logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » بهترین اسباب بازی برای کودکان

بهترین اسباب بازی برای کودکان

جمعه, 2 فوریه 2018 | 1111 بازدید | ۲ دیدگاه | آموزشی
بهترین اسباب بازی

اسباب بازی مهم ترین کالایی است که میتوان برای کودک خرید. شناخت محیط پیرامون، یاد گرفتن مهارتها و تواناییها تنها از طریق بازی و اسباب بازی امکان پذیر است و یافتن اسباب بازی مناسب یعنی چیزی که با علایق و مهارت های کودک تناسب داشته باشد.

اسباب بازی تمام زندگی کودک است.

سلام بر شما مادران و پدران بزرگوار
کودکان در مراحل مختلف رشد خود مهارت های جدیدی را می آموزند و علایق خود را نشان می دهند، بازی اساسی ترین نقش را در رشد کودک و آشنایی او با جهان پیرامون را دارد و اسباب بازی اولین عامل شکوفایی استعداد و قوه تخیل او می باشد. کودکان امروز آینده سازان فردا هستند و کودکی در آینده موفق است که به نیاز های جسمی و روانی او توجه شده باشد، کودک بدون بازی به رشد متعادل خود نمی رسد و اسباب بازی شوق زندگی و یادگیری را در او افزایش می دهد.
نیاز به بازی و اسباب بازی یک نیاز واقعی و غیر قابل انکار می باشد، اسباب بازی تنها وسیله ای است که تا بزرگسالی هم جذاب است و روی شخصیت و روحیه کودک تاثیرگذار است حتی به گفته بعضی دانشمندان اسباب بازی ها می تواند در انتخاب شغلی آینده کودک هم موثر باشند.
فراوانی و گستردگی دنیای اسباب بازی باعث سردرگمی والدین و حتی فرزندان شده است؛ اکثر والدین دوست دارند به صورت هدفمند خرید کنند یعنی وسیله ای که بابت آن هزینه می کنند سبب افزایش قدرت تفکر، استعداد، توانایی و خلاقیت فرزند دلبندشان شود از این رو باید به ویژگی جسمی، روانی، سن و تمایلات کودک خود توجه کنید. با توجه به اینکه چند سال اول زندگی دوران طلایی رشد مغز است و فعالیت های مغزی به مرور تکامل می یابند، اسباب بازی مناسب برای نوزاد تازه متولد شده تا کودک ۵ ساله را در کنار توانایی ذهنی و جسمی شان برای شما شرح خواهیم داد تا بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

تازه متولد شده تا ۳ ماهگی
نوزاد تازه متولد شده تا ۳ ماهگی تنها می تواند محیط اطراف را ببیند که البته آنرا هم تار می بیند و تنها اجسامی که در معرض دیدش قرار بگیرند را می بیند. در این ۳ ماه پدر و مادر بهترین اسباب بازی برای کودک هستند چون با صدا و چهره آنها ارتباط برقرار می کند. اشیایی که از تضاد رنگی و بافت متفاوت برخوردار هستند بینایی او را تحریک می کنند و هر چند نمی تواند آنها را در دست بگیرد اما علاقه خود را با دست و پا زدن نشان می دهد. پس آویز هایی با حالت کششی که با مهره ها و عروسک های رنگی کودک را به گرفتن وامی دارد مناسب هستند.

اسباب بازی کودک 3 ماههاسباب بازی های هیجان انگیز که صدای خنده و لرزه ایجاد می کنند یا عروسک های پارچه ای خزدار یا مخملی که با فشردن آنها صدا تولید می شود و جغجغه رنگی سبک جذاب می باشد چون دو حس لامسه و شنوایی نوزاد را تحریک می کند.
مهارت فیزیکی نوزاد در حال رشد است و او با نگاه همه چیز را دنبال می کند، هر چند با مشاهده تصویر خود متوجه نمی شود خودش است اما ذوق می کند و یک آینه نشکن برای او حکم یک اسباب بازی را دارد. نوزاد کم کم رنگ ها را تشخیص می دهد پس کتاب های نرم با تزئینات مخصوص بسیار مناسب می باشد.

۳ تا ۶ ماهگی
کودک شما می تواند بنشیند و بازی کند البته چون هنوز کاملا تعادل ندارد حضور شما هنگام بازی الزامی است، غلت میزند و گردن خود را به خوبی نگه می دارد، اسباب بازی را در دستش می گیرد و آنرا لمس میکند و اگر از او بگیرید به سمت خود می کشد، بچه ها عاشق سروصدا هستند پس جغجغه و طبل را دوست دارند و برای تشخیص صدا از اسباب بازی های موزیکال که صدای آرام و قابل فهم برای کودک دارند، استفاده کنید. قوی ترین حس در این مدت حس چشایی می باشد چون از این راه اطلاعاتی را کسب می کند پس عروسکهای نرم و حیوانات پلاستیکی مناسب هستند و با توجه به آنکه بچه آنها را در دهان میگذارد اندازه کوچک آنها خطرناک است و ابعاد بزرگ آن میتواند تکیه گاهی برای نشستن باشد.

کتاب کودک 6 ماههکودک زبان را یاد می گیرد پس کتاب های نرم و زیبا بخرید و برای تقویت مهارت کلامی اولیه برایش قصه بخوانید و اجازه دهید کتاب را ورق بزند چون سبب هماهنگی حواس میشود. میله های فعالیت که با اسباب بازی پلاستیکی یا مخملی پر شده اند و اطراف صندلی ماشین، صندلی راحتی و کالسکه قرار دارند، مناسب این سن میباشند چون تا مدتی او را سرگرم می کنند. اسباب بازی های نوردار و روشن برای درک تفاوت تاریکی با روشنایی هم انتخاب خوبی است مانند تشک بازی که همزمان نور و صدا را تجربه می کند.

۶ تا ۹ ماهگی
کودک می داند که اگر اسباب بازی در اطراف او نیست باید به دنبالش بگردد و مهارت های حرکتی او تکامل یافته اند، سعی می کند به کمک اشیایی چون مبل بایستد و به تنهایی می نشیند، اسباب بازی های چرخ دار بزرگ که بتوان به آن تکیه کند و راه برود برایش جالب هستند، چون چهار دست و پا راه می رود اسباب بازی کوکی و متحرک که برای بدست آوردنشان آنها را دنبال میکند لذت بخش هستند همچنین به کمک آن، مسافت و حرکت را درک می کند. مخروط حلقه ای و مدل هایی که در هم قرار می گیرند، اسباب بازی ساختنی و بلوک های رنگی که روی هم قرار می گیرند را دوست دارد، او از شما یاد می گیرد چه طور آنها را روی هم بگذارد. از به هم کوبیدن، فشار دادن، تکان دادن، پرت کردن و پیچاندن اشیا لذت می برد و از این طریق با ارتباط اشیا با هم آشنا می شود، پس بهتر است جنس وسایلش نشکن باشد.

مکعب ابری بهترین اسباب بازیمکعب های ابری از اسباب بازی های فکری هستند که از ۳ ماهگی که نوزاد بتواند چیزی در دستش بگیرد برای او جالب است، او به این مکعب ها چنگ میزند و آنها را در دهانش می گذارد، تصاویر روی آنها را می توانید در ۶ ماهگی برایش توضیح دهید و از ۸ ماهگی طریقه چیدن آنها را روی هم آموزش دهید.

۹ تا ۱۲ ماهگی
این کودک بسیار پرانرژی و کنجکاو است و هرچیزی را از لحاظ نرمی، طعم و صدا بررسی می کند و با هل دادن، ضربه زدن انرژی خود را خالی می کند. کودک زیر یکسال درکی از خطرناک بودن اشیا ندارد پس مواظب آنها باشید و این را بدانید که او از رفتار، حرکات و صدای شما چیزهای زیادی یاد می گیرد پس گاهی همبازی کودکتان شوید. کودک ۱۰ ماهه میتواند بایستد و پله ها را چهار دست و پا بالا و پایین رود. فرزندتان با به زبان آوردن اولین کلمات شیرین تر میشود پس میتوانید برای تقویت مهارتهای کلامی او تلفن کوچک زیبایی خریداری کنید. بهترین اسباب بازی برای او چیزی است که او را به حرکت وادارد مثل یک واگن، ماشین بزرگ یا حیوان چرخ دار که با او راه رفتن را تمرین می کند یا توپ که سبب هماهنگی دست، چشم و پا میشود و با علاقه آن را دنبال میکند. کودک شما در این سن بسیار به موسیقی علاقه دارد پس سایز بلز، اسباب بازی آواز خوان، عروسک موزیکال، طبل، ارف و ساز دهنی گزینه هایی هستند که میتوانید انتخاب کنید. حیوانات شناور در وان حمام، مکعب های رنگی برای شناخت سطوح و رنگها، اسباب بازی ساختنی که داخل هم روند یا قطعه قطعه شوند نیز بسیار مورد توجه او می باشند.


یک تا دو سالگی

کودک دو ساله بیش از دیگران تحرک دارد و فعال است، فعالیت مغزی او ۲/۵ برابر یک انسان بزرگ است از همین رو بسیار کنجکاو بوده و همه چیز را تجربه می کند، اشیا جدید را در دهان میگذارد اما آنها را قورت نمی دهد. از ۱۵ ماهگی کم کم اجزای بدن خود را می شناسد، از ۱۹ ماهگی بازی و اسباب بازی برای او مهم میشوند و میتواند صدای حیوانات را تقلید کند. یک کلبه کودک برای آنکه فضای بازی جداگانه ای داشته باشد بهترین انتخاب است. کودک متوجه تغییرات ناشی از اعمال دو شی به هم میشود (از برخورد قلم روی کاغذ خط ایجاد میشود). تا ۲۰ ماهگی اسباب بازی دختر و پسر مشترک است اما کم کم دخترها به سمت عروسک و اسباب بازی نرم گرایش پیدا می کنند و پسران به ماشین، بلوک و پیچ و مهره؛ که البته بازی پسران با عروسک یا دختران با ماشین بر خلاف نظر برخی خانواده ها تا حدودی که نشانه ای از اختلال هویت جنسی نباشد اشکال ندارد.کلبه بازی کودکبازی با بلوک های خانه سازی در درک مفاهیمی چون تعادل، توازن، سطح اجسام مفید است. وسایلی چون جورچین و پازل (برای درک روابط بین اشکال، رنگها و تفاوت حجم ها)، کتاب تصویری، اسباب بازی چرخ دار که هل دهد یا بکشد، انواع حیوانات، سه چرخه کوچک، مکعب های درشت خانه سازی، پیچ و مهره، سطل و بیلچه، جعبه موزیک و توپ، اسباب بازی های مناسب کودک  ۱ تا ۲ سال می باشند.

دو تا سه سالگی
کودک در این سن به تنهایی از پله بالا می رود، بازی گروهی او نسبت به قبل دوام بیشتری پیدا کرده است. بچه ها در این بازه سنی به تقلید کردن بسیار علاقه دارند، دختران آشپزی می کنند و پسران رانندگی، دختران ادای پرستار و پزشک و پسران ادای پلیس و راننده را در می آورند به همین دلیل لباس این مشاغل و شخصیت های کارتونی برای ایفای نقش بهترین اسباب بازی می باشد. علاوه بر تقلید شخصیت ها به بازی های نمایشی هم علاقه دارند و از عروسک، گاری کوچک، تخت خواب عروسک، عروسک انگشتی، وسایل آشپزی، تلفن اسباب بازی، ماشین بزرگ، کلاه، سه چرخه، قطار و تفنگ در بازی های خود استفاده می کنند.

بهترین اسباب بازی برای کودک

کودک به آسانی قلم به دست می گیرد و نقاشی می کشد پس می توانید مداد رنگی، مداد شمعی و کاغذ در اختیار او قرار دهید. کودک نیاز دارد به چیزی ضربه بزند، فشار وارد کند، تکه تکه کند یا روی هم بگذارد که خمیر بازی و جعبه شن تمام این نیازها را برطرف می کند و البته اسباب بازی با قطعات جداشدنی مثل لگو، پازل، مکعب های چوبی و دومینو هم بسیار مناسب این سن می باشند. توپ و کتاب هم از آن وسایلی هستند که با رشد کودک قابلیت های آنها نیز افزایش می یابد به عنوان مثال با توپ میتوان چند نوع بازی گروهی انجام داد.

سه تا پنج سالگی
این سن سریع ترین زمان رشد لوب پیشانی مغز و افزایش سرعت پردازش می باشد، کودک به دنبال حل مشکلات است و به راحتی روی یک کار تمرکز می کند. محدودیت و قوانین را یاد می گیرد اما گاهی آنها را اشتباه به کار می برد؛ گاهی بین کاری که شما از او می خواهید و بازی، دومی را انتخاب می کند که این به خاطر لجبازی با شما نیست بلکه بازی فکر او را مشغول کرده است. کودک ۳ تا ۵ سال به بازی با همسالان خود علاقه زیادی دارد اما اختلاف نظر و جر و بحث در بازی بخشی از فرآیند اجتماعی شدن اوست که تفاوت افراد را درک میکند، سعی کنید به عنوان کسی که ناظر بازی بچه ها هستید با این جدال ها منطقی برخورد کنید. اعداد، رنگ ها، اشکال، حجم ها، وزن و فاصله مفاهیمی هستند که به خوبی با آنها آشناست و این اطلاعات را منظم در ذهن خود دسته بندی می کند و در بازی ها از آن ها استفاده می کند و میتواند بر اساس ویژگی مشابه به طبقه بندی و دسته بندی اشیا بپردازد. کودک شما می تواند با هرچه به دستش بیاید شاهکاری خلق کند از این رو اسباب بازی ساختنی بهترین وسیله برای اوست. اسباب بازی چون پازل اعداد و حروف، آجر در اندازه و اشکال مختلف، هوش چین، جورچین مثلثی با تکه های زیاد، چفتو های مختلف مثل پیچ و مهره ای، فضایی، مولکولی، شبکه و زنجیره ای، لگو، مکعب های کوچک و بزرگ، بلوک برای ساختمان سازی و چینش آنها بر طبق شکل، لوتو، جدا کردن مهره ها با توجه به رنگ برای آموزش، افزایش تمرکز و یادگیری مناسب می باشند.

اسباب بازی کودک

چفتوی مولکول

کودکان به خصوص از سن ۴  سالگی به بعد از تحرک بسیار لذت می برند و به بازی های حرکتی علاقه فراوانی دارند پس با خرید سه چرخه، دوچرخه کوچک، اسکوتر، اسکیت برد، اسب های ننویی به علاقه او توجه کنید. گاهی با کودک خود به انجام یک فعالیت علمی ساده (یخ زدن آب، بازتابش نور از آینه و اینکه آهنربا چه اجسامی را می رباید) بپردازید. کودک شما کم کم واقع گرا می شود و دیگر مثل سابق به اسباب بازی فانتزی علاقه ای نشان نمی دهد، بیشتر بازی نمایشی را دوست دارد و چون به تفاوت شغل ها پی برده است، بر اساس جنسیت و شغل والدین نقشی برای خود همانند سازی می کند؛ پس وسایل مورد نیاز برای بازی نمایشی مانند ابزار مربوط به مشاغل مختلف برای اینکار بسیار مفید است.
در این سن مهارت های نوشتن و کشیدن خطوط نقاشی کودک هم افزایش می بابد به عنوان مثال در ۳ سالگی می تواند خط مایل و در ۴ سالگی مربع رسم کند، او دوست دارد آنچه در سر دارد را روی کاغذ ترسیم کند پس وسایل نقاشی چون مداد رنگی، آبرنگ، ماژیک، دفتر و کتاب رنگ آمیزی را برای فرزند خود فراهم کنید. علاوه بر نقاشی از بریدن، سوراخ کردن، چین دادن و چسباندن کاغذ هم لذت می برد پس زیر نظر خودتان وسایل برش و چسباندن، قیچی، کاغذ رنگی و چسب را در اختیارشان بگذارید. چون کودک شما به بازی گروهی علاقه دارد فعالیت های ورزشی چون ژیمناستیک، شنا، لیلی بازی، طناب بازی می تواند سبب اجتماعی شدن او شود. توپ و عروسک هم دو یار قدیمی کودکان هستند که در این سن نیز وسایل مناسبی به شمار می آیند.

در این مطلب اسباب بازی مناسب هر رده سنی را با توجه به توانایی ذهنی و مهارتی کودک معرفی کردیم. در ضمن توجه به این نکات هم ضروری می باشد:
۱- تعداد اسباب بازی با هوش کودک رابطه عکس دارد و کودکانی که اسباب بازی کمتری دارند خلاق تر، باهوش تر و اجتماعی تر هستند، سطح توقعاتشان پایین تر است و به کتاب علاقه بیشتری دارند.
۲- شیرخوارگان به وسیله حواس پنجگانه، تماس پوستی و در دهان گذاشتن اسباب بازی به شناخت می رسند پس اسباب بازی های پشمالو که تجمع گرد و غبار هستند را منظم بشویید و در آفتاب خشک کنید.
۳- دور کودک را خلوت کنید و اطرافش را پر از اسباب بازی نکنید تا روی یک بازی تمرکز کند و هیچ گاه او را از بازی کردن منع نکنید.
۳- اسباب بازی خطرناک که تیز و برنده هستند، قطعات کوچک دارند، محصولات ساخته شده با pvc و رنگ سربی را از کودک نوپای خود دور کنید.
۴- اگر بچه دوست دارد با بغل کردن عروسک بخوابد، آنرا از او جدا نکنید.

اگر می خواهید قبل از خرید اسباب بازی اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید به بازی دان (فروشگاه اینترنتی تخصصی اسباب بازی) سری بزنید و اگر در مورد اینکه آیا بازی کامپیوتری برای کودک مناسب است یا نه سوال دارید، ما را همراهی کنید.

امیدواریم بعد از مطالعه این مطلب بتوانید با توجه به رده سنی کودک خود بهترین اسباب بازی را تهیه کنید.

آیا تاکنون هنگام خرید اسباب بازی به علایق، نیازها و مهارتهای کودک خود توجه می کردید؟

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. هیراد گفت:

  سلام بهارنویسنده
  مطالب جالب بودفقط بعداوقت کردی بیشتربازش کن
  اخه من پسر۲نیمه دارم آشپزی ممکنه خیاطی میکنه آخراش اچارپیچگوشتی دستش میگیره

  • بهار گفت:

   از توجه شما دوست گرامی به این مطلب سپاسگزارم
   در جواب شما باید عرض کنم همانطور که در متن هم بیان کردم کودکان بین ۲ تا ۳ سال به تقلید کردن بسیار علاقه دارند، کودک شما نیز همین کار را می کند. البته اینکه بخشی از بازی فرزند شما دخترانه است تا زمانی که نشانه ای از اختلال هویت جنسی نباشد ایراد ندارد، احتمال زیاد کودک شما بیشتر وقت خود را با مادر می گذارند تا با پدر، به همین دلیل بیشتر کارهای او را تقلید می کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت